dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 147 z 149
Pokaż wyniki od 2.921 do 2.940 z 2978
  1. #2921
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał nass Zobacz post
    Spróbuję go trochę zasilić.
    A ci myślisz o wertykulacji - zrobić czy za młody trawnik?
    Uważam, że w obecnej jego kondycji przyniesie to więcej szkody, niż pożytku.
    MAG pisał kiedyś, że wprowadził z dobrym skutkiem zwyczaj wertykulacji jesiennej.
    Wówczas wiosną trawnik szybciej zozpczynał wegetacji.

  2. #2922
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Taki świeży trawnik jest moim zdaniem za słaby do wertykulacji. W pierwszym roku niewiele jest jeszcze filcu, na razie czekaj na trochę cieplejsze dni, sypnij nawóz i daj szanse naturze.

    Na swoim trawniku odkryłem dziurę, pomimo siatki nornica jednak się przebiła. Na razie w otwór wsypałem gruby żwir, czy to rozwiąże problem ?
    Mam dostać 2 worki z ziemią przesiewaną do uzupełnienia słabszych miejsc ( dosiewki ) i donic, ziemia z worków ze sklepu jest słaba.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  3. #2923

    Domyślnie

    Posiadam nowe mieszkanie z trawnikiem. Trawa została zasiana w lecie 2018, raz skoszona na jesień, w zeszłym roku 3 razy skoszona i tyle, z podlewaniem było podobnie. Problem jest taki, że zamiast równego dywanu, mam kępki czegoś na całości trawnika, kępka, a obok spadek na 2-5 cm zależnie od miejsca. W dołkach miejscami rośnie zwykły mech. Trawa kupiona przez dewelopera była najtańszym co da się kupić w rolce.

    Chodzić po tym ciężko, nawet praca wertykulatorem chyba by nic nie dała. Ale są też miejsca gdzie widać równą trawę, ale ze świecą takich szukać. Pooglądałem też teren dookoła mojego ogrodu, i rośnie to samo - wystające kępy trawy.

    Moje podejrzenie jest takie, że przez moje zaniedbania zasiała się wiechlina, a z posadzonej trawy zostały same resztki.Chciałbym mieć w miarę ładny trawnik z najlepiej jednolitą trawą. Jak teraz postąpić, jakieś rady? W miarę możliwości wolałbym uniknąć usunięcia ziemi na głębokość 20-30 cm i nawiezienia nowej.

    Czy dowiezienie ziemi do wyrównania i dosypanie ładnej trawy pomoże, czy też np całość trzeba solidnie spryskać roundupem (mam na obrzeżach dużo chwastów i innych niepożądanych roślin), poczekać aż wszystko umrze, dowieźć nowej ziemi, wyrównać i zasiać nową trawę i dbać on nią prawidłowo? A jeśli to drugie rozwiązanie, to co zrobić jak wszystko po chemii umrze? Usunąć i wyrzucić, razem ze starą darnią z rolki, czy ją zostawić i na to narzucić ziemię?

    Macie jakieś rady, jakby to ogarnąć w miarę porządnie, i tak żeby nie zostawić na dole niewiadomo czego. Nie wiem też jaka ziemia jest pod spodem, przypuszczam że to co było wykopane na budowie, czyli mix wszystkiego plus typowy humus, nie czarnoziem.

    W załączeniu fotografie. Całości jest poniżej 100m2.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	trawa 1.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	442709

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	trawa 2.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	108,1 KB
ID:	442710

  4. #2924
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Niestety nie znalazłem wątku na temat nawozu do trawnika. Jeśli taki jest to dajcie znać, przeniosę swój post. Chciałem się dowiedzieć czy ktoś z Was stosował może nawóz Schweizer Professional?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #2925
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Spirea
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    5.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    318

    Domyślnie

    Mamy trawę zasianą w październiku 2019r. Przed zasiewem sypałam Yara Mila Complex. Teraz jesteśmy po pierwszym koszeniu, podlewanie automatyczne. Czy mogę użyć tego samego nawozu teraz jako nawóz wiosenny czy powinnam kupić coś specjalnego - jeśli tak, to poproszę o jakieś podpowiedzi. Poniżej wklejam zdjęcie trawnika. Widać, że są przerwy pomiędzy kępkami. Czy wystarczy teraz dać nawóz, podlewać i kosić regularnie i poczekać czy dosiewać już teraz trawę? Dziękuję z góry za pomoc. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image0.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	442972

  6. #2926
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    trochę rzadki. Ale czy gleba była wystarczająco rozluźniona? Wy macie spore gliny. Bo może przydałaby się aeracja i piaskowanie?
    Ale Yara Mila Complex jest nawozem uniwersalnym i powinien wystarczyć.

  7. #2927
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Na wiosnę coś bardziej azotowego powinno być .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  8. #2928
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na wiosnę wieloskładnikowy. W trakcie sezonu bardziej azotowy.

  9. #2929

    Domyślnie

    Ja rok temu na wiosnę dałem Yara Mila Complex (za radą Elfir), a w tym roku na próbę jednak saletrę amonową.
    Na razie trawa nie wybujała specjalnie - wydaje mi się, że jednak po zimie jest głodna i potrzebuje konkretnego żarcia.

  10. #2930
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dałeś tylko wiosną? a latem?

    Wiosną trawa intensywnie nie rośnie. Azotu do wzrostu będzie potrzebowała jak zrobi się ciepło.
    Za to azot szybko "ucieka" z gleby", wiec nie da się nim nawozić "na zapas" (chyba, że nawozem otoczkowanym)

  11. #2931
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Ja bym dał saletre wapniową - ktoś mi kiedyś o tym chyba mówił ...
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  12. #2932

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    dałeś tylko wiosną? a latem?

    Wiosną trawa intensywnie nie rośnie. Azotu do wzrostu będzie potrzebowała jak zrobi się ciepło.
    Za to azot szybko "ucieka" z gleby", wiec nie da się nim nawozić "na zapas" (chyba, że nawozem otoczkowanym)
    Pisałem w kontekście wiosny - startu trawy.
    Niestety u mnie trawa potrzebuje nawozu co ok. 5 tygodni i tak zasilam - cały rok Yara Mila, tyko na jesień jesienny.
    W tym roku testowo na start właśnie saletra.
    I tak patrzę za okno i jest już soczysta zieleń.
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 16-04-2020 o 06:53

  13. #2933
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar CafeDelTom27
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Morskie Oko
    Dzielnica
    Rysy
    Posty
    490

    Domyślnie

    Saletra swietnie pobudza trawe do wzrostu tylko trzeba uwazac aby jej nie spalic( za duzo saletry) co mi sie zdazyło
    Projekt Jarzebina1.Kociol Vaillant ecotec pro vc 226/3-3 zasilany LPG.Dom 90m2.Kubatura 250m3.Podlogowe 55m2 reszta grzejniki.WG

  14. #2934

    Domyślnie

    Czy nawóz Yara Mila Complex można dać jednocześnie z siewem trawy czy tylko przed siewem - jeśli tak to na ile dni przed?

  15. #2935
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Ja bym nie dawał bo zanim puści korzonki i zacznie korzystać to już dawno wypukasz podlewając .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  16. #2936
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pytanie czy twoja gleba wymaga dodatkowego nawożenia przed siewem?
    Ale zasadniczo daje się przed siewem, miesza z glebą i dopiero potem sieje

    ***
    Yara Mila podobno jest sprzedawana jako dedykowany nawóz przez Branenbrug (oczywiście pod własną marką, jako nawóz uniwersalny)

    ***
    budowlany_laik - zrób badanie gleby w stacji chemiczno-rolniczej.
    Czasem jest tak, że nadmiar lub niedobór jednego składnika blokuje pobieranie drugiego. i pomimo niby prawidłowego nawożenia, trawa jest zagłodzona.

  17. #2937
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRR. Zobacz post
    Czy nawóz Yara Mila Complex można dać jednocześnie z siewem trawy czy tylko przed siewem - jeśli tak to na ile dni przed?
    Myślę, że możesz w trakcie.
    Skoro Barenbrug otoczkuje nawozem nasiona, to te na pewno nie zaszkodzą.

  18. #2938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    pytanie czy twoja gleba wymaga dodatkowego nawożenia przed siewem?
    Ale zasadniczo daje się przed siewem, miesza z glebą i dopiero potem sieje

    ***
    Yara Mila podobno jest sprzedawana jako dedykowany nawóz przez Branenbrug (oczywiście pod własną marką, jako nawóz uniwersalny)

    ***
    budowlany_laik - zrób badanie gleby w stacji chemiczno-rolniczej.
    Czasem jest tak, że nadmiar lub niedobór jednego składnika blokuje pobieranie drugiego. i pomimo niby prawidłowego nawożenia, trawa jest zagłodzona.

    Jeżeli przed siewem to czy po wymieszaniu z glebą musi być jakiś okres "karencji" przed siewem ? A jeśli jednak zastosuję w trakcie siewu to nie ma ryzyka spalenia ?

  19. #2939

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    budowlany_laik - zrób badanie gleby w stacji chemiczno-rolniczej.
    Czasem jest tak, że nadmiar lub niedobór jednego składnika blokuje pobieranie drugiego. i pomimo niby prawidłowego nawożenia, trawa jest zagłodzona.
    Już po wszystkim spróbuję to zrobić.

  20. #2940
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRR. Zobacz post
    Jeżeli przed siewem to czy po wymieszaniu z glebą musi być jakiś okres "karencji" przed siewem ? A jeśli jednak zastosuję w trakcie siewu to nie ma ryzyka spalenia ?
    nie ma. po prostu przykrycie nawozu spowalnia uwstecznianie się fosforu.

Strona 147 z 149

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony