dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 107
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 2127
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    ciesze sie ze jestes zapalencem- ja tez i wlasnie dlatego ze udalo mi sie wreszcie dorwac jakiegos goscia siedzacego troche w temacie chcialem cie wyeksploatowac ile sie da
    widzisz glownie chodzi mi o estetyke takiego rozwiazania
    o ile jakies zgrabne panele na dachu sa ogolnie akceptowalne przez ludnosc o tyle wieszanie jakis urzadzen technicznych na elewacji wiekszosci z nas kojarzyc sie bedzie z budynkami gospodarczymi, siedzibami firm itd- jakos odbiega to od przynajmneij mojej idei stworzenia domu cieplego, naturalnego w miare tradycyjnego, bo w takim wiekszosc z nas sie dobrze czuje

    chetnie jednak dowiem sie czy masz juz jakies pomysly na rozwiazanie szczegolowe jesli chodzi o design tych paneli, zeby nei straszyly ogolu

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Witam
    Takie panele wcale nie powinny straszyć swoim widokiem. Intensywnie czarne pionowe paski, za nimi srebrzysty odbłyśnik i to wszystko za szybą. Może wyglądać dość ciekawie.
    Adam M.

  3. #23

    Domyślnie

    a ja mam pomysła na nadmia energii w letnie południowe godziny: rozwiazaniem moga byc zaluzje ustawione pod katem zblizonym do poziomu - w letnie poranki i wieczory oraz w zimowe dni gdy slonce jest nisko nie beda zaslanialy paneli a w letnie dni gdy slonce wspina sie coraz wyzej beda w szczytowych godzinach odbijaly pewna ilosc promieniowania zapobiegajac przegzewaniu sie wody w instalacji - trzeba by tylko wymyslic kat pod jakim je ustawic - musialbym siasc i porysowac ale na razie nie mam czasu - moze ty adam-mk znajdziesz chwile zeby nad tym pomyslec - jak co to pisz na maila ponizej - pozdrawiam wszystkich zlotorekich :]

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Witam
    Można by zacieniać jak belgijkę - matą słomianą, ale ten pomysł jest bardziej "elegancki"
    Pozdrawiam Adam M.

  5. #25

    Domyślnie

    Witam!
    Od kilku lat obserwuję temat kolektorów słonecznych. Wszystkie, jakie widziałem mają podstawową wadę – są za drogie w stosunku do efektów, jakie możemy z nich uzyskać. Niektóre pewnie się nigdy nie spłacą, inne po 10 latach minimum. Czym więcej udziwnień i automatyki tym dłuższy okres amortyzacji. U mnie obecnie jeszcze w mieszkaniu na 4-os rodzinę zużywam gazu ziemnego na mycie się, kąpanie i mycie naczyń za cenę ok. 25 zł./Mc. Policzcie sobie, ile najprostszy solar zamontowany na domku będzie się amortyzował? Biorąc pod uwagę, że nie wszystkie dni są słoneczne latem – trzeba dogrzewać wodę czymś innym, o zimie nie wspomnę. CO swoją drogą. Już lepiej zamiast drogiego solara wstawić tani piec na drewno ogrzewający CWU i magazynujący w wodnym akumulatorze ciepła, super zaizolowany na kilka źródeł zasilania. Wrzucasz do takiego pieca raz pełną dzienną porcję drewna obliczoną tak, aby zagrzało wodę na całkowite dobowe zapotrzebowanie na całą rodzinę z zapasem. Wychodzi miejwięcej to samo, co gaz, ale można jeszcze sporo obniżyć ten koszt – drewno odpadowe, jakieś rozbiórki itp. To jest jedynie porównanie. A co zrobić żeby jednak korzystać ze słońca ogrzewając CWU. Trzeba zbudować możliwie najprostszy, z możliwie najtańszych, – co nie znaczy gorszych materiałów. Chodzi o konstrukcję bazującej na maksymalnej prostocie zachowując wysoką sprawność. Aby zwrot poniesionych nakładów nastąpił do trzech - sześciu lat. Potem cieszyć się już z tej darmowej energii przez wiele lat. Mam taki projekt do realizacji w moim przyszłym domu. Jest to kolektor słoneczny powietrzny kondensacyjny. Będzie on ogrzewał wodę przez cały dzień – od świtu do zmroku bez żadnych urządzeń naprowadzających na słońce, bo to niepotrzebny koszt wydłużający amortyzację o ładnych kilka lat.
    Pozdrowienia.
    Nie ma rzeczy niemożliwych poza wyjątkami które potwierdzają to pierwsze.

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar andrea_l
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    95
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Majgeniusz
    Napisz coś więcej, podziel się swoim pomysłem ( tak jak to robi adam_mk - szacunek), jeśli możesz, bo o to w tym wątku chodzi. Jest też szansa, że w przypadku niedoskonałości można by je na bieżąco wyeliminować.
    pozdrawiam

  7. #27

    Domyślnie

    Witam andrea_I i wszystkich.
    Ideą tego pomysłu jest maksymalna prostota i bezawaryjność z wykorzystaniem naturalnej grawitacji i kondensacji pary wodnej ( podobnie jak w kotłach kondensacyjnych firmowych gazowych i olejowych. Dzięki kondensacji podnosi się sprawność kotła). Tą samą zasadę chcę wykorzystać w swoim pomyśle. Kolektor trójstronny słoneczny działa cały dzień. Dzięki temu nawet w słabsze dni coś tam nagrzeje. Akumulator ciepła- pojemnościowy ogrzewacz wody na kilka źródeł ciepła Np. na 300 l. - choć może być i mniejszy. Wewnątrz grzałka elektryczna jako stale zasilanie nastawiona na niższą temperaturę w razie braku innych. Ten ogrzewacz CW ma jeszcze powietrzny kanał otulający cały zbiornik między ociepleniem a metalową ścianą z wejściem z góry i wyjściem na spodzie. Jest on dużo wyżej niż kolektor. Kanał z kolektora idzie lekkim skosem do zasobnika CW, a z zasobnika skosem w dół do kolektora. Dzięki temu skropliny powstałe na ściankach zbiornika spływają do kolektora gdzie powrotem się nagrzewają i odparowują. Ponieważ jest to obieg zamknięty to powracające powietrze, jeśli nie oddało całej temperatury wraca, aby się dogrzać. Sam kolektor słoneczny powietrzny posiada kanały pionowe z wejściem od spodu i wyjściem od góry. Spód i tył kolektora – jest to jedyna ścianka, nieogrzewana od strony północnej - są dobrze zaizolowane. Góra może być zaizolowana albo wykorzystana jako jeszcze jedna ścianka grzejąca. Absorber czarny i przeszklenie. Powierzchnia trzech ścian absorbera musi mieć, co najmniej trzy razy większą powierzchnie niż zbiornik CW po zewnętrznej. Rury jak i zasobnik muszą być zaizolowane wełną mineralną z folią ALU. Ścianki mogą być pionowe jak sugeruje adam_mk lub lekko przechylone z tym, że wschodnia i zachodnia pionowa lub przechył 10-15*, ścianka przednia południowa pionowa lub przechył do 30* w kierunku słońca.
    Nie wiem na ile to, co napisałem jest jasne, ale w razie, czego pytajcie!
    Może uda nam się wspólnie stworzyć jeszcze coś lepszego?!
    Pozdrowienia.
    Nie ma rzeczy niemożliwych poza wyjątkami które potwierdzają to pierwsze.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Witam
    Ciekawe czemu nie odbieram informacji o nowych postch? Bywa.
    Rozumiem ten zamysł. To bardzo dobry pomysł i skuteczny. Tani też. Ma jednak wadę. Nie wszędzie da się zastosować. Wymaga konkretnego usytuowania zbiornika względem kolektora. Nie wszędzie to jest możliwe. O kolektorach powietrznych nie pisałem, bo i tak mnie tu trochę "za szmergla" niektórzy mają.
    Jedyna rada - szybciej zarabiać, żeby zacząć i żeby w końcu było czego dotknąć "w komplecie i na miejscu" a nie w kawałkach.
    Pozdrawiam Adam M.

    Woda to najdziwniejszy związek chemiczny. Czyż nie?
    Piszesz - powietrzny, ale wykorzystujesz to, co ja postuluję w akumulatorze ciepła - ciepło utajone (przemiany fazowej). Bardzo zresztą zmyślnie. Tworzysz potężnych wymiarów "rurkę cieplną".

  9. #29

    Domyślnie

    Witaj adam_mk. i pozostali.
    Tak jak wszystkie pomysły i ten ma wadę. Jeszcze nikt nie wynalazł coś, co niedałoby się poprawic, czy zmienić. Wiem o tej trudności z zastosowaniem, ale trzeba znaleźć jakąś alternatywę. Kolektor musi być niżej od zbiornika, więc odpada środek dachu lub podobna wysokość ( bo nie musi być montowany na dachu) Właściwie lepiej osobno i blisko budynku - usytuowanie wymaga niekonwencjonalnych metod, sporo odwagi żeby postawić to cudo. Jedną z opcji jest podwujne wykorzystanie - jako kolektor i np. jako zadaszenie wiatrołapu, tarasu, brama wjazdowa na posesję (taka atrakcja przy okazji). Pomysły można mnożyć! Często w trakcie realizacji wpadają do głowy rewelacyjne rozwiązania. Moim niedoścignionym wzorem jest Edison i kilku innych skutecznych wynalazców. Oni to mieli dopiero problemy !!!
    ale ich wytrwałość przyniosła skutki.
    Pozdro.
    Nie ma rzeczy niemożliwych poza wyjątkami które potwierdzają to pierwsze.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Witam
    Do ciężkiego szoku doprowadziła mnie jedna stronka, na którą wlazłem.
    Myślałem, myślałem i nie wiem co o tym sądzić!
    Zajrzyjcie: http://www.elektrownie.tanio.net/sil...ny-minato.html
    A my tu o jakichś solarkach!
    Pozdrawiam Adam M.

  11. #31

    Domyślnie

    Witam!
    No właśnie!! Ja miałem kilkanaście lat temu pomysł- zasada działania urządzeń latających z wykorzystaniem grawitacji. Jakieś do dwuch lat temu znalazłem stronę osilnikach na darmową energię i SZOK!!! jeden z silników był bardzo podobny do mojego z wyobraźni (zrobiłem kilka szkiców ) sęk w tym że technologia jeszcze nie jest na tyle otwarta żeby to wprowadzić do produkcji. Ma.ia paliwowo-samochodowo-energetyczna jest tak skonstuowana, że za wszelką cenę nie dopuszcza to, co zagraża ich interesom. Wynalazcy mają z nimi spore kłopoty. Już przed wojną był gość co stworzył coś takiego, zamontował w swoim domu włączył- zadziałało, wieć poszedł do energetyki (USA) powiedział że rezygnuje z korzystznia z prądu, w między czasie promował swój wynalazek, ale nic z tego nie wyszło. Zamiast nobla dostał kopa!. Energetyka oskarżyła o kradzież prądu, zamknęli chłopa do pudła, chatę zdemolowali i wszelkie szkice i urządzenia poginęły. Ledwo uszedł z życiem. - czytałem o tym kilka lat temu , może coś poprzekręcałem ale w przybliżeniu tak było.
    Te urządzenia wejdą dopiero kiedy nastąpi wielki kryzys paliwowo-energetyczny. To już nie długo! Nasza ziemia dopiero wtedy zacznie powoli oddychac coraz czystrzym powietrzem!
    Adresy można znaleźć w wyszukiwarce pod chasłem: darmowa energia
    Pozdro.
    Nie ma rzeczy niemożliwych poza wyjątkami które potwierdzają to pierwsze.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Witam
    Do ciężkiego szoku doprowadziła mnie jedna stronka, na którą wlazłem.
    Myślałem, myślałem i nie wiem co o tym sądzić!
    Zajrzyjcie: http://www.elektrownie.tanio.net/sil...ny-minato.html
    A my tu o jakichś solarkach!
    Pozdrawiam Adam M.
    Rzeczywiscie strona dajaca do myslenia .
    Jestem twoim Adam fanem .
    Pomysly masz nie z tej ziemi , pomimo ze wykorzystujesz w nich ogolnie znane zjawiska . Nie poddaj sie w zadnym wypadku opiniom wysmiewajacym to co robisz . Mam cicha nadzieje , ze moze cos z Twojej tworczosci zainstaluje sobie w domu . Kto wie ...

    A wracajac do tego silnika , to ma on 330% sprawnosci . Mam szalony pomysl . Gdyby uzyc go jako generator pradu dla potrzeb domu , to z 1kw kupionego od elektrowni mielibysmy 3,3kw . Ja bylbym szczesliwy .

  13. #33

    Domyślnie

    Luc Skywalker napisał:
    "A wracajac do tego silnika , to ma on 330% sprawnosci . Mam szalony pomysl . Gdyby uzyc go jako generator pradu dla potrzeb domu , to z 1kw kupionego od elektrowni mielibysmy 3,3kw . Ja bylbym szczesliwy ."

    A może inaczej!
    Jeżeli jest to silnik o tak wysokiej sprawności to połączyś go paskiem klinowym z generatorem prądu o mocy 3*1kw tj. 3 kw. a 0,3 kw przeznaczyć na ewentualne straty-opory, ciepło itp. Mamy przełożenie 1 do 3. Po rozruchu 1kw z tych tzrzech przeznaczyć na zasilanie generatora i nie potrzeba z elektrowni, pozostaje 1 kw nadwyżki i tą przeznaczyć na domowe itp. potrzeby. Prąd z zewnątrz będzie potrzebny jedynie do rozruchu tego wysokosprawnego silnika. Można też zastosowac akumulatory magazynujące nadwyżki wytworzonego prądu i z nich pobierać prąd do rozruchu poprzez falowniki prądu zmiemnnego.
    Czy taka opcja jest realna? Jak myślicie?
    Nie ma rzeczy niemożliwych poza wyjątkami które potwierdzają to pierwsze.

  14. #34

    Domyślnie

    Chyba straty beda wieksze niz sie spodziewasz .
    Spadnie wiec sprawnosc .
    Chyba wiec lepiej kombinowac z zastosowaniem tego silnika jako generatora .

  15. #35

    Domyślnie

    Najgorsze w tym na dziś to, to, że te silniki w pierwszych latach sprzedaży będą cholernie drogie- myślę, że w granicach cen pomp ciepła tj. ok. 50 tys. zł. (tak, jak np. pierwsze komórki) , co wiąże się z bardzo długim okresem amortyzacji. Może spróbować samemu zmajstrować ?
    Póki, co, poczekajmy aż stanieją. Solarki też są tematem przejściowym, tak jak wszystkie wynalazki z przeszłości zasępowane są coraz lepszymi, nowocześniejszymi. Postęp nigdy się nie zatrzyma! Korzystajmy z tego co mamy pod ręką, a lepsze i tak do nas przyjdzie w odpowiednim momencie!
    Pozdro. [/url]
    Nie ma rzeczy niemożliwych poza wyjątkami które potwierdzają to pierwsze.

  16. #36

    Domyślnie

    Sopkojnie Panowie!
    Adama tak łatwo zatrzymać się nie da!

    Adam zauważyłeś? Do grona forumowiczów Muratora dołączył nasz stary znajomy Mpoplaw. Buduje się pod Łodzią.
    Trzymam kciuki!
    My z Ojcem zaczynamy walkę z kosmitami o postawienie POŚ. W końcu to ma być dom jak najbardziej samowystarczalny, nie? Działeczka trochę nas ogranicza, ale damy rady! Na grzebanie w maszynce przyjdzie czas, zdjęcia podeślę Ci tuż po Świętach.
    pozdrawiam!
    Ł.

  17. #37

    Domyślnie

    Mam pomysl .
    Moze troche nie w temacie , ale ...
    Zeby obsiac kilka ha ziemii rzepakiem . Wytloczyc z niego olej . Zastosowac go do zasilania generatora pradu .
    Nie liczylem tego jeszcze . Ale kto wie . Moze mialoby to ekonomiczny sens .

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Z litra oleju rzepakowego można otrzymać w prosty sposób, w domowych warunkach prawie litr biodiesla. Koszt wytworzenia niewielki, ale używanie go do napędu samochodu bez opłacenia MF akcyzy... nielegalne i podlega karze

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    witam
    Ciekawe jak MF poddchodzi do układów kogeneracyjnych, gdzie opałówka lub biodiesel lany jest do silnika, który napędza generator prądu i jest piecem o zamkniętej komorze spalania? Przecież celem jest ciepło. Prąd to przy okazji.
    Mpopława zauważyłem. Ciekawe ma pomysły i trzeźwo podchodzi do tematu. Czekam na zdjęcia.
    Pozdrawiam Adam M.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Witam
    Opróżnianie solarka na zimę, zamiast wypełnienia go płynem niezamarzajacym, to pomysł prowadzący do korozji orurowania od wewnątrz. Przy układzie proponowanym istnieje możliwość (przy odpowiedniej izolacyjności budynku) zrealizowania obiektu "małolitrażowego". Wydaje mi się to bardzo realne.
    Pozdrawiam Adam M.

Strona 2 z 107

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony