dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1499 z 1521
Pokaż wyniki od 29.961 do 29.980 z 30404
  1. #29961

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Grzanie stałe i TERMOSTAT? Grzanie stałe to krzywa bez histerezy i termostatu.
    Ja jak pisałem wcześniej mogę PC włączyć 1 października i zapodać wyłączenie 1 maja i będzie pracować cały czas przy 1 starcie i 1 wylączeniu. Pytanie nasuwa się takie TE GODZ. PRACY / ROK.
    Rozumiem, że defrostów nie liczysz jako start i wyłączenie? Jeśli tak, to dlaczego?

  2. #29962

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Zapotrzebowanie 10-11kw wiec pompa 9kw 3-fazowa . Bufor lepiej rownolegle jak sprzęgło hydrauliczne czy szeregowo ?
    Dodatkowo grzejniki posiadają zawory z nastawami wstępnymi + głowice termostatyczne , chciałbym , żeby to zostało .
    Przy grzejnikach bufor szeregowo na powrocie, ale w tym przypadku głowice termostatyczne na grzejnikach są niewskazane. Przy buforze wpiętym równolegle tracisz kilka stopni na zasilaniu grzejników, więc będziesz musiał zasilać bufor wyższą temperaturą - większe zużycie energii.

  3. #29963

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    Rozumiem, że defrostów nie liczysz jako start i wyłączenie? Jeśli tak, to dlaczego?
    A dlaczego niby mam liczyć. Skoro tego nie liczy PC?
    T Cap robi to na zładzie wody i trwa max 5 min.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 14-01-2021 o 21:48
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  4. #29964

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    Przy grzejnikach bufor szeregowo na powrocie, ale w tym przypadku głowice termostatyczne na grzejnikach są niewskazane. Przy buforze wpiętym równolegle tracisz kilka stopni na zasilaniu grzejników, więc będziesz musiał zasilać bufor wyższą temperaturą - większe zużycie energii.
    Rozumiem , a czy dużym problemem są małe przyłącze do grzejników miedź fi15 z jednej strony zasilanie/ powrót , grzejniki po 2 m szerokości . Rozumiem , ze po prostu pompa więcej pobierze energii bo większy opór , a przepływy lubi ? Stosując bufor gdzie pojemność 300 żeberek to 100 litrów + rurki jaka musi być jego pojemność jakiś większy czy taki do zapewnienia minimalnego zładu dla pompy 30-50l ?

  5. #29965

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    A dlaczego niby mam liczyć. Skoro tego nie liczy PC?
    T Cap robi to na zładzie wody i trwa max 5 min.
    Przeciez sprężarka się wyłącza i włącza przy defroście. Przynajmniej u mnie.

  6. #29966

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Rozumiem , a czy dużym problemem są małe przyłącze do grzejników miedź fi15 z jednej strony zasilanie/ powrót , grzejniki po 2 m szerokości . Rozumiem , ze po prostu pompa więcej pobierze energii bo większy opór , a przepływy lubi ? Stosując bufor gdzie pojemność 300 żeberek to 100 litrów + rurki jaka musi być jego pojemność jakiś większy czy taki do zapewnienia minimalnego zładu dla pompy 30-50l ?
    Minimalny zład masz już zapewniony samymi grzejnikami.

    https://youtu.be/h-8m6rtvcKQ

  7. #29967

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    Przeciez sprężarka się wyłącza i włącza przy defroście. Przynajmniej u mnie.
    Temat wałkowany w ostatnich tygodniach.
    Tak jak powiedziałem T cap tak robi i nie wyłącza sprężarki
    A u ciebie
    -Jaką masz PC? 1 wentylatorową czy 2 ?--Jak 1 wentylator to PC wyłącza sprężarkę
    -Ile na zasilaniu ?-
    -Jakie ogrzewanie?
    -Jaka temp powrotu?
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 14-01-2021 o 22:31
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #29968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Rozumiem , a czy dużym problemem są małe przyłącze do grzejników miedź fi15 z jednej strony zasilanie/ powrót , grzejniki po 2 m szerokości . Rozumiem , ze po prostu pompa więcej pobierze energii bo większy opór , a przepływy lubi ? Stosując bufor gdzie pojemność 300 żeberek to 100 litrów + rurki jaka musi być jego pojemność jakiś większy czy taki do zapewnienia minimalnego zładu dla pompy 30-50l ?
    Mam grzejniki i np. Panas zaleca swój buforek stal nierdzewna 50L Wpięty równolegle .2 obiegi po za tym defrost zrobi na wodzie jak i zapewni optymalny przepływ.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  9. #29969

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Temat wałkowany w ostatnich tygodniach.
    Tak jak powiedziałem T cap tak robi i nie wyłącza sprężarki
    A u ciebie
    -Jaką masz PC? 1 wentylatorową czy 2 ?--Jak 1 wentylator to PC wyłącza sprężarkę
    -Ile na zasilaniu ?-
    -Jakie ogrzewanie?
    -Jaka temp powrotu?
    7kW generacja J
    Zasilanie 26
    Powrót 22
    Podlogowka 100%

    Kurde szkoda bo przy tej wilgotności defrosty są częste.

  10. #29970

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    7kW generacja J
    Zasilanie 26
    Powrót 22
    Podlogowka 100%

    Kurde szkoda bo przy tej wilgotności defrosty są częste.
    No to Panie --nie poradzisz misi być tak jak pisałeś. Choć ja bym spróbował tak podnieść krzywą aby powrót był > od 27*C może by to poszło krócej lecz też przy wyłączeniu.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #29971

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    No to Panie --nie poradzisz misi być tak jak pisałeś. Choć ja bym spróbował tak podnieść krzywą aby powrót był > od 27*C może by to poszło krócej lecz też przy wyłączeniu.
    Z tymi defrostami chodzi generalnie o start i stop sprężarki, ale jeśli te modele tak mają to i tak nic nie zmienię. Pompa chodzi 24h/d na najniższych obrotach na zadanej krzywej. Mam wyłączoną grzałkę rezerwową i nie uruchamia się przy defroście. Pompa pobiera 0,4kw na godzinę. Coś tak czułem, żeby jednak wziąć pompę 5kW one chyba schodzą do 0,2kW.

  12. #29972

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    Z tymi defrostami chodzi generalnie o start i stop sprężarki, ale jeśli te modele tak mają to i tak nic nie zmienię. Pompa chodzi 24h/d na najniższych obrotach na zadanej krzywej. Mam wyłączoną grzałkę rezerwową i nie uruchamia się przy defroście. Pompa pobiera 0,4kw na godzinę. Coś tak czułem, żeby jednak wziąć pompę 5kW one chyba schodzą do 0,2kW.
    Nie obawiasz się dużych przebiegów rocznych? bo praca 24h/24h x 30 =720h na miesiąc.
    Pracuje ci poprawnie bez wyłączeń? No oczywiście nie licząc defrostów?
    Praca 24h/doba z najniższą modulacją nie jest idealna dla PC
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 14-01-2021 o 23:24
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  13. #29973

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Nie obawiasz się dużych przebiegów rocznych? bo praca 24/h x 30 =720h na miesiąc.
    Pracuje ci poprawnie bez wyłączeń? No oczywiście nie licząc defrostów?
    No właśnie nie wie jak jest lepiej. Czy działanie na termostacie co powodowało przestoje i pracę pompy na 65hz i zużycie około 18kWh na dobę, czy tak jak teraz na krzywej 24h i 10kWh na dobę? Co jest korzystniejsze dla sprężarki?

  14. #29974

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    No właśnie nie wie jak jest lepiej. Czy działanie na termostacie co powodowało przestoje i pracę pompy na 65hz i zużycie około 18kWh na dobę, czy tak jak teraz na krzywej 24h i 10kWh na dobę? Co jest korzystniejsze dla sprężarki?
    Praca 24h/doba z najniższą modulacją nie jest idealna dla PC
    65Hz to nie jest non stop a lepsze niż minimum Optymalne co coś koło 30--40Hz
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #29975

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    No właśnie nie wie jak jest lepiej. Czy działanie na termostacie co powodowało przestoje i pracę pompy na 65hz i zużycie około 18kWh na dobę, czy tak jak teraz na krzywej 24h i 10kWh na dobę? Co jest korzystniejsze dla sprężarki?
    Ustaw tak, by pompa zużywała jak najmniej energii.
    Nie przejmuj się tym jak pracuje sprężarka, bo ona ma w sterowniku algorytmy zabezpieczające.
    Jeśli zajdzie taka potrzeba to sprężarka podnosi obroty na jakiś czas.

  16. #29976

    Domyślnie

    Cytat Napisał Awinion Zobacz post
    No właśnie nie wie jak jest lepiej. Czy działanie na termostacie co powodowało przestoje i pracę pompy na 65hz i zużycie około 18kWh na dobę, czy tak jak teraz na krzywej 24h i 10kWh na dobę? Co jest korzystniejsze dla sprężarki?
    Dlaczego wpisujesz taka róznice w poboze pompy,tylko nie mów ze sie sugerujesz podawanymi zuzyciami przez pompe ciepla a nie podlicznik?
    Ja yez mam 7kw i chodzac z przerwami na wyzszych obrotach wskazanie pompy oszukuje o 100% w stosunku do podlicznika tym wiecej im na nizszych obrotach chodzi jak bym ciagle bidaczyl na 19hz to by chyba ze 150% rozbieżności miala
    Jak Twoj dom dom potrzebuje dziennie np.30kwh wyprodukowanej to jadac na 19hz zuzycie bedziesz mial powiedzmy 10kwh a jadac na 30hz bedzie 9kwh a na sterowniku pompy i tak beda glupoty pokazane.

    Przeciez po starcie po jakims dwugodzinnym postoju podloga dalej jest ciepla i pompa startujac tylko na chwile sie wkreca wysoko a potem moduluje w dół zawsze jeszcze mozesz wlaczyc tryb cichy i nie pozwoli sie wkrecic ponad 50hz i sobie chodzi wtedy dlugo na optymalnych obrotach.
    Tylko termostatu jej nie podlaczaj z jakas kosmiczna histeryza


    Ale juz po tych Twoicj wpisach 0,2 i 0,4 widze ze patrzysz na pompe i dlatego dochodzisz do zlych wnioskow
    Pompa 7kw moze Ci nawet na sterowniku pokazac pobor 0,2 a w rzeczywistosci pobiera minimalnie ok.450w
    Ostatnio edytowane przez codix ; 15-01-2021 o 07:57
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  17. #29977

    Domyślnie

    Pytanie od laika - co jest korzystniejsze dla pompy (taktowanie) i dla użytkownika:
    1/ ustalenie harmonogramu na cały tydzień z np. codziennymi 2-3 włączeniami pompy po 3-4 godzinny za każdym razem
    2/ zmiana krzywej grzewczej - choć dla mnie to "czarna magia"
    I jak ma się zastosowanie obu metod do używania termostatów bezprzewodowych (oddzielnie parter i piętro)
    Obecnie, po ok. 3 miesiącach używania, było 1800 startów sprężarki (średnio 22 dziennie) i zużycie prądu na poziomie 1600kWh (w tym było wygrzewanie murów i podłogi). Sprężarka inwerterowa.
    Taktowanie chyba za częste, mimo że powiadają, że przy inwerterach nie jest to aż tak szkodliwe dla sprężarki.

  18. #29978

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Mam grzejniki i np. Panas zaleca swój buforek stal nierdzewna 50L Wpięty równolegle .2 obiegi po za tym defrost zrobi na wodzie jak i zapewni optymalny przepływ.
    No właśnie rownolegle w przypadku zamontowanych wszędzie głowic , a szeregowo w przypadku ściągnięcia połowy z nich . Teraz zapytanie gdzie będzie większa efektywność pracy pompy czyli niższe koszta ?

  19. #29979

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    gdzie będzie większa efektywność pracy pompy czyli niższe koszta ?
    Przy wpięciu równoległym ;
    - bufor musi być zasilany wyższą temperaturą ( 1 do 2 C ),
    - większe zużycie energii.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #29980

    Domyślnie

    Czyli tak , mam dom piętrowy 500m2 odliczając piwnice i poddasze 250m2 . Układ pokoi i grzejników taki sam góra/dół czyli lepiej jak piętro zostawię na termostatach skręcone na 20 stopni , a na dole pościągam głowice i tak ustawie krzywa ,żeby było te 22 stopnie . Lepsze wyjście pod pompę ciepła ? Ciekawe z jakimi % oszczędnościami można tutaj liczyć . Zład otwartych grzejników na parterze to 50 litrów czyli dodatkowo odpada w tym przypadku bufor ?

    Drugie zapytanie może nie w temacie , ale skoro mam nastawy wstępne na zaworach Heimaier (skala 1-15 czyli 10-150litrow / h) to ustawiam pod zapotrzebowanie pokoju 50w/m2 czy pod moc grzejnika na max zasilaniu 45 stopni przy PC ? Przykład 15m2 , a grzejnik 25zeberek przy zasilaniu 45st przy -20 mam 1000w mocy grzejnik , a pokoj wymaga 750w to według skali producenta pod jaka moc ustawic zawór ?

Strona 1499 z 1521