dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1490 z 1521
Pokaż wyniki od 29.781 do 29.800 z 30404
  1. #29781
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Instalator twierdzi, że pompa sama sobie reguluje odpowiednią deltę właśnie regulując obrotami wbudowanych pomp obiegowych. Aktualnie delta DZ to 5,5⁰c, a GZ 4,4⁰c. Coś ta różnicą temp. na DZ za duża. Poobserwuje i najwyżej zwrócę się do instalatora o wyjaśnienie. Dzięki za info.
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  2. #29782
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Moim zdaniem wszystko jest w porządku, nie ma się czym przejmować. Pozostaje się tylko cieszyć z posiadania bezobsługowego CO.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 12-10-2020 o 21:32 Powód: literówka
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #29783
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Cieszę się jak diabli. Ale wiesz jak to jest na początku: nowa zabawka i spędzam w kotłowni dziennie więcej czasu niż gdy miałem kocioł na ekogroszek Ale pewnie za niedługo mi przejdzie
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  4. #29784
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RedDevil

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-809
    Posty
    17

    Domyślnie

    Panowie,

    Temat dla mnie totalnie nowy zatem szukam porady. Jeśli złe miejsce to przekierujcie.
    Dom w zabudowie szeregowej. Według projektu przewidziana jest PC Stiebel Eltron WPC 7 (7.5 kW).
    Budynek pow. całkowita 190m2, 129m2 użytkowy, pow o regulowanej temperaturze 174,6 (w tym araż i pralnia). Dach płaski. Podłogówka.
    Odwierty w ziemi.
    Kubatura 486m3.
    Mam dokładną charakterystykę energetyczną budynku jeśli trzeba.

    Doszliśmy do realizacji i padło pytanie o wymianę pompy na model kompaktowy Gebwell Qi 8 (7.4 kW) COP 0/35 -> 4.6
    lub inwertowa Aries 12 (2.6-12.8 kW) SCOP -> 5.8.

    Budynek ma 3 piętra. Propozycja jest aby per piętro był jeden sterownik.
    Planowałem zrobić automatykę Deimic i sterowanie nie per piętro tylko pokój (łazienka, WC i pralnia ciągle otwarte) ale ponoć jest to trochę na wyrost i strata kasy.

    Moje pytania:
    - Porównanie tych modeli Gebwell'a on-off vs inwertowa -> czy jest sens dopłacać
    - Sterowniki -> czy jest sens zarządzać per pomieszczenie vs per piętro
    - Automatyka zażyczyła sobie aby do pompy był zbiornik buforowy aby nie było alarmów przy zbytnio zamkniętych zaworach. Propozycja ciągle otwarte pętle z długością pętli ~190m. OK lub nie-OK?
    Ostatnio edytowane przez RedDevil ; 14-10-2020 o 20:17

  5. #29785
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał RedDevil Zobacz post
    Panowie,

    .....ciągle otwarte pętle z długością pętli ~190m. OK lub nie-OK?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  6. #29786
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RedDevil

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-809
    Posty
    17

    Domyślnie

    Czyli?

  7. #29787

    Domyślnie

    Pętle powinny mieć maks około 100mb.
    Masz już zrobioną tę podłogówkę z takimi pętlami??
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  8. #29788
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RedDevil

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-809
    Posty
    17

    Domyślnie

    Źle mnie zrozumieliście.
    Łącznie pętle w tych pomieszczeniach które wytypowane są jako zawsze otwarte mają 190m.
    Najdłuższa pętla ma 97. Nie ma jeszcze podłogówki.

    Łącznie w budynku ~1200mb.
    Ostatnio edytowane przez RedDevil ; 14-10-2020 o 20:24

  9. #29789
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Widzę, że podobny post umieściłeś w innym według mnie właściwym dziale dlatego też NNNTomas powyższy post pozwolę sobie usunąć.
    Wracając pamięcią to w tym temacie informacje na temat pompy, którą w poście wymieniłeś raczej nie było.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  10. #29790
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pateksioo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Konina
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał RedDevil Zobacz post
    Panowie,

    Budynek ma 3 piętra. Propozycja jest aby per piętro był jeden sterownik.
    Planowałem zrobić automatykę Deimic i sterowanie nie per piętro tylko pokój (łazienka, WC i pralnia ciągle otwarte) ale ponoć jest to trochę na wyrost i strata kasy.

    Moje pytania:
    - Porównanie tych modeli Gebwell'a on-off vs inwertowa -> czy jest sens dopłacać
    - Sterowniki -> czy jest sens zarządzać per pomieszczenie vs per piętro
    - Automatyka zażyczyła sobie aby do pompy był zbiornik buforowy aby nie było alarmów przy zbytnio zamkniętych zaworach. Propozycja ciągle otwarte pętle z długością pętli ~190m. OK lub nie-OK?
    Mam pompę ciepła oraz pętle w podłodze i Deimica.
    Ogrzewam dom per pomieszczenie i nie wiem dlaczego ktoś Ci zasugerował, że jest to zbędny i duży wydatek.
    kwestia dociągnięcia przewodów z rozdzielacza do rozdzielni. Użyj zaworów N/O.
    Sterowanie per piętro to dopiero strata ciepłą i pieniędzy. Nie muszę mięć takiej samej temperatury w komunikacji co np. w łazience. Przykładów można by podać dużo. Zresztą nie przemieszczam się tyle po domu, żeby grzać i 'użytkować ciepło' z całego piętra.

    Jak wychodzę z domu to ustawiam inny profil ogrzewania, żeby utrzymywał temperaturę ok 15 stopni wszędzie. Czyli wiosną/latem/jesienią raczej wcale się nie włączy pod moją nieobecność.
    Jak natomiast rozbroję alarm i pierwsza czujka ruchu zostanie wzbudzona to włącza się pompa i normalny profil ogrzewania

  11. #29791
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pateksioo Zobacz post
    Nie muszę mięć takiej samej temperatury w komunikacji co np. w łazience.
    Oczywiście, że nie. Dlatego w łazience dajesz rurki gęściej. Jak to nie wystarczy - dostrajasz na rotametrach.

    Cytat Napisał Pateksioo Zobacz post
    Jak wychodzę z domu to ustawiam inny profil ogrzewania, żeby utrzymywał temperaturę ok 15 stopni wszędzie.
    I masz te 15* jak wracasz z pracy? Czy może z pół stopnia tylko spadnie?
    Ile potem trwa powrót do komfortowej temperatury? A ile po kilkudniowej nieobecności?

    Jesteś pierwszym na FM, któremu wyłączanie podłogówki w zamieszkanym domu przyniosło oszczędności (bo chyba innego celu to nie ma?) i nie popsuło komfortu.

  12. #29792
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RedDevil

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-809
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pateksioo Zobacz post
    Mam pompę ciepła oraz pętle w podłodze i Deimica.
    Ogrzewam dom per pomieszczenie i nie wiem dlaczego ktoś Ci zasugerował, że jest to zbędny i duży wydatek.
    kwestia dociągnięcia przewodów z rozdzielacza do rozdzielni. Użyj zaworów N/O.
    Sterowanie per piętro to dopiero strata ciepłą i pieniędzy. Nie muszę mięć takiej samej temperatury w komunikacji co np. w łazience. Przykładów można by podać dużo. Zresztą nie przemieszczam się tyle po domu, żeby grzać i 'użytkować ciepło' z całego piętra.

    Jak wychodzę z domu to ustawiam inny profil ogrzewania, żeby utrzymywał temperaturę ok 15 stopni wszędzie. Czyli wiosną/latem/jesienią raczej wcale się nie włączy pod moją nieobecność.
    Jak natomiast rozbroję alarm i pierwsza czujka ruchu zostanie wzbudzona to włącza się pompa i normalny profil ogrzewania
    Co do wydatku to kable są najmniejszym problemem, takie kable i tak poprowadzę.
    Przy 15 pętlach to jest 15 wejść do Deimica czyli muszą dokupić kolejne rozszerzenie sterownika. Do tego dochodzi modół Heating LED i czujniki temperatury. Czujniki można ogarnąć przyciskami Deimica ale te najmniej nie kosztują. Najsłabsze w tym wszystkim jest to, że Deimic nie ma wyświetlacza temperatury na przycisku/sterownika czyli sterowanie tylko z aplikacją. Suma sumarum i wychodzi jakieś 6tyś.

    Sugestia ta padła gdyż podłogówka ma sporą bezwładność i ustawienie temperatury pomiędzy pokojami z różnicą większą niż 3 stopnie ponoć jest wręcz niemożliwe. Skoro taka mała różnica to gdzie tu sens sterowania na pokój?

    Osobiście uważam, że ochłodzenie domu o sporej kubaturze do 15 stopni spowoduje, że ogrzanie go ponownie do komfortowej temperatury zabierze sporo czasu.

  13. #29793
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    patarek

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam.

    Pompa ciepła nibe F1226.
    Na początek mam jedno pytanie dotyczące czujnika pokojowego. A mianowicie w domu w tym samym pomieszczeniu co czujnik jest termometr a nawet dwa. I oba pokazują temperaturę powiedzmy 18 stopni. A czujnik z pompy ciepła 20. Nawet gdy wejdę w zaawansowane ustawienia to widzę właśnie temperaturę w okolicy 20 stopni. Gdy temperatura w domu zrośnie o dwa stopnie na pompie ponownie rośnie o dwa. Skąd taka różnica w pomiarach. Wie ktoś może?

  14. #29794
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    patarek

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    4

    Domyślnie

    Jeden od rekuperacji tuż obok. A drugi zwykły pokojowy termometr. I oba pokazują to samo. A i odczucie temperatury wskazuję na 18 a nie na 20 stopni. Wiem jest to subiektywne ale przy 18 stopniach czuć chłód.

  15. #29795
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Cytat Napisał patarek Zobacz post
    Jeden od rekuperacji tuż obok. A drugi zwykły pokojowy termometr. I oba pokazują to samo. A i odczucie temperatury wskazuję na 18 a nie na 20 stopni. Wiem jest to subiektywne ale przy 18 stopniach czuć chłód.
    Nie wiem czy Twoja pompa ma możliwość korygowania wskazań czujników. Moja ma w menu instalatora. Zawsze możesz skontaktować się z instalatorem i dopytać. Jeśli jest taka możliwość, to nie problem to zmienić.
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  16. #29796
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pateksioo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Konina
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    I masz te 15* jak wracasz z pracy? Czy może z pół stopnia tylko spadnie?
    Ile potem trwa powrót do komfortowej temperatury? A ile po kilkudniowej nieobecności?

    Jesteś pierwszym na FM, któremu wyłączanie podłogówki w zamieszkanym domu przyniosło oszczędności (bo chyba innego celu to nie ma?) i nie popsuło komfortu.
    Aktualnie, w zależności od długości nieobecności pewnie spada bardziej. Jeszcze nie są takie temperatury zewnętrzne żeby mi spadło poniżej 15 stopni. Postaram się sprawdzić i wrócić tutaj ze statystykami czas nieobecności/spadek temperatury.

    Podłogówka wyłącza mi się po około godzinie od wejścia do domu ( w zależności od pomieszczenia +/- 30 minut) więc zakładam, że wtedy osiągam wyznaczony poziom temperatury. (Anhydryt)

  17. #29797
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pateksioo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Konina
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał RedDevil Zobacz post
    Co do wydatku to kable są najmniejszym problemem, takie kable i tak poprowadzę.
    Przy 15 pętlach to jest 15 wejść do Deimica czyli muszą dokupić kolejne rozszerzenie sterownika. Do tego dochodzi modół Heating LED i czujniki temperatury. Czujniki można ogarnąć przyciskami Deimica ale te najmniej nie kosztują. Najsłabsze w tym wszystkim jest to, że Deimic nie ma wyświetlacza temperatury na przycisku/sterownika czyli sterowanie tylko z aplikacją. Suma sumarum i wychodzi jakieś 6tyś.

    Sugestia ta padła gdyż podłogówka ma sporą bezwładność i ustawienie temperatury pomiędzy pokojami z różnicą większą niż 3 stopnie ponoć jest wręcz niemożliwe. Skoro taka mała różnica to gdzie tu sens sterowania na pokój?

    Osobiście uważam, że ochłodzenie domu o sporej kubaturze do 15 stopni spowoduje, że ogrzanie go ponownie do komfortowej temperatury zabierze sporo czasu.
    15 pętli = 15 pomieszczeń w których chcesz osobno sterować temperaturą?
    Bo tylko w takim przypadku będzie to 15 wejść Deimicowych
    Ja mam otwartą przestrzeń salon/kuchnia w sumie 3 pętle ale wszystko sterowane z jednego czujnika temperatury i jednego przekaźnika Deimicowego. Jakoś mi zmostkowali trzy elektrozawory. Tak mi też chyba doradzał ich handlowiec, żeby tak zrobić.
    To, że nie wyświetla temperatury to fakt. Póki co sterowanie apką. Wspominali coś że na 2021 będą mieli parę nowości w ofercie - także włącznikowej, że się odezwą, ale nie znam szczegółów....

  18. #29798
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pateksioo Zobacz post
    Podłogówka wyłącza mi się po około godzinie od wejścia do domu ( w zależności od pomieszczenia +/- 30 minut) więc zakładam, że wtedy osiągam wyznaczony poziom temperatury. (Anhydryt)
    Nie masz wykresów temperatur?

    U mnie przy grzaniu w sumie 100 minut (30+30+40) na dobę temperatura w sypialni tak wygląda:

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PSX_20201021_093920.jpg
Wyświetleń:	342
Rozmiar:	86,1 KB
ID:	449410  

  19. #29799
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RedDevil

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-809
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pateksioo Zobacz post
    15 pętli = 15 pomieszczeń w których chcesz osobno sterować temperaturą?
    Bo tylko w takim przypadku będzie to 15 wejść Deimicowych
    Ja mam otwartą przestrzeń salon/kuchnia w sumie 3 pętle ale wszystko sterowane z jednego czujnika temperatury i jednego przekaźnika Deimicowego. Jakoś mi zmostkowali trzy elektrozawory. Tak mi też chyba doradzał ich handlowiec, żeby tak zrobić.
    To, że nie wyświetla temperatury to fakt. Póki co sterowanie apką. Wspominali coś że na 2021 będą mieli parę nowości w ofercie - także włącznikowej, że się odezwą, ale nie znam szczegółów....
    15 pętli, sterowanych może być 9 pomieszczeń. Fakt część można połączyć.
    Jakkolwiek właśnie o te kilka wejść się rozchodzi. Deimic niestety i czasami dobrze, że ma zamkniętą architekturę ale w moim przypadku okazuje się, że będę musiał dokupić expander czyli około 5tyś zł
    O tych nowościach słyszałem.
    Na obecną chwilę zrobię sterowanie per piętro poza Deimic'iem a dołożę do pompy inwertorowej.

  20. #29800
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pateksioo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Konina
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał RedDevil Zobacz post
    15 pętli, sterowanych może być 9 pomieszczeń. Fakt część można połączyć.
    Jakkolwiek właśnie o te kilka wejść się rozchodzi. Deimic niestety i czasami dobrze, że ma zamkniętą architekturę ale w moim przypadku okazuje się, że będę musiał dokupić expander czyli około 5tyś zł
    O tych nowościach słyszałem.
    Na obecną chwilę zrobię sterowanie per piętro poza Deimic'iem a dołożę do pompy inwertorowej.
    Jesteś pewien, że wszystko dobrze przeliczyłeś? Fakt jest taki, że u nich w zasadzie robisz pełne zakupy od razu. Mam to na myśli większą kwotę początkową, aczkolwiek w ostatecznym rozrachunku wychodziło mi że patrząc na inne systemy tutaj zaoszczędziłem od 2 do 8 tys zł ( w zależności od firmy). Mogę spróbować pomóc na własnym doświadczeniu. Podeślij tutaj albo w wiadomości bezpośrednio do mnie co chciałbyś podłączyć do systemu. Wielkim znawcą nie jestem, ale uważam, że dość dobrze mi doradzili to może i Tobie uda się jakoś pomóc.

Strona 1490 z 1521