dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 149
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 2978
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie TRAWNIK - przygotowanie gleby, zakładanie trawnika, terminy - wątek zbiorczy

    Witam ogrodników.

    To mój pierwszy występ w dziale ogrodowym i mam mnóstwo pytań i lekką tremę

    Otóż mam ponad 1000 metrów (40x30) piachu (gleba VI kat.)przeznaczone pod trawnik poprzetykany gdzieniegdzie jakimiś krzaczunami. W zeszłym roku rozrzuciłem dwa kamazy torfu, wymieszałem (jakąś machiną), zwalcowałem i rozsiałem 20 kg trawy (miałabyc wolnorosnąca i wytrzymała). Nie kosiłem, nie podlewałem i wyrosła mi ...bujna lebioda

    W tym roku mam zamiar zabrać się za to sprytniej. Będzie już woda do podlewania, będzie już gdzie przechowywać narzędzia, a do was mam pytania:

    1. Jak się za to zabrać, czyli:
    * jaką trawę wysiać
    * jak, ile i kiedy
    * czym jakoś wzbogacić glebę (a właściwie piach - mój dom leży w starorzeczu Odry)

    2. Grabki, łopatki, dziabki, węże gumowe i tego typu urządzenia jakoś sobie wybiore, a co jeszcze będzie mi potrzebne:
    * jaka kosiarka do trawy: spalinowa/elektryczna, z własnym napędem, szerokość noża - może możecie polecić jakąś konkretną (lub przestrzec dla odmiany)

    Jednym słowem co zrobić, żeby w przyszłym roku mieć trawnik ?

    Jeszcze raz przepraszam za moje lamerskie podejście W ogrodnictwie jestem zupełnie zielony i z wdzięcznością przyjmę każdą radę
    Jasiu

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Jasiu znajoma mi powiedziala ze na e.Plater jest jakis sklep ogrodniczy..a tam mozna kupic trawe Wimbledon...rosnie wszedzie i jest b.wytrzymała...
    i dostaniesz wszelkie informacje jak to zrobic..
    a..i jeszcze jedno ostanio byłam w płoni...tam jest ogrodnictwo..i zaczełam powaznie sie zastanawiac nad trawnikiem z rolki..Pani przyjedzie przygotuje glebe, przywiezie ttrawnik i za niego odpowiiada..i naprawde wychodzi tylko ciut drozej od trawy wysianej..jest tylko roznica...trawa wysiana nie zawsze wyrosnie

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Teska - zaczynam się gubić - gadamy na kilku wątkach równocześnie

    Masz już jakąś ogólną chociażby wycenę tej trawy z rolki ? Przy 10 arach z paru złotych na m2 robią się tysiące.

    A po firmach ogrodniczych to ja rajd zrobie swoją drogą. Chodzi o to że tam będą chcieli mi sprzedać swoje produkty, a ja nie mam żadnego doświadczenia i trudno mi będzie ocenić co w tym jest prawdą, a co nie. I nie chodzi tu o pieniadze ale o czas. W ogrodzie efekty stają się widoczne po kilku latach. Jak teraz dokonam złego wyboru to stracę rok, a może więcej.
    Jasiu

  4. #4

    Domyślnie

    Bez nawiezienia ziemi urodzajnej nic nie zrobisz.Żadna mieszanka traw,ani trawnik z rolki na pi8asku nie będą rosły.
    Powinieneś nawieżć min. 10-15cm ziemi,czyli na pow.1000 m2 okolo 15-20 kamazow.Porzadnie uwałować to i dopiero myśleć o wysianiu trawy.Potem pamietaj o systematycznym nawozeniu i i koszeniu.

  5. #5

    Domyślnie

    mc- nie załamuj Jasia. Myślę, że przede wszystkim trzeba podlewać. Na mojej działce rekreacyjnej piachy niebywałe a trawka rośnie. Lekko przykryć, co by ptactwo nie wydziubało i podlewać, podlewać. Wpierw trzeba by chwast wszelaki wytrzebić. Coprawda piasek nie zatrzymuje wody i trawa może usychać, nim zapuści korzenie. Tak więc albo praca, albo Kamazy.
    A co inni o tym myślą ?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Dzięki Smoku za wsparcie
    Już zacząłem myśleć o Japońskim ogrodzie kamiennym

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    A może duża piaskownica Jasiu nie załamuj się, znajdź w okolicy nieduży sklep ogrodniczy, najlepiej prowadzony przez rodzinę /będą liczyli, że zostaniesz ich stałym klientem/. Porozmawiaj z szefem, będzie się znał, wszystko Ci wytłumaczy.
    Założyć taki duży trawnik w jeden rok to trudna sztuka, ale przy duzym samozaparciu może się udać.

    Pamiętaj, w sprawach specjalistycznych zawsze polegaj na małych firmach, nigdy na supermarketach

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Ja się nigdy nie załamuje i jestem cierpliwy.

    I macie racje - muszę sobie znaleźć "lokalnego konsultanta". Bo po przeczytaiu kilku książek o ogrodnictwie wiem, że nic nie wiem

    Ale po cichu jeszcze liczę na to, ze ktoś już coś podobnego z sukcesem zrobił :?

  9. #9

    Domyślnie

    Jasiu ja zakładałem w ubiegłym roku trawnik na 50 arach. W maju (po ogrodnikach) znajomy rolnik glebogryzarką zruszył ziemię, następnie ręcznie posiałem trawę (kupiłem w centrali nasion - najtaniej), następnie wałowanie i czekanie na deszcz. W ubiegłym roku wiosna i lato były bardzo suche. Trawa zeszła bez podlewania. Z pierwszym koszeniem trzeba trochę poczekać, aż trawka urośnie 10-15cm, a potem podlewać i kosić jak najczęściej.
    W Twoim przypadku rozrzucił bym jeszcze trochę torfu, zruszył ziemię, rozsiał trawę, koniecznie przywałował i w razie potrzeby podlewał.
    Trawa poradzi sobie z zielskiem jeśli będzie często koszona.
    Co do kosiarki, to ja na 10 arach radziłem sobie elektryczną (oczywiście o jak największej szer koszenia), wygodniejsza jest spalinowa (jeśli chodzi o koszenie), ale więcej problemów z obsługą (benzyna, olej). Ja mam elektryczną już sześć lat, cały czas sprawna.
    Trawę z rolki ja zostawił bym dla ludzi, którzy mają 3 arową działkę, a na niej dom o pow 200m2.
    Zresztą liczy się satysfakcja z własnoręcznie zasianego trawnika, a nadwyżkę kasy można przeznaczyć na kupienie kocyka, skrzynki piwa i odpoczynek na swojej trawce.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów w ogrodnictwie.

  10. #10

    Domyślnie

    Jasiu, musi być dobrze torf zmieszany z piaskiem (przekopany), żeby nie zrobił Ci się "trawnik z rolki", który będzie odłaził od podłoża. Radzę dorzucić trochę ziemi i jeszcze raz wszystko przekopać. Poza tym trawę się opryskuje, na chwasty dwuliścienne - sam nie wyrwiesz - i zabieg ten będziesz zapewne musiał powtórzyć. No i w końcu trawnik się nawozi i podlewa.
    A sugerowałabym kosiarkę spalinową, to żadna praca dolać trochę benzyny z olejem do silnika.
    miłej pracy
    Ewa

  11. #11

    Domyślnie Jaka ziemia pod trawnik ?

    Stoje wlasnie przed ww. problemem.
    Przed budowa koparka sciagnela z dzialki ok 30 cm warstwe humusu, dom pobudowany, no ale nie wiem jak ten problem ugryzc.

    Sasiedzie korzystali z uslug dostawcy torfu podobno wlasciwym ph, co by to nie mialo znaczyc.

    Inni znow stosowali u siebie ziemie gliniasta znad Wisly.
    Ci twierdza, ze nie ma nic lepszego pod trawnik.

    Prosze zartem doswiadczonych ogrodnikow o wskazowki, za ktore bede Wam niezmiernie wdzieczny


    Pozdrawiam
    JB

    PS. Na dzialce mam szczery piach.

  12. #12

    Domyślnie

    Glina zatrzyma wodę w ziemi, a torf zapewni dostęp powietrza do korzeni. Warto zastosować obie wersje. Glinę rozrzucić na działce i poczekać aż wyschnie, rozkruszy się a następnie wymieszać ją z rodzimą ziemią. Podobnie zrobić z torfem. Mieszanie samej gliny sprawi, że ziemia będzie twarda, a trawnik będzie szybko się wydeptywał.

  13. #13

    Domyślnie

    Jako zielona proszę o podpowiedź. Gdzie najlepiej kupić taką ziemię? Potrzebne mi są jakieś 3 ciężarówki ....

  14. #14

    Domyślnie

    Poszukaj miejsc, gdzie prowadzone są jakieś inwestycje. Budowa dróg, budynków w miejcach niezurbanizowanych. (ale mądrze napisałem hehe).
    Czasem nowe drogi wytyczane są przez ogródki działkowe, albo pola uprawne.
    Czasem można spotkać na drodze ciężarówki z humusem. Zatrzymaj delikwenta i zwab na swoją działkę .

  15. #15

    Domyślnie Trawnik inaczej

    Ogrodziłem około hektara ziemi dookoła domu i zamierzam urządzić ogród. Pomiędzy drzewami i rabatami planuję trawnik. I tu zaczyna się problem - działka jest spora i zachwaszczona więc obawiam się, że zabawa w podręcznikowe zakładanie trawnika będzie bardzo kosztowna a dodatkowo wcale nie skazana na sukces. Pomyślałem więc o takim rozwiązaniu - wiosną zacznę regularne koszenie (dwa/trzy razy w tygodniu) na wysokość +/- 4-5 cm czego efektem będzie to, że trawa da radę się rozwijać a wysokie chwasty nie. Logicznie rzecz biorąc trawa w tych warunkach powinna wypierać chwasty i do jesieni miałbym przyzwoity trawnik. Nadmienię, że nie zależy mi na kopii trawnika sprzed pałacu Buckingham lecz po prostu na miłej swojskiej zieleni wśród której możnaby nawet bez kocyka zlec.

    Jak myślicie - da się to tak przeprowadzić??? Czekam na opinie i rady.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sara

    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Posty
    229
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Moja działka była strasznie zachwaszczona. Zresztą do tej pory jest ogrom perzu. Żeby miec zielono i nie mieć podręcznikowego trawnika (lubimy swobodę), posadziłam koniczynę. Tnę ją jak trawnik. Ładnie się rozrasta, wygląda ładniej niż trawa (jej zieleń jest bardziej soczysta). Ma dodatkową zaletę - zagłusza perz.

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    Zlituj się.
    Koniczyny się nie sadzi.Koniczynę się sieje.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sara

    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Posty
    229
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Lituję się.

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Nad sobą.

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Dziekuje gosciu za te pouczajaca lekcje ogrodnictwa.
    mag

Strona 1 z 149

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony