dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie

    Witam serdecznie.

    I znów mam watpliwości...
    Ale na pewno ktos z Was wie jak to jest?
    Chciałbym policzyć moc grzejników do mojej instalacji ale:
    W projekcie sumaryczna strata ciepła budynku obliczona jest na 16,4kW, zaprojektowany jest kociol dwufunkcyjny 26kW!?! a grzejniki policzone dla parametrów 90/70 st. C.
    A ja chciałbym kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem oraz mniejszą temperature wody w instalacji. Stąd pytania:
    Czy potrzebuje kotła o tak dużej mocy (26kW) jak w projekcie, mimo, iż ma być on jednofunkcyjny, czy też wystarczy moc kotła równa sumarycznej stracie ciepła, a kocioł z projektu jest dlatego takiej mocy, bo jest dwufunkcyjny i uwzględniono moc c.w.u.? Tak mi się wydaje.
    Czy temperatura czynnika grzejnego jest jakoś regulowana przez kocioł podobnie jak przez zawór RTL, czy też jak się domyślam, zależy tylko i wyłącznie od bilansu cieplnego budynku? Jeśli są większe grzejniki to będzie niższa, jeśli sa mniejszej mocy, to będzie wyższa?
    Czy w kotłach gazowych jest jakies ograniczenie temperatury czynnika grzewczego? Podejrzewam, że powinno być, żeby sie woda nie zagotowała?
    Czy jeśli grzejniki mam policzone dla 90/70 to jeśli chcę mieć niższą temperaturę czynnika grzewczego, wystarczy je jak myslę przewymiarować, przeliczając dla np. 70/50 lub jeszcze mniej?

  2. #2

    Domyślnie

    Zapomniałem się podpisać

    Sebastian

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Jsśli z projektu wynika strata cieplna 16,4kW to takie jest zapotrzebowanie cieplne. Grzejniki już od dawna dobiera się na parametry 70/50 lub 75/55. Jeżli chodzi o dostosowanie mocy cieplnej na CO to czy będzie to kocioł 20,24 lub 26kW to podczas pierwczego uruchomienia(mam na myśli kotły wiszące gazowe) serwisant dostosuje moc cieplną w twoim przypadki na 16,4kW zmniejszając ciśnienie gazu na zespole gazowym. Natomiast moc nominalna (max) bedzie wykorzystana do ładowania zasobnika CWU.
    Temperatura w kotłe jest utrzymywana przez termostat kotłowy chyba że będzie pogodówka wtedy funkcję tę przejmuje krzywa grzewcza. Kocioł nie ma mozliwości zagotowania wody jest międzyinnymi czujnik STB który nadtym czuwa.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam ponownie.

    On 2003-01-22 13:47, VPS wrote:
    Jsśli z projektu wynika strata cieplna 16,4kW to takie jest zapotrzebowanie cieplne. Grzejniki już od dawna dobiera się na parametry 70/50 lub 75/55. Jeżli chodzi o dostosowanie mocy cieplnej na CO to czy będzie to kocioł 20,24 lub 26kW to podczas pierwczego uruchomienia(mam na myśli kotły wiszące gazowe) serwisant dostosuje moc cieplną w twoim przypadki na 16,4kW zmniejszając ciśnienie gazu na zespole gazowym. Natomiast moc nominalna (max) bedzie wykorzystana do ładowania zasobnika CWU.
    Temperatura w kotłe jest utrzymywana przez termostat kotłowy chyba że będzie pogodówka wtedy funkcję tę przejmuje krzywa grzewcza. Kocioł nie ma mozliwości zagotowania wody jest międzyinnymi czujnik STB który nadtym czuwa.
    Ale skoro sumaryczna strata (wentylacja+przenikanie) wynosi 16,4kW, to czy warto dawać dużo "większy" kocioł? Wówczas są mniejsze możliwości modulacji mocy w dół? A przeciez w zdecydowanej większości czasu na zewnątrz nie jest -20 st?
    Czy dać 16kW, 20kW czy 24kW?
    Jeśli kocioł utrzymuje temperature wody, to czy oznacza to, że jest ona mniej więcej stała (w zakresie czujnika) niezaleznie od temp. wewnątrz a tylko rzadziej włącza sie kocioł? Czy jeśli są większe grzejniki, to będzie niższa?

    Sebastian

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Ja osobiście moc kotła (w większości wiszące) dobieram głównie gdy poznam potrzeby i wymagania inwestora na potrzeby CWU.
    Ile bedzie osób, jaki duzy zasobnik, ile osób bedzie równoczesnie korzystało z kapieli po prostu jaki bedzie potrzebny wydatek CWU. Potem nastepuje dobór kotła i zasobnika.
    Moc kotła na CO jak juz pisałem mozna ograniczyć. Zgadzam się nie zawsze jest -20. Dletego ustawiam 10-15% mniejszą.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli zastosujesz kocioł o większej mocy, to będzie szybciej podgrzewał wodę w zasobniku. Zużycie gazu czy oleju będzie takie same (kocioł większy będzie krócej pracował). Większa moc kotła nie ma wpływu na temp. wody w instalacji - będzie ją utrzymywał wg. temp. zadanej na sterowniku (termostacie lub wg krzywej grzania w pogodówce) Nie dobiera się grzejników na 75/55°C czy 70/50. Jeśli już to firmy podają moc cieplną przy par. 90/70 lub 55/45°C. Im niższa temperatura zasilania(np. 55°C) typ różnica temperatur będzie mniejsza i potrzeba więszego grzejnika, aby uzyskać taką samą moc jak przy 90/70. Ja sam dobierałem grzejniki na parametry niższe, żeby nie było przypiekania kurzu na nich, czy jonizacji powietrza. Poza tym mam małe dzieci i nie boję się, że się poparzą. Trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że przy niższej temperaturze zasilania grzejniki będą droższe, zład będzie miał większą pojemność (trochę większa bezwładność). Jeśli masz zasobnik 60l, to możesz zastosować mniejszy kocioł (22-24kW), ale przy zasobniku 120-150l pozostałbym przy 26kW. Maciek_s

  7. #7

    Domyślnie

    Co do obliczeń mocy grzejników to nawet przyjęcie wartości 70/50 jest moim zdaniem zbyt optymistyczne. Grzeję już od 2.5 sezonu. W moim kotle (co prawda olejowy ale w gaz. będzie podobnie) temp wody kotłowej jest ustawiona na ok.85 C, ale już w kilka minut po uruchomieniu pompki obiegowej spada do około 60 mimo tego że piec pracuje pełną mocą, trudno mi powiedzieć jaka jest temp na powrocie. Co do doboru grzejników zawierzyłem po prostu instalatorowi, on bez żadnych wyliczeń a bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu ( robi średnio 20-30 instalacji rocznie, od około10 lat) dobrał chyba lepiej wielkości niż robiący duże wrażenie fachowiec z notebookiem uwzględniający wszystkie możliwe czynniki (u mojego znajomego).

  8. #8

    Domyślnie

    ZP. Ideą C.O. nie jest uzyskanie temp. nastawionej od razu. Automatyka kotła i ilość wody w instalacji decydują o tym, jak szybko uzyskasz wodę o parametrze nastawionym na kotle. Mój kocioł (LUMO - patrz TERMET) w funkcji C.O. zaczyna pracować na niskiej mocy aż uzyska parametr nastawiony. Zupełnie inaczej jest przy CWU - od razu wchodzi na max. moc.

  9. #9

    Domyślnie

    maciek_s. Jasne że instalacja co ma docelowo zapewnić odpowiednią temperature w domu, a nie w grzejnikach. Zaznaczyłem jedynie że przyjmowana do obliczeń temperatura 70/50 czy jakakolwiek inna to tylko zgrubne oszacowanie, a z tego co piszesz u ciebie również temp z reguły nie jest taka jak do wyliczeń. Co do pracy pełną mocą to praktycznie wszystkie piece olejowe z palnikami nadmuchowymi tak pracują i nie ma możliwości zmniejszenia mocy pieca (jedynie przez zmianę dyszy palnika ale automatyka tego nie zrobi, co najwyżej serwisant). Jedynym producentem olejaka o jakim słyszałem który chwali się że jego palnik jest regulowany elektronicznie to Ulrich ( coś w rodzaju diesla z wtryskiem elekronicznym, dzieki czemu piec jest wyjątkowo cichy), ale z wielu innych powodów nie nabyłem takowego. Zupełnie inaczej jest z gazem tam moc pieca można w miarę prosty sposób regulować.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Rozmawiałem z inżynierem na temat doboru kotła do zapotrzebowania na ciepło z projektu. POwiedział mi w ten sposób. Łączne zapotrzebowanie na ciepło budynku +cwu to jest wartość od której startujemy. Nie ma potzrebu przewymiaowania kotła (przynajmniej przy olejowym jest to niekorzystne). dajemy kocioł najbliższy dostępny wyliczonemu zapotrzebowaniu (oczywiście dobieramy "do góry" tj jak masz aapotrzebowanie 15,5kW to dajesz kocioł 18kW)
    Wydaje mi się, że jest to uzasadnione.
    Aha - dodał, ze sprawność kotła nie ma tu znaczenia. Producent podajac moc kotła uzględnia jego sprawnośc.
    Sprawnośc kotła ma natomiast znaczenie przy obliczaniu ilości spalonego paliwa

  11. #11

    Domyślnie

    Zgadzam się z inżynierem, a co do grzejników, jeżeli je przewymiarujesz to co najwyżej niepotrzebnie wydasz jednorazowo więcej kasy (większej mocy są droższe), ale nie będzie to miało znaczącego wpływu na sprawność systemu.

  12. #12

    Domyślnie

    do am
    Rozumowanie inżyniera może być dobre w przypadku obiektów typu blok mieszkalny ale nie dla domku. Średni czas ładowania zasobnika to ok 20 - 30 min. W tym czasie budynak nie wychłodzi się tak bardzo by miało to znaczenie dla użytkownika ( kocioł nigdy nie pracuje 24/24h - chyba, że jest źle dobrany lub są ogromne straty cieplne ) Polecam artykuł o kotłach w Muratorze 2/2003

  13. #13

    Domyślnie

    Bren:
    Potwierdzam. Ładowanie CWU 160 l z około 27 st. do około 55 (taką mam nastawę) trwa u mnie (pełna moc) jakieś 20 min. W tym czasie ogrzewanie "siada" ale wcale się tego nie odczuwa a domek jest nieocieplony.
    pzdr

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Jako ciekawostkę podam iż jest możliwość ładowania zasobnika i pracy CO równolegle mam na myśli urzadzenia firmy Vaillant pozostałe niewiem

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    WYPOWIADAŁEM SIĘ JUŻ NA TEN TEMAT
    NIE MOZNA BEZ ZNAJOMOŚCI DOMU WYLICZYĆ MOC.
    JEST TAK DUŻO NIEWIADOMYCH ŻE MOŻNA TYLKO POGDYBAĆ I UDAWAĆ FACHOWCA.

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    ZLE DOBRANA MOC GRZEJNIKÓW TZ.ZA MAŁA ZMUSI NAS DO PODNIESIENIA
    TEMPERATURY NA KOTLE A TO Z KOLEJI WYŻSZĄ TEMPERATURĘ SPALIN I NASZE ZŁOTÓWKI UCIEKAJĄ KOMINEM. GRZEJNIK GRZEJNIKOWI NIE JEST RÓWNY.ZAWSZE GRZEJNIK AL. BĘDZIE MIAŁ LEPSZĄ SPRAWNOŚĆ ZE WZGLĘDU NA INNERCJĘ TERMICZNĄ W STOSUNKU DO STALI .WSZYSTKIE RADIATORY W ELEKTRONICE GŁOWICE W SAMOCHODACH SŁUŻĄ JEDNEMU CELOWI ODDAĆ NATYCHMIAST CIEPŁO NIE DOPROWADZIĆ DO PRZEGRZANIA.

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    On 2003-01-23 11:44, VPS wrote:
    Jako ciekawostkę podam iż jest możliwość ładowania zasobnika i pracy CO równolegle mam na myśli urzadzenia firmy Vaillant pozostałe niewiem
    Interesujace. Czy mozna prosic o jakies konkrety?
    Krzysztof

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony