dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1491 z 1521
Pokaż wyniki od 29.801 do 29.820 z 30404
  1. #29801
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ann_knast

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pateksioo Zobacz post
    15 pętli = 15 pomieszczeń w których chcesz osobno sterować temperaturą?
    Bo tylko w takim przypadku będzie to 15 wejść Deimicowych
    Ja mam otwartą przestrzeń salon/kuchnia w sumie 3 pętle ale wszystko sterowane z jednego czujnika temperatury i jednego przekaźnika Deimicowego. Jakoś mi zmostkowali trzy elektrozawory. Tak mi też chyba doradzał ich handlowiec, żeby tak zrobić.
    To, że nie wyświetla temperatury to fakt. Póki co sterowanie apką. Wspominali coś że na 2021 będą mieli parę nowości w ofercie - także włącznikowej, że się odezwą, ale nie znam szczegółów....
    Mnie też tak w Deimic liczyli, że jedno pomieszczenie z pomiarem temperatury to jedna strefa ogrzewania. Jaki sens by miało mierzenie temperatury osobno na tych trzech pętlach? Fakt, nie jestem osobą techniczną, ale tak na chłopski rozum - przecież chodzi o to, żeby nam w danym pomieszczeniu było ciepło, a nie o to żeby na każdej rurce była jakaś określona ściśle temperatura. Dom to nie laboratorium tylko przestrzeń do życia Ja mam sporą przestrzeń otwartą na dole - hol, korytarz, jadalnia z salonem i kuchnią - to jest wszystko jeden pomiar temperatury bo i tak powietrze w tej otwartej przestrzeni swobodnie przepływa. Nie wiem po co miałabym tam robić 4 osobne strefy.

  2. #29802
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał RedDevil Zobacz post
    15 pętli, sterowanych może być 9 pomieszczeń. Fakt część można połączyć.
    Jakkolwiek właśnie o te kilka wejść się rozchodzi. Deimic niestety i czasami dobrze, że ma zamkniętą architekturę ale w moim przypadku okazuje się, że będę musiał dokupić expander czyli około 5tyś zł
    O tych nowościach słyszałem.
    Na obecną chwilę zrobię sterowanie per piętro poza Deimic'iem a dołożę do pompy inwertorowej.
    5 tys?

    Dzizas. Całe sterowanie domem można zrobić za 1/5 ej kwoty. Moje sterowanie ogrzewaniem kosztowało jakieś 100zł za 5 stref. Robiąc nawet 15 bym wydał ze 300 max. To w sumie tylko kwestia większej ilości przekaźników. Dlatego lubię systemy otwarte.

    Ale co do tematu. Serio potrzebujesz strefowego grzania? Bo ja mam ale się właśnie z tego wycofuje. Raz nie potrzebuje wtedy bufora do pompy - oszczędność i inwestycyjna i kosztów utrzymania. Dwa to się średnio ekonomicznie sprawdza przy inwerterze. Przy on-off to bez różnicy w sumie bo ona wali cały czas tak samo. A inwerter żeby chodził taniej musi pochodzić dłużej. Przy otwarciu jednej pętli będzie szybkie grzanie do zadanej temperatury. No i ja mam ustawione różnice rzędu max pół stopnia między pomieszczeniami bo inaczej dojście do zadanej temperatury trwa wieki a później dostajesz w głowę bezwładnością. Da się nad tym zapanować odpowiednio dobierając histerezę na termostacie. Ale to chyba nie jest warte kombinacji przy małym domu. Taką samą ustawialność temperatury w pomieszczeniach można osiągnąć na rotametrach. Jak Cię nie ma często w domu to na dłużej to i tak zejdziesz całym domem niżej a nie jednym pomieszczeniem a na krótko i tak się nie opłaca (kosztowo, taniej jest utrzymać niż "gonić" strate temperatury). A jak nawet chcesz wyłączyć jedno pomieszczenie to zawsze można po prostu zakręcić obieg.

  3. #29803
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    5 tys?

    Dzizas. Całe sterowanie domem można zrobić za 1/5 ej kwoty. Moje sterowanie ogrzewaniem kosztowało jakieś 100zł za 5 stref. Robiąc nawet 15 bym wydał ze 300 max. To w sumie tylko kwestia większej ilości przekaźników. Dlatego lubię systemy otwarte.

    Ale co do tematu. Serio potrzebujesz strefowego grzania? Bo ja mam ale się właśnie z tego wycofuje. Raz nie potrzebuje wtedy bufora do pompy - oszczędność i inwestycyjna i kosztów utrzymania. Dwa to się średnio ekonomicznie sprawdza przy inwerterze. Przy on-off to bez różnicy w sumie bo ona wali cały czas tak samo. A inwerter żeby chodził taniej musi pochodzić dłużej. Przy otwarciu jednej pętli będzie szybkie grzanie do zadanej temperatury. No i ja mam ustawione różnice rzędu max pół stopnia między pomieszczeniami bo inaczej dojście do zadanej temperatury trwa wieki a później dostajesz w głowę bezwładnością. Da się nad tym zapanować odpowiednio dobierając histerezę na termostacie. Ale to chyba nie jest warte kombinacji przy małym domu. Taką samą ustawialność temperatury w pomieszczeniach można osiągnąć na rotametrach. Jak Cię nie ma często w domu to na dłużej to i tak zejdziesz całym domem niżej a nie jednym pomieszczeniem a na krótko i tak się nie opłaca (kosztowo, taniej jest utrzymać niż "gonić" strate temperatury). A jak nawet chcesz wyłączyć jedno pomieszczenie to zawsze można po prostu zakręcić obieg.
    Masz 100 procent racji, ja testuję ekstremalnie tania i prostą pc i jak na razie w domu jest bardzo ciepło i komfortowo 21-23 st parter i piętro 20,5-21, do spania temperatura idealna. Żeby klimatyzator działał rytmicznie i histereza nie doprowadziła do hipotermii umieściłem metodą prób i błędów, termostat/pilot w centralnym punkcie parteru, 50 cm od podłogi

  4. #29804
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RedDevil

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-809
    Posty
    16

    Domyślnie

    Ale z tymi 300zł dla 15 stref to lekko przesadziłeś.
    Same sterowniki aż tak tanie nie są.

  5. #29805
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał RedDevil Zobacz post
    Ale z tymi 300zł dla 15 stref to lekko przesadziłeś.
    Same sterowniki aż tak tanie nie są.
    pisze o uinteligentnieniu instalacji. Założyłem, że zawory na rozdzielaczach już masz. Pisałeś o 5 tys na sam expander.

    Ja to mam zrobione w oparciu m mysensors bezprzewodowo. Teraz jakbym robił to po prostu by było na esphome. Jak na bogato to 3-4usd na esp32, 10usd kosztuje moduł 8 przkażników SSR. I masz rozwiązanie za 15usd na 8 sztuk. 30 usd na 16. Zwykłe przekaźniki magnetyczne są sporo tańsze. Tak samo jak esp 3266.

    Tak na szybko jedna głowica na rozdzielacz na 230v to kwota do 40 zł jak ich jeszcze nie ma na rozdzielaczach.

    Przy takiej cenie to kupujesz dodatkowy przekaźnik i esp żeby leżało jako zapas. Ale u mnie to działa 3 sezon bez ani jednej awarii. Ciężko jest popsuć przekaźniki SSR szczególnie przy małej ilości cyklów przy ogrzewaniu i małej obciążalności prądowej. Ale tak jak mówiłem strefowe idzie u mnie w odstawkę

    Do tego wersja mini sterowania np raspberry pi, dysk ssd msata i masz dom inteligentny za sporo mniej niż sam expander. W cenie możesz sobie walnąć tablet do sterownia na ścianę i porobić inne fajnie rzeczy. Sterowanie telefonem w gratisie Każdy jeden element możesz wymienić za grosze jak się popsuje.

  6. #29806
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RedDevil

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-809
    Posty
    16

    Domyślnie

    I tutaj dochodzimy do sedna.
    Obecnie nie mam nic, nawet kabli więc jestem na etapie wyboru dlatego bardzo mocno zdziwiły mnie podane przez ciebie kwoty.

    Oczywiście wszystko można ogarnąć o rozwiązania open-source ale
    - Trzeba się na tym znać, mieć wiedzę i od strony doboru sprzętu jak i softwaru. Żyłka programisty też się przyda.
    - Trzeba mieć na to czas a dobrze wiesz, że to może pochłonąć każdą ilość czasu jaki masz.
    - Niektórzy wymagają stabilności i gwarancji działania wręcz z serwisem czego nie ma gdy składasz sam.

    Dla niektórych wyższy koszt zakupu rozwiązania to nie tylko hardware który jest może 10-15% wartości całości ale, gwarancja, support, updaty, stabilność oraz oprogramowanie dedykowane do konkretnego celu gdzie nie trzeba umieć kodować aby obsłużyć jakąś tam funkcjonalności.

    Malina pewnie nada się do automatyki pewnych funkcji ale totalnie nie widzę tego w zastosowaniach dla klienta masowego i przy wdrożeniu elementu inteligencji.

    Gdyby podchodzić do tego w każdej dziedzinie to równie dobrze samochód też możesz sobie zrobić bo taniej. No dobra morze motor. Albo jeszcze prościej rower. Pewnie kupowałeś rower. Pytanie czy kupiłeś gotowca czy części które są warte 30-40% wartości już składanego chińczyka??

    Co do expandera to nie tylko chodzi o samo ogrzewanie ale kilkadziesiąt wejść/wyjść oraz porty PWM więc nie można mówić, że te 5k to tylko do ogrzewania.

    PS: Ja nie chcę aby mi się psuło a jak się popsuje to chcę aby przyjechał serwis i załatwił to gdy nie ma mnie w domu przez dłuższy czas a domownicy tego nie ogarną.
    PS2: Chyba zbaczamy z tematu tego wątku

  7. #29807
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał RedDevil Zobacz post

    PS: Ja nie chcę aby mi się psuło a jak się popsuje to chcę aby przyjechał serwis i załatwił to gdy nie ma mnie w domu przez dłuższy czas a domownicy tego nie ogarną.
    PS2: Chyba zbaczamy z tematu tego wątku
    rower poskładałem sam

    Jak taki ekspander się popsuje po 2 latach gwarancji to wymieniasz całość. Jak firma przestanie rozwijać rozwiązanie to jesteś w czarnym otworze i niestety te systemy są mocno zamknięte. Są fajne, dla instalatorów i serwisantów.

    To niestety doświadczenie nabyte osobiście. Oczywiście można wydać i 20 tys na automatykę w domu. Tylko czy to ma sens. Przekonać nie przekonam. Oby tak nie było jak mówie.

    Wracając do meritum, odpuść sterowanie strefowe. To się po prostu nie sprawdza, podraża i inwestycyjnie i użytkowo użycie pompy ciepła.

  8. #29808
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    RedDevil

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-809
    Posty
    16

    Domyślnie

    Wracając do tematu.
    Wybierając inwertorową pompę pozostanę przy grzaniu per piętro.

  9. #29809

    Domyślnie

    Kogo polecacie do wykonania gruntowej pompy ciepła? Dom ok 280 m2, 30-letni. Chciałbym, żeby ktoś rzetelnie poprowdził moją inwestycję. Inwestycja jeżeli ma to znaczenie będzie w województwie kujawsko-pomorskim

  10. #29810
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał wysos89 Zobacz post
    Kogo polecacie do wykonania gruntowej pompy ciepła? Dom ok 280 m2, 30-letni. Chciałbym, żeby ktoś rzetelnie poprowdził moją inwestycję. Inwestycja jeżeli ma to znaczenie będzie w województwie kujawsko-pomorskim
    A co ma celu ten wymiennik gruntowy ?

  11. #29811

    Domyślnie

    Cytat Napisał wysos89 Zobacz post
    Kogo polecacie do wykonania gruntowej pompy ciepła? Dom ok 280 m2, 30-letni. Chciałbym, żeby ktoś rzetelnie poprowdził moją inwestycję. Inwestycja jeżeli ma to znaczenie będzie w województwie kujawsko-pomorskim
    W twojej okolicy działa kolega wihajster (firma HCT Pompy Ciepła). To chłodniarz specjalizujący się w gruntowych pompach ciepła. Na forum znajdziesz zadowolonych użytkowników wykonanych przez niego instalacji.

  12. #29812

    Domyślnie

    Witam po."krótkiej" przerwie ale też na chwilę
    Mam już 11 lat PCI geoTHERM plus VWS 62-2
    Czas pracy na cele co i cwu to 20 529 h a ilość załączeń to 60 095
    Całkowite zużycie prądu zmierzone podlicznikiem (niestety bez podziału na teryfy) to 40 657 kWh w tym praca grzałki 5h i 9 załączeń
    Suma energii wytworzonej za cały okres nie jest dostępna w menu
    Pzdr

  13. #29813

    Domyślnie

    Znajomy będzie montować pc pw..
    Dom parterowy.
    Zastanawia się nad postawieniem jednostki zew od przodu domu.
    Idąc od drogi chodnikiem, najpierw ma podwójne okno tarasowe do salonu.
    Póżniej jest pomieszczenie techniczne w którym chce zamontować jednostkę wew.
    Następnie są drzwi wejściowe. Wejście do pom. tech. od korytarza w domu.
    No i ma zagwozdkę.
    Czy montaż jednostki zewnętrznej zaraz obok chodnika prowadzącego do domu, jest dobrym rozwiązaniem.
    Czy to przeszkadza w normalnym chodzeniu?
    Taki wiatrak, jednak mocno wieje i ma temp. znacznie niższą od otaczającego powietrza.
    Takie położenie jednostki zewnętrznej spowoduje to, że będzie max 4m rurek gazowych.

    Generalnie docelowy taras, ma być z drugiej strony budynku.
    Salon ma na szerokość domu wraz z dodatkowym oknem "balkonowym". To jest parterówka.
    Czy takie usytuowanie jednostki zewnętrznej, nie będzie uciążliwe?
    Naprzeciw domu od strony wejścia, ma podjazd i garaż wolnostojący.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 17-11-2020 o 18:39
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #29814

    Domyślnie

    Jednostka 6kW z jednym wiatrakiem.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #29815
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    nie polecam w takim miejscu, podmuchy to jedno, ale woda z odszraniania to drugie, lepiej gdzieś z tyłu domu, gdzie nie ma ciągów pieszych
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  16. #29816

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    nie polecam w takim miejscu, podmuchy to jedno, ale woda z odszraniania to drugie, lepiej gdzieś z tyłu domu, gdzie nie ma ciągów pieszych
    Jeśli chodzi o wodę, to nie ma problemu.
    Jest rura w ziemi. Można się pod nią podłączyć.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #29817
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Jeśli chodzi o wodę, to nie ma problemu.
    Jest rura w ziemi. Można się pod nią podłączyć.
    Poniżej zera bedzie zamarzać

  18. #29818
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Poniżej zera bedzie zamarzać
    Nawet nie wiesz co to za rura i jak gleboko wkopana , a już masz pewność ,że będzie zamarzac....

  19. #29819
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Mam jednostkę dwuwentylatorową ,i nie jest to przyjemne uczucie przejść obok niej gdy pracuje.

  20. #29820

    Domyślnie

    Jakiej serii masz Panasonica?

    Widziałeś ten film?
    https://www.youtube.com/watch?v=NvUjBgRTA-Y

    Do moderatora, ten post jest na temat. Na temat źródła pomiaru zużycia prądu.
    W tym filmie rozjazd pomiędzy danymi z urządzenia, a danymi z podlicznika wyniósł 40%, nie niekorzyść liczydła pompy.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

Strona 1491 z 1521