dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 743 z 763
Pokaż wyniki od 14.841 do 14.860 z 15260
  1. #14841
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Kolego.... weż uruchom wentylacje w pokojach... no za ogrzewanie się płaci. Ale nie przesadzaj. Zdrowie rodziny jest najważniejsze.

    Opamiętajcie się.
    To, że ktoś praktycznie zakręci wentylacje i zapłaci mniej za ogrzewanie czy to jest cel i dobry kierunek?
    W pokojach jako takiej wentylacji nie mam. Staram się wietrzyć w miarę możliwości metodą krótko ale intensywnie.

    Masz może jakiś inny pomysł ? . Raczej nie zostawię na stałe uchylonych okien. Zostaje opcja nawiewników.

  2. #14842
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny8 Zobacz post
    Właśnie też mi się wydaję, że to sporo jak na nowy dom i chyba całkiem nieźle ocieplony. No nic poczekam chyba jeszcze trochę i jak nic się nie zmieni to będę się zastanawiał nad termowizja
    Myślę że to zawsze warto zrobić (i próbę szczelności).

    Zużycie spore. Może to kwestia regulacji.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #14843

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny8 Zobacz post
    Właśnie też mi się wydaję, że to sporo jak na nowy dom i chyba całkiem nieźle ocieplony. No nic poczekam chyba jeszcze trochę i jak nic się nie zmieni to będę się zastanawiał nad termowizja
    No to podobne jak u mnie wartości. Co ciekawe ja dzwoniłem do firmy która robi konserwacje kotłów - nie robili mi instalacji. I powiedzial mi technik że on by chciał mieć takie spalanie jak było -5 stopni.

  4. #14844

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Myślę że to zawsze warto zrobić (i próbę szczelności).

    Zużycie spore. Może to kwestia regulacji.
    Właśnie nie wiem czy jest coś do regulacji bo chyba w miarę optymalnie ustawione. Piec Buderus 122i 15kW, sprzęgło + pompa, 2 rozdzielacze. Sterownik w holu + pogodówka. Sterownik ustawiony 21,5 stopnia całą dobę i temperatury trzymają się między 21,5 a 22. Pokoje dzieci podobnie. Sypialnia między 21 a 22 się trzyma. Salon i kuchnia między 21 a 21,5. Łazienka koło 22 do 22,5. Wiatrołap i pomieszczenie gospodarcze 19 stopni. Wszystko ustawione na rotometrach. Przepływy około 1l-1,2l/min. Pompa na najniższym biegu.

    Jest jeszcze jakieś pole manewru?

  5. #14845

    Domyślnie

    Start palnika 10 do 20 na dobę, z czego połowa to pewnie cwu

  6. #14846
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    593

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    W pokojach jako takiej wentylacji nie mam. Staram się wietrzyć w miarę możliwości metodą krótko ale intensywnie.

    Masz może jakiś inny pomysł ? . Raczej nie zostawię na stałe uchylonych okien. Zostaje opcja nawiewników.
    powietrze wlatuje oknami (rozszczelnione) nawiewnikami. Przechodzi przez dziury lub podciecie pod drzwiami i wychodzi wentylacją w łazienkach i kuchni. Tak powinno być. Musisz przemyśleć samodzielnie jak to poprawić aby w ogóle było to możliwe.
    I pogodzić się z myślą, że jednak dom potrzebuje więcej energii do ogrzewania.
    Na pocieszenie powietrze suchsze ogrzewa się szybciej niż wilgotne.

  7. #14847
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny8 Zobacz post
    Właśnie nie wiem czy jest coś do regulacji bo chyba w miarę optymalnie ustawione. Piec Buderus 122i 15kW, sprzęgło + pompa, 2 rozdzielacze. Sterownik w holu + pogodówka. Sterownik ustawiony 21,5 stopnia całą dobę i temperatury trzymają się między 21,5 a 22. Pokoje dzieci podobnie. Sypialnia między 21 a 22 się trzyma. Salon i kuchnia między 21 a 21,5. Łazienka koło 22 do 22,5. Wiatrołap i pomieszczenie gospodarcze 19 stopni. Wszystko ustawione na rotometrach. Przepływy około 1l-1,2l/min. Pompa na najniższym biegu.

    Jest jeszcze jakieś pole manewru?
    Nie znam się, ale chyba można się pochylić, skoro dla porównania mam u siebie 240 m2 ogrzewanych, w tym niedokonczona elewacja ściany, hulające powietrze na strychu, brak ocieplenia stropu garazu, zamakające tam sciany itp. Przeplywy: garaz 0,5 l/min, reszta domu od 1 do 3 l/min na powiedzmy 50 m2. Temp zadana 30 st. Temp. W srodku 22-23 st. Zużycie gazu 6-9 m3. Dziś ograniczylem moc cieplną pieca i zakładam mniejsze zużycie od jutra. Temp. Ograniczylem do 28 st.
    Pozdrawiam.

  8. #14848
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    W tym CWU z cyrkulacją - zużycie ok 1-1,5 m3/24h

  9. #14849

    Domyślnie

    Witam. Do ogrzania w domu mam 130 m2 (parter+piętro). Styropian podłogowy 17 cm, fasadowy 20 cm biały, wełna na poddaszu 30 cm. Posadzki i tynki robione w październiku zeszłego roku, ocieplenie zewnętrzne w sierpniu tego roku. To moja pierwsza zima w tym domu. Wszędzie ogrzewanie podłogowe.
    Temperatura zasilania na kotle gazowym kondensacyjnym ustawiona na 34 stopnie. Dom i góra temperatura na sterowniku pokojowym 20.6 stopnia.
    Instalacje mam ustawioną tak, że po osiągnięciu temperatury zadanej pompa przestaje pracować do momentu dolnej granicy histerezy. Październik i pierwsza połowa listopada tylko przepalałem wieczorami, natomiast ogrzewanie na stałe włączyłem 14 listopada. W ciągu ostatniego tygodnia, gdzie cały czas były ujemne temperatury średnie dzienne zużycie to 6,2 m3 za ogrzewanie + CWU. Czy to dużo biorąc pod uwagę, że to pierwsza zima kiedy dom jest ogrzewany?

  10. #14850

    Wink

    Po prawie 17 latach doświadczeń w domu mogę kilka kwestii podpowiedzieć.

    1. Podniesienie temperatury o 1 st. z 21 do 22 podniosło zużycie gazu o ok.150m3 rocznie.
    2. Cyrkulacja zżera ok 0,5 m3 gazu dziennie.
    3. Legionella pochłania dodatkowe 1,5 m3 gazu raz w tygodniu.
    4. Każdy piec w ciągu 10 lat zepsuje się kilka razy i sumarycznie na naprawy pochłonie ok 50% jego pierwotnej wartości.
    5. Na początku każdy się samoogranicza i skrupulatnie liczy zużycie licytując się z sąsiadami ale po kilku latach już nie patrzy specjalnie na licznik chyba że... Putin go przekona.


    U mnie p.u.170 m2 i ok 600 kubatury
    15 ściany/18 podłoga/30 strych. Parę mostków jest. Reku brak (standard ocieplenia lata 2000).

    Przez 14 lat zużywałem średnio 1450 m3/rok.
    Ostatnie 2 lata 1600/rok.

    Pozdrawiam nowicjuszy latających do licznika co wieczór. Sam tak robiłem na początku ale po pewnym czasie.... każdy się uspakaja.
    Ostatnio edytowane przez ex67 ; 27-11-2022 o 01:46

  11. #14851
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał ex67 Zobacz post
    Po prawie 17 latach doświadczeń w domu mogę kilka kwestii podpowiedzieć.

    1. Podniesienie temperatury o 1 st. z 21 do 22 podniosło zużycie gazu o ok.150m3 rocznie.
    2. Cyrkulacja zżera ok 0,5 m3 gazu dziennie.
    3. Legionella pochłania dodatkowe 1,5 m3 gazu raz w tygodniu.
    4. Każdy piec w ciągu 10 lat zepsuje się kilka razy i sumarycznie na naprawy pochłonie ok 50% jego pierwotnej wartości.
    5. Na początku każdy się samoogranicza i skrupulatnie liczy zużycie licytując się z sąsiadami ale po kilku latach już nie patrzy specjalnie na licznik chyba że... Putin go przekona.


    U mnie p.u.170 m2 i ok 600 kubatury
    15 ściany/18 podłoga/30 strych. Parę mostków jest. Reku brak (standard ocieplenia lata 2000).

    Przez 14 lat zużywałem średnio 1450 m3/rok.
    Ostatnie 2 lata 1600/rok.

    Pozdrawiam nowicjuszy latających do licznika co wieczór. Sam tak robiłem na początku ale po pewnym czasie.... każdy się uspakaja.
    Dzieki ex za podzielenie się doświadczeniem!
    Dodam od siebie, że ograniczenie mocy kotła spowodowało ograniczenie zużycia gazu o kilkanaście %.

  12. #14852
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ex67 Zobacz post
    Po prawie 17 latach doświadczeń w domu mogę kilka kwestii podpowiedzieć.

    1. Podniesienie temperatury o 1 st. z 21 do 22 podniosło zużycie gazu o ok.150m3 rocznie.
    2. Cyrkulacja zżera ok 0,5 m3 gazu dziennie.
    3. Legionella pochłania dodatkowe 1,5 m3 gazu raz w tygodniu.
    4. Każdy piec w ciągu 10 lat zepsuje się kilka razy i sumarycznie na naprawy pochłonie ok 50% jego pierwotnej wartości.
    5. Na początku każdy się samoogranicza i skrupulatnie liczy zużycie licytując się z sąsiadami ale po kilku latach już nie patrzy specjalnie na licznik chyba że... Putin go przekona.


    U mnie p.u.170 m2 i ok 600 kubatury
    15 ściany/18 podłoga/30 strych. Parę mostków jest. Reku brak (standard ocieplenia lata 2000).

    Przez 14 lat zużywałem średnio 1450 m3/rok.
    Ostatnie 2 lata 1600/rok.

    Pozdrawiam nowicjuszy latających do licznika co wieczór. Sam tak robiłem na początku ale po pewnym czasie.... każdy się uspakaja.
    Dobre!

    Masz grzejniki czy podłogówkę?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #14853

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Dobre!

    Masz grzejniki czy podłogówkę?
    Mam system mieszany. Parter i górna łazienka podłogowe, Poddasze grzejniki. Łazienka na górze dodatkowo grzejnik.
    Dziś już chyba wszystko robił bym w podłogówce bo to i bardzo wygodne i komfortowe. Szczególnie kamienna podłoga jest bardziej przyjemna zimą. Owszem jest duża bezwładność ale jeśli ktoś nie potrzebuje mocno obniżać temperatury to najlepsze rozwiązanie. Ja na poddaszu wybrałem grzejniki ze względu na wykładziny ale dałem przewymiarowane żeby niskotemperaturowo zasilać.

  14. #14854

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dzieki ex za podzielenie się doświadczeniem!
    Dodam od siebie, że ograniczenie mocy kotła spowodowało ograniczenie zużycia gazu o kilkanaście %.
    Ile mocy mu ograniczyłeś ?
    Mój Vaillant ecotec 186/3-5
    Ma modulację 7 - 18 kW.
    Teoretycznie sam sobie dobiera moc c.o.

  15. #14855
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał ex67 Zobacz post
    Ile mocy mu ograniczyłeś ?
    Mój Vaillant ecotec 186/3-5
    Ma modulację 7 - 18 kW.
    Teoretycznie sam sobie dobiera moc c.o.
    Maksimum - do 3,5 kW
    W instrukcji i reklamie moj też ma modulację w zakresie 3,5 - 24 kW. Co niezmienia faktu, ze przy ograniczeniu mu maksymalnej mocy cieplenej do 3,5 kW trzyma długo zadaną temp. Ogrzewania (25-28 st). Wczesniej startował, dobijając do 39 st i fopiero wtedy schodził niżej. Dzięki temu, po pierwszym odczycie zauwazylem spadek zużycia gazu o prawie 12%. Wkurzony jestem, bo przewinęło się u mnie 3-4 gazowników - gębowych ekspertów i żodyn nie ogarnął tego. Domdam że za darmo nie przyjeżdzali, a w dodatku pieprzyli głupoty, naciągającnie na koszty. Słowem, człek powinien ze wszystkiego się SAM doktoryzować, bo na tym lepiej wychodzi.... Tylko doba jest za krótka, a wolałbym zwiedzać Laos, czy Kambodżę, niż czytać o tym wszystkim..

  16. #14856
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Wybaczcie błędy - wyłączyłem słownik na tel.
    Update - po zmianach na piecu (ograniczenie mocy) zużycie gazu dobowe spadło z ponad 9m na 7,5m (średnia z dwóch dni).
    Ergo warto przyglądać się i regulować pracę pieca/układu CO.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  17. #14857

    Domyślnie

    Ciekawe. Sprawdzę u siebie bo chyba standardowo jest w trybie auto.
    4,48kW na południe kąt 45°

  18. #14858

    Domyślnie

    u mnie też na Auto od 3 lat, ale mój kocioł startuje od 5 kW, myślicie że jest sens ustawiać na 5? generalnie nie zauważyłem żeby palnik pracował na większej mocy.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  19. #14859
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    u mnie też na Auto od 3 lat, ale mój kocioł startuje od 5 kW, myślicie że jest sens ustawiać na 5? generalnie nie zauważyłem żeby palnik pracował na większej mocy.
    Przejrzyj instrukcję. Ewentualnie takie rzeczy będą w "tajnej" instrukcji serwisowej. Może być tak, że piec ma modulację 3-24 kW, ale domyślnie startuje z mocy np. 6, czy 12 kW, by potem zejść niżej. Może stąd biorą się niemałe oszczędności.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  20. #14860

    Domyślnie

    Nie wiem jak tam wasze kotły, ale w immergazie skręcenie mocy kotła wymaga ustawienia nowej mieszanki gazu przez serwisanta.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

Strona 743 z 763

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony