dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 701 z 764
Pokaż wyniki od 14.001 do 14.020 z 15266
  1. #14001

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulfi82 Zobacz post
    PPo drugie nigdzie nie napisałem o wymianie rekuperatora a jedynie wymiennika. Nie wiem o jakiej centrali mowa i czy daje taką możliwość.
    Kolego, zrozumiałem Twoja sugestię odnośnie wymiany samego wymiennika a nie rekuperatora, doczytaj mój post.
    Co do centrali, to jak widzę z tego forum, jest popularna i raczej stndardowa to Zehnder Comfoair 350 Basic VV

  2. #14002

    Domyślnie

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Zmiany ale na inny, taki który odzyskuje wilgoć, a nie na taki sam tylko nowy bo ten się zużył
    Czyli mam rozumieć, że po 2 latach użytkowania tego nietaniego w gruncie rzeczy urządzenia, już muszę w nim wymieniać dosyć istotną rzecz, jak śadzę, słysząc o "wymienniku", Do tej pory tylko filtry co 3 m-ce zmieniałem i liczyłem, że tak pozostanie dłużej...

  3. #14003
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanuszIgrażyna Zobacz post
    Czyli mam rozumieć, że po 2 latach użytkowania tego nietaniego w gruncie rzeczy urządzenia, już muszę w nim wymieniać dosyć istotną rzecz, jak śadzę, słysząc o "wymienniku", Do tej pory tylko filtry co 3 m-ce zmieniałem i liczyłem, że tak pozostanie dłużej...
    a tamm.. nic nie zrozumiałeś. Ktoś Ci kazał brać reku bez wymiany wilgoci? Napisz proszę w odpowiednim dziale.

  4. #14004

    Domyślnie

    Szanowni Państwo.
    Po lekturze niektórych Waszych wypowiedzi jestem lekko w szoku.
    Powiem szczerze, że nie miałbym sumienia trzymać dzieci w trakcie nauki zdalnej w domu, w którym panuje temp. 18-20 stopni.
    Zdaje sobie sprawę, że kiedyś ludzie mieszkali w jaskiniach. Ale nie o to przecież chodzi.
    Dzieci w wieku szkolnym lubią ciepło.
    Napiszę jak ja mam.
    Dom w zasadzie nowy, 326 m2, w tym piwnica użytkowa 110 m2. Ściany zewn. z silikatów 25 cm, 22 cm grafit 031, poddasze URSA 35 cm lambda 0,35 Piwnica z betonu wylewanego ocieplona styrodurem 10 cm a od ok. 50 cm w gruncie dołożyłem dodatkowe 5 cm styropianu fundamentowego. Wentylacja mechaniczna na 3 poziomach z rekuperatorem Thesla Green. Silikat bardzo dobrze akumuluje ciepło. Piwnica sucha jak przysłowiowy pieprz.
    W domu mam: 24,5-25 stopni parter, poddasze 23,5-24 stopnie, w pokoju syna 26 (dużo gra na komputerze, który mu dogrzewa). Łazienka dół 25,5 - 26 stopni, łazienka góra - 24,5-25 stopni.
    Piec gazowy ustawiony na 35 stopni, CWU - 49 stopni.
    Jeśli chodzi o zużycie gazu to wychodzi 106-10,8 m3 na dobę.
    W czasie ostatnich mrozów podkręciłem na 37 stopni (chyba nawet niepotrzebnie) i spalanie wzrosło do ok 12,5 m3. Temperatura w domu spadła może o pół stopnia. Teraz powróciłem na 35 stopni.
    Kilka lat budowałem ten dom i miałem niekiedy chwile zwątpienia bo bywało bardzo ciężko.
    Ale powiem Wam - warto było się pomęczyć.
    Nie po to wyprowadzałem się z bloków żeby zamieszkać w zimnym domu.
    Żyjemy jak kiedyś w bloku, wszyscy (a jest nas trochę) chodzą w krótkich spodenkach i tishertach.
    Wszyscy są zadowoleni, jedynie od czasu do czasu 2 córki potrafią powiedzieć, że ..... "tato jest mi zimno".
    No ta ja pytam, a czy u Twojej koleżanki jest cieplej w domu ? Odpowiedź - Nie.
    Ostatni rachunek tzn. za grudzień wyniósł 567 zł. Latem zużywając jedynie CWU i kuchnia gazowa płaciłem około 200 zł.
    Powtórzę jeszcze raz - nie miałbym sumienia trzymać dzieci w zimnym domu. A i tak potrafią narzekać.
    Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

  5. #14005
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Ta dyskusja nie ma sensu, bo ile głów tyle zdań, każdy lubi coś innego i trzeba to uszanować.

    Ja nie odważyłbym się trzymać dzieci w pomieszczeniach mających 25C, ba sam bym w takim pomieszczeniu nie wysiedział dłużej niż 10 minut. Mamy ostatnimi dniami w domu 22-22.5 i córka lata boso w pampersie i koszulce, ja tak samo tylko bez pampersa Jak w ubiegłe wakacje dobijało 24C to odpalaliśmy klimę żeby zbić do 22.5-23 bo egzystencja była bardzo utrudniona.
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  6. #14006

    Domyślnie

    Widać, że nie chowałeś się blokach, w których z reguły dobrze grzeją zimą.
    Ale tam było duszno i ciągle trzeba było otwierać okna. W domu nie ma takiej potrzeby bo jest rekuperacja, która czyni cuda. Niby jest bardzo ciepło ale Ty tego tak nie odczuwasz bo non stop jest wymiana powietrza., zużyte jest usuwane a świeże i przefiltrowane jest nawiewane.
    I na tym polega zasadnicza różnica pomiędzy tą samą temperaturą w bloku a w domu z rekuperacją.

  7. #14007
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mam rekuperację, ale jakbym miał już wybierać, to wolałbym w domu 19C, niż 25C...

  8. #14008

    Domyślnie

    Ja ze względu właśnie na przegrzewanie dołożyłem aktualnie termostat do salonu i trzymam 22,5 C.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  9. #14009
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Mamy ostatnimi dniami w domu 22-22.5 i córka lata boso w pampersie i koszulce, ja tak samo tylko bez pampersa .
    Mam nadzieję, ze przy dziecku choć majteczki zakładasz

  10. #14010

    Domyślnie

    Ok. Wszystko rozumiem
    Ale mam do Was pytanie.
    Gdzie chcielibyście jechać z rodzina na wakacje ?
    Nad ciepłe morze śródziemne (Włochy Grecja Hiszpania) czy nad zimne morze północne (Szkocja Norwegia) ?
    Odpowiedź powinna być jednoznaczna.
    Zatem nie pitolcie bzdur, że 19 stopni w domu zimą to jest Ok. W upały być może ale nie zimą.
    Wieloma osobami kieruje jedynie prymitywna chciwość i obawa przed zapłatą większego rachunku za gaz.
    Prawda jest niestety brutalna.

  11. #14011
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtek_5 Zobacz post
    Ok. Wszystko rozumiem
    Ale mam do Was pytanie.
    Gdzie chcielibyście jechać z rodzina na wakacje ?
    Nad ciepłe morze śródziemne (Włochy Grecja Hiszpania) czy nad zimne morze północne (Szkocja Norwegia) ?
    Oczywiście, jeśli wakacje-lipiec, sierpień-to Szkocja lub Norwegia.
    Lubię ciepło, ale upałów nie znoszę.
    Cytat Napisał wojtek_5 Zobacz post
    Zatem nie pitolcie bzdur, że 19 stopni w domu zimą to jest Ok. W upały być może ale nie zimą.
    Wieloma osobami kieruje jedynie prymitywna chciwość i obawa przed zapłatą większego rachunku za gaz.
    Prawda jest niestety brutalna.
    Jednemu potrzeba 25oC, a drugiemu pasuje 19oC idealnie, nie wszyscy ludzie są dokładnie tacy jak Ty. Trochę więcej tolerancji i wyrozumiałości, dla ludzi o innych oczekiwaniach i wymaganiach.
    U mnie temp. od 20oC w sypialniach, poprzez 23oC w salonie/jadalni i 25-26oC w łazienkach, czyli zwyczajna średnia. Zużycie roczne gazu za około 2000-2500zł, czyli też średnio, CO i CWU.
    Miesięcznego nie sprawdzam, po latach już człowiek nie czuje potrzeby zaglądania na gazomierz.

  12. #14012
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtek_5 Zobacz post
    Ok. Wszystko rozumiem
    Ale mam do Was pytanie.
    Gdzie chcielibyście jechać z rodzina na wakacje ?
    Nad ciepłe morze śródziemne (Włochy Grecja Hiszpania) czy nad zimne morze północne (Szkocja Norwegia) ?
    Do ciepłych krajów jeżdżę tylko dla ciepłego morza - dla syna. A priorytetem jest klimatyzacja w pokoju.
    Nastawiona na 22C.

    Jak syn podrośnie i będę jeździ tylko z żoną, to Norwegia, Austria bardzo chętnie

  13. #14013

    Domyślnie

    Proponuję Antarktydę lb Arktykę, chociaż tam zmienia się klimat i niebawem może być za ciepło.
    Tam jest super i ogrzewanie nie jest potrzebne.
    Ewentualnie Władywostok nad morzem Japońskim.

  14. #14014
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtek_5 Zobacz post
    Proponuję Antarktydę lb Arktykę, chociaż tam zmienia się klimat i niebawem może być za ciepło.
    Tam jest super i ogrzewanie nie jest potrzebne.
    Ewentualnie Władywostok nad morzem Japońskim.
    Zrozum, w domu liczy się indywidualne komfort nie tylko pieniądze.
    Ja na ogrzewanie wydaję 750zł rocznie, jakbym podniósł temperaturę do 24C zapłaciłbym 100, 200zl, wiecej czyli w skali roku niezauważalnie.

    Dlatego nie lubię palić w kominku (mimo, iż mam 1m3 darmowego drewna) - bo kominek podbija temperaturę w salonie i kuchni do 24.5C co jest dla nas niekomfortowe i męczące.

  15. #14015
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtek_5 Zobacz post
    Proponuję Antarktydę lb Arktykę, chociaż tam zmienia się klimat i niebawem może być za ciepło.
    Tam jest super i ogrzewanie nie jest potrzebne.
    Ewentualnie Władywostok nad morzem Japońskim.
    A piwko kolega pije zimne czy ciepłe?
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  16. #14016
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pbrys

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    www.pbrys.cba.pl
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    ...Miesięcznego nie sprawdzam, po latach już człowiek nie czuje potrzeby zaglądania na gazomierz.
    mam nadzieje, że mnie też puści

  17. #14017

    Domyślnie

    170m3 za grudzień, 200m2+ garaz 2 stanowiskowy. Temperatura łazienki 24, dół 23, góra 22,5

  18. #14018

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_med Zobacz post
    170m3 za grudzień, 200m2+ garaz 2 stanowiskowy. Temperatura łazienki 24, dół 23, góra 22,5
    To chyba styczeń, bo grudzień podawałeś wcześniej - 212m3
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  19. #14019

  20. #14020
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Rulh
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cześć, nam na styczeń wyszło 92m3 gazu temperatura 22 dzień noc 21,5 dom 175m2 porotherm 30 plus grafit 10cm poddasze 30cm wełny jeśli dobrze pamietam podłoga 12cm

Strona 701 z 764

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony