dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie

    Jak tylko robi się cieplej to już mnie nosi Ale mam ptytanie, czy najpierw należy wykonać tynki wewnętrzne, czy podłogi, a dokładniej na chudziaku izolacjęm ociepkenie i wylewkę?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Najpierw tynki potem posadzki.
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Najpierw tynki, potem posadzki. W odwrotnej kolejności niewiele by z Twoich posadzek zostało.
    Pozdrawiam

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Czyli
    1. Najpierw instalacje w ścianach (elektryka)
    2. Potem tynki,
    3. Potem instalacje w posadzce (hydraulika, ogrzewanie
    4. Potem posadzki
    6. Potem stolarka okienna

    Dobrze ?

    PS. Mnie też już nosi

  5. #5

    Domyślnie

    ad. 1
    + telefon, domofon, TV, sieć komputerowa, alarm i co tam jeszcze w ścianach będzie szło.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Jesli chodzi o stolarkę okienną to są dwie szkoły, jedna mowi że przed tynkami druga, że po tynkach. Obydwie szkoły mają swoje wady i zalety.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    To mi się podoba. Żywa reakcja na mój problem. Serdeczne dzięki.
    Okna co prawda już wstawiłem, ale jak pisze Inestor to też dobrze.

  8. #8

    Domyślnie

    To mi się podoba. Żywa reakcja na mój problem. Serdeczne dzięki.
    Okna co prawda już wstawiłem, ale jak pisze Inestor to też dobrze.

  9. #9

    Domyślnie

    a ocieplenie dachu, po tych wszystkich wymienionych punktach? i wtedy z ocieplaniem dachu od razu okna? i płyty ?

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Zgadzam się z kolegami co do kolejności - jednak mała uwaga po instalacjach (elektrycznej i podobnych wodnej i cwu) trzeba zrobić fragment instalacji co - chodzi mi o piony oraz rozgałęźniki kondygnacyjne (najlepiej w szafeczkach obmurowanych i obtynkowanych), potem tynkowanie, potem przewody w podłodze i mocowanie grzejników, na koncu podłoga

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Domka - tak pod warunkiem, że G-K nie zimują w nieogrzewanym domu. Ponoć nie zawsze to lubieją. Jeżeli już koniecznie byś chciała je dawać przed zimą (lub przed "drugą" zimą, bo obecnie to nie zima ), to lepiej tylko przykręcić i nie szpachlować.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Anonimowy - kiedyś gdy c.o. i woda były w stalowych rurach, a kanaliza w żeliwie, to elektrykę robiło się po nich, bo była bardziej elastyczna i prościej było na krzyżówkach. Teraz to już zależy z czego robimy, ale warto o tym pamiętać, bo choć to raczej sprawa instalatorów, to po co mają przypadkiem uszkodzić Ci położone kable lub rurki.

  13. #13

    Domyślnie

    Jasiu, Twoja kolejność jest prawidłowa z jednym wyjątkiem. Instalacje co cwu również przed tynkami, bo przecież wychodzą najczęściej w ścianie pionowo do grzejników. Przynajmniej ja tak robiłam i wtedy tynk wszystko przykrył.
    Pozdrawiam

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Klaudia - mi instalator powiedział, że te 20cm (podejście w ścianie, ale od dołu) to się dokuje. Nawet cwu (z tym się już nie zgadzam) chce robić po tynkach.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Klaudia: masz racje - ale ja mam na dole podłogówkę, a kalafiory mam tylko na górze gdzie tynków nie będzie bo będzie regips.
    Łatwiej mi więc zaszpachlowac tych kila otworów, które powstają po kładzeniu CO niż przy tynkowaniu uważać po czym się depce.

    Frankai: dobra uwaga - muszę się zastanowić jak puścić rurki, żeby nie wyszło za dużo krzyżówek

    Jest w tym jedna sprzeczność: okna przed tynkowaniem i posadzkami utrudniają odparowanie i same narażone są na wilgoć, a kładzenie instalatorki przed wstawieniem stolarki to zaproszenie dla złodziei. Wygląda na to, że trzeba to będzie dobrze zgrać....

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Jasiu - dlatego jestem zwolennikiem rurek przy instalacji el.-RTV-tel.-alarm.-komp.-intel. itp. Po co komu krótkie odcinki rurek. Po drugi optymalnie jest mieć generalnego wykonawcę lub "zmusić" wykonawców do współpracy. Mi udało się "zmusić" do współpracy murarzy i gościa rozprowadzającego kanalizę przy wylewaniu ślepych podłóg, a teraz planuję taki sam myk przy instalacjach i tynkach, a potem podłogówce i posadzkach.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Piotr Jan

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Skąd
    Reda
    Posty
    157

    Domyślnie

    Widzę WIOSNĘ i już wystartowałem :
    1) instalacja elektr. w piwnicy,
    2) tynki w piwnicy, instalacja elek. na górnych piętrach,
    dalej będzie :
    3) posadzka + izolacja w piwnicy, tynki na parterze,
    4) okno w piwnicy (będzie magazyn mat. bud.) instalacje wod.kan
    5) itd.

  18. #18

    Domyślnie

    Podsumowując, optymalną kolejnością po stanie surowym otwartym mogłoby być:
    1. Peszele (rurki pod inst. elektr., TV, alarm itp.)
    2. Tynki
    3. Wod-kan i kanały ciepłego powietrza (mam mieć ogrzewanie kominkowe)
    4. Podłogi (czy ocieplenie i wylewki wcześniej czy też teraz?).
    5. Wstępna inst. alarmowa (za chwilę będzie co kraść)
    6. Okna, żaluzje.
    7. Drzwi, schody drewniane, werandy, ganki itp.
    8. Przeciągnięcie instalacji elektrycznych i innych przez peszele i osprzęt elektryczny, w tym alarm.
    9. Armatura sanitarna.

    Proszę o korekty i uzupełnienia.

  19. #19

    Domyślnie

    Zdecydowanie w pierwszej kolejności powinieneś zrobić tynki a potem dopiero wylewki. Gdyby kolejność była odwrotna wylewka zostałaby zabrudzona (czytaj zniszczona) podczas układania tynków. Oczywiście najpierw wszystkie instalacje.
    Pozdrawiam
    Paweł.

  20. #20

    Domyślnie

    Już wszystko wiem! Lecę robić!
    Najpierw tynki potem podłogi,najpierw tynki potem podłogi, najpierw tynki potem podłogi, najpierw tynki potem podłogi, najpierw tynki potem podłogi,najpierw tynki potem podłogi.
    Chyba zapamietam.
    Dzięki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony