dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 192
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 3827
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Swierk serbski obradza na wierzchołkach na starszych drzewach, nawet 30-40 letnich, choć muszę przyznać, że widziałem szyszki na młodszych, ale rosnących w niesprzyjających warunkach, wynika z tego, że twój ma dobrze A jodła- rzeczywiście pierwsze szyszki pokazują się na egzemplarzach mniejszych niż 1 m. Należy pamiętać jednak, że w przyrodzie jest duża zmienność. Poza tym jest to siewka. Jodły bardzo łatwo się krzyżują i nasiona zbierane np. w arboretum, gdzie jest dużo taksonów pokrewnych są nic nie warte- wyrastają kundle. Bardzo często w handlu pod nazwą jodły koreańskiej jest Abies x arnoldiana- naturalna krzyżówka A. koreana i A. veitchii. Jest również ładna, ale rośnie od koreanki szybciej i później wiąże szyszki. Podobnie krzyżuje się spontanicznie na stanowiskach naturalnych A. concolor i A. grandis. Takie "kundle" wyrosły mi z nasion zbieranych z A. concolor w arboretum w Rogowie

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Mam gorącą prośbę do moderatora- czy w tytule mogło by być tylko Mirek?

  3. #43

    Domyślnie

    Czyli tych szyszek na serbach raczej nigdy nie zobaczę z racji wieku
    /mojego /, a na koreankach też nie bo to kundle, a jedne i drugie kupowałem w szkółce min dla tych pięknych szyszek, ale co tam drzewka ładnie rosną i ładnie się prezentują.

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Trochę więcej optymizmu proszę Natura jest jednakowoż nieprzewidywalna

  5. #45

    Domyślnie

    Mirku, ścięłam wczoraj owocowe drzewka-samosiejki (wiśnie) - czy mam je czymś potraktować, żeby nie odrastały (pieńki miały ok 7 cm średnicy). Wykarczować raczej się nie da, bo one rosły w linii żywopłotu (dlatego je ścięłam) - obawiam się że karczowanie mogłoby zaszkodzić iglakom.
    Natka

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Mam gorącą prośbę do moderatora- czy w tytule mogło by być tylko Mirek?
    Tytuł postu może zmienić autorka tematu Paty.

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Posmaruj Roundupem 1:1 z wodą. Nie odrosną.
    Andrzej49- dziękuję. Paty- ponawiam prośbę.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Posmaruj Roundupem 1:1 z wodą. Nie odrosną.
    tak zrobię, dzięki!
    Natka

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał NatkaB
    Mirku, ścięłam wczoraj owocowe drzewka-samosiejki (wiśnie) - czy mam je czymś potraktować, żeby nie odrastały (pieńki miały ok 7 cm średnicy). Wykarczować raczej się nie da, bo one rosły w linii żywopłotu (dlatego je ścięłam) - obawiam się że karczowanie mogłoby zaszkodzić iglakom.
    Chciałem jeszcze tu cosik dopisać. W wielu ogrodach położonych przy lesie, ale nie tylko , problemem jest opieńka miodowa. Grzybek jest świetny w occie nie tylko do zakąszania, ale wykończył już wiele iglaków. W arboretum w Rogowie kilka lat temu padł ostatni stary cyprysik nutkajski 'Pendula', mamutowca w Glinnej też wykończyła. Dlatego jeżeli wycinamy coś w ogrodzie, również iglaka, który wiadomo, z korzenia nie odrośnie, należy posmarować pozostały pieniek Roundupem. Na tak potraktowanym pniaku opieńka się nie rozwinie, korzenie ulegają szybkiemu rozkładowi i nie tworzymy bazy pokarmowej dla opieńki, która co prawda rozwija się głównie na martwym drewnie, ale atakuje również żywe drzewa, osłabione np. suszą.

  10. #50

    Domyślnie

    Mirku nie wyszło z tymi szyszkami to teraz z iinnej beczki
    klon czerwony - młody,trzy cztery lata i co roku dostaje takiego białego nalotu na liściach. Brzydko to wygląda. Dostawałem jakieś "mikstury" od znajomych do oprysku i nic nie pomaga. Postanowiłem w tym roku "zawalczyc" ostro i ten nalot albo zlikwiduję, albo zmiana drzewa na inne. Wolałbym by pozostało.
    Mirku-co powinienem zrobic by wygrac walkę z tym nalotem,a drzewko ocalało ku mojej radości.

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Mączniak prawdziwy- metoda naturalna- biopreparaty- Biosept 33 SL
    (Bioczos Br, BioPlatt 25 EC) przemiennie z fungicydami jak Rubigan 12 EC (0,03%), Saprol 190 EC (0,15%), Baycor 300 EC (0,2%) przemiennie 2, 3 razy co 10 dni.
    Mączniak atakuje rośliny przesuszone (osłabione) rosnące w cieniu w miejscach nieprzewiewnych. A może spróbować przesadzić w lepsze miejsce?

  12. #52

    Domyślnie

    Raczej miejsce dobre tzn południowy-zachód i słoneczka nic nie zasłania.
    Właśnie zostało posadzone w tym miejscu by był cień w przyszłości.
    Gleba faktycznie słaba. Ale przed posadzeniem była wymiana gruntu na lepszy i drzewo pięknie rośnie /ma spore przyrosty co roku/ Wokół drzewa zrobiona niecka by więcej wody było w okolicy drzewa.
    Myślę, że kupiłem drzewko już zarażone tym mączniakiem, bo występuje od początku.
    Czy jest określony okres od kiedy zaczynac te opryski.

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Pierwszy oprysk na pękający pąk Bayleton 5 WP, Nimrod 250WP, Domark 100EC. W czasie wegetacji nie zaszkodzi stary Siarkol Extra 80 WP. Niestety trudno wycinać porażone pędy, jak to zaleca się dla np. jabłoni, pozostaje regularna chemia. Ubiegły rok ogólnie sprzyjał rozwojowi mączniaka, co można było zaobserwować na dębach, a nawet klonach. Preparaty czosnkowe raczej nie pomogą- trzeba stosować wyniszczające- przemiennie Siarkol i inne wymienione.

  14. #54

    Domyślnie

    Serdeczne podziękowania za wyczrpujące odpowiedzi.

  15. #55

    Domyślnie

    Mirku mam jeszcze jedno pytanie - czy to prawda, że popiół z kominka (po spalonym drewnie) to dobry nawóz do ogródka???
    Natka

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał NatkaB
    Mirku mam jeszcze jedno pytanie - czy to prawda, że popiół z kominka (po spalonym drewnie) to dobry nawóz do ogródka???
    Popiół drzewny to wapno, troche potasu i troszkę fosforu - taki sobie nawóz - ale jak ktoś jest fanatykiem tzw. "ekologicznych" organicznych to może nawozić - ale to trudne do kontrolowania - łatwo przesadzić i podnieść za bardzo pH gleby.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał jatoja
    Popiół drzewny to wapno, troche potasu i troszkę fosforu - taki sobie nawóz - ale jak ktoś jest fanatykiem tzw. "ekologicznych" organicznych to może nawozić - ale to trudne do kontrolowania - łatwo przesadzić i podnieść za bardzo pH gleby.
    moja mam uparła się że to "najlepszy nawóz i już" ciągle to słyszę dlatego wolałam się upewnic. Sama wolę florovit
    Natka

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał NatkaB
    Cytat Napisał jatoja
    Popiół drzewny to wapno, troche potasu i troszkę fosforu - taki sobie nawóz - ale jak ktoś jest fanatykiem tzw. "ekologicznych" organicznych to może nawozić - ale to trudne do kontrolowania - łatwo przesadzić i podnieść za bardzo pH gleby.
    moja mam uparła się że to "najlepszy nawóz i już" ciągle to słyszę dlatego wolałam się upewnic. Sama wolę florovit
    Jak mama jest bardzo "pro-eko" i chce nawóz wyłacznie organicznym to lepiej niech dodaje ten popiół do kompostu i nawozi kompostem - w ten sposób na pewno nie zaszkodzi.

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    No to trochę naukowej podbudowy: Zawartość N śladowa 0,1 %, P- zależnie od źródeł no i popiołu 0,3-3%, K - 1-6 % (dlatego robiono potaż) no i duża zawartość Ca -nawet 30%- czyli oczywiście nie nadaje się pod rośliny kwasolubne i iglaki. Mimo to jest to pełnowartościowy nawóz uzupełniający i można go stosować pod dużo krzewów liściastych lubiących wyższe pH, jest bdb. pod winogrono, a na pewno nie zaszkodzi trawnikom. Jeśli nie bezpośrednio, to spokojnie można dołożyć do pryzmy kompostowej.

  20. #60

    Domyślnie

    A propo popiołu ze spalanego drewna.
    Od lat stosuje go do nawożenia trawnika.
    Fantastycznie niszczy mech.
    Od kiedy go stosuje nie mam mchu w trawniku chociaż kiedyś było go mnóstwo.

Strona 3 z 192