dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie jaką spawarkę kupić ?

    Planuję kupić za niewielkie pieniądze spawarkę elektryczną. Do majsterkowania czyli prac przydomowych (do prac w ogrodzie, wiata, huśtawki, ogrodzenie). Są takie do 300-400 zł w hipermarketach lub na allegro np. 170 amper za 340 zł 230/400 V.
    Czy taka wystarczy ? I jak dobrać przedłużacz, żeby spawać na 40 -50 metrach od gniazda? A jakie spawarki Wy sobie kupiliście?

    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=79649525
    Darek

  2. #2

    Domyślnie

    Powiem Ci ze taka na 170 amper Ci w zupelnosci wystarczy jesli chcesz ja urzywac od czasu do czasu. Ja mam na 160 amperowa spawerke i nie moge narzekac. Co do przedluzacza to musisz, albo zrobic albo kupic jakis odpowiednio dobr, zeby Ci sie nie grzal kabel.

  3. #3

    Domyślnie

    Lepiej jak ma chłodzenie wymuszone czyli wentylator.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    tak jak mowi jezyk lepsze sa z wentylatorem mozna dlugo spawac i nic sie nie dzieje a co do przedluzacza to mysle ze 3x2,5 powinien wystarczyc chyba ze spawarka nie ma instalacji na 3 kable to wtedy 2x2,5

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Te 160, czy 170A za takie pieniądze to tylko na obudowie napis. Podzielcie to przez 2. Spawarka o takim prądzie spawania kosztuje w granicach 2000zł na plus. Mam na myśli te przenośne maleństwa.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    Żeby takim maleństwem pospawać szkielet bramy wjazdowej wystarczył mi zwykły, tandetny, marketowy, promocyjny, pomarańczowy, dwudziestopięciometrowy przedłużacz, wartości siedemnastu złociszy. Fakt. Były chwile, że jego pomarańczowy kolor zmieniał barwę na czerwoną, ale wytrzymał, więc myślę, że 2,5 mm2 będzie ok. Prawie zapomniałem. Takie małe, tanie spawarki bez wentylatora mają zabezpieczenie przed przegrzaniem, które włącza się nader często, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość przy pracy albo wykorzystać jakiś stary wentylator do chłodzenia.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Ważne aby kabel przedłużacza był rozwinięty. Nawinięty na szpulę długo nie wytrzyma.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Januszz ma racje. W rzeczywistosci nie maja 160-170 A, ale wcale takiej nie potrzebujemy do domowego urzytku. Mianowicie na 1mm elektrody potrzeba 35-40A (w zaleznosci od pozycji materialu). Do domowego uzytku w zupelnosci wystarcza elektroda 3.25mm (w przypadku taniej spawarki rutylowa). Wiec ok. Wentylator to naprawde potrzebna rzecz, jesli nie chcemy spedzic calego dnia na spawaniu drobiazgu. Ja mam polskiego Testera (?) (nazwy nie pamietam, ale polskie spawarki maja uznana marke, w przeciwienstwie do tych tanich sprowadzanych),wentylator sam montowalem, bo samo zdjecie obudowy tylko polowicznie pomoglo (nie mowiac juz o bezpieczenstwie).

  9. #9

    Domyślnie

    na pewno kup z chłodzeniem bo mnie osobiście to zawsze szlag trafiał jak sie wyłączyła w najmniej spodziewanym momencie


    pzdr.

  10. #10

    Domyślnie

    Janussz prad spawania jest Ok. Te tanie to spawarki transformatorowe a te drogie to inwertorowe (małe, lekki i rewelacyjne w eksploatacji) nie wiem jak to działa więc nie pytajcie

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał jeżyk
    Janussz prad spawania jest Ok. Te tanie to spawarki transformatorowe a te drogie to inwertorowe (małe, lekki i rewelacyjne w eksploatacji) nie wiem jak to działa więc nie pytajcie
    ... tak, ale ich cena powala. Znajomy ma takiego Unitora malego ,lekkiego... rewelacyjnego, ale zaplacil 800$.

  12. #12

    Domyślnie

    Z moich doświadczeń wynika,że taki prąd jest wystarczający.
    Mam taką spawarkę, ale...
    Oprócz tego kupiłem sobie migomat 160A (1200zł.) i nagle okazuje się, że spawa on niewiele gorzej od tej spawarki

  13. #13

    Domyślnie

    Na dzień dzisiejszy do spawania mam 2 sprzęty: spawarkę elektrodową 180A i migomat 160A.Elektrodowa sprawdza się wspaniale i jest niezastąpiona do spawania wszelkich "grubych" rzeczy.Najlepsze jest w niej to, że można bardzo precyzyjnie ustawić prąd spawania do elektrody i wielkości spawanego materiału (16 pozycji przełącznika!)Jesli chodzi o spawanie elektrodą to myślę,że nic więcej do szczęścia nie potrzeba.Ten drugi sprzęt to nasz polski Magster 160.Z niego korzystam przy spawaniu rzeczy delikatnych,cienkich blach itp, ale też do spawania grubszych rzeczy, gdzie jest wymagana więkrza estetyka spawu.Myślę, że jak ktoś grzebie sobie sam przy domu to warto się w taki sprzęt zaopatrzyć,bo mi na przykład ta inwestycja już się zwróciła .
    Per Aspera Ad Astra

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    A co będzie jak po takim zachwalaniu mig/maga ktoś pójdzie i go kupi?
    Spawanie takim sprzętem małych, drobnych rzeczy jest rewelacyjne tylko należy informację podaną dokończyć. Do tego sprzętu potrzebna jest butla do CO2, a jeszcze lepiej do mieszanki Ar+CO2. Pełna butla .
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    ja mam taka inwertorowa 160 A kupilem w stuttgarcie w obi za 170 euro w wyprzedazy

    spawanei ta spawarka to po prostu marzenie
    w polsce takie spawarki kosztuja przewaznei rzeczywiscie okolo 2000

    ale warto wydac troche grosza ta spawarka to cud
    dziecko mogloby spawac

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Dzieci od spawania to należy trzymać z daleka.
    Wszyscy którzy dopiero planują dzieci, też niech trzymają się od tego z dala.
    Taka ciekawostka.
    Za komuny kodeks pracy zezwalał na pracę spawaczowi tylko 6 godzin dziennie. Nie mógł pracować w nadgodzinach.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janussz
    A co będzie jak po takim zachwalaniu mig/maga ktoś pójdzie i go kupi?
    Spawanie takim sprzętem małych, drobnych rzeczy jest rewelacyjne tylko należy informację podaną dokończyć. Do tego sprzętu potrzebna jest butla do CO2, a jeszcze lepiej do mieszanki Ar+CO2. Pełna butla .
    To wszystko prawda.Masz rację.Dla mnie migomat jest urządzeniem w skład którego wchodzi butla,uchwyt,reduktor,podgrzewacz itd,a wsklepie niestety trzeba za wszystko płacić.Jednak mimo wszystko,jak się potrafi z tego korzystać to jest to super inwestycja nawet pomijając fakt, że spaw jest droższy.Sens mojego postu miał być taki,że warto mieć to i to, bo niektóre rzeczy lepiej spawać migomatem, a niektóre elektrodą.
    Per Aspera Ad Astra

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekcmarecki
    Cytat Napisał Janussz
    A co będzie jak po takim zachwalaniu mig/maga ktoś pójdzie i go kupi?
    Spawanie takim sprzętem małych, drobnych rzeczy jest rewelacyjne tylko należy informację podaną dokończyć. Do tego sprzętu potrzebna jest butla do CO2, a jeszcze lepiej do mieszanki Ar+CO2. Pełna butla .
    To wszystko prawda.Masz rację.Dla mnie migomat jest urządzeniem w skład którego wchodzi butla,uchwyt,reduktor,podgrzewacz itd,a wsklepie niestety trzeba za wszystko płacić.Jednak mimo wszystko,jak się potrafi z tego korzystać to jest to super inwestycja nawet pomijając fakt, że spaw jest droższy.Sens mojego postu miał być taki,że warto mieć to i to, bo niektóre rzeczy lepiej spawać migomatem, a niektóre elektrodą.
    Również uważam, że narzędzi w domu niegdy dość.
    Na przeszkodzie stoją jedynie ... pieniądze i... czas.
    Jak na mój gust taniej wychodzi spawanie migomatem niż elektrycznie, pomimo, że trzeba stosować dwutlenek węgla. Tylko przy spawaniu na nasze "domowe" potrzeby nie ma to zasadniczo żadnego znaczenia.
    Ale zdecydowanie łatwiej jest się nauczyć spawać migomatem.

  19. #19

    Domyślnie jaka spawarka...

    zaufaj polskiemu sprzetowi, besterki są świetne. Mam taką ma 160 A wymuszone chłodzenie , zabezpieczenie przed przegrzaniem też ale nie zdarzyło mi się jeszcze jej przegrzać , a uwierz mi sporo nią popracowałem.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Ja spawałem brata castoramówką swoja bramę i myślałem że mnie krew zaleje (elektroda 3) tak że nie polecam (bardzo podobna do zdjęcia z allegro).
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony