dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie

    No właśnie jak to U policzyć - tzn. które warstwy brać pod uwagę?
    Mam ogrzewanie podłogowe, a więc źródło ciepła pod posadzką, logicznie rozumując:
    1) terakoty i wylewki nad podłogówką nie liczę,
    2) następnie jest warstwa izolacji (10-15cm styropianu + folia), 3) pod nią folia lub 2x papa
    4) chudziak, lub B15 10cm
    5) piach i ew. keramzyt - i tu nie wiem jak grubą warstwę mogę zaliczyć do izolacji podłogi na gruncie

    W Muratorze i mądrych księgach poprostu do wzorów wstawiają U np 0,28 do wzoru i podają, że powinno być < 0,3
    Jeśli policzę tylko styropian 10cm (lambda=0,04) i chudziaka 10cm(lambda=1,05) wychodzi mi: U=0,385 a więc dużo poniżej zalecanej.
    Pomocy Bartek

    _________________


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Bartt dnia 2003-02-07 10:16 ]</font>

  2. #2

    Domyślnie

    my mamy zamiar dać 2x8 cm, oczywiście FS20 na zakładkę,
    te dodatkowe kilka cm, niewiele kosztuje, a można uzyskać U poniżej 0,3. Oczywiście możliwe to jest na etapie projektu, gdyż później masz podłogę o 10 cm wyżej, parapaty o 10 cm niżej itd.
    10 cm chudziaka niewiele zmienia U, bardziej np. ocieplenie, bądź nie fundamentów.

    Karina

  3. #3

    Domyślnie

    Próbuję jeszcze raz

  4. #4

    Domyślnie

    nie wiem dlaczego nie uwzględniasz wylewki i terakoty
    przecież tracisz ciepło nie z ogrzewania ale z wnętrza pokoju
    jeżeli liczysz warstwy to załóż że 30cm piachu pod betonem to też ocieplenie.
    lambda dla piachu 0.65

  5. #5

    Domyślnie

    Januszek - skoro źródło ciepła jest pod wylewką i terakotą, to traktowałem je raczej jako izolator w przenikaniu ciepła z podłogówki do pomieszczenia, a nie z pomieszczenia w grunt. Temp. instalacji zawsze będzie większa niż pomieszczenia przy podłodze i dla tego sądziłem, że stratę ciepła należy liczyć od instalacji w dół, ale jest to rozumowanie logika a nie fachowca, więc oczywiście mogłem się mylić.
    Ale teraz uzmysłowiłeś mi, że U podłogi liczymy dla strat ciepła pomieszczenia, a nie instalacji cwu, więc chyba masz rację - należy przyjąć wszystkie warstwy podłogi

    Jedno pytanie pozostaje jednak nadal aktualne - jaką warstwę piachu/keramzytu pod chudziakiem można zaliczyć do izolacji?

  6. #6

    Domyślnie

    no przecież napisałem 30 cm.

  7. #7

    Domyślnie

    jako izolację można przyjąć część suchą warstwy - mokry piach nie izoluje

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Izoluje tylko gorzej.

  9. #9

    Domyślnie

    sorry januszek, chyba pójdę do okulisty

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Nie wiem jaką metodą liczą wsplczynnik dla fundamentu Legalett. Jest on izolowany 16 cm warstwą styropianu. Podają dla niego 0.16

  11. #11

    Domyślnie

    pik33 policz na piechotę, ale n oko chyba nie wyjdzie R 16cm styropianu to dopiero 4, wylewki jakieś 0,1, a dla U=0,16 suma R musiała by wyjść koło 7
    Napisz do producenta jak oni to liczą - może liczą kanały powietrzne jako izolację?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony