dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: oćeplenie

 1. #1
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  gogo

  Zarejestrowany
  Feb 2002
  Posty
  4

  Domyślnie

  czy można doćieplić mieszkanie od wewnącz styropianem

 2. #2

  Domyślnie

  Wszędzie, gdzie jest to możliwe, warstwa izolacyjna powinna znajdować się na zewnętrznej stronie elementu budowlanego.
  Tylko w wyjątkowych przypadkach umieszcza się izolację termiczną po stronie wewnętrznej, np. przy modernizacji obiektów zabytkowych, których elewacje muszą być zachowane (nawet za cenę mostków cieplnych i nieprawidłowego układu warstw).
  Nieprawidłowy układ warstw w ścianie, czyli z termoizolacją od wewnątrz, może być powodem stopniowego zawilgocenia elementów budowlanych. Jeżeli element budowlany jest zimniejszy od otaczającego go powietrza wewnętrznego, to para wodna wykrapla się na jego powierzchni. To z kolei wiąże się z problemem zabezpieczenia ściany przed napływem pary wodnej (powstającej w wyniku oddychania, gotowania, kąpieli, itp.).
  Podsumowując - ocieplenie od strony wewnętrznej jest niekorzystne i należy go unikać.
  Iwona Dzierżko-Bukal
  konsultacje@wmmurator.com.pl

 3. #3
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  gogo

  Zarejestrowany
  Feb 2002
  Posty
  4

  Domyślnie

  dzięki za odpowiedz

 4. #4

  Domyślnie

  Czy w związku ze szkodliwym działaniem izolacji cieplnej montowanej od wewnętrznej strony stosowanie jej w budynkach zabytkowych nie przyśpieszy erozji tych konstrukcji? Logika wskazuje na to, że technologia ocieplania ścian od strony wewnętrznej nie ma po prostu racji bytu, a w przypadku zabytków szczególnie. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ich bez ocieplania i pogodzenie się z faktem podwyższonych kosztów utrzymania tych obiektów. A może jednak jest jakieś wyjście z tej patowej sytuacji? Może są jakieś metody na ocieplanie od wewnątrz, bo trudno mi uwierzyć w to, aby "wiecznie walczący" konserwatorzy świadomie szli tą drogą, doprowadzając restaurowany zabytek do jego powolnego niszczenia.

 5. #5

  Domyślnie

  Modernizacja obiektów zabytkowych, których elewacje muszą być zachowane (np. secesyjne sztukaterie, szkielet drewniany, wątek ceglany muru, etc.) na ogół wymagają umieszczenia izolacji termicznej od wewnątrz, ponieważ tylko w ten sposób można poprawić izolacyjność cieplną budynku (wynika z przepisów budowlanych). W przypadku niektórych budynków, tych o bardzo grubych murach, można tego uniknąć - ale wtedy orzeczenie techniczne musi wykazać celowość takiego postępownia, czyli dopuścić możliwość odstępstwa od wymagań wynikających z przepisów (ale to wyjątek).
  Tam, gdzie przewiduje się wykonanie izolacji od wewnątrz, należy przeprowadzić dowód obliczeniowy, aby wykazać że rozwiązanie będzie bezpieczne dla konstrukcji (nie spowoduje zawilgocenia elementów budowlanych). Należy przy tym podjąć decyzję, czy konieczne będzie wykonanie izolacji wodoszczelnej (paroizolacji).
  Dowodu matematycznego nie wymaga się dla muru z kamienia sztucznego, wykonanego zgodnie z normami i otynkowanego zewnętrznie, pod warunkiem że izolacja termiczna umieszczona od wewnątrz będzie stanowić odpowiednik warstwy powietrza o grubośći większej niż 0,5m - chodzi tu o porównywalny wspólczynnik dyfuzji pary wodnej.
  Przekładając to na praktykę, to do skutecznych rozwiązań zalicza się izolacje wewnętrzne z zespolonych płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych z nałożoną warstwą izolacyjną z twardej pianki polistyrenowej lub włókna mineralnego.
  Szczęśliwie, w projektach gotowych nie mamy takich problemów.
  Pozdrawiam
  Iwona Dzierżko-Bukal

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony