dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 25
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 491
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    ile?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    od 5 tys. wzwyż

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    4700 2 lata temu. Zależało od wielkości domu, a zaczynało się od 3kzł. Mój - 220m2 podłóg.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    W Katowicach (sierpień 2002) rozmowy zaczynały się od 8000 wzwyż (bez instalacji), a od 10.000 - 12.000 z instalacjami.
    Zobacz też wątek http://www.forum.murator.com.pl/view...85&forum+54&27
    Gaga2

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Według Izby Architektonicznej - architektów obowiązuja ceny minimalne.
    Uogólniając,zgodnie z cennikiem za projekt domku jednorodzinnego średnio trudnego trzeba zapłacić 150-250zł. za 1m2 powierzchni netto.
    Także według cennika Izby Architektonicznej 1 godz. pracy architekta powinna kosztować minimum 150zł.
    Taka jest oczywiście teoria.
    Teoria mówi także, że Urząd nie ma prawa wydać pozwolenia na budowę ,jeśli projekt został wykonany przez osobę nie zrzeszoną w Izbie Architektonicznej.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Anonimowy - no to wyrzucić wszystkich naszych architektów z izby, bo wychodzi, że za domek 100m2 musielibyśmy zapłacić 15-25kPLN. Mój architekt nie wziął 1/6 ceny minimalnej - tak wyzyskałem biedaka. Aha - tych architektów to wyrzucić z tej izby na ... kuroniówkę, bo chyba tylko co setną osobę byłoby stać na zamówienie projektu.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    A dlaczego architekt ma zarabiać o tyle gorzej niz na przykład prawnik czy prywatny lekarz?

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Jak kogoś nie stać na projekt indywidualny, to kupuje prosty typowy.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Wszystkie za przeproszeniem "izby" skutecznie mogą część ludzi z branży udupić, aby inni mogli opływać w luksusie. Więcej rynku!!! Każdy powinien tyle zarabiać ile skłonni są mu zapłacić ludzie. Rynek sam się wyreguluje. Duża pensja - więcej chętnych do danej branży. Więcej chętnych - konkurencja wymusi niższe ceny. Tam gdzie taki mechanizm działa lepiej nie majstrować.

  10. #10

    Domyślnie

    O to,to. Wolny rynek jako postawa zdrowego rozsądku. Ustalanie wszelkich cenników przez różne Izby prowadzi do wynaturzeń (vide - notariaty). Jeśli ktoś chce projektować za 150 zł/m2 i ma klientów, to niech to robi. Ale jeśli komuś opłaca się za 30 zł/m2 to też ma pełne prawo. Mało tego, może być nawet lepszym architektem.

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Luśka, gdyby tańszy architekt był lepszy od droższego, to rynek od razu pozwoliłby mu na podniesienie cen w stosunku do tego drugiego, a więc przy gospodarce wolnorynkowej im lepszy architekt, tym droższy.

  12. #12

    Domyślnie

    Niekoniecznie to prawda. Bardziej to zależy od koniunktury na rynku i miejsca na mapie, a z tym jak jest - wszyscy wiemy. Owszem, są tacy którzy mają tyle zleceń, że ceny mogą podnosić. Ale są i tacy, którzy, żeby się na rynku jako tako utrzymać - schodzą z ceny. I podtrzymuję, że nie powinno być sztywnych cen ustalanych przez jakieś tam izby.

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Co do sztywności cen - zgoda.Ale moim zdaniem, skoro architekt obniża ceny, żeby utrzymać się na rynku, to znaczy, że ma mało zleceń.A jeśli ma mało zleceń, to najczęściej dlatego, że jest pod jakimś względem kiepski.

  14. #14

    Domyślnie

    np. pod względem marketingowym i handlowym.
    Co nie znaczy, ze projekty ma kiepskie.
    A taki "złotousty" może każdemu wcisnąć chłam i ma sporo zleceń i obrót całkiem duży.

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    To może w każ dym z nas drzemie wspaniały architekt, tylko brak nam żyłki handlowej?

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    u

  17. #17

    Domyślnie

    czy nikt nie bierze pod uwage faktu, ze architekt nie zrobi projektu domku? moze najwyzej "narysowac" domek i zaplanowac wnetrza. do dobrego projektu konieczne sa obliczenia konstrukcji, rysunki szczegolowe itp. czasochlonne w sensie pracy, stad powinny odpowiednio kosztowac. a nam moga pozwolic zaoszczedzic czas, nerwy i pieniadze. jesli wykonawca cos spapra, dyskusja jest prosta: "a jak jest w projekcie?" no i nie placimy grosza, dopoki nie bedzie cacy. a jesli chodzi o instalacje, to niestety - oszczedzamy a potem narzekamy ze gazem drogo... ze zimno, ze za cieplo, ze wilgoc, grzyb...

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    Drogi Gradziu, w cenę płaconą architektowi wchodzić powinien też koszt konstrukcji.Dla szanujących się architektów jest to,mam nadzieję, oczywiste.

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    .

  20. #20

    Domyślnie

    Pozdrawiam wszystkich,

    Ja za swój projekt dałem 14500 ( dom 196m2, bez piwnicy z użytkowym poddaszem, ściana trójwarstowa, miasto Poznań). Cena zawierała opracowanie koncepcji, a po zatwierdzeniu, projekt z konstrukcją i wszelakimi ( mam nadzieję...obliczeniami ), wykresy, rzuty, wwarunki techniczne etc oraz załatwienie warunków wszelakich przyłacz i załatwienie pozwolenia ( bieganie do urzędu, papierkologia itd. ). Czy to dużo czy mało, wydaje mi się ,ze średnio. Kwestia ceny zalezy wydaje mi się również od klasy architekta, to podobnie jak ze sprzetem Hi Fi ( Sony to tyle kosztuje..., a coś no name to niekoniecznie ). Generalnie jestem zadowolony z architekta, aczkolwiek jak to z artystami bywa, patrzą trochę inaczej i rozmowy czasami bywało strasznie ciekawe.

Strona 1 z 25

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony