dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 96
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Proszę o radę czy ekonomicznej grzać CWU przepływowo (grzejesz ile zużywasz), czy w zasobniku z cyrkulacją.
    Sytuacja u mnie wygladą nastepująco kocioł przewidziany mam w piwnicy, kuchnia na parterze 5 m od pieca oraz łazienka na piętrze 10 m od pieca. Instalacje mam wykonaną już jako trójrurową. Na razie skłaniam się do grzania CWU przepływowo. Jednak przy każdym odkręceniu ciepłej wody kocioł pracuje z mocą znamionową 24kW, czy to na dłuąszą metę się opłaca??? (Myślę o kotle f. Immergas, Vitrix-a)

    Jakie są wasze opinie na ten temat ???

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    W domkach takich jak Twój jestem zwolennikiem kotła z zasobnikiem CWU + cyrkulacja sterowana czasowo. Koszt takiego układu wiekszy niz dwufunkcyjnego. Nie mam pojęcia czy kotły dwufunkcyjne które wymieniłeś mozna wyposażyć w cyrkulację lecz są na rynku kotły dwufunkcyjne posiadające taka możliwość.

  3. #3

    Domyślnie

    VPS ma rację.
    Koszty to jedna strona, a druga to komfort. Pomyśl ile będziesz czekać na ciepłą wodę w tej łazience 10m od kotła i ile razy dziennie będziesz nagrzewać te rury i chłodzić.
    W domku moim zdaniem tylko jednofunkcyjny z zasobnikiem i cyrkulacją.

    Pozdrowionka
    Metal

  4. #4

    Domyślnie

    Polecam artykuł o kotłach w Muratorze 2/2003
    Całkiem nieźle jest to wyjaśnione

  5. #5

    Domyślnie

    Do VPS
    Prawdą jest że niektóre kotły dwufunkcyjne posiadają taką możliwość ale jest to wysoce nieekonomiczne. Dużo leprzym rozwiązaniem jest np, kocioł z wbudowanym zasobnikiem warswowym

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Bren
    Zgadzam się sam je stosuje.

  7. #7

    Domyślnie

    do VPS
    Podziel sę doświadczeniami

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Muszę teraz wyjechać na uruchomienie. Może później

  9. #9

    Domyślnie

    może być dwufunkcyjny z niewielkim zasobnikiem wstępnym. Można wtedy 3 rurowo i przepływowo. Podobno się sprawdza. Wiadomości z drugiej ręki, bo jestem też na etapie wyboru.

  10. #10

    Domyślnie

    Z moich poszukiwań teoretycznych wychodzi to co u VPS: jednofunkcyjny + zasobnik 150-300l + wymuszona cyrkulacja. Nie wiedziałem tylko, że może być programowana dobowo - b. interesujące
    VPS o ile taka wyjdzie drożej?

  11. #11

    Domyślnie

    No cos ty - to banalne - kupujesz dowolny programator czasowy w ksztalcie przedluzki z zegarem, ktory wkladasz do gniazda - i w zaleznosci od godziny bedzie on wlaczal lub wylaczal prad zasilajacy pompki. Taki programowany wlacznik (dobowy z dokladnoscia do 15min czy tygodniowy z dokladnoscia do 1h) kosztuje ok. 20zl. Jezeli chcesz dokladne programowanie do 10min w okresie tygodnia to bedzie to ok. 50zl.

    D.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Bartt
    Czemu taki duży zasobnik?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Bren
    Zaletą warstwowego podgrzewacza zasobnikowego w porównaniu z podgrzewaczem konwencjonalnym jest to, że pierwszy z nich pozwala szybko i optymalnie podgrzać zadaną ilość wody.
    Podczas gdy podgrzewacz konwencjonalny nagrzewa równomiernie całą zawartą w nim wodę, to warstwowy podgrzewacz zasobnikowy nagrzewa do wymaganej temperatury już niewielką jej ilość. Dzięki temu już po upływie ok. 5 minut uzyskuje się wystarczającą ilość wody, aby skorzystać z jednokrotnego natrysku. Jest to czas czterokrotnie krótszy niż przy jej podgrzewaniu w podgrzewaczu z wężownicą.
    Dzięki tego rodzaju przygotowaniu ciepłej wody klient uzyskuje wyższy komfort użytkowania, niż przy korzystaniu ze 150 litrowego konwencjonalnego podgrzewacza zasobnikowego.
    Oprócz wzrostu komfortu poboru c.w.u. dodatkowymi zaletami są:
    - niższe postojowe straty energii zasobnika oraz
    - mniejsze wymiary niż klasycznego podgrzewacza przy zwiększonej wydajności.

  14. #14

    Domyślnie

    do VPS
    a co to za cudo ?
    gdzie można znaleść dokładne info ?

  15. #15

    Domyślnie

    VPS: niektórzy mają marzenia o wannie z hydromasażem. Wanny tego typu mieszczą około 300 litrów wody. I teraz pytanie - jaki wziąć zasobnik, aby napełnił tę wannę ciepłą wodą?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    redex
    dobieram gdy poznam potrzeby i wymagania inwestora na potrzeby CWU.
    Ile bedzie osób, jaki duzy zasobnik, ile osób bedzie równoczesnie korzystało z kapieli po prostu jaki bedzie potrzebny wydatek CWU. Potem nastepuje dobór kotła i zasobnika.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    On 2003-01-23 15:29, Bren wrote:
    do VPS
    a co to za cudo ?
    gdzie można znaleść dokładne info ?
    http://www.vaillant.pl

  18. #18

    Domyślnie

    VPS: to co napisałeś o zasobniku warstwowym to cytat z ulotki kotła ecoCompact Vailanta, nie? Pytanie: czy spotkał się ktoś z zasobnikiem warstwowym _wolnostojącym_ ?
    Pozdrawiam

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Nie nie spotkałem się.
    W rzeczywistości woda ciepła w zasobniku warstwowym jest jeszcze szybciej niz jest to napisane w ulotce.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-01-23 15:53 ]</font>

  20. #20

    Domyślnie

    VPS dzięki
    Byłem widziałem
    Czy przypadkiem ten Ecocopmact nie jest także pokazany w ostatnim Muratorze ( przy artykule o kotłach )

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony