dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1493 z 1521
Pokaż wyniki od 29.841 do 29.860 z 30404
  1. #29841
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    U mnie pompa sobie chodzi na niskich obrotach (przy niskich temperaturach) większość czasu. Obecnie przy 1-2 stopniach na zewnątrz w podłogę idzie tak 25-27 stopni i to w zupełności wystarcza do utrzymywania stałej temp. ok 22 stopni.

  2. #29842
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    U mnie 20,86% zaniża PC od podlicznika ( tarczowy)
    Jak tarczowy to mozliwe, te liczniki nie są od dawna produkowane, Twoj zapewne po kliku legalizacjach, wyrobione łozyska. Z drugiej strony niedokladnosc wskazan samej pompy i w połaczeniu z błedami licznika daje taki wynik. Problem jest taki ze nie wiadomo jaka jest rzeczywista wartosc pobranej energii bo zarówno wskazania pompy jak i licznika nie są wiarygodne.

  3. #29843
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jak tarczowy to mozliwe, te liczniki nie są od dawna produkowane, Twoj zapewne po kliku legalizacjach, wyrobione łozyska. Z drugiej strony niedokladnosc wskazan samej pompy i w połaczeniu z błedami licznika daje taki wynik. Problem jest taki ze nie wiadomo jaka jest rzeczywista wartosc pobranej energii bo zarówno wskazania pompy jak i licznika nie są wiarygodne.

    U mnie niedokładność nie przekracza 10%
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  4. #29844

    Domyślnie

    Potwierdzam ze Panas w serii J 1F przekłamuje dane...na swoja korzyść. Podlicznik pokazuje 20% większe zużycie niż Panas. Co więcej, gdzieś na YT jest filmik z przedstawicielem Panas w którym on sam potwierdza ze te dane są mocno niedokładne bo PC nie ma swojego licznika tylko zakłada sobie ze np. napięcie w sieci jest stale 230V.

  5. #29845

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jak tarczowy to mozliwe, te liczniki nie są od dawna produkowane, Twoj zapewne po kliku legalizacjach, wyrobione łozyska. Z drugiej strony niedokladnosc wskazan samej pompy i w połaczeniu z błedami licznika daje taki wynik. Problem jest taki ze nie wiadomo jaka jest rzeczywista wartosc pobranej energii bo zarówno wskazania pompy jak i licznika nie są wiarygodne.
    asolt! Tym razem jako z fachowcem się z tobą nie zgodzę. Dlaczego? 4-lata grzalem prądem miałem a ściślej mówiąc mam grzałki w piecu CO od 2 do 17kW. Jaką bym moc nie podał na grzałki w jednostce czasu zawsze się pokrywało. Załączyłem 6kW i tyle wskazał licznik ( podlicznik) ,dodatkowo sprawdzałem na liczniku ZE. Kolejna sprawa jak robię bilans z PV, CO + CWU + bytowy wszystko się zgadza . Zanim dostanę fakturę półroczną z ZE to wiem ile tych kWh mam. Jak by podlicznik źle wskazywał to by były różnice. Jestem bardziej pewny na naszym liczniku nawet tym z czasów PRL niż obecnym Chińczyku ONRO.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  6. #29846

    Domyślnie

    Cytat Napisał rabarbar1 Zobacz post
    Wskazania pompy: 206 kWh
    Wskazanie podlicznika: ~220 kWh

    Temperatura w pomieszczeniach 18*C.
    Jak się pracowało (wykańczanie domu), to było ciepło, ale gdy siedziałem nic nie robiąc czuć było chłodek a ogrzewanie pracuje w tym roku aby oszacować zapotrzebowanie na PV w przyszłości.
    Od grudnia zmieniam na 20*C w celu urealnienia niezbędnego zapotrzebowania na kWh.
    No to juz realnie nie bedziesz mial bo utrzymanie 18st w domu to prawie nie trzeba grzać a 20 to też będziecie marznąć chyba ze jestescie w klubie morsów.
    Wiekszosc ludzi trzyma 22st a nawet 23st a to znacznie zwiększa zużycie energii.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  7. #29847
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No to juz realnie nie bedziesz mial bo utrzymanie 18st w domu to prawie nie trzeba grzać a 20 to też będziecie marznąć chyba ze jestescie w klubie morsów.
    Wiekszosc ludzi trzyma 22st a nawet 23st a to znacznie zwiększa zużycie energii.
    Nie zgodze się z tym. Zwiększenie temperatury z powiedzmy 18 do 23 st C wcale nie oznacza dużego wzrostu poboru energii. Gdy temperatury na zewnątrz będą w okolicach 0 st C to będzie wzrost o jakieś 25-30 % a przy - 10st C to już poniżej 20%.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  8. #29848
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Nie zgodze się z tym. Zwiększenie temperatury z powiedzmy 18 do 23 st C wcale nie oznacza dużego wzrostu poboru energii.
    Oznacza. Obciążenie wprawdzie wzrasta proporcjonalnie do różnicy temperatur. Ale nie całe obciążenie pokrywasz systemem grzewczym - w nowym domu większość pokrywasz zyskami.
    W moim domu zapotrzebowanie wychodzi przy 23* EUco+w=19,64 kWh/m2/r a przy 18* EUco+w=6,55 kWh/mw2/r.
    Obniżenie temperatury o 5* powoduje trzykrotne zmniejszenie zapotrzebowania na co+w.

  9. #29849
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A czy nie mamy tutaj do czynienia z proporcjonalnością czasem? Strata w ogólnym urposzczeniu to współczynnik przenikania razy delta. Jeśli współczynnik przenikania jest stały, a zmienia się delta, to nie powinniśmy tego liczyć w ten sposób?

    Przykładowo OZC -20/20 to 5kW. Przy 0 powinno być 2,5kW.
    Ale jak np zamiast 20 będzie 18, to zmienia się nam delta więc dla -20/18 będzie to 4,75.
    Dla -20/23 5,375kW.
    Pomijając energię na wentylację, to daje nam jakieś 13% różnicy przy -20.

    Dla 0/18 będzie to odpowiednio 2,25
    A dla 0/23 2,875 czyli jakieś 28% różnicy.

    Dla 10/18 1kW
    Dla 10/23 1,625kW (13/43*5,375).

    Przy 18 na zewnątrz w pierwszym przypadku nie potrzebujemy żadnej energii, a w drugim nadal będzie potrzebna - jakieś 0,6kW.

    Oczywiście pomiając energię potrzebną na wentylację, zyski bytowe itp. W gruncie rzeczy przy rekuperacji z systemem przeciwzamrożeniowym poniżej zera energię na ogrzanie powietrza pobiera rekuperator.

    PS - to takie moje tylko przypuszczenia, nie znam, się na audytach, ale tak wnioskuję z wzoru na stratę energii. Sam jestem ciekaw jak to przeliczać.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #29850
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dla 0/18 będzie to odpowiednio 2,25
    A dla 0/23 2,875 czyli jakieś 28% różnicy.
    A teraz uwzględnij, że z tego jakieś 2 pokrywasz zyskami bytowymi i słonecznymi.

  11. #29851
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A teraz uwzględnij, że z tego jakieś 2 pokrywasz zyskami bytowymi i słonecznymi.
    Masz rację, ja kiedyś miałem wyłączone ogrzewanie od 6 rano do 13 bo nikogo nie było w domu w dni robocze. Od października 2019 ogrzewanie działało bez przerw i 0 4,5% zwiększyło się zużycie w I strefie w stosunku do poprzedniego roku a ponieważ II strefa też nie była za darmo w poprzednim roku to różnica w stawce za 1 kwh I/II jest tak niewielka przy tej ilości że po prostu na rachunku tego nie zauważyłem

    Jednak zyski słoneczne w dzień i wyższa temperatura mają znaczenie tak jak piszesz.

  12. #29852

    Domyślnie

    Ja mam maly bardzo cieply dom to nie tak jak u mojej tesciowej w starej chacie ze utrzymujesz tydzien 23st przestajesz grzac i po 24h jest 18st,jakbym mial utrzymywac w domu 18st to z sezonu grzewczego calkowicie wypada mi polowa września,pazdziernik,polowa listopada,polowa marca,kwiecień samo slońce,sprzet rtv i agd plus "przysłowiowe"pierdzenie by wystarczylo.
    W grudniu styczniu i lutym to bym moze polowe tego wydal co teraz
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  13. #29853
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Chodziło mi o to- Cyt.obniżanie temperatury w nocy i dzień w celu zmniejszenia zużycia energii

    Przy grzejnikach nawet jest to częściowo możliwe ale jakie skutki w zużyciu kWh przyniesie to nie mam pojęcia ale przypuszczam że żadne albo nawet negatywne a i pewnie będzie to pozbawienie się komfortu cieplnego. Natomiast przy podłogówce i w miarę poprawnie ocieplonym domu to jest to praktycznie nierealne i nieracjonalne.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  14. #29854
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    asolt! Tym razem jako z fachowcem się z tobą nie zgodzę. Dlaczego? 4-lata grzalem prądem miałem a ściślej mówiąc mam grzałki w piecu CO od 2 do 17kW. Jaką bym moc nie podał na grzałki w jednostce czasu zawsze się pokrywało. Załączyłem 6kW i tyle wskazał licznik ( podlicznik) ,dodatkowo sprawdzałem na liczniku ZE. Kolejna sprawa jak robię bilans z PV, CO + CWU + bytowy wszystko się zgadza . Zanim dostanę fakturę półroczną z ZE to wiem ile tych kWh mam. Jak by podlicznik źle wskazywał to by były różnice. Jestem bardziej pewny na naszym liczniku nawet tym z czasów PRL niż obecnym Chińczyku ONRO.
    Gdybym nie był metrologiem, gdybym nie pracował w licznikowni i nie wykonywał ekspertyz liczników ktorych wskazania były reklamowane przez klientów to moze bym sie i Tobą zgodził. Zgodził z powodu nieznajomosci tematu. Oczywiscie nie twierdze ze ten licznik ma duzy bład, ale zaufanie wieksze do licznika indukcyjnego po kilkukrotnej legalizacji niz do licznika orno ktory to licznik badalem dla zaspokojenia własnej ciekawosci to przesada. Wyniki badan opisałem w poscie wczsniejszym.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 03-12-2020 o 13:28

  15. #29855
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Chyba trochę przesada z tymi 2 z zysków. Są dni zimą, że fotowoltaika leży totalnie. 2 osoby w domu. W szczycie może to i będzie 2k, ale nie przez 24h.
    Mam w sezonie grzewczym ponad 5000 kWh zysków bytowych i ponad 4000 kWh słonecznych. 9100kWh/5760h=1,58kW średniej mocy zysków. Fakt, nie jest to 2k - ale też obciążenia nie mam 125W/k a jakieś 85W/K

  16. #29856
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W jaki sposób liczysz te zyski bytowe i słoneczne? Pytam z ciekawości.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #29857
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W jaki sposób liczysz te zyski bytowe i słoneczne? Pytam z ciekawości.
    BuildDeskiem.
    Z niego też dane, że przy 23* zużyłbym 3x więcej ciepła, niż przy 18*.

  18. #29858
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Ja mam maly bardzo cieply dom to nie tak jak u mojej tesciowej w starej chacie ze utrzymujesz tydzien 23st przestajesz grzac i po 24h jest 18st,jakbym mial utrzymywac w domu 18st to z sezonu grzewczego calkowicie wypada mi polowa września,pazdziernik,polowa listopada,polowa marca,kwiecień samo slońce,sprzet rtv i agd plus "przysłowiowe"pierdzenie by wystarczylo.
    W grudniu styczniu i lutym to bym moze polowe tego wydal co teraz
    Szeregówka to nie dom wolnostojący. Gdy byś wogóle nie grzał to dwie, pewnie największe ściany grzały by od sąsiadów więc temperatura przy zyskach bytowych była by wyższa od różnicy temp. u sąsiadów a zewnętrznej.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  19. #29859

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Gdybym nie był metrologiem, gdybym nie pracował w licznikowni i nie wykonywał ekspertyz liczników ktorych wskazania były reklamowane przez klientów to moze bym sie i Tobą zgodził. Zgodził z powodu nieznajomosci tematu. Oczywiscie nie twierdze ze ten licznik ma duzy bład, ale zaufanie wieksze do licznika indukcyjnego po kilkukrotnej legalizacji niz do licznika orno ktory to licznik badalem dla zaspokojenia własnej ciekawosci to przesada. Wyniki badan opisałem w poscie wczsniejszym.
    OK ja biorę pod uwagę swoje liczniki. I tak serio wierzę w te odczyty , Bo według tego licznika jestem rozliczny z ZE i mojej PV .Po za tym jak podłączam odbiornik o jakimś tam obciążeniu i pobór na liczniku się pokrywa to czego mam się czepiać. Jedyne co mi się nie pokrywa to to co pisałem PC-- ( zaniża)
    Wniosek : Skoro czajnik, grzałki różnej mocy, jak inne urządzenia byly sprawdzanie i jest Ok tylko z PC nie jest OK---to wniosek prosty.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #29860

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mam w sezonie grzewczym ponad 5000 kWh zysków bytowych i ponad 4000 kWh słonecznych. 9100kWh/5760h=1,58kW średniej mocy zysków. Fakt, nie jest to 2k - ale też obciążenia nie mam 125W/k a jakieś 85W/K
    Co brałeś?
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 1493 z 1521