dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40

Temat: Tynki gipsowe

  1. #1

    Domyślnie

    Przeczytalem w Muratorze 2/02, ze nie zalecaja wykonywania gladkich, cienkich tynkow gipsowych na gladkich scianach bo nie spelnia one wszystkich wymagan stwianych tynkom wewnetrznym. Radza dac najpierw tynk mineralny a na niego gladz gipsowa. Po co te cale kombinacje ? Ja zamierzam u siebie na sciany z Ytonga dac 2-3mm tynk gipsowy i nie mam zamiaru ładowac na ściany tynku mineralnego - coż on mialby niby mi wiecej zaoferować ?

  2. #2

    Domyślnie

    Taki tynk może pękać-jest za mało elastyczny aby wytrzymać różnicę odkształceń.
    Wysłałem Ci prywatną.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Pacul dnia 2002-01-25 14:57 ]</font>

  3. #3

    Domyślnie

    Pęka.
    Na rolokasety od środka zgodnie z instrukcją zatopiono siatkę - pęka równo z krawędzią siatki.
    Styk ściany i wieńca - pęka.
    Tynk BAUMIT maszynowy położony na idealnie równym heblu, grubość 7-10 mm.
    Poczekam, co będzie dalej, ale zaczynam żałować.

  4. #4

    Domyślnie

    A po co tynk gipsowy na beton komórkowy, lepszy lest mineralny. Robią już teraz tynki drobnoziarniste, mozna uzyskać ładny gładki tynk (a swoją drogą zbyt gładki tynk gipsowy robi na mnie dziwne wrażenie, wygląda sztucznie). Ma on też tą przewagę nad gipsowym, że można go malować farbami wapiennymi, które maja właściwości odkażające i nie są pożywką dla pleśni. Podobno tynki mineralne robione w Niemczech są robione z polskiego piasku, bo jest drobniejszy i tańszy, jak zwykle polscy producenci przegapili koniunkturę...

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiarus

    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W sobote rozmawiałem z potencjalnym wykonawcą wykończeniówki w moim domu (tynki). Ona też mi zalecił tynki gipsowe na Ytonga,tynki o grubości 7-10 mm. Wiem że robił dużo w niemczech i tam tak robią ,jedyna podstawowa asada że przed położeniem tynku gipsowego należy bezwzględnie ściany zagruntować i nie będzie problemu z pękaniem . Poza tym Już od dłuższego czasu w polsce też kładą tynki gipsowe z agregatu bezpośrednio na ściane i jest to popularne .
    Więc jak to jest z tym pękaniem ??

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Wiarus - Azielowi pęka maszynowy.
    Alanta - to jaki Ty polecasz?

  7. #7

    Domyślnie

    Mam znajomego architekta, który często bywa na zachodzie i przywozi nowinki. Wg. niego od gipsów powoli się odchodzi jeśli można dać mineralne tynki. Nasi dziadowie wiedzieli, co robili, bieląc co roku ściany-farba wapienna odkaża ściany i nie jest pożywką dla pleśni, co jest szczególnie ważne w naszych zbyt szczelnych domach. Gipsy maluje się akrylami lub emulsjami, po kilku malowaniach tak się one "uszczelniają", że tworzy się na ścianie nieprzepuszczalna skorupa (a spróbujcie zmyć taką farbę, zejdzie razem z gipsem!). Ja u siebie dałam zwykły tynk cem-wap dla wyrównania, a potem cieniutką warstwę tynku mineralnego, producenta nie pamiętam, sprawdzę. Oczywiście wszędzie tam, gdzie jest ryzyko wystąpienia pęknieć należy dać siatkę.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    Wlasnie planuje tynki zewnetrzne i wewnetrzne na sciane z YTONG-a.
    Na zewnatrz planuje tynk mineralny (kladziony mechanicznie). Podobno w Warszawie (gdzie znajduje sie budowa) zaplace za okolo 40 zl / 1 m2.

    Zastanawiam sie co dac w srodku. Mineralny chyba wyjdzie za drogo (ciekawe ile - czy tyle samo ile zewnetrzny?). Czy tynk gipsowy wewnatrz nie bedzie przeszkadzal "oddychaniu" sciany?
    Powiedziano mi, ze wewnatrz mozna klasc tynk gipsowy (na siatce) i cena wyniesie okolo 20 zl za 1 m2.

    Bardzo prosze o uwagi - czy wybrane materialy sa w porzadku oraz czy ceny, ktore mi podano sa bliskie rzeczywistosci.

    Pozdrowienia,
    Tom

  9. #9

    Domyślnie

    Ja zdecydowałem się na maszynowe tynki gipsowe wewnątrz domu (gr. 1-1,2cm). Płacę 19 zł/m2 brutto z materiałem. Wybrałem maszynowe, bo cementowo-wap. musiałbym i tak gipsować. Murarze chcieli 10 zł/m2 takiego tynku (a gdzie materiał i gipspwanie?). Poza tym czas mnie nagli. MURATOR obiecuje, że gipsowe schną znacznie szybciej, tynkarze potwierdzają. Cena łączna też jest dla mnie ważna. Na razie obiecałem murarzom, że być może zlecę im też tynkowanie: przykładają się, żeby mieć mniej roboty przy tynkowaniu.

  10. #10

    Domyślnie

    Moj kierownik budowy przekonał mnie do tynków cementowo-wapiennych z tym że do zacierania polecił użyc piasku kwarcowego(szklarskiego). Jest podobno bardzo drobny ale nie miałki i biały. Jego koszt to 5 zl za worek 50 kg. Zamierzam pojsc ze jego rada.

  11. #11

    Domyślnie

    Ja daję tradycyjny tynk. Ta cholerna gładź gipsu sprawia, że czuję się jak jaszczurka w terrarium.

  12. #12

    Domyślnie

    Byłam wczoraj na budowie kolegi, który zrobił tynki zwykłe cem-wap wykonane na budowie, tyle, że do warstwy wykończeniwej sprowadził specjalny drobnoziarnisty piasek i ładnie mu ją zatarli na gładko. Byłam pod wrażeniem !!!

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Alanta - a jak się nazywał tenże piaseczek? Może chociaż jakiś parametr (np. max grubość ziaren)?

  14. #14

    Domyślnie

    Qrcze, nie spytałam, dowiem się na poniedziałek.

  15. #15

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Skunks - czy Ty chcesz zastąpić Alantę wogóle czy tylko w tym pytaniu? Gdybyś chciał zastąpić ją wogóle to musisz pojawiać się na spotkaniach G.W. i odpowiadać na moje pytania. W pewnych tematach Alanta jednak nie jest łatwa do zastąpienia.
    Oczywiście troszkę żartuję - dzięki.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Frankai dnia 2002-04-21 00:23 ]</font>

  17. #17

    Domyślnie

    Frankai, w pewnych sprawach zastąpienie mnie jest wręcz niemożliwe
    Skunksie, dzięki za pomoc.
    Kolega opisał mi to tak:
    "no wiesz, obdzwoniłem wszystkie piaskarnie w okolicy i kupiłem najdrobniejszy jaki był"
    Dodał jeszcze, ze dał 10zł za piasek, więc jak zwykle transport był dużo droższy od samego piasku.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Alanta - pisałaś o tynku u siebie, a potem zeszło na piasek. To jaki w końcu miałaś ten tynk? Co Twój znajomy od nowinek obecnie poleca? Właśnie umawiam się odnośnie tynkowania (i całości tegorocznych prac) i jesteśmy z gościem zgodni - tynkom gipsowym mówimy nie.

  19. #19

    Domyślnie

    Na wiosnę u mnie wchodzą tynkarze kłaść tynki cementowo-wapienne, bez gładzi, ale za to zacierane takim piaskiem o jakim piszecie.
    Marek z moim ojcem oglądali ich pracę na innej budowie i są zachwyceni efektem, podobno w porównaniu, gładzie gipsowe to kiszka.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ten wątek odgrzebałem dla wyciągnięcia pewnych informacji od Alanty. Trochę więcej o piasku popisałem w:
    http://fabrika.pl/bb/viewtopic.php?t...um=34&start=30

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony