dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie

    Jak się zabrać do izolacji fundamentów, które już zostały zasypane (niechcący przy okazji różnych prac murarskich)? Czytałem gdzieś, żeby odkopywać po 2-3 metry, ale wydaje mi się to problematyczne. Bo tak: przy obwodzie budynku ok. 50 m daje to 20-25 odcinkow, z ktorych kazdy trzeba najpierw zabezpieczyc abizolem, poczekac az wyschnie, dac styropian i moze jeszcze co, dopiero wtedy zasypac i odkopac kolejne 2-3 metry. Zakladajac, ze kazdy odcinek to praca (wraz z czasem schniecia) na dzien daje to prawie miesiac.
    Ja bym wiosna w sloneczny dzien wzial czterech chlopakow, w trzy godzinki dokopal sie do ławy, pociągnął abizolem etc. zamontował płyty styropianowe itd i w jeden dzień byłoby z głowy.
    CZY JEST TU JAKIŚ HACZYK?

  2. #2

    Domyślnie

    Zastanów się, czy w ogóle jest sens teraz to robić. Ja mam wylane metrowe ławy fundamenty B20 bezpośrednio w grunt i przecież ich nie odkopywałem żeby zaizolować i ocieplić bo tego się nie robi. Ociepliłem i zaizolowałem Dysperbitem tylko ścianę fundamentową wymurowaną z bloczków wystającą ponad grunt (ok. 0,5 m).

    PS. Ja mam na działce bardzo sucho, więc dlatego się też na ten najtańszy wariant zdecydowałem.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: ckwadrat dnia 2003-01-12 10:06 ]</font>

  3. #3

    Domyślnie

    Abizol powoduje rozpuszczenie styropianu...

  4. #4

    Domyślnie

    odkopywanie scian fundament.odcinkami dotyczy starych,slabych fundamentow. oczywiscie dysperbitem. ocieplenie sciany zasypanej gr.wskazane.

  5. #5

    Domyślnie

    Hmmm. Sam nie wiem, ckwadrat, ja tez mam bardzo sucho, ale jak dlugo pada, to mam mokro... Z drugiej strony bardzo mnie pociaga zabezpieczenie wylacznie odcinka sciany fundamentowej nad gruntem. Ale z kolei podciaganie wilgoci???

  6. #6

    Domyślnie

    Podciąganie wilgoci jest przerwane izolacją POZIOMĄ, ułożoną na wierzchu ściany fund. a nie pionową, więc o to się nie martw. Ja położyłem nawet izolację poziomą jeszcze między ławą w gruncie a ścianą fund. nad gruntem ale to nie było konieczne (choć pewnie nie zaszkodzi). Mam nadzieję, że masz izolację poziomą przynajmniej w jednym z tych miejsc...

  7. #7

    Domyślnie

    Tak. Mam izolacja pozioma miedzy sciana fund a dalsza czescia muru. A z ta wilgocia to boje sie, czy niezabezpieczona sciana fundamentowa nie zlapie wilgoci a co za tym idzie a: nie ulegnie oslabieniu b: nie wplynie na powstanie jakiegos mostka termicznego.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja jestem na poziomie zero ale (według mnie) moje fundamenty są zabezpieczone lux. Chociaż ława fund. od jesieni do wiosny praktycznie stoi w wodzie.
    Ława fundamentowa była lana bezpośrenio w wykopy w gruncie o głębokości na dwa sztychy łopatą, następnie 2x papa na lepiku na całą ławę i wylane w szalunki ściany fundamentowe wys 1,2 metra.
    Ściany fundamentowe zabezpieczone całe od środka Izolbetem do fundamentów zaś na zewnątrz niczym nie "mazane" tylko położona folia kubełkowa do izolacji fundamentów od góry fund. aż zachodząca na ławę fund i obsypana. Na wiosnę przed postawieniem ścian drewnianych jeszcze zaizoluję poziomo (na ściany fund.) 2x papa na lepiku. Ściany fundamentowe zasypane w środku piaskiem, jak już będę robić posadzkę to ocieplę od wew. na wys. do 50 cm styropianem gr. 10 cm.
    Radziłabym położenie folii kubełkowej na zewnątrz, tylko niczym nie mazać bo ściany fundamentu nie będą "oddychać".
    a preparat radzę zamienić na IZOLBET - nie rozpuszcza styropianu !

  9. #9

    Domyślnie

    A jak się mocuje tę folię kubełkową? No i jak to uszczelnić od dołu przy ławie, żeby tam woda nie podchodziła?

  10. #10

    Domyślnie

    Ja bym nie "mazała" niczym, ponieważ folia kubełkowa jest tak skonstruowana że daje możliwość osuszenia ścian fundamentowych i cyrkulacji powietrza pod folią i jeżeli "pomażesz" czymś to folia nie będzie potrzebna.
    Jak już się uprzeż to możesz zaizolować IZOLBETEM od zew. ale tylko do max 30 cm nad ławę.
    Folię kubełkową mocowaliśmy papiakami i gdzie niegdzie gwoździami do betonu tylko u samej góry.
    Myśmy z mężem o folii kubełkowej dowiedzieliśmy się z MURATORA,a dosyć wnikliwie studiowaliśmy temat ponieważ nasz domek bedzie stał na terenie o wysokim zwg. i będzie drewniany.
    * a propos ocieplenia ścian fund. to radzę ocieplać od wewnątrz, cyba że masz piwnicę wkopaną.

  11. #11

    Domyślnie

    Ano właśnie w całej tej dyskusji zaponiałem o izolacji termicznej. Od środka już chyba nie zrobię (mam zasypane piaskiem i wprawdzie nie mam jeszcze podlogi na gruncie ale wywalac paredziesiat ton piachu???).
    A jesli od zewnatrz to jak. Zalozmy ze chce dac 5 cm polistyrenu ekstrudowanego> Jak go zamocowac > no i jak potem dac na izolcje przeciwwilgociowa?

  12. #12

    Domyślnie

    I tu pies pogrzebany
    U mnie tak samo jak u Ciebie w środku wysypane piaskiem, lecz jak przyjdzie izolować styropianem to trzeba się brać do roboty i odgarniać piasek do głebokości 50 cm. (wystarzczy!)Troche się schudnie przy okazji. masz szczęście, że nie masz jeszcze wylanej poszadzki.
    Pozostacje Ci izolowanie od środka bo od zewnątrz nie zda egzaminu, szczególnie gdy masz wysoki poziom wód gruntowych.
    Wody gruntowe możesz obniżyć , przy okazji odkopywania ścian fundamentowych upiec dwie pieczenie i położyć rurkę drenacyjną
    poniżej poziomu ławy fundamentowej i podłączyć ją do kanalizacji burzowej.

  13. #13

    Domyślnie

    A może wywaliłbym trochę piachu spod ścian (tak z 50-60 cm) i wsypał tam keramzyt w granulkach i ubił?
    Wystarczy?
    A folia kubełkowa normalnie na zewnątrz.

  14. #14

    Domyślnie

    dla jasności
    rurki drenarskie zawsze POWYŻEJ poziomu dna ławy.

  15. #15

    Domyślnie

    Widzę postępy w rozumowaniu.
    Nadal się upieram przy styropianie. 50 cm od środka.
    Pomyśl o drenażu, lux sprawa przy foli kubełkowej.
    Taki drenaż koszt rurki 100 metrowej ok 120 zł przynajmniej u mnie w Podlaskim.
    I masz z głowy osuszanie przez całe życie - tylko trzeba dobrze ułożyć.

  16. #16

    Domyślnie

    odpowiedź dla mc
    Żeby ława fundamentowa stała w wodzie?????

  17. #17

    Domyślnie

    Ławie fundamentowej stanie w wodzie zupełnie nie przeszkadza,natomiast odwodnienie fundamentu może spowodować nierownomierne osiadanie budowli i jej katastrofę.wystarczy ?

  18. #18

    Domyślnie

    w moim przypadku mam taką ilość wilgoci , że złe osiadanie mi nie grozi. Dzięki z sprostowanie MC.

  19. #19

    Domyślnie

    No to jak, drenować czy nie drenować? Jeśli 100 metrów rury to 120 zł to bym w to wszedł. A są jakieś dodatkowe koszty? Czy też wystarczy ułożyć z małym spadkiem i już? Ale dokąd odprowadzić wodę z drenażu.

    A ten styropian od środka to mam wątpliwości - bo ciepło z chałupy może uciec omijając go. Szkoda, że nie mogę tego tu narysować - w sumie chodzi o to, że styr od srodka ociepli mi piach pod posadzką a ciepło znad posadzki go ominie. Chyba lepiej styropian na scianie fund od zewnątrz.

  20. #20

    Domyślnie

    U mnie w planach ze styropianem to będzie tak, że zaizoluję pionowo zewnętrzne ściany budynku po wewnętrznej stronie do wys 50 cm i gr 10 cm, później zaizoluję wg. rad MURATORA :roll(patrz numery z 2002) poziomo całą podłogę na dole.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony