dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie

    Tak mamy zrobione. I tu dwa zapytania:
    moze ktos zna producenta okapow, poza Ciarko, ktory zrobi okap wyspowy!!! tylko z filtrem przeciwtluszczowym?
    Jaka jest minimialna wydajnosc wywiewu okapu, tak by zapewnic komfort w kuchni 10m2 otwartej na jadalnie i salon?Boje sie ze rekuperator nie pociagnie...ma tylko 50m3 w okapie

  2. #2

    Domyślnie

    A jeśli można wiedzieć, czy jest to Wasz pomysł czy projekt kogoś od wentylacji ?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    A nam wszyscy mówią żeby nie łączyć okapu z rekuperatorem. Więc jak to jest?

  4. #4

    Domyślnie

    Projekt wentylacji robil mąż, kierujac sie instrukcjami na http://www.pro-vent.com.pl Nie jest to zreszta skomplikowane. Takie rozwiazanie podpowiedzial nam producent naszej centrali, ale wiem, ze nie nie do kazdej tak mozna. W kuchni mamy podwieszany sufit i dwa wyciagi, jeden do okapu i drugi ogolny, Ale wlasnie wpadl mi szalony pomysl odprowadzenia kanalu z okapu nie do rekuperatora, ale na zewnatrz domu, wtedy moge sobie zainstalowac normalny okap z silnikiem wywiewem 300m3 lub wiecej. Co o tym sadzicie? Czy da sie tak zrobic?
    Aha, od firmy Ciarko dowiedzialam sie ze robia takie obudowy okapow do Belgii, ktore podlaczene sa do went. mech.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Nasz okap będzie miał niezależny wyciąg. Ma być podłączony do dachówki z kominkiem.

  6. #6

    Domyślnie

    pytanie do Alexa-czy możesz podać namiar na firmę Ciarko? Szukam okapu bez wentlatorów. Chcę go zainstalować do wentylacji z rekuperatorem.

  7. #7

    Domyślnie

    Teraz użytkuje wyciąg/okap nad kuchnią, który tylko filtruje powietrze i oddaje go do kuchni (nie jest podłączony do nieczego). Jestem zadowolony więc w moim domu z rekuperatorem będzie podobnie. Takie rozwiązanie ma 2 plusy:
    1. Nie ma ryzyka zanieczyszczenia kanałów wentylacyjnych tłuszczem (w przypadku podłączenia okapu do rekuperatora)
    2. Nie wypuszczam bardzo ciepłego powietrza na zewnątrz (w przypadku podłączenia okapu do niezależnego ciągu wentylacyjnego na zewnątrz budynku).

    Rozwiązanie 2 może też zakłócić podział ciśnień w mieszkaniu i wyprowadzić dużą ilość ciepłego powietrza na zewnątrz budynku bez oddania ciepła świeżemu powietrzu.

  8. #8

    Domyślnie

    Popieram Maco
    Jeśli korzystasz z okapu często to straty ciepła mogą być isotne jeśli wyprowadzisz wylot kominem bez odzysku.
    Tłuszcz osiadający w rekuperatorze szybko go zanieczyści np. zmniejszając jego sprawność wymiany (jest dobrym izolatorem)
    a dodatkowo smakuje mikrobom (każdy wie chyba jak pachnie zjełczały tłuszcz )
    Jeśli w rekuperatorze będą filtry to znacznie częściej trzeba je będzie wymieniać

  9. #9

    Domyślnie

    Dzieki za te uwagi.
    Ciarko jest z Sanoka i ma naprawde piekne okapy (szklo+stal), nawet w rozsadnych cenach, maja www, tam ogladalam, ale dzwonilam bo nie odpowiadaja na maile, tel 013 465 35 00., sklep w Krakowie 012 2661576
    Co do zatluszzcenia kanalow, to nie ma takiej mozliwosci jesli okap bedzie posiadal wylacznie filtr przeciwtluszczowy.
    No, a wersja pochlaniacza raczej mnie nie interesuje, Maco chyba tylko Ty jestes zadowolony z tego rozwiazania...
    Macie racje co do tych strat ciepla jesli bedzie odprowadzenie na zewn. Musi wiec zostac jak jest, a potem bede sie martwic, co z tymi zapachami robic...A to zmartwienie juz na wiosne!!!

  10. #10

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że tylko baaaardzo silny wyciąg zapewni brak zapachów. W każdym innym trochę tego pójdzie na kuchnię.
    Ja jestem zadowolony bo lubię zapaszki pysznego jedzonka (i może dlatego, żadko włączamy nasz okap na 3 bieg).

    Z mikrobami to nie ma co się martwić, bo jeśli już to sie zalęgną w kanałach wyciągowych więc powietrze wydalane z domu będzie ewentualnie zaiwrało ich odchody czy je same.

    Problemem tu może być moc wentylatorów, która w przypasku okapu musi byc duża a po drugie okap się włącza tylko w czasie gotowania, więc praca jest przerywana. Jak skompensować wtedy zmiany ciśnienia w rekuperatorze (nawiew-wywiew) ? Nie wiem, ale na mój rozum to trzeba by to przedyskutować z kimś kto się zna.

  11. #11

    Domyślnie

    Maco, masz racje, my chyba za szybko przemyslelismy ten punkt i wroce z tym pytaniem do producenta.

  12. #12

    Domyślnie

    Wrocilam do tematu, bo juz wiem wiecej. Producent naszej centrali twierdzi, ze kazdy kto odradza podlaczenie wyciagu do rekuperatora, ma male doswiadczenie w tym temacie. Facet tak ma zrobione od kilku lat i jest OK, trzeba tylko wlaczyc centrale na trzeci bieg (dlatego najlepiej by jej sterowanie bylo blisko kuchni, a nie gdzies w piwnicy czy kotlowni). Sprawa rozbiega sie o instalacje, otoz nie wolno laczyc kanalow z okapu i rekuperatora na sztywno, musi byc spora dylatacja.
    Do naszej centali (300m3)mozna podlaczyc kazdy wyciag, nawet z duzo wiekszym silnikiem i podobno nie zakloci to pracy centrali, nadmiar powietrza bedzie uciekal czesciowo przez okap (wiekszosc ma po bokach kratki) a czesciowo przez sama centrale tworzac chwilowa poduszke powietrzna.Innym rozwiazaniem jest mini-rekuperator do okapu, duzo cichszy od normalnych silnikow, i wykorzystujacy dodatkowo sporo ciepla z gotowania. Chyba wybierzemy ten drugi wariant, bo nie ma byc drogi, a pomysl jest super.

  13. #13

    Domyślnie

    Czy możesz bardziej wyjaśnić, co znaczy ograniczenie łączenia kanałów znad okapui rekuperatora na sztywno ? (dylatacja) ?

  14. #14

    Domyślnie

    Najlepiej zeby byla roznica srednicy tych rur. np 100 do 120 Ale tu powinni wypowiedzic sie instalatorzy, czy mamy tu kogos od wentylacji? Oni dobrze znaja ten problem.

  15. #15

    Domyślnie

    A jak ten mini rekuperator dla okapu ma działać ? Gdzie będzie wywiewał powietrze ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony