dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 407 z 407
Pokaż wyniki od 8.121 do 8.137 z 8137

Temat: Zwrot VAT

  1. #8121

    Domyślnie

    Jasne i dzieki lecz pytałem jak w praktyce się to rozlicza?
    Brygada budowlana wystawia fakturę za swoja usługę i materiał potrzebny do wykonania tej usługi z 8% vat-em ?
    Czy ja muszę sam ubiegać się o wyrównanie z 23 %na 8%?

  2. #8122
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Firma wystawia ci usługę na 8% VAT i nic cię nie interesuję. To firma sobie rozlicza VAT tak na chłopski rozum. Mogę się mylić bo ja brałem na 23% jedynie okna, drzwi i dachówka była na 8% bo nie mogłem się dogadać z firmą.

  3. #8123

    Domyślnie

    Cytat Napisał sensei200 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi.

    Uzyskałem w urzędzie skarbowym informację że jako MDM mogę odliczyć VAT dopiero po oddaniu domu do użytku???

    i teraz nie wiem czy mogę odliczyć już w 2018 czy dopiero jak się wprowadzę.

    przydałby się ktoś kto by to wyjaśnił jak to zrobić.

    p.s. spełniam wszystkie warunki MDM
    Odpowiadałem już wcześniej, że mam podobną sytuację. Też będę starał się o zwrot części VATu. Po Twoim wpisie udałem się do lokalnego Urzędu Skarbowego i zapytałem o kwestie oddania do użytku domu i uzyskałem podobną odpowiedź jak Ty, że budynek musi być oddany do użytku i jak nie oddam do końca 2018 roku, to nie dostanę odliczenia.
    A że jestem dociekliwy sprawdziłem w ustawie o MdM i NIGDZIE nie ma takiego warunku. Poświęciłem więc 40zł i napisałem wniosek o interpretację do Krajowej Informacji Skarbowej z opisem całej sytuacji.

    Właśnie dostałem odpowiedź, w której KiS przyznaje mi rację, że z ustawy nie wynika warunek konieczny o oddaniu domu do użytku przed ubieganiem się o zwrot części VATu w programie MdM.

    Reasumując, zbierasz faktury do końca września 2018, sporządzasz wniosek o zwrot i idziesz do Urzędu Skarbowego (jeżeli spełniasz inne wymagania MdM).

    Dopiero jakbyś oddał dom do użytku, wniosek możesz złożyć nie później niż do końca tego roku, w którym go oddałeś.

    To tyle i aż tyle. Wszystko co ponadto, od złego pochodzi

  4. #8124

    Domyślnie

    Cytat Napisał pafnuc518 Zobacz post
    Jasne i dzieki lecz pytałem jak w praktyce się to rozlicza?
    Brygada budowlana wystawia fakturę za swoja usługę i materiał potrzebny do wykonania tej usługi z 8% vat-em ?
    Czy ja muszę sam ubiegać się o wyrównanie z 23 %na 8%?
    No dobra ale przecież firma budowlana musi zaplacic podatek dochodowy. I samo przefakturowanie materiału jest dla nie oplacalne bez narzutu

  5. #8125
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    marcin 5 na podstawie tego art. nie możesz się starać o częściowy zwrot tylko raz po oddaniu budynku do końca roku
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mdm.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	45,0 KB
ID:	414262

  6. #8126
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Drodzy, czy udało się komuś uzyskać zwrot VAT z tytułu MDM. Literalnie podchodząc do Art. 23 który zaprezentował ironsmith można by przypuszczać, że wniosek należy złożyć najpóźniej do 31 grudnia roku w którym oddano dom do użytku, ale tak naprawdę nie mamy żadnego ograniczenia, że nie możemy tego zrobić wcześniej. Prosił bym o sprawdzoną informację.

  7. #8127

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze pytam w tym wątku ogólnym o zwrotach vat bo widzę tu głównie zwroty z MDM itp a ja mam jeszcze pytanie do prehistorycznej ulgi remontowej
    W tym roku kończy się chyba rozliczanie praw nabytych z lat 2012-2013 a ja mam trochę starych faktur które mógłbym rozliczyć na remont ale mam problem z kwestią własności domu.
    W 2010 odsprzedaliśmy 50% udziałów w nieruchomości z odbiorem użytkowania wydanym w roku 2009. Potem w nieruchomości było kończone piętro co podpadałoby pod remont. Umówieni byliśmy z nabywcą że koszty tego remontu my ponosimy, więc wszystkie faktury mam na siebie bo ja je płaciłem.
    Pytanie czy przy rozliczeniu na VZM-1 przysługuje mi całość zwrotu czy tylko proporcjonalnie do udziału w nieruchomości? I czy dołączać akt notarialny ze sprzedaży tych udziałów czy jak?
    Ostatnio edytowane przez cooler ; 10-08-2018 o 10:20

  8. #8128
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    axel83

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    239

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    Drodzy, czy udało się komuś uzyskać zwrot VAT z tytułu MDM. Literalnie podchodząc do Art. 23 który zaprezentował ironsmith można by przypuszczać, że wniosek należy złożyć najpóźniej do 31 grudnia roku w którym oddano dom do użytku, ale tak naprawdę nie mamy żadnego ograniczenia, że nie możemy tego zrobić wcześniej. Prosił bym o sprawdzoną informację.
    Witam,
    Właśnie otrzymałem zwrot Vatu z mdm, czas oczekiwania ok 3 miesiące, wypełnienie wniosku proste można zrobić samemu w 2-3 godziny zależnie od ilości fv, US odrzucił parę faktur ale ogólnie jestem zadowolony
    Dom 100m2 PU + nieogrzewany garaż
    24cm BK + 20cm grafit 0,32, podłoga 19cm styropian 0,36, poddasze 30cm wełna 0,35
    100% podłogówki, WG, ogrzewanie gazowe VICTRIX 12 X TT 2 ERP , PV 2.56 kWp

  9. #8129
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Zostało już nie dużo do końca roku także kto ma możliwość niech korzysta z ulgi.
    Tak jak napisał axel83 około 3 miesiące czeka się na piniążki

  10. #8130

    Domyślnie

    Na jakiej podstawie US ocenia, czy budowa spełnia wymagania odnoście zwrotu?
    W projekcie mam:
    - powierzchnia użytkowa podstawowa - 96 m2 (parter)
    - powierzchnia pomocnicza - 40 m2 ( w tym pralnia na parterze 6 m2 i garaż w piwnicy 34m2)
    - powierzchnia netto - 136 m2 (w tym 34 m2 garażu w piwnicy)

    W zawiadomieniu o rozpoczęciu budowy:
    - powierzchnia użytkowa mieszkania - 96m2
    - powierzchnia użytkowa ogólna - 136 m2

    W zawiadomieniu o zakończeniu budowy:
    - powierzchnia użytkowa 102 m2
    - powierzchnia użytkowa ogólna 136 m2.

    W zawiadomieniu o zakończeniu nie zauważyłem byka strzelonego przez kierownika budowy z powierzchnią użytkową. W przypadku gdyby stwierdzili, że dom jest powyżej 100 m2 mogą mnie posądzić o wykroczenie/przestępstwo skarbowe jako wyłudzenie zwrotu? Jak wykazać, że rzeczywiście powierzchnia liczona na potrzeby zwrotu VAT to 96m2?
    Ostatnio edytowane przez besciak ; 27-12-2018 o 15:05

  11. #8131
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar morelowy
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Grudziądz
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    34

    Domyślnie

    Witajcie,
    Ja również dowiadywałem się w US jak wygląda kwestia odliczenia VAT za materiały budowlane w ramach MdM.
    I mi sprawę przedstawiono jasno i klarownie. Wniosek o zwrot VAT składam w roku w którym budynek został formalnie oddany do użytkowania ale nie później niż do 31.12. tego roku.
    A zatem w moim przypadku ze względu na to ze jeszcze formalności z oddaniem budynku się przeciągnęły to wniosek o zwrot VAT mam złożyć w 2019 r.
    Pozdrawiam i Wszystkiego dobrego w Nowym Roku

  12. #8132

    Domyślnie

    Potrzebuję informacji. Szukałem ale nie znalazłem. Wprowadziłem się do rodzinnego domu (2 kondygnacje po 90 metrów). Remontujemy piętro na osobne mieszkanie. Czy da się odliczyć od tego VAT ?

  13. #8133
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redbox

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-019
    Posty
    263

    Domyślnie

    Cześć, chciałem zpaytać jak to jest z tą ulgą w koncu? Mozna w 2019 roku występowac o zwrot vat za materiały budowlne czy juz nie?

  14. #8134
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar morelowy
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Grudziądz
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    34

    Domyślnie

    TAk , można ale tylko w ramach programu MdM, pod warunkiem ze budynek nie został jeszcze oddany formalnie do użytku. Oczywiście trzeba spełnić wymogi programu MdM a do odliczenia tylko Fv wystawione najpóźniej do 30.09.2018 (FV po tej dacie nie mogą być brane pod uwagę).

    PS. Mając na myśli nie został formalnie oddany do użytku to, że do końca 2018r.
    Ale jeśli ktoś oddaje budynek w 2019 to po oddaniu do użytku budynku ale nie później niż do 31.12 tego roku należy złożyć wniosek do US.
    Ostatnio edytowane przez morelowy ; 10-01-2019 o 12:00

  15. #8135

    Domyślnie

    Cytat Napisał morelowy Zobacz post
    Witajcie,
    Ja również dowiadywałem się w US jak wygląda kwestia odliczenia VAT za materiały budowlane w ramach MdM.
    I mi sprawę przedstawiono jasno i klarownie. Wniosek o zwrot VAT składam w roku w którym budynek został formalnie oddany do użytkowania ale nie później niż do 31.12. tego roku.
    A zatem w moim przypadku ze względu na to ze jeszcze formalności z oddaniem budynku się przeciągnęły to wniosek o zwrot VAT mam złożyć w 2019 r.
    Pozdrawiam i Wszystkiego dobrego w Nowym Roku
    Przedstawili Ci jasno i klarownie, ale nie do końca prawdziwe informacje. Wniosek o zwrot VAT można też składać PRZED oddaniem budynku do użytku.

  16. #8136
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar morelowy
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Grudziądz
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    34

    Domyślnie

    Też tak doczytałem, generalnie przepisy nie mówią że warunkiem jest by budynek był oddany do użytku a nie później niż do 31.12 w roku w którym budynek został oddany formalnie do użytku. jednakże, nie zamierzam się wykłócać ze skarbówką (w każdym US interpretują sobie jak chcą ten przepis), wiadomo jak to z nimi jest, grunt że jakiś zwrot dostanę, tyle ze muszę poczekać aż dopełnię wszystkich formalności z zakończeniem budowy

  17. #8137
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    majmaj

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    35-322
    Posty
    118

    Domyślnie

    Z czystej ciekawości jeśli ktoś otrzymał ten zwrot to po ile Wam zwracali?

Strona 407 z 407

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony