dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 9
Pokaż wyniki od 161 do 175 z 175
  1. #161

    Domyślnie

    ustawienia....jakie posiadam obecnie na piecu....do grzania CWU - Bojler 200l grzany wężownicą grawitacyjnie
    temp. zadana 57 st.C
    podajnik praca 2s
    przedmuch praca 30 s
    podajnik praca przerwa 4min 50s
    podajnik podtrzymanie 1 s
    przedmuch podtrzymanie 30s
    podajnik podtrzymanie przerwa 26 min 00s
    histereza...1 st.C
    załączanie pompy 58.stC
    .....ale jeśli komuś gaśnie....to zmniejszyć czas przerwy a trybie praca.......o 5 s.....a jak dalej to znowu o 5 s i tak do skutku...., a w przerwie w podtrzymaniu zmienić np 1 minute mniej....i tak samo do skutku.....zmiany robić małymi krokami i dać piecu poracować na nich przez wiele pełnych cykli....no chyba że odrazu po chwili widać że jednak jeszcze są te czasy za duże....
    USTAWIENIA W SEZONIE GRZEWCZYM....
    temp. zadana 57 st.C
    podajnik praca 3s
    przedmuch praca 30 s
    podajnik praca przerwa 3min 00s
    podajnik podtrzymanie 1 s
    przedmuch podtrzymanie 30s
    podajnik podtrzymanie przerwa 16 min 00s
    histereza...1 st.C
    załączanie pompy 58.stC
    zawór 4 D otwarty na poziomie ok. 20% gdyż temp zasilania po zaworze 4 D jest u mnie w sezonie grzewczym od 28-34 stC


    i tak jak napisałem u góry....ustawienia zmieniamy małymi krokami....bo chatyczne zmiany nic nie dają....

    należy pamiętać iż moje ustawienia....mogą nie być zbyt dobre dla innych.....
    wszystko zależy od rodzaju budynku....ocipelenia (czyli zapotrzebowania na ciepło) od układu instalacji.....itp.....wiele czynnik ma wpływ na to

    należy do ustawień podaejśc w taki sposób....iż należy ustalić jak najmniejszą ilość paliwa podawaną przez podajnik (nalezy pamiętać iż podajnik tłokowy ma ruch cofania w którym to nie podaje paliwa....dlatego ja dałem 3 s w sezonie zimowym.....bo u mnie 4 sekundy trwal cały cykl podawania czyli pchanie i cofanie....) i dostosować cykliczność czyli czas po jakim należy podać kolejną dawkę....
    następnie należy odpowiedzieć sobie na pytanie....ile czasu trwa cykl pracy samej pomy przy ustawieniu załączania pompy o 1 STC wyżej niż zadana temp na piecu (albo ile czasu jest pomiędzy kolejnym załączeniem sie pieca w tryb pracy (czyli załączeniem pieca przez histerezę) np. jesli w sezonie grzewczym ona u mnie wynosi średnio 18min to dajemy o jakies 2-3 minuty mniej na czas przerwy w podtrzymaniu.... to będzie dodatkowa dawka paliwa która bedzie tuż przed rozpoczeciem trybu praca....
    swoje ustawienia mam już w jednym paluszku....i wiem jak reaguje mój piec na np skoki temp. zewnętrznej w zimę....

  2. #162

    Domyślnie

    Cytat Napisał bigrw Zobacz post
    ustawienia....jakie posiadam obecnie na piecu....do grzania CWU - Bojler 200l grzany wężownicą grawitacyjnie
    temp. zadana 57 st.C
    podajnik praca 2s
    przedmuch praca 30 s
    podajnik praca przerwa 4min 50s
    podajnik podtrzymanie 1 s
    przedmuch podtrzymanie 30s
    podajnik podtrzymanie przerwa 26 min 00s
    histereza...1 st.C
    załączanie pompy 58.stC
    .....ale jeśli komuś gaśnie....to zmniejszyć czas przerwy a trybie praca.......o 5 s.....a jak dalej to znowu o 5 s i tak do skutku...., a w przerwie w podtrzymaniu zmienić np 1 minute mniej....i tak samo do skutku.....zmiany robić małymi krokami i dać piecu poracować na nich przez wiele pełnych cykli....no chyba że odrazu po chwili widać że jednak jeszcze są te czasy za duże....
    USTAWIENIA W SEZONIE GRZEWCZYM....
    temp. zadana 57 st.C
    podajnik praca 3s
    przedmuch praca 30 s
    podajnik praca przerwa 3min 00s
    podajnik podtrzymanie 1 s
    przedmuch podtrzymanie 30s
    podajnik podtrzymanie przerwa 16 min 00s
    histereza...1 st.C
    załączanie pompy 58.stC
    zawór 4 D otwarty na poziomie ok. 20% gdyż temp zasilania po zaworze 4 D jest u mnie w sezonie grzewczym od 28-34 stC


    i tak jak napisałem u góry....ustawienia zmieniamy małymi krokami....bo chatyczne zmiany nic nie dają....

    należy pamiętać iż moje ustawienia....mogą nie być zbyt dobre dla innych.....
    wszystko zależy od rodzaju budynku....ocipelenia (czyli zapotrzebowania na ciepło) od układu instalacji.....itp.....wiele czynnik ma wpływ na to

    należy do ustawień podaejśc w taki sposób....iż należy ustalić jak najmniejszą ilość paliwa podawaną przez podajnik (nalezy pamiętać iż podajnik tłokowy ma ruch cofania w którym to nie podaje paliwa....dlatego ja dałem 3 s w sezonie zimowym.....bo u mnie 4 sekundy trwal cały cykl podawania czyli pchanie i cofanie....) i dostosować cykliczność czyli czas po jakim należy podać kolejną dawkę....
    następnie należy odpowiedzieć sobie na pytanie....ile czasu trwa cykl pracy samej pomy przy ustawieniu załączania pompy o 1 STC wyżej niż zadana temp na piecu (albo ile czasu jest pomiędzy kolejnym załączeniem sie pieca w tryb pracy (czyli załączeniem pieca przez histerezę) np. jesli w sezonie grzewczym ona u mnie wynosi średnio 18min to dajemy o jakies 2-3 minuty mniej na czas przerwy w podtrzymaniu.... to będzie dodatkowa dawka paliwa która bedzie tuż przed rozpoczeciem trybu praca....
    swoje ustawienia mam już w jednym paluszku....i wiem jak reaguje mój piec na np skoki temp. zewnętrznej w zimę....
    Dzięki za info każda informacja się przyda, być może w tym roku wszystko ustawię jak należy.
    Ostatnio edytowane przez szarlejak ; 12-12-2013 o 12:04

  3. #163

    Domyślnie

    ach pominąłem, iż u mnie pompa latem wogóle nie pracuje.....

  4. #164
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kpla

    Zarejestrowany
    May 2013
    Posty
    2

    Domyślnie

    Sterownik r-k 30 współpracuje z programatorem pokojowym na zasadzie okresowego wyłączania pompy CO. U mnie nie zda to egzaminu, ponieważ niektóre grzejniki są wpięte w starej instalacji (3/4'') i grzeją grawitacyjnie. Ja zrezygnowałem z tego sterownika i dokupiłem sterownik PERFEKT z PID-em, który umożliwia regulację obrotów dmuchawy w szerszym zakresie, co przyczyniło się znacznie do obniżenia ilości sadzy. Reszta problemu jest w samym podajniku, konkretnie w przełożeniu przekładni. Przerobiłem również mimośród, aby zmniejszyć dawkę paliwa.

  5. #165

    Domyślnie

    nie ma obecnie pieców nr rynku....które nie miałyby w swojej budowie co jest nie przemyślane lub źle wykonane....
    ja patrzę na gto z punktu czysto ekonomicznego i trochę z praktycznego....
    ekonomicznie....ma być....czyli jak najmniejsze koszty ogrzewania.....przy jakiejś pozornie zajmujacej czas obsłudze....
    jak na razie sam jestem zadowolony....choć przynznam że rzeczywiście klika rzeczy jest do poprawienia.....
    koszt roczny CO i CWU jaki obecnie osiagam przy tym piecu i przy tym sterowniku....mnie zadowala....
    nad kolejnym źródłem ciepła w domu bede się zastanawiał jak ten się spie.........
    jeśli popracuje 10 lat to moje koszty + amortyzacja pieca rocznie.....wyniosą ok. 1800 -1900 zł więc nie jest tak źle....

  6. #166

    Domyślnie

    przepraszam za pewne wyzej literówki....ale mało czasu mam aby tutaj zajrzeć

  7. #167
    Banned
    dynamical

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    bytom
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Tłokowce sa faktycznie prostsze konstrukcyjnie, a czasami im prostsze rozwiązanie tym lepsze i trwalsze. Ja bym sprawdził przede wszytskim materiał i jakość wykonania, bo nawet najlepszy patent może być wykonany z lichych materiałow i sie zepsuc

  8. #168
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kubatoja

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-506
    Posty
    18

    Domyślnie

    Hejka mam pytanko
    poszukuje dobrego pieca z podajnikiem tłokowym

    możecie mi coś poradzić

    mam stary domek typowy kwadrat 240m2 powierzchni ocieplony styropianem 15cm

    do tej pory miałem śmieciucha zasypowego

  9. #169

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpla Zobacz post
    Sterownik r-k 30 współpracuje z programatorem pokojowym na zasadzie okresowego wyłączania pompy CO. U mnie nie zda to egzaminu, ponieważ niektóre grzejniki są wpięte w starej instalacji (3/4'') i grzeją grawitacyjnie. Ja zrezygnowałem z tego sterownika i dokupiłem sterownik PERFEKT z PID-em, który umożliwia regulację obrotów dmuchawy w szerszym zakresie, co przyczyniło się znacznie do obniżenia ilości sadzy. Reszta problemu jest w samym podajniku, konkretnie w przełożeniu przekładni. Przerobiłem również mimośród, aby zmniejszyć dawkę paliwa.
    U mnie też stara instalacja, więc jednak ten sterownik nie zda egzaminu. Zawór trójdrożny mam na 25 % ustawiony, więc nie jest aż tak gorąco w domu, ale poza tym idzie też grawitacyjnie. Palę miałem i zbiornik wystarcza na 3 do 3,5 doby, a wchodzi tak 5 do 6 worków, ale to też zależy od wielkości. Póki co wydaje mi się, że to wcale nie mało. Próby zmniejszenia ilości nie zdały egzaminu, podajnik podawał mniej ,a po jakimś czasie brakowało paliwa i włączał się alarm
    Ostatnio edytowane przez szarlejak ; 12-12-2013 o 12:25

  10. #170

    Domyślnie

    podeślij mi na priva zdjęcia z twojej kotłowni....to może podpowiem ci co warto by było zmienic aby spalanie zmniejszyć...
    Pozdrawiam

  11. #171

    Domyślnie

    Cytat Napisał bigrw Zobacz post
    podeślij mi na priva zdjęcia z twojej kotłowni....to może podpowiem ci co warto by było zmienic aby spalanie zmniejszyć...
    Pozdrawiam
    Moje ustawienia spisane z RK-30:

    TEMPERATURA CO MINIMALNA 50 ST. C (ZADANA)

    2.PODAJNIK OPAŁU

    -PODAJNIK PRACA 00 MIN 03 SEK
    -PODAJNIK PRZERWA 3 MIN 00 SEK
    -PODAJNIK OPOZN. 00MIN 30 SEK
    3.PODTRZYMANIE PALENIA

    -PODTRZYMANIE PRACA 01 SEK
    -PODTRZYMANIE PRZERWA 40 MIN
    -OPOZN.WYLACZ.DMUCHAWY 25 SEK

    4.POMPA CO TEMP ZAL 40 ST. C
    5.AL.SPADKU TEMP 2 H 30 MIN
    6.DMUCHAWA MOC 4
    7.HISTERYZA 2 ST. C (MOZLIWOSC OD 2 DO 3)
    8.POMPA CWU

    -TEMP. ZAL. 41 ST. C
    -HISTERYZA 3 ST C
    -TRYB LETNI NIEAKTYWNY
    -PRACA RÓWNOLEGLA

    do tego zawór trójdrożny na 25%.

    Jeśli dobrze rozumiem to musiałbym eksperymentować z podtrzymaniem palenia, tak by piec mógł chodzić całą dobę a w domu nie było za gorąco, przy temperaturze na dworze jak teraz. (W zasadzie to przy temperaturze -10 i niższej piec mógł chodzić non stop, tak by w domu panowała stała temperatura 22 stopnie.) Np u Ciebie przerwa w podtrzymaniu jest praktycznie 2 razy krótsza niż u mnie, ale czy taka zmiana w moim przypadku ma sens?
    Muszę pytać i może w końcu zrozumiem powolutku o co chodzi.

    Jeśli chodzi o instalację grawitacyjną to mam taki pomysł aby w zawór różnicowy wsadzić jakąś gumę, która zablokuje ten obieg. Całkowite usunięcie tej instalacji byłoby za bardzo skomplikowane. A bez grawitacji łatwiej będzie sterować całością.

    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_9269.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	85,3 KB
ID:	243642   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_9271.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	83,4 KB
ID:	243643  
    Ostatnio edytowane przez szarlejak ; 18-02-2014 o 21:50

  12. #172

    Domyślnie

    Teraz zmieniłem z ciekawości ustawienia podobnie jak ma kolega, w tej chwili palę ekogroszkiem:


    temp. zadana 55 st.C
    podajnik praca 4s
    przedmuch praca 30 s
    podajnik praca przerwa 3min 00s
    podajnik podtrzymanie 1 s
    przedmuch podtrzymanie 30s
    podajnik podtrzymanie przerwa 16 min 00s
    histereza...2 st.C
    załączanie pompy 56.stC
    zawór 3 D otwarty na poziomie ok. 25%

    I oto wyniki pomiarów(godzina; temp; dane):

    GODZ. TEMP DANE
    22:07 52 WŁ. DMUCHAWY, WŁ. PODAJNIKA
    22:11 47 WŁ. PODAJNIK
    22:14 50 WŁ. PODAJNIK
    22:17 53 WŁ. PODAJNIK
    22:18 55 WYŁ. DMUCHAWA
    22:19 56 WŁ. POMPA CO
    22:24 55 WYŁ. POMPA CO
    22:25 53 WŁ. DMUCHAWY, WŁ. PODAJNIKA
    22:27 49
    22:29 49 WŁ. PODAJNIKA
    22:32 56 WŁ. POMPA CO, WYŁ. DMUCHAWA
    22:37 60
    22:39 55 WYŁ. POMPA CO
    22:39 53 DMUCHAWA ZAŁ.
    22:40 52 WŁ PODAJNIK
    22:41 49
    22:43 50 WŁ. PODAJNIK
    22:46 56 WYŁ. DMUCHAWA,WŁ POMPA CO
    22:48 60
    22:50 62
    22:51 61
    22:54 55 WYŁ POMPA CO
    22:55 53

    Z tego do mi się wydaje to piec w ogole nie wchodzi w fazę podtrzymania, a pompa chodzi 6 do 8 minut, więc czas podtrzymania powinien być jakieś 6 minut zamiast 16 jak teraz?
    Ostatnio edytowane przez szarlejak ; 22-02-2014 o 07:44

  13. #173
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    djlasior

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Kod pocztowy
    44-268
    Posty
    2

    Domyślnie

    Temat stary ale sie podepnę witam wszystkich . Mam piec tłokowy czy tam szufladowy kmt 25 kw, mój sterownik chyba zdurniał rk-30 jak ustawie mu po jakim czasie od pracy ma podać paliwo jest to 30 sekund po włączeniu sie dmuchawy on raz podaje po minucie raz po 1,5 minuty nie wiem tak samo histeza pieca czy ustawie na 1 czy 2 czy też 3 nie ma reakcji piec dochodzi do temperatury zadanej wciągu średnio w 2.30 sekund po czym przechodzi w tryb podtrzymanie w tym czasie temperatura wzrasta o 2 stopnie wyżej ale po średnio 7-10 minut temperatura spada i piec znowu wchodzi w tryb praca sterownik sie mnie nie słucha próbowałem resetowania ustawień fabrycznych ale to nic nie zmienia dalej chodzi jak mu sie podoba znajomy ma na sprzedaż sterownik st480 techa tylko nie wiem czy se poradzi ale jak by dobrze go ustawił powinien działać. Rk-30 kosztuje 300zl a znajomy na tego st 480 za 400 zl wiec chyba sie skusze. a co do tego rk-30 jedynie chyba wgranie oprogramowania załatwiło by sprawę chyba ze coś jest faktycznie uszkodzone.
    to będzie pierwszy sezon z tym piecem na razie przez te zwariowane ustawienia piec przez 4dni spalił ze 100 kg ale to pewnie przez to ze te ustawienia nie dają sie ustawić, mam stara instalacje na miedzi ale nie posiadam żadnych mieszalników zaworów 3d czy tez innych bojler mam podłączony bezpośrednio mogę go zawsze zakręcić dom 180m2 poddasze nie użytkowe nie ogrzewane jak i kotłownia ogrzewam piętro i parter w większości kaloryfery maja termostaty temp.w domu 21-22 stopni

  14. #174
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Te 100 kg na 180 m2 w 4 dni to wcale nie musi być dużo, za to różnych ku temu powodów może być mnóstwo. Najmniej znaczenia ma stara instalacja.
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  15. #175
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Gabiii86

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Bieruń
    Kod pocztowy
    43-150
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam serdecznie,

    czy ktoś z Państwa orientuje się jak ustawić piec tłokowy na miał (Grinnpal)

Strona 9 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony