dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1479 z 1521
Pokaż wyniki od 29.561 do 29.580 z 30404
  1. #29561

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    ...
    widzę czepialstwo

    Twoja obiegówka pracuje bez przerwy jak temperatura spada poniżej 14°C, ale wyobraź sobie że nie wszędzie tak jest. np. u mnie przez ostatnie trzy tygodnie obiegówka podłogówki działała dwa razy przez w sumie około pięć godzin. temperatury zewnętrzne rzadko powyżej 14°C, w nocy zdarzały się przymrozki. bez sensu taka dyskusja. już czekam na pytanie o temperatury wewnętrzne (pewnie padnie podejrzenie że 19 albo 20°C).
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  2. #29562
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Kolega ,,ketjof" zużycie energii na cele CO i CWU przez PC, ma takie jak podaje i nie ma powodów, żeby mu nie wierzyć, skoro ma taki a nie inny dom.
    Natomiast całe zużycie energii ( bytowe ) ma już ok. 500kWh ( może ciut więcej ) mniejsze niż inni użytkownicy porównywalnych powierzchniowo domów, które były budowane wg. obowiązujących obecnie norm. I cześć tej energii idzie mu na ogrzewanie tego domu: rekuperacja itd.
    Ja wywołując tą dyskusję, chciałem mu zobrazować sytuację, że te jego koszty, które poniósł dodatkowo, żeby dojść do takich kosztów utrzymania domu. Mówimy o całych kosztach utrzymania domu: ogrzewanie PC gruntowa, rekuperacja itd., oraz dodatkowe nakłady na izolację i bardzo duże przeszklenia, które w większości gdy świeci słońce są zasłonięte żaluzjami.
    To wszystko można dziś osiągnąć budując dom wg. obowiązujących norm ( 20cm styropianu na ścianie ), z przeszkleniami, żeby się cieszyć przez cały rok wpadającym światłem i widokiem za oknem, bo wystarczy zamontować najtańszą pompę ciepła PW i do tego zamontować panele PC i potem mamy całkowity koszt utrzymania domu równy 0kWh, a nie jak kolega 5200kWh. Czasy się zmieniły.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  3. #29563

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    A pewny jesteś ,że to wina PC.
    Jestem przekonany, ze to na pewno wina ustawien, ale niestety na forum nikt takiej pompy nie ma i ciezko z kimkolwiek wymienic sie doswiadczeniami
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  4. #29564
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Te COP-y to liczysz z pompami obiegowymi czy bez?
    Ten COP=5.5 dla pracy w trybie CO to chyba trochę przesadził, ale się nie dziwię bo w końcu "każda sroczka swój ogonek chwali"
    Jaki COP masz przy pracy w trybie CWU?

    Te 100W na pompę obiegową to założyłem jako średnią moc obu pomp (DZ i GZ)
    W mojej pompie obiegówka dla GZ pracuje non stop kiedy temperatura na zewnątrz jest poniżej 14C i pobiera 60W.
    Twoim temperaturom GZ się nie dziwię skoro ktoś dla 5kW pompy zrobił 180m odwiertu.
    Czy mierzysz je sam czy wierzysz w to co Ci podaje pompa?
    Ja mam PC 5.9kW a odwiertu "tylko" 150m.
    Moje DZ ma temperatury 6/3.5 po 2 godzinach pracy.
    Jednak gdybym miał i 212m odwiertu to nie miałbym takich temperatur jak Twoje (po 2 godzinach pracy) bo moje DZ startuje od 10C po 24 godzinach "odpoczynku".
    Jak długo Twoja PC pracuje jednorazowo zanim się wyłączy po osiągnięciu zadanej temperatury?
    COPy - zauważ, że jeżeli je będziemy obniżać (nie spieram się z tobą) to wyjdzie już faktycznie „cudowny samogrzejny dom” bo wtedy wyprodukowana energia cieplna będzie jeszcze niższa.
    Ja je specjalnie zawyżam żeby już totalne głupoty nie wyszły. Żeby mieć pewność musiałbym mieć ciepłomierz a wydawać tyle co za sezon lub nawet dwa żeby coś tam udowodnić nie zamierzam - chyba że mnie kiedyś najdzie.
    Czemu mam pompę - pisałem już ale powtórzę bo rozumiem - mnie też nie chciałoby się szukać po czyichś starych postach. —- DOTACJA powodująca cenę kotłowni na gotowo na takim a nie innym urządzeniu w wysokości 15 000 pln.... Nie brałbyś.? Ja też się nie zastanawiałem. Także to, że dyskutujemy w wątku o pompach też nie jest do końca OK ale jak nas nie wywalają to czemu nie.

    Pompa obiegowa CO , tak jak napisał imrahil nie pracuje cały czas jak nie ma sezonu zimowego- a u mnie nie ma sezonu zimowego nawet jak jest 0 stopni i trochę słońca.

    Temperaturom DZ też się w pierwszym sezonie dziwiłem- podaje je pompa ale ja je dodatkowo mierzyłem termometrami skalowanymi w wodzie lodowej itp. Wychodziło +- 1 stopnień to samo co pokazuje PC. Taką mam fajną widocznie glebę pod domem - zbocze gliniaste a powyżej mnie piach nad tą gliną, poza tym DZ przewymiarowane ale tak jak pisałem musiałem brać takie albo żadne.
    Gdyby nie ta dotacja to chciałem spróbować takiego rozwiązania mniej więcej jak ma imrahil- on budował trochę przede mną i w tym czasie trochę więcej go było na forum- opisywał co i jak zrobił- chciałem skopiować
    Michancia, wiem że w moim domu taka PC jest bez sensu ale... patrz powyżej ...jak byś zrobił?

    Pozostaje się zastanowić nad tym co pisze Michancia : - niech każdy komu się chce napisze- wiem, że dyskusja pewnie więcej zamota niż wyjaśni ale spróbujmy:
    1) Czy zużycie roczne całego prądu w domu - rodzina 2+2, zużycie wody zimnej 12m3/mc, indukcja, rekuperacja, komp stacjonarny syna 17 lat, laptopy, TV itp- wszystko w domu na prąd to dużo w dzisiejszych czasach.
    2) Mając taki dom, i o tym pewnie myśli lub pomyślał już imrahil można kupić spokojnie PV poniżej 10 kW i mieć dom zeroenergetyczny nawet nie wydając kasy na PC..... więc może lepiej było zainwestować kasę w coś co się nie psuje - izolacja?
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  5. #29565
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    27.03 22:00 - 02.04 22.00 - 100 kwh na co i cwu porażka
    Nie szukaj dziury w całym, i nie sugeruj się zużyciem energii podawanym tu na forum przez ,,rekordzistów", którzy tyle zużyli za cały miesiąc.
    Twoje zużycie jest jak najbardziej prawidłowe, to był okres jeden z zimniejszych w tym sezonie, co z tego, że w dzień świeciło słońce, jak nie masz może wystarczającej ekspozycji okien na słońce i i ewentualnej akumulacji'
    Ja nie mam porównywalnego okresu, ale mam zużycie za ostatni tydzień ( 29.03 -04.04.2020r ) - 127kWh na co i cwu.
    Twoja pompa pracuje jak najbardziej prawidłowo.

    Pozdrawiam
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  6. #29566
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat ,,ketjof"
    2) Mając taki dom, i o tym pewnie myśli lub pomyślał już imrahil można kupić spokojnie PV poniżej 10 kW i mieć dom zeroenergetyczny nawet nie wydając kasy na PC..... więc może lepiej było zainwestować kasę w coś co się nie psuje - izolacja?

    W dzisiejszych czasach izolacja powyżej 20cm to jest przerost treści nad formą. Do tego rekuperacja, która tez się psuje i dodatkowe koszty utrzymania.
    Każdy buduje dom, żeby w dalszej perspektywie było ekonomicznie i komfortowo
    Definicja dom pasywny - czyli samowystarczalny
    To ci mówię, że dzisiaj wystarczy tania pompa i panele PV i mamy ,,0" energetyczny, a to nie będzie się psuło częściej niż rekuperacja i dolne źródło PC gruntowej.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  7. #29567
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Prędzej się popsuje powietrzna PC niż DZ pompy gruntowej.
    Nawet więcej, szybciej się popsuje powietrzna PC niż gruntowa.
    To ją naprawię, a nawet wymienię, różnica w kosztach założenia PC PW do gruntowej jest znaczna.
    Ale to nie jest tematem rozważań.
    Mówimy w jakim kierunku dzisiaj iść budując nowy dom ( a przed takim dylematem stoi mój syn, w czym chce mu pomóc ), żeby w perspektywie dalszego użytkowania było tanio, nie po to żeby się można było sąsiadowi ( ewentualnie na forum ) pochwalić co mam zamontowane.
    Ma być tanio i komfortowo, a doświadczenie mówi, ocieplenie zgodnie z normą, wentylacja grawitacyjna, panele PV i najtańsza pompa PC ( taka do której jest łatwy serwis ), ewentualnie grzałka elektryczna, ale to może nie wystarczyć, przy panelach PV poniżej 10kWh.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  8. #29568
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    1. Wentylacja grawitacyjna oznacza że najczęściej wentylacji nie ma.
    Sama rezygnacja z kominów wentylacyjnych i droższej powłoki dachu pokrywa większość kosztu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. No i te późniejsze oszczędności na koszcie ogrzewania.
    2. Ocieplenie zgodne z normą? Ciekawe czy 20 lat temu też byłoby ocieplenie zgodne z normą?
    3. Najtańsza pompa to na dłuższą metę nie będzie tanio.
    4. Koszt DZ pompy gruntowej zależy od wielkości pompy. Ja za swoje 150m odwiertu zapłaciłem 12k.
    Dzisiaj zrobiłbym to samo, bo ciarki mnie przechodzą po plecach jak widzę ten sprzęt powietrznej pompy stojący na zewnątrz i narażony na warunki atmosferyczne.
    Widziałem wiele takich w naprawie.
    1) W chwili obecnej wszystkie kominy ( z racji, że jest to stary dom ) paleniskowe mam wykorzystane jako wentylacyjne, w domu suchutko, aż miło. Zero kosztów utrzymania wentylacji, a dodatkowe koszty ogrzewania, tak jak podawałem ok.6500-7000kWh całe zużycie bytowe ( wszystko na prąd ).
    2) Ocieplenie 10cm grafit, oczywiście ściany kolankowe coś tam więcej
    3) Pompa mnie kosztowała ( cala kotłownia ) 15000zł ( po odjęciu dofinansowania 5k i zwrotu od podatku ), nie słyszałem o przypadkach uszkodzenia tej co ja mam. Koszty tak jak pisze wyżej.
    4) Nie dotyczy
    Gdyby nie fakt, że na te chwilę mam inne priorytety, to miałem w tym roku dołożyć panele PV, które by mnie też po odjęciu kosztowały porównywalnie jak PC.
    Wyszedł by dom zero emisyjny z definicji.
    Nowy dom tylko w tym kierunku.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  9. #29569
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie oceniaj innych po sobie.
    Jeżeli Ty zadawanie pytań nazywasz czepialstwem to chyba masz problem który musisz sam rozwiązać a nie wylewać go na innych.

    Dlaczego ktokolwiek miałby pytać o temperaturę w domu skoro @ketjof wyraźnie napisał że ma 22C?


    Ja jedynie zadaję pytania w tematach które wymagają uściślenia.
    Po moim pierwszym pytaniu @ketjof zmienił dane które podał wcześniej.
    Trochę to zmieniło wymowę tych danych.
    Pierwsze dane:
    Przez 5 miesięcy zużycie PC 777kWh w tym 450 kWh na CWU. Czyli 327 kWh na CO.
    Drugie dane:
    Przez 5 miesięcy zużycie PC nadal 777 kWh ale już w tym tylko 357 kWh na CWU. Czyli 420 kWh na CO.
    To ok 30% różnicy.
    Ciekawe ile z tych 420 kWh zużyły pompy obiegowe DZ i GZ?
    Może w tym domu pasywnym ogrzewanie podłogowe nie jest potrzebne a ta PC niech się zajmie tylko CWU.
    Przy 327 kWh na CO podłogówka ma jeszcze mniejszy sens.
    Może to jest skutek bardzo ciepłej zimy.
    Stos- drobna uwaga- ja zmieniłem dane ale nie tak jak napisałeś:
    Po twoim pierwszym pytaniu przejrzałem wszystkie 5 zimowych miesięcy i policzyłem dokładnie zużycie na CWU (wcześniej nie chciało mi się tego robić i pomnożyłem zużycie z któregoś miesiąca razy 5). Teraz wyszło mi średnio 6kWh mniej miesięcznie więc 30kWh mniej przez te 5 m-cy, więc teraz wyszło 420 kWh na CWU, co daje podniesienie energi elektr na CO z 327 na 357 kWh. Całkowite zużycie się nie zmienia więc na CO rośnie o ok 10%.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  10. #29570
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    1) W chwili obecnej wszystkie kominy ( z racji, że jest to stary dom ) paleniskowe mam wykorzystane jako wentylacyjne, w domu suchutko, aż miło. Zero kosztów utrzymania wentylacji, a dodatkowe koszty ogrzewania, tak jak podawałem ok.6500-7000kWh całe zużycie bytowe ( wszystko na prąd ).
    2) Ocieplenie 10cm grafit, oczywiście ściany kolankowe coś tam więcej
    3) Pompa mnie kosztowała ( cala kotłownia ) 15000zł ( po odjęciu dofinansowania 5k i zwrotu od podatku ), nie słyszałem o przypadkach uszkodzenia tej co ja mam. Koszty tak jak pisze wyżej.
    4) Nie dotyczy
    Gdyby nie fakt, że na te chwilę mam inne priorytety, to miałem w tym roku dołożyć panele PV, które by mnie też po odjęciu kosztowały porównywalnie jak PC.
    Wyszedł by dom zero emisyjny z definicji.
    Nowy dom tylko w tym kierunku.
    Mam parę „szpilek”
    Jeżeli masz suchutko aż miło to znaczy, że masz bardzo nieszczelny dom i w związku z tym twoja szacowana ilość energii (poczekaj aż pożyjesz z tym kilka zim innych niż ta obecna ) jest bardzo dla mnie wątpliwa. Jest np kolega „bobrow’ - chyba nawet z twojego rejonu.Dla mnie on jest mega specem od optymalizacji t-capów i on chyba ma podobny dom do twojego i zużycie zbliżone a nawet większe ale tylko z samej PC. A ty mówisz, że twoje to całe z licznika.?
    Są dwa wyjścia- albo masz jednak dużo lepiej ogacony dom niż piszesz, albo mało w tym domu mieszkacie lub mało was jest i bytowe jest strasznie niskie.
    1)Ile zużywaliście na cele bytowe rocznie przed zakupem PC ?
    2)Ile osób Jest u was w rodzinie i ile zużywanie zimnej wody użytk - to też robi różnicę którą odczuje twój syn jeśli u niego jest np rodzina 2+3 a u ciebie 2+0.

    Na znanym portalu widzę teraz ofertę na kotłownie na t-cap 9kW 1f za 30 000 więc ....super okazję miałeś pisząc że po tych dwóch ulgach wyszło ci 15 tyś /tak jak zresztą ja / tylko czy twój syn trafi na taką okazję ?

    Co do nowego domu, który będzie budował twój syn może być ciężko przy obecnych warunkach technicznych zrobić go tak nieszczelny żeby wentylacja dobrze działała - może będzie trzeba specjalnie „dziurawić” nowe, ciepłe, szczelne okna.

    Koszty wentylacji, owszem są,.... 200 zł/rok. Może się zepsuć ..pewnie tak- trzeba będzie wymienić wentylator - tani nie jest ale wierz mi, że jak analizowałem zakup PC powietrznej i sprawdzałem ceny części - nie tylko sprężarki to włos się jeżył na głowie. Nie chodzi mi o to by dyskredytować pompy PW ale właśnie w innym świetle przedstawić te wydatki np. Na izolację, szczelność i WM. Wtedy zródło ciepła może być czymś co się nie rusza (nie psuje....kable) lub jest bardzo tanie i łatwe w wymianie - piec kospel lub nawet grzałka w rurze + pompka obiegowa.? Styropian też się nie zepsuje ...bo się nie rusza.

    Na obliczenie mocy paneli PV poczekaj rok lub dwa.
    Takie tylko uwagi—„szpilki”- zrobisz jak chcesz. Pozdrawiam
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  11. #29571
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Masz rację.
    Możesz odpowiedzieć na pytanie, jak długo pracuje Twoja PC zanim się wyłączy po osiągnięciu zadanej temperatury podłogi?

    Pisałeś też że na CO PC chodziła 2 godziny w dziennie.
    Ile włączeń sprężarki dziennie zsumowało się na te 2 godziny?
    Mam trzy okna na dobę z podbitą temperaturą tak żeby PC w tym czasie jak się włączy to żeby się już nie wyłączyła aż osiągnie nastawę na :22.00- 0.30, 4.00-6.00 i 13.00-15.00.
    Jak jest lekka zima to ranne okienko wyłączam (zostawiam w nim tylko CWU jeśli jest potrzeba). Generalnie w taką zimę jak obecna pompa włącza się o 22.00 - pracuje ok 0,5 godz na CO potem przełącza się na CWU i zależnie czy ma rozbiór czy nie pracuje 0,5-1,5 godz na CWU (czasami robi to na raty bo ma ograniczenie- mam max 1 godz na CWU). Generalnie osiąga nastawę ok 0.30 lub później jeżeli więcej CWU musi grzać. Potem się nie załącza do następnego okienka bo ma ustawione że w domu chcę 10 stopni . W okienku 13 do 15.00 też na ogół pracuje ok 1,5 do 2 godź zależy czy ma dogrzać CWU czy nie.
    Podsumowywując w taką zimę jak w tym roku mam na dobę 2 załączenia sprężarki. Jak jest większy mróz to są trzy załączenia bo daję jej możliwość załączyć się w porannym okienku.
    Aha po osiągnięciu zadanej temperatury— mam ten cały integral czy też stopniominuty. Mogę to regulować- na ogół to jest to do końca okienka bo potem ma obniżenie temperatury pokojowej i integral spada już migiem więc wtedy jeszcze np kilkanaście minut.
    Ostatnio edytowane przez ketjof ; 05-04-2020 o 00:28 Powód: Dopisałem 15.00 i większy zakres na CWU
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  12. #29572
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał ketjof Zobacz post
    Mam parę „szpilek”
    Jeżeli masz suchutko aż miło to znaczy, że masz bardzo nieszczelny dom i w związku z tym twoja szacowana ilość energii (poczekaj aż pożyjesz z tym kilka zim innych niż ta obecna ) jest bardzo dla mnie wątpliwa. Jest np kolega „bobrow’ - chyba nawet z twojego rejonu.Dla mnie on jest mega specem od optymalizacji t-capów i on chyba ma podobny dom do twojego i zużycie zbliżone a nawet większe ale tylko z samej PC. A ty mówisz, że twoje to całe z licznika.?
    Są dwa wyjścia- albo masz jednak dużo lepiej ogacony dom niż piszesz, albo mało w tym domu mieszkacie lub mało was jest i bytowe jest strasznie niskie.
    1)Ile zużywaliście na cele bytowe rocznie przed zakupem PC ?
    2)Ile osób Jest u was w rodzinie i ile zużywanie zimnej wody użytk - to też robi różnicę którą odczuje twój syn jeśli u niego jest np rodzina 2+3 a u ciebie 2+0.

    Na znanym portalu widzę teraz ofertę na kotłownie na t-cap 9kW 1f za 30 000 więc ....super okazję miałeś pisząc że po tych dwóch ulgach wyszło ci 15 tyś /tak jak zresztą ja / tylko czy twój syn trafi na taką okazję ?

    Co do nowego domu, który będzie budował twój syn może być ciężko przy obecnych warunkach technicznych zrobić go tak nieszczelny żeby wentylacja dobrze działała - może będzie trzeba specjalnie „dziurawić” nowe, ciepłe, szczelne okna.

    Koszty wentylacji, owszem są,.... 200 zł/rok. Może się zepsuć ..pewnie tak- trzeba będzie wymienić wentylator - tani nie jest ale wierz mi, że jak analizowałem zakup PC powietrznej i sprawdzałem ceny części - nie tylko sprężarki to włos się jeżył na głowie. Nie chodzi mi o to by dyskredytować pompy PW ale właśnie w innym świetle przedstawić te wydatki np. Na izolację, szczelność i WM. Wtedy zródło ciepła może być czymś co się nie rusza (nie psuje....kable) lub jest bardzo tanie i łatwe w wymianie - piec kospel lub nawet grzałka w rurze + pompka obiegowa.? Styropian też się nie zepsuje ...bo się nie rusza.

    Na obliczenie mocy paneli PV poczekaj rok lub dwa.
    Takie tylko uwagi—„szpilki”- zrobisz jak chcesz. Pozdrawiam
    Nikt, nie mówi, że nie mam dobrze zaizolowany dom. W tym domu mieszkam już 25lat i przed dociepleniem ścian ( które zrobiłem w tamtym roku ) wiedziałem, że ten dom jest ciepły, po zużyciu węgla jaki miałem i nic nie jest mnie w stanie zaskoczyć, bo zimy były lekko inne niż obecnie. Tak jak pisałem remont z głową.
    Na cele bytowe zużywałem ok. 300kWh i tyle nadal zużywam mimo zamontowania indukcji, po prostu zmieniły się urządzenia w domu na bardziej energooszczędne.
    Ile osób - 2+ dwóch dorosłych synów, a nawet 5, bo syn ze swoją ,, partnerką" mieszkają na dwa domy. Wody, zużycie standardowe ok. 10m/3, ale grzane bardzo często
    Kolega bobrow, nie ma podobnego domu, bo jego budowany w latach komuny, a mój przed wojną, na grubych murach z cegły
    Co do wentylacji to nie jest nieszczelny, tylko pozostawiona rura dolotowa, która szła do pieca i ona doprowadza dalej świeże powietrze do domu.
    Z wyliczeniem paneli PV, nie musiał bym czekać, bo doskonale znam zapotrzebowanie tego domu w energię. Nie potrzebowałem nigdy do tego czyiś wyliczeń OZC, bo sam to potrafię wyliczyć.
    Wierz mi, było mnie zawsze stać, na wybudowanie nowego domu, ale z sentymentu remontowałem, ten i to w zasadzie wszystko własnymi rękoma i na dzień dzisiejszy nie mam się czego wstydzić przy nowych domach, ale satysfakcję mam, że nie, że dopilnowałem, ale zrobiłem to sam ( przy nie małej pomocy własnej rodziny )
    Co do dziurawienia nowego domu do wentylacji, to ci przypominam, że wszystkie są zaprojektowane do wentylacji grawitacyjnej.
    Ostatnio edytowane przez michancia ; 05-04-2020 o 01:13
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  13. #29573
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    OK. „Michancia” myślę, że nie ma sensu dalej się spierać. Jesteście widzę bardzo oszczędną rodziną. Także wierzymy inaczej w trwałość rozwiązań technicznych, które nas otaczają. Ja też mieszkałem wcześniej 20 lat w domu po babci z przed wojny. Też jestem z tych, którzy wszystko w nim sami lub z przysłowiowym sąsiadem Zenkiem wyremontowali ( no może z wyjątkiem elewacji). Tak jak ci pisałem wcześniej też pewnie skończyłbym na kolejnym remoncie starego domu bo dzieci domagały się już osobnych pokoi - trzeba było je „wykrajać ze strychu’ . Nawet już zacząłem ten remont. Ale tak jak ci pisałem miałem inną sytuację - współwłasność.... i dla tego w końcu taka a nie inna decyzja. W nowym domu też dużo robiłem sam.
    Pozostańmy przy swoich zdaniach. Pozdrawiam.

    Ps. Tylko syn niech też raczej myśli sam. Ja się staram trzymać tej zasady wychowując mojego bo wiesz... Jak ci ktoś coś dobrze doradzi to nie jesteś mu aż tak wdzięczny jak byś to wymyślił sam. Natomiast jak ci ktoś coś doradzi i to okazuje się dla ciebie (nawet w twojej subiektywnej opinii złe) to klniesz na niego z całej duszy. Lepiej nie być tym, na kogo ktoś inny (syn o zgrozo) złorzeczy.
    Ostatnio edytowane przez ketjof ; 05-04-2020 o 08:46
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  14. #29574
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    To co teraz napisałeś nie dotyczy okresu grudzień-styczeń bo o nim pisałeś że pompa pracuje 2 godziny dziennie na CO.



    Moja PC jest puszczona bez kagańców czasowych.
    Na CO jednorazowo pracuje ok 2 godziny (razem z CWU na koniec) a na samo CWU (zbiornik 165 litrów do 55C) ok 25 minut (od 35C).
    Oczywiście tak jak Twoja na koniec cyklu CO przechodzi na CWU żeby minimalizować ilość załączeń.
    Przy temperaturach ok 0C na zewnątrz włącza się ze 2 razy na dobę.
    Kiedy było -20C włączyła się 4 razy.
    W ciągu dnia włącza się jeszcze ze 2-3 razy aby dogrzać CWU.

    Co do temperatur DZ, to gdyby moja PC pracowała tylko 0.5 godziny to miałbym temperatury 7.5/5.
    Po dwóch godzinach stabilizują się na 6/3.5.
    To co napisałem o styczniu to się faktycznie rozpędziłem. Wiesz, po jakimś czasie od zamieszkania już mi się nie chce tego wszystkiego regularnie podsumowywać ... cykam tylko zdjęcia podlicznika i sterownika raz na miesiąc a i o tym czasem zapominam.
    Tak więc już teraz precyzyjnie - ze zdjęć- od1.01 do 1.02.2020 sprężarka w PC pracowała 149 godzin z czego 54 godziny na CWU . Wychodzi więc ok 3 godź dziennie na C.O.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  15. #29575
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    ,,Ketjof'' dyskusja nasza poszła w innym kierunku, bo trwałość urządzeń, czy co postawi mój syn ( który już widzę, że stawia na swoje i o to chodzi ), to nie to było tematem.
    Chciałem ci pokazać, na przykładzie moim, że w tych czasach, pewne dodatkowe koszty, które po za satysfakcja, że się ma, nie wnoszą wielkich korzyści ekonomicznych.
    Twoje zużycie energii na cały dom za rok to 5300kWh ( przy super izolacji, rekuperacji i PC gruntowej ), moje 6500, bliżej 7000kWh ( gdybym miał podłogówkę to zamknął bym w 6300kWh ), przy izolacji standardowej, PC PP i wentylacji grawitacyjnej.
    -Ocieplenie, pewnie, że najważniejsze w domu, ale po przekroczeniu pewnych wartości, nie przynosi już korzyści, a zimy, które były kiedyś, można zapomnieć.
    -Rekuperacja, z założenia miała oszczędzać na ogrzewaniu, ale kiedyś jak nie było innych rozwiązań, a koszty grzania na tamtych źródłach były astronomiczne, to to przynosiło korzyści, ale dzisiaj w rocznych kosztach jak to daje z 500-700kWh oszczędności.
    -Pompa ciepła gruntowa, na pewno najlepsze rozwiązanie do grzania na dziś, ale jak ktoś już ma. A tak jak obecnie PC PW mają prawie porównywalne wyniki, bo zimy jakie są to każdy widzi, to w całym sezonie COP wyjdzie porównywalny. Nie wiem, czy tak jak w twoim przypadku, gdzie grzejesz w większym czasie sezonu tylko CWU, to na PC PW nie będzie ekonomiczniej, bo od marca do października temperatura zasilania powietrza będzie większa, ale to żart.
    - Tutaj są jeszcze magicy, którzy się sprzeczają, czy lać grubą wylewkę, bo większa akumulacja i w nocy taniej na T2, ale to nie ma żadnego znaczenia, lepiej zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na panele PV.

    Tak jak mówię, na tę chwilę, ocieplenie standardowe, grawitacja mechaniczna, pompa ciepła ( wg. uznania ) i panele PV.
    A twój dom, pewnie, że ci będą zazdrościli ( ja też ) super wyników, ale to jako ciekawostka, żeby się pochwalić sąsiadowi lub na forum.
    Do domu zero emisyjnego dzisiaj można dojść, dużo mniejszymi nakładami.

    Pozdrawiam
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  16. #29576
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    O jakich kosztach utrzymania dolnego źródła piszesz?

    Odpowiesz?
    Dodatkowe rury, szczelność obiegu czynnika, pompka obiegowa, czy wreszcie zamulanie studni..
    Ale to nie ma nic do rzeczy, nie to było tematem dyskusji, tylko jak w dzisiejszych czasach wybudować dom zero emisyjny.

    Pozdrawiam

  17. #29577
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Wręcz przeciwnie, prowadzi do wyjaśnienia innym czytającym gdzie się mylisz.
    Wypadało by wiedzieć jak działają urządzenia które chce się zastosować.
    Możesz wyjaśnić ten problem zamulania się studni przy pompie gruntowej z DZ zrobionym na odwiertach?
    Czy Ty na prawdę uważasz że powietrzna pompa nie ma pompy obiegowej DZ?
    Czy w pompie powietrznej nie ma problemu szczelności DZ? Co się dzieje jak Ci wymiennik DZ zamarznie?
    W pompie powietrznej dolnym źródłem jest wymiennik, który jak słusznie zauważyłeś też może się popsuć, który, zamarza ( szroni się ) przy nieodpowiednich warunkach.
    Ale te pompy, jak na tę chwilę też pracują u użytkowników już ponad 10lat i jakoś nie słychać, żeby się psuły.
    Więc koszty eksploatacji są tańsze, montaż bez dwóch zdań. A koszty ogrzewania porównywalnych domów zruwnały się, o czym świadczą ostatnie wpisy na tym forum.
    Jeśli moje uwagi nie są słuszne, to jak wyjaśnisz, tę popularność, którą w ostatnim czasie te urządzenia zyskują, co tysiące ludzi są ciemnotą?

  18. #29578
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Oświćcie mnie, bo rzeczywiście, moja wiedza na temat dolnego źródła, na tę chwilę może być niewystarczająca i może się w tym czasie coś zmieniło
    Jak w tej chwili, mówimy o głebinówkach działa dolny układ zasilania.
    Jak ktoś się obraził to przepraszam, oraz nie jest moją intencją udowadniać jaka PC jest lepsza.

  19. #29579
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Dobra, jak wcześniej napisałem, pompy PC głębinowe mnie wczęśniej nie interesowały, a już wiem, że kolektor pionowy działa na takiej samej zasadzie jak poziomy, odzyskuje ciepło z gruntu.
    Temat dolnego źródła uważam za zamknięty.

  20. #29580
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mardor1971

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    nowa sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    389

    Domyślnie

    Piszecie i chwalicie się zużytym prądem.W zeszłym roku zakładałem fotowoltaikę i sprawdzałem zużycie prądu od początku(7 lat), było od 6 mwh do 8 mwh rocznie. Co ciekawe zużycie prądu z roku na rok rosło.Ilość osób się nie zmieniła. Ilość ciepła w domu też nie. A jednak różnica jest i to znaczna. Pewnie cud. Ja uważam, że dyskusja o 1-2 mwh rocznie jest bez sensu. U mnie temp 24 st C i nie może być mniej, bo musiałbym założyć coś cieplejszego na siebie, a nie chcę. Rozumiem ludzi, którzy chcą mieć komfort i lubią ciepło, ale te 2 stopnie mogą, a nawet czynią dużą różnicę w zużyciu prądu. Podłoga grzeje się do temp powrotu 27 stopni, a nie wiem ile idzie z PC, bo mi się nie chce zaglądać. Od dwóch lat nie chodzę do kotłowni patrzeć jak co jest, bo nie mam potrzeby. No chyba że coroczny przegląd serwisanta. To jest komfort.
    A tak z innej beczki jeszcze. Moja gruntowa PC ma ponad 8 lat i zaczynam się zastanawiać, kiedy będzie do wymiany. bo po 10 latach sprzęt inny się rozkłada. Wszedłem na cenniki różnych firm i moje zaskoczenie. Ceny gruntowych PC nie spadły, za to powietrznych ogromnie. Założyłem gruntową bo wtedy powietrzna była o 5 tys tańsza od gruntowej z odwiertami. A teraz? Różnica tak duże na korzyść powietrzne, że w życiu nie założyłbym teraz gruntowej. A lepiej. Przy wymianie poważnie się zastanowię, czy jeszcze wchodzić w gruntówkę.
    projekt Tymek 135 użytkowych. ściany 24 keramzyt plus 20 styro, sufit 25-30 wełny, na podłodze 23 cm styro ogrzewanie całośc podłogówka 160 m kw 5,5 cm Agila Sols pompa ciepła Dimplex HPK9TEW, odwiert 2*100 m, okna MS 3 szybowe z roletami zewn,2 dorosłych 2 dzieci. Fotowoltaika 8,8 solaredge, produkcja 2020 9,86 mwh

Strona 1479 z 1521