dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1503 z 1521
Pokaż wyniki od 30.041 do 30.060 z 30404
  1. #30041

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    (...) Przy okazji szybkie pytanko ile razy w ciągu doby powinna się załączać gruntówka on-off? Czy 10 lub parenaście załączeń na dobę to już taktowanie?
    Teoretycznie - cykli pracy możliwie mało i możliwie długie.
    W warunkach rzeczywistych - przy obciążeniu podłogówką, posiadacze takowych układów jakoś nie maja problemu z uzyskaniem kilku cykli/dobę (długość cykli mierzona w godzinach).
    Przy obciążeniu grzejnikami, jeśli ktoś nie chce pakować się w jakieś wielkie bufory, to te kilkanaście cykli/dobę wydaje się wartością akceptowalną.
    Można uzyskać długość cykli rzędu kilkudziesięciu minut, o ile kogoś nie poniesie z doborem mocy PC.
    Oczywiście będzie to również zależne od warunków chwilowych, sposobu sterowania oraz poziomu akceptacji wahań temperatury w domu.
    Sprężarkę mogą wykończyć powtarzające się zbyt krótkie cykle pracy.

    Jaką masz obecnie długość cykli pracy, że Cię to niepokoi?

  2. #30042

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Mam na wszystkich grzejnikach (aluminiowe) zawory termostatyczne. Ilość żeberek dobrałem by w pomieszczeniach były temperatury mi odpowiadające przy otwartych na maksimum zaworach. Z jednym wyjątkiem - w sypialni unikam temperatury wyższej niż 20 st.C (wolę jeszcze niższą). Czasem mam trochę wyższą w pokoju, gdzie przebywam: teraz jest 23,1 st.C, w sumie ujdzie, aczkolwiek jak jest w okolicy 21,5 to jest w sam raz.
    Tam gdzie najczęściej jest żona - 23 st.C - i nie powinno być niżej.
    Czyli jaka temp zasilania przyjęta 45 stopni max ? Jak wyglądają nastawy na zaworach pełny przepływ czy jakieś ustawiane ?

  3. #30043
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Czyli jaka temp zasilania przyjęta 45 stopni max ? Jak wyglądają nastawy na zaworach pełny przepływ czy jakieś ustawiane ?
    Pełny przepływ. Bez przesady - 45 st. nigdy nie dawałem (wyjątek na grzanie c.w.u. Ogólnie rzecz biorąc dla przewymiarowanych grzejników 40 st.C to "góra". Ale 40 st.C to raczej przy temperaturach na zewnątrz poniżej -5 st.C, a wtedy taniej wychodzi gaz...
    Pompa chodzi 24 h/dobę.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #30044

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Jaką masz obecnie długość cykli pracy, że Cię to niepokoi?
    Kilka dni temu w duże mrozy było lepiej, bo cykle były znacznie dłuższe. Ale teraz podobnie jak w pierwszej połowie grudnia a wtedy zaobserwowałem, że rozbiór ciepła następuje dość szybko, po 20 minutach spadek z 40* na 30*. Ale i PC potrafi szybko dogrzać (podnieść tych 10* też w 20min).
    Pomiary temperatury bufora przez czujnik na wysokości 3/5 bufora bo na tej wysokości jest wyjście z bufora na instalację CO. Dlatego ten bufor 500l to nie do końca bufor 500l tylko buforo-bojler bo w nim jest gruba wężownica wewnątrz której ogrzewa się woda na potrzeby CWU i wychodzi od góry tego buforo-bojlera.
    Coraz bardziej zaczynam się skłaniać ku zakupowi bufora z nierdzewki 1000l za 4500zl... Do wystawienia szeregowo pomiędzy pompę ciepła a ten buforo-bojler 500l (oczywiście z obejściem na lato) taki bufor 1000l ma własną pompkę obiegową i raz na jakiś czas przemieli wodę dzięki czemu całość wody jest równomiernie nagrzana - dobre to rozwiązanie?
    Bez tego bufora 1000l boję się przechodzić na G12W lub G13 bo mam głównie grzejniki a ciepełka trzeba nam głównie wtedy gdy są drogie strefy czyli 70gr lub 90gr......
    Póki co nadal jestem w G11 i płace 58gr za kWh...

    PS:
    Udało mi się nagrać komórką metodą poklatkową (co 1 minutę rejestrowało 1 klatkę) pracę pompy 19 grudnia od 18:30 do ok 8 rano.
    na ok 13,5h nagrania pompa ciepła pracowała łącznie ok 5,5h , które były podzielone na 7 cykli o długościach:

    1h 15 min
    12min
    26min
    27min
    1h 53min
    10 min *
    1h 18min

    *w ustawieniach PC mam min czas pracy 10 minut, min przerwa 20min.

    Czyli w ciągu 24h powyższa lista cykli wydłuży się prawie dwukrotnie, stąd mój szacunek, że załącza się parenaście/kilkanaście razy na dobę.
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 21-01-2021 o 12:31
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  5. #30045

    Domyślnie

    Nanofox -podawałem Ci kiedyś obliczenia na gromadzenie energii w zbiorniku 300L dla wskazanej różnicy temperatur -wykorzystaj to dla zbiornika 3x większego. 1000L dla grzejników -to wg mnie słaby magazyn dla grzejników. -ale o tym było w innym temacie forum.
    Sprawność PC spadnie a komplikacja Twojej kotłowni zwiększy się. Idź w kierunku fotowoltaiki.

  6. #30046

    Domyślnie

    Mowa tutaj o przyjętych -15 -20 w krzywej dla pompy czyli 45 stopni wątpię , ze 40 przy dłuższych takich temperaturach by starczyło .

  7. #30047
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tolo74 ma rację. Taki bufor to nic. Nie dość że tracisz na COP, to energii wcale tak duż w nim nie zgromadzisz.

    U mnie bufor 450l nagrzany do 48 stopni po kilku godzinach na potrzeby nawilżacza ma 37 stopni. Jak nie masz wszędzie podłogówki, to PV jest jedynym sensownym rozwiązaniem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #30048

    Domyślnie

    Rozumiem, że wymiana 8-9 kluczowych grzejników panelowych na klimakonwektory sytuacji nie zmienią. A co z pompą ciepła- tyle cykli w ciągu doby jej nie zajedzie?
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  9. #30049
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Kilka dni temu w duże mrozy było lepiej, bo cykle były znacznie dłuższe. Ale teraz podobnie jak w pierwszej połowie grudnia a wtedy zaobserwowałem, że rozbiór ciepła następuje dość szybko, po 20 minutach spadek z 40* na 30*. Ale i PC potrafi szybko dogrzać (podnieść tych 10* też w 20min).
    Pomiary temperatury bufora przez czujnik na wysokości 3/5 bufora bo na tej wysokości jest wyjście z bufora na instalację CO. Dlatego ten bufor 500l to nie do końca bufor 500l tylko buforo-bojler bo w nim jest gruba wężownica wewnątrz której ogrzewa się woda na potrzeby CWU i wychodzi od góry tego buforo-bojlera.
    Coraz bardziej zaczynam się skłaniać ku zakupowi bufora z nierdzewki 1000l za 4500zl... Do wystawienia szeregowo pomiędzy pompę ciepła a ten buforo-bojler 500l (oczywiście z obejściem na lato) taki bufor 1000l ma własną pompkę obiegową i raz na jakiś czas przemieli wodę dzięki czemu całość wody jest równomiernie nagrzana - dobre to rozwiązanie?
    Bez tego bufora 1000l boję się przechodzić na G12W lub G13 bo mam głównie grzejniki a ciepełka trzeba nam głównie wtedy gdy są drogie strefy czyli 70gr lub 90gr......
    Póki co nadal jestem w G11 i płace 58gr za kWh...

    PS:
    Udało mi się nagrać komórką metodą poklatkową (co 1 minutę rejestrowało 1 klatkę) pracę pompy 19 grudnia od 18:30 do ok 8 rano.
    na ok 13,5h nagrania pompa ciepła pracowała łącznie ok 5,5h , które były podzielone na 7 cykli o długościach:

    1h 15 min
    12min
    26min
    27min
    1h 53min
    10 min *
    1h 18min

    *w ustawieniach PC mam min czas pracy 10 minut, min przerwa 20min.

    Czyli w ciągu 24h powyższa lista cykli wydłuży się prawie dwukrotnie, stąd mój szacunek, że załącza się parenaście/kilkanaście razy na dobę.
    Jaka jest temperatura zadana i histereza? Może coś by pomogło zwiększając nieznacznie obydwa te parametry.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  10. #30050

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Jaka jest temperatura zadana i histereza? Może coś by pomogło zwiększając nieznacznie obydwa te parametry.
    Temperatura zadana CO 40* a u góry buforo-bojlera CWU 45*
    Pompa działa tak, że jak tylko spadnie do 39* to zaczyna pracę (nie widziałem w ustawieniach PC opcji histerezy)
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  11. #30051

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Temperatura zadana CO 40* a u góry buforo-bojlera CWU 45*
    Pompa działa tak, że jak tylko spadnie do 39* to zaczyna pracę (nie widziałem w ustawieniach PC opcji histerezy)
    Skoro różnica Załącz/Wyłącz wynosi tyko 1*C, to nic dziwnego, że masz tak krótkie (nawet 10 minut) cykle pracy.
    Najwyższy czas zadzwonić do instalatora i dowiedzieć się jak zmienić wartości zadane. Może podpowie też jakie konkretnie wartości ustawić, skoro wykonał takich układów wiele i ma je podobno opanowane do perfekcji.

  12. #30052
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Gdy byś podniósł ze 2 stopnie na zasilaniu a ponowne załączenie np przy 32 to czasy by się znacznie wydłużyły i COP by się też poprawił.
    1 stopień różnicy to za mało.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  13. #30053
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Temperatura zadana CO 40* a u góry buforo-bojlera CWU 45*
    Pompa działa tak, że jak tylko spadnie do 39* to zaczyna pracę (nie widziałem w ustawieniach PC opcji histerezy)
    Napisałem w innym wątku, że ustawiłem minimalny czas pracy sprężarki na 20min. Takie ustawienie powoduje przerzucenie zadanej temp. w górę.
    Działa jak histereza.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #30054
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    Czas na podsumowanie stycznia
    864 kwh na co i cwu (co tylko w tanich okienkach g12w)
    Bestia ze wschodu nie zrobiła na pompie żadnego wrażenia, najniższa temp zanotowana -21, grzałki się nie załaczyły
    Jak na grzanie tylko w taniej taryfie to jestem zadowolony. Cwu grzane do 49 stopni, histereza 10 stopni, zasobnik 200l srednio 2x dziennie grzany, jeden cykl grzania cwu to 3,2 kwh. Obstawiam takie wysokie zuzycie przez zbyt mala wezownice w zasobniku, mam tylko 1,9m2.
    Temp w domu waha sie miedzy 21,5-22,5 niestety ciezko jest utrzymac temp w domu na stalym poziomie grzejac tylko w taniej taryfie, ale w dalszym ciagu jest to komfortowa temperatura dla nas
    A co ma powierzchnia wężownicy do zużycia prądu na grzanie CWU? Przecież ona moduluje moc dopasowując deltę. W przypadku on off-a może być problem bo będzie duża różnica. Pompa na wyjściu będzie miała np 60, a w zbiorniku dopiero będzie 48. Tutaj to po prostu fizyka - COP przy grzaniu CWU jest po prostu słaby - różnica między dz, a gz to ponad 50 stopni.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #30055

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A co ma powierzchnia wężownicy do zużycia prądu na grzanie CWU? Przecież ona moduluje moc dopasowując deltę. W przypadku on off-a może być problem bo będzie duża różnica. Pompa na wyjściu będzie miała np 60, a w zbiorniku dopiero będzie 48. Tutaj to po prostu fizyka - COP przy grzaniu CWU jest po prostu słaby - różnica między dz, a gz to ponad 50 stopni.
    Na prawde trzeba ci to tlumaczyc ? Wieksza wezownica = szybsze zagrzanie zasobnika = mniejsze zuzycie.
    Przeciez to logiczne, ze majac wieksza powierzchnie wymiany ciepla, woda w zasobniku zagrzeje sie szybciej wiec tym samym pompa pracuje krocej i nie wezmie 3,2kwh jak w przypadku wezownicy 1,9m2 tylko np 2 kwh przy wezownicy 4m2.
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  16. #30056
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ty tak poważnie, czy to żart?

    Czyli jak gotuje wodę na zupę i zrobię to w dużym garnku na największym palniku to zużyję mniej energi niż na małym palniku w małym garnku? Powiedzmy, że jest to indukcja, a straty w otoczenie pomijamy.

    Jak pompa nie jest w stanie oddać energii to zmniejsza moc - mniejsza moc, mniejsze zużycie prądu, ale dłuższa praca. Różnice COP w tym wypadku są pomijalnie małe - na zagrzanie wody od temperatury x do y potrzebujesz dokładnie tyle samo energii i powierzchnia wężownicy ma jedynie wpływ na czas, szczególnie w przypadku pompy o modulowanej mocy. Dłuższy czas, ale mniejsza moc, lub krócej z większą mocą.
    Aczkolwiek to zużycie na zagrzanie wody to trochę dużo. To z podlicznika?
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 02-02-2021 o 13:39
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #30057

    Domyślnie

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    Na prawde trzeba ci to tlumaczyc ? Wieksza wezownica = szybsze zagrzanie zasobnika = mniejsze zuzycie.
    Przeciez to logiczne, ze majac wieksza powierzchnie wymiany ciepla, woda w zasobniku zagrzeje sie szybciej wiec tym samym pompa pracuje krocej i nie wezmie 3,2kwh jak w przypadku wezownicy 1,9m2 tylko np 2 kwh przy wezownicy 4m2.
    A myślałeś żeby zrezygnować z wężownicy i grzaniu bezpośrednio zasobnika? Będzie najszybciej przy zerowym zużyciu energii.

  18. #30058

    Domyślnie

    Tak, dane z podlicznika. Przy grzaniu cwu idzie temp 57 stopni i pobor jest 5200W, pod koniec jak temp powrotu wynosi 53 stopnie, to modulacja spada do 25% i pobor wynosi 2600W.
    Co do wezownicy nie bede sie wyklocal, bylem u sasiada ktory ma identyczna pompe jak ja, ale ma zasobnik kospela swpc300 (4,22 m2 wezownicy) i niedosc, ze pojemnosc zasobnika to 300l to jeszcze zuzywa duzo mniej kwh przy nagrzaniu go niz ja z moim 200l i wezownica 1,9m2
    Ostatnio edytowane przez cpk ; 02-02-2021 o 15:55

  19. #30059

    Domyślnie

    I obaj grzejecie z dokładnie tej samej temperatury wody? Na całym przekroju zasobnika?

  20. #30060

    Domyślnie

    Tak dla testow ustawilismy temp zasobnika 49 stopni i histereza 10 stopni. Praca pompy taka sama, na poczatku modulacja 100% pobor 5200w, pod koniec 2600W. Ja potrzebuje na zagrzanie baniaka 49 minut, sasiad 35. Niestety nie wiem jakie zuzycie, bo nie ma podlicznika, ale mniej wiecej mozna przyjac 0,25 x 3,5kw sredni pobor (pewnie i tak ta srednia 3,5 kw jest zanizona) ale wyjdzie mniej wiecej 1kwh zuzycia mniej i to przy wiekszym zasobniku o 100L


    Agb jaki ty masz zasobnik, ile L, jaka temp i jaka histereza, jaka temp zasilania i powrotu podczas grzania i ile ci idzie kwh na zagrzanie wg podlicznika ?
    Ostatnio edytowane przez cpk ; 02-02-2021 o 16:12
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

Strona 1503 z 1521