dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1488 z 1521
Pokaż wyniki od 29.741 do 29.760 z 30404
  1. #29741
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Cyrkulację mam, ale nie korzystam. U mnie jak już raz się odkręci ciepłą wodę, to co chwilę się jej używa i nie zdąży się wychłodzić.
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  2. #29742
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie włączona cyrkulacja powoduje spadek temperatury ok 1 stopnia na godzinę.
    Rury w większości biegną w 2 warstwie styropianu. Na samą cyrkulację średnio muszę doliczać ok 1.5kWh dziennie. Dużo i niedużo. Komfort użytkowania nieporownalny. A biorąc pod uwagę, że grzeje CWU w 2 taryfie to 20zl miesięcznie nie zabija.

  3. #29743
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U mnie włączona cyrkulacja powoduje spadek temperatury ok 1 stopnia na godzinę.
    Rury w większości biegną w 2 warstwie styropianu. Na samą cyrkulację średnio muszę doliczać ok 1.5kWh dziennie. Dużo i niedużo. Komfort użytkowania nieporownalny. A biorąc pod uwagę, że grzeje CWU w 2 taryfie to 20zl miesięcznie nie zabija.
    u mnie idzie 1,7 kwh /dobę na ogrzewanie cwu i mam jej 300 l na komfort nie narzekam.

  4. #29744
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Moderowano

    Fakt cyrkulacja i straty postojowe to spora cześć zużycia
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 06-06-2020 o 20:57 Powód: Język. Kolejny podobnej treści post zakończy się banem.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #29745

    Domyślnie



    Trzeba oczywiście pamiętać, że nie są to wartości w 100% dokładne. Pobór faktyczny wg podliczenia wynosił 1960W, a na produkcję też jakiś margines trzeba przyjąć. W zimę tak dobrze nie ma

  6. #29746
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Powietrzne pompy latem wymiatają przy CWU. Gruntowe z wymiennikiem pionowym mają najgorzej. Aczkolwiek kiedy włączę chłodzenie pasywne, to grzeje z COP w okolicy 4.5.

    Jeśli chodzi o cyrkulację, to żyliśmy 3 miesiące bez niej i było to mało komfortowe. Na ciepła wodę trzeba było długo czekać mimo dobrej izolacji rur i w sumie małych odległości. Pewnie gdyby korzystać z niej regularnie to nie byłoby problemu.

  7. #29747

    Domyślnie

    Witajcie, ja trochę z inne beczki, ale podobnej Zastanawiam się nad pompą ciepłą w domu, w którym mieszkam prawie 15 lat, teraz grzeję kotłem z otwartą komorą spalania + kominek DGP, w większości jednak korzystam z kominka. Chcę przeprowadzić termomodernizację i skorzystać z dofinansowania Czyste Powietrze: docieplić dom i zmienić kocioł na kondensat lub zamontować pompę ciepła z fotowoltaiką. O ile fotowoltaika cena jest mi znana to nie mogę wyobrazić sobie ceny pompy, mam kawałek działki i raczej ją zmieszczę, w sensie poziomą. Czy jest ktoś tutaj na forum, kto jest z Tarnowa lub okolic kto ma pompę ciepła i może polecić firmę do wyceny pompy? Lub poradźcie: jak znaleźć sprawdzone firmy do wyceny takiego urządzenia? Dziękuję z góry za pomoc!
    Bastek

  8. #29748

    Domyślnie

    Cytat Napisał bastus2 Zobacz post
    Witajcie, ja trochę z inne beczki, ale podobnej Zastanawiam się nad pompą ciepłą w domu, w którym mieszkam prawie 15 lat, teraz grzeję kotłem z otwartą komorą spalania + kominek DGP, w większości jednak korzystam z kominka. Chcę przeprowadzić termomodernizację i skorzystać z dofinansowania Czyste Powietrze: docieplić dom i zmienić kocioł na kondensat lub zamontować pompę ciepła z fotowoltaiką. O ile fotowoltaika cena jest mi znana to nie mogę wyobrazić sobie ceny pompy, mam kawałek działki i raczej ją zmieszczę, w sensie poziomą. Czy jest ktoś tutaj na forum, kto jest z Tarnowa lub okolic kto ma pompę ciepła i może polecić firmę do wyceny pompy? Lub poradźcie: jak znaleźć sprawdzone firmy do wyceny takiego urządzenia? Dziękuję z góry za pomoc!
    Wejdź na stronę producenta i tam poszukaj listy instalatorów certyfikowanych w swoim regionie.
    Producentów trochę jest Daikin, Panasonic, Viessman, Samsung, LG, Kaisai itd.

    Cena pompy zależna jest od jej mocy. Zacznij od OZC wstępnie możesz policzyć w kalkulatorze https://cieplowlasciwie.pl/start tu możesz przyjąć że liczy z dokładnością tak do 0,5 kW. I do mocy pompy bierzesz pod uwagę moc CO bez CWU. Niektórzy doliczają do mocy CO - 0,25 kW od osoby w domu na CWU. W kalkulatorze zazwyczaj dolicza 3 kW dla CWU, ale w przypadku pompy PC to za dużo.
    Jeśli chcesz bardziej dokładne OZC to trzeba by już zapłacić firmie co liczy OZC zawodowo.

    No i w przypadku PC trzeba wziąć pod uwagę moc grzejników w domu, przy większej mocy grzejników PC może pracować z niższą temperaturą - co daje niższy koszt ogrzewania. Jak masz grzejniki dobrane do kotła na temp 60°C lub więcej to przy PC trzeba by doliczyć wymianę grzejników na takie o większej mocy.
    Druga opcja, że po ociepleniu domu spadnie zapotrzebowanie na ciepło, to może się okazać,, że obecne grzejniki będą wystarczająco przewymiarowane. Jak są to nowsze grzejniki liczone na ciśnienie do 10 bar, to będzie OK. Jak starsze płytowe z instalacją grawitacyjną, to do PC trzeba doliczyć zamknięcie instalacji i wymianę starych grzejników płytowych - bo te po podaniu ciśnienia mogą, a nawet zazwyczaj się rozszczelnią.

    Jeśli jest "słaba" instalacje elektryczna to jeszcze dojdzie jej modernizacja. PC o mocy 8-9 kW wymagają już przewodu 4 kw. i bezpiecznika 25A.

    Z czystego powietrza to braknie na wszystko. Koszt ocieplenia to może wyjść 10-30 tyś. w zależności od metrażu, jak i czy wszystko firma, czy polepisz sam, a firmę weźmiesz do tynkowania. Za pompę to tak z 20-30 tyś. do 9 kW z jednym wentylatorem z montażem, w zależności jeszcze czy monoblok czy split.
    A czyste powietrze jest maksymalnie do kwoty 53 tyś. brutto na wszystko co chciałbyś remontować. Dotacja w zależności do czego, to 30 - 45%, maksymalnie 60% (podwyższone dofinansowanie) z tych 53 tyś.
    W dodatku podwyższone dofinansowanie (gdy jest poniżej 1'400 zł na domownika) jeszcze nie weszło w życie. Przewidywania są na wrzesień, jak nie będzie poślizgu.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 25-08-2020 o 21:49
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #29749
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Wejdź na stronę producenta i tam poszukaj listy instalatorów certyfikowanych w swoim regionie.
    Producentów trochę jest Daikin, Panasonic, Viessman, Samsung, LG, Kaisai itd.
    (...)

    Za pompę to tak z 20-30 tyś. do 9 kW z jednym wentylatorem z montażem, w zależności jeszcze czy monoblok czy split. (...)
    .
    powiem tak
    Nie czytasz o czym pisze pytający...

    pytanie dotyczy pomp gruntowych z wymiennikiem poziomym
    a Ty tu piszesz elaboraty o powietrznych
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  10. #29750
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Doradzanie powietrznych pomp ciepła w tym wypadku nie jest bez sensu, bo może się okazać, że powietrzna pompa ciepła spełni oczekiwania forumowicza, przy niższych kosztach inwestycyjnych. Parametry powietrznych pomp są coraz lepsze i stają się porównywalne z gruntowymi pompami ciepła, dlatego warto złożyć zapytanie ofertowe.

    W ofercie naszej firmy znajdują się zarówno pompy powietrzne jak i gruntowe. Można porównać wyceny i parametry pomp dobranych bezpośrednio do budynku i podjąć odpowiednią decyzję.

    Bezpłatne i niezobowiązujące zapytanie ofertowe można złożyć tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/z...-ofertowe.html
    Autoryzowaną firmę partnerską można znaleźć tutaj: https://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #29751
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    jest bez sensu, bo po prostu odpowiadający nie doczytał o co chodzi
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  12. #29752
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    co nie oznacza, że powietrzna pompa ciepła się nie sprawdzi - warto porównać oferty
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #29753

    Domyślnie

    Witam jakie są temperatury pracy r410a temperatury skraplania i parowania o ciśnienia pracy w parowniku i skraplaczu?
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  14. #29754
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_open Zobacz post
    Witam jakie są temperatury pracy r410a temperatury skraplania i parowania o ciśnienia pracy w parowniku i skraplaczu?
    https://www.refrigerantguys.com/v/pr...a-PT-chart.pdf

  15. #29755

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Wejdź na stronę producenta i tam poszukaj listy instalatorów certyfikowanych w swoim regionie.
    Producentów trochę jest Daikin, Panasonic, Viessman, Samsung, LG, Kaisai itd.

    ....
    Z czystego powietrza to braknie na wszystko. Koszt ocieplenia to może wyjść 10-30 tyś. w zależności od metrażu, jak i czy wszystko firma, czy polepisz sam, a firmę weźmiesz do tynkowania. Za pompę to tak z 20-30 tyś. do 9 kW z jednym wentylatorem z montażem, w zależności jeszcze czy monoblok czy split.
    A czyste powietrze jest maksymalnie do kwoty 53 tyś. brutto na wszystko co chciałbyś remontować. Dotacja w zależności do czego, to 30 - 45%, maksymalnie 60% (podwyższone dofinansowanie) z tych 53 tyś.
    W dodatku podwyższone dofinansowanie (gdy jest poniżej 1'400 zł na domownika) jeszcze nie weszło w życie. Przewidywania są na wrzesień, jak nie będzie poślizgu.
    Dziękuję za odpowiedź, wiele z niej wyniosłem. Co do Czystego Powietrza nie ma już limitu 53.000, są inne za to limity kwotowe i procentowe. Nie łapię się na podwyższony próg dofinansowania Wg wyliczeń mogę zgarnąć max. 25 tys. dotacji przy dociepleniu, pompie ciepła PW oraz wymianie drzwi.
    Wg wstępnych audytów grzejniki są ok, więc wymiana odpada, audytor zaproponował mi pompę powietrzną o podwyższonej sprawności, gdyż koszt gruntowej jest bardzo duży (jeden z instalatorów wyliczył na 40 tys.+40 tys. wykopy). Instalacja elektryczna z naddatkiem wiec powinna być też OK. Zastanawiam się jednak czy pchać się w drogą pompę skoro piec jest sprawny a po dociepleniu poprzestać na tym kotle otwartym, który i tak kiedyś kosztował trochę i może dołożyć tylko rekuperację? Bo jakby liczyć, to za te 30 tys. za pompę to pogrzeję gazem trochę NIe moge wyobrazić i wyliczyć sobie tej róznicy na ogrzewaniu gazem za rok a grzaniu pompą...
    Tak czy siak dziękuję za pomoc i odpowiedzi,
    Bastek

  16. #29756

    Domyślnie

    Cytat Napisał bastus2 Zobacz post
    NIe moge wyobrazić i wyliczyć sobie tej róznicy na ogrzewaniu gazem
    za rok a grzaniu pompą... Tak czy siak dziękuję za pomoc i odpowiedzi,
    Instalację grzewczą gazową zostawić jako drugie źródło ciepła,
    Oszczędności grzania pompą ciepła a kotłem gazowym to ok;
    40 do 50 % oszczędności ;
    - https://forum.muratordom.pl/showthre...-taryfie/page2
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #29757

    Domyślnie

    Ile prądu zużywają Wasze pompy gdy sprężarka nie pracuje???
    Moja Nibe AMS 10-12 + HK200S do zagrzania 180 litrów CWU potrzebowała w okresie letnim ok. 0,5-0,7kWh (moim zdaniem rewelacja) Ale jest małe ale... Podane zużycie dotyczy jednego uruchomienia na max. 0,5h, pozostałe 23,5h pompa nie pracuje a mimo to wg wskazań licznika dodatkowe zużycie wynosi 1-1,5kWh . Na co tyle prądu? Opinia serwisanta mówi że to całkowicie normalne bo PC ma dużo elektronik którą trzeba wykarmić Podzielcie się proszę Waszymi spostrzeżeniami na ten temat. Dla mnie takie zużycie na nicnierobienie wydaje się co najmniej dziwne.

  18. #29758
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał masti15 Zobacz post
    Moja Nibe AMS 10-12 + HK200S do zagrzania 180 litrów CWU potrzebowała w okresie letnim ok. 0,5-0,7kWh (moim zdaniem rewelacja)
    Skąd wiesz, ile tego CWU grzała? Masz na CWU wodomierz i tyle zużywasz w ciągu doby? Do jakiej temperatury grzejesz?

  19. #29759

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Instalację grzewczą gazową zostawić jako drugie źródło ciepła,
    Oszczędności grzania pompą ciepła a kotłem gazowym to ok;
    40 do 50 % oszczędności ;
    - https://forum.muratordom.pl/showthre...-taryfie/page2
    Dziękuję za odpowiedź, tylko zy jest sens ruszać temat skoro gazowa ma zostać, po co drugie źródło ciepła?
    Bastek

  20. #29760
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z tym 40-50% to bym się tak nie rozpędzał... Jeśli nie grzejemy głównie w 2 taryfie, to ta oszczędność jest zdecydowanie niższa - szczególnie przy podwyżkach prądu. A za chwilę jeszcze wcisną opłatę mocową... Przy nowoczesnym kotle gazowym ta różnica maleje i naprawdę trzeba to dobrze przeliczyć - szczególnie gdy mamy już gaz w domu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 1488 z 1521