dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    W Muratorze 3/2003 jest artykuł pt.: 20 błędów najczęściej popełnianych na budowie - jak ich uniknąć.

    Ogólnie są tam mądrości powszechnie znane, ale zdziwiła mnie rada #8. Otóż wg. Muratora należy zrobić wieniec na ściance kolankowej - najlepiej ciągły, dobrze jeśli zakotwiczony w ściankach poprzecznych, ale NIE MA ANI SŁOWA O SŁUPKACH łączących wieniec stropu z wieńcem ścianki kolankowej.

    Jak to rozumieć !?

    Czy słupki są tak oczywiste, że nie ma o czym pisać, czy są zbędne ?

    _________________

    Jasiu ze Szczecina

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Jasiu dnia 2003-02-19 19:58 ]</font>

  2. #2

    Domyślnie

    No faktycznie, mam Muratora przed oczami i widzę to dokładnie. Albo jest to błąd /bywały już podobne i miałem przyjemnośc dzwonić do Redakcji/, albo jesli jest tak skonstruowany wieniec to znaczy do okoła budynku /zauważ że znajduje się nie tylko na ścianach do oparcia murłat, ale przebiega także w ścianach szczytowych o wew. nie wspomnę/, to słupki nie są konieczne.

    Tak czy inaczej brak informacji o słupkach żelbetowych łączacych wieniec ze stropem jest w moejej opini błędem. Należałoby dopisać iż w tej sytuacji nie są konieczne, ale ja tego nie wiem.
    Pozdrawiam

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Ja mam dach kopertowy i moge zrobić wieniec ciągłu na całym obwodzie. Ale czy bez słupków będzie prawidłowo ? Koszt (stal, beton i praca) nie jest specjalnie duży. Bardziej chodzi o czas i wodę (słupki to kolejne m3 wody do odparowania).

    Może by się tak szanowna Redakcja ustosunkowała, bo jeszcze ktoś tak zrobi i w razie kłopotów sądem będzie straszył

  4. #4

    Domyślnie

    Kochana Redakcjo, przyłączam się do prośby przedmówców i mam dodatkowe pytanie. Ściany wewnętrzne (działowe) na poddaszu są takiej samej grubości jak zewnętrzne (na rys. w Muratorze). W moim projekcie są ścianki o grubości 12cm (mogą być z płyty G-K), wtedy na tym wieńca nie da się zrobić. Co wtedy?
    Pozdrawiam Krzysztof

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Z tego co do tej pory wiedziałem, to wieniec na ściance kolankowej trzyma się na zazbrojonych słupkach betonowych. Reszta to wypełnienie przestrzeni "międzysłupkowej" i izolacja termiczna (w każdym razie pzy słupkach pozostałe rzeczy nie są konstrukcyjne).

    Bo na ściance 12 cm to sobie można kubek z kawą postawić, a nie dach

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Jasiu, czepiasz się. Ten artykuł traktuje o błędach podczas budowy, i jako taki pokazano brak wieńca na ściance kolankowej (a nie brak słupków).

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Nie czepia msię tylko była to dla mnie istotna informacja.

    Była bo już sobie sam poradziłem.
    Wazniejsze od wieńca są słupki właśnie.
    Z dwu błędnych sytuacji - wieniec bez słupków i słupki bez wieńca - ten drugi wariant jest bezpieczniejszy (o ile murłata będzie zakotwiona w słupkach)

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    On 2003-03-03 08:32, Jasiu wrote:
    Z dwu błędnych sytuacji - wieniec bez słupków i słupki bez wieńca - ten drugi wariant jest bezpieczniejszy (o ile murłata będzie zakotwiona w słupkach)
    Jasiu, powtarzam, ten opis dotyczył TYLKO braku wieńca, o słupkach nie wspomniano w nim widocznie z premedytacją.

  9. #9

    Domyślnie

    Może odezwał by się ktoś z redakcji Muratora, chyba, że nikt z Państwa nie zagląda do tych wątków.
    Pozdrawiam

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Murator jest (a na pewno rości sobie do tego pretensje) magazynem opiniotwórczym. Czyta go wielu prywatnych inwestorów. Inkryminowany artykuł to miały być DOBRE RADY od fachowców dla dyletantów.

    Publikowanie rysunków z wieńcem ale beż słupków w ściance kolankowej jest IMHO wpadką. Nie wyjaśnienie tego mimo wyrażnego (mojego) pytania jest już niezrozumiałe. PR w Muratorze chyba wyjachał na narty ?

    Na tym forum są jeszcze przynajmniej dwa inne wątki niezadowolonych z trendów w Muratorze. Za naszą lojalność i pieiadze wydawane co miesiąc należy nam się chyba odrobina uwagi

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Jasiu, Ty oczywiście masz rację jeśli chodzi o prawidłowe wykonanie ścianki kolankowej. Próbowałem tylko iść torem rozumowania autora(-ów) artykułu. Choć w sumie rzeczywiście zarówno wieniec bez słupków jak i słupki bez wieńca nie mają sensu.

  12. #12

    Domyślnie

    W moim projekcie ścianka kolankowa poddasza razem z murłatą ma 1,55 m wysokości. Nie mam wątpliwości, że powinny być słupy żelbetowe osadzone w wieńcu stropowym i połączone zbrojeniem z wieńcem poddasza. Mam jednak pewne wątpliwości co do tego, czy wieniec poddasza nie powinien opasywać również ściany szczytowe. Nie jest to jednak możliwe gdyż w szczycie są okna balkonowe. Co na ten temat sądzicie?

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    amadeusz, tak żeby było naprawdę porządnie to wieniec powinien 'otulić' też okna balkonowe.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    To już było

    Jeśli masz dach dwuspadowy to na ściany szczytowe (a tylko w takich można umieścić drzwi balkonowe ) nie działają siły rozpierające. Dlatego w tych miejscach wieniec może być nieciągły (choć idealnie by było gdyby był).

    Czytałem (na forum) o robieniu zbrojonych obramowań wokół drzwi balkonowych ale to IMHO przesada.

    Cały czas chodzi o to, że na ścianki kolankowe nie działa tylko siła nacisku, ale również siły rozpychające (bywa, że również ściskające). Gdyby zrobić prostą belkę bez zakotwienia w ściankach bocznych toby się mogła ścianka kolankowa wyłożyć

    W inkryminowanym muratorze 3/2003 jest to nawet namalowane.

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    On 2003-03-04 10:15, Jasiu wrote:
    Czytałem (na forum) o robieniu zbrojonych obramowań wokół drzwi balkonowych ale to IMHO przesada.
    W jednym ze starszych 'Muratorów', w rubryce 'Obok nas' takie rozwiązanie pokazano jako wzorcowe.

    P.S. Nie piszmy proszę 'to już było', dla nas było, dla innych, nowych jeszcze nie było.

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ptyś

    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jasiu nie masz racji.Na ściany szczytowe działają siły rozprężające jeżeli wieniec żelbetonowy nie jest zamknięty tz. że nie jest ułożony popod murłatę i ponad okna balkonowe w ścianach szczytowych, oczywiście opartych na słupkach.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Czy to ma znaczyć, że jeśli "zamknę" wieniec to te siły nie działają ?

    Chyba się zagalopowałeś

    Na ściankę kolankową (z wyjątkiem szczytowych przy dachach dwuspadowych) ZAWSZE poza naciskiem działa rozpychająca siła boczna (gdzieś czytałem, że przy źle zrobionej więźbie może to być siła działająca do wewnątrz). To zresztą jest zadanie z fizyki klasycznej na poziome szkoły średniej

    Chodzi o to żeby ściankę kolankową związać z bocznymi jak najdłuższymi odejściami w ścianach szczytowych, a nawet w działowych nośnych. Najlepiej jeśli wieniec jest ciągły, ale nie jest to warunek konieczny - tak przynajmniej zostało to przedstawione w "Muratorze" i "Ładny Dom". Ja nie mam tego problemu bo mam dach kopertowy bez balkoników

    Jasiu

  18. #18
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Miło wiedzieć,że Muratora czyta tak dużo osób i na dodatek tak wnikliwie. W przewodniku nie ma błędu!
    Wieniec na ściance kolankowej nie musi być "podparty" słupkami żelbetowymi. Oczywiście tylko wtedy, gdy jest to ciągły wieniec obwodowy, albo wtedy, gdy można go za taki uznać. Oznacza to, że wieniec musi być zakotwiony w ścianach poprzecznch budynku na długości co najmniej 1 m, a jego pole przekroju nie może być mniejsze niż 250 cm2 (może mieć inne wymiary przekroju poprzecznego). To rozwiązanie stosuje się zwykle wtedy, gdy wieniec można wykonać pod albo nad oknami poddasza.
    Gdy ścianka kolankowa jest niska, to bardziej opłacalne może być wykonanie tylko słupków żelbetowych, połączonych z wieńcem stropowym i z zakotwionymi śrubami do murłat. Wtedy wykonywanie wieńca nie jest niezbędne, choć jest wskazane ze względu na bezpieczeństwo konstrukcji (słupki często mają źle zaprojektowane lub źle wykonane zbrojenie, przez co ich nośność może być iluzoryczna).
    Gdy ścianka kolankowa kończy się powyżej parapetu okna, czyli wieniec jest przerywany, to wtedy potrzebne są dodatkowe słupki wzmacniające całą konstrukcję.
    Zainteresowanych tematem zapraszam do lektury "Ścianka na poddaszu" z Muratora 08/2001.
    Paweł Dominiak

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Dziękuję za wyjaśnienia

  20. #20

    Domyślnie

    Ja równiż dziękuję i mam pytanie; jeśli wieniec jest również na ścianach szczytowych, a nie ma go na ściankach działowych (zbyt cienkie), to czy w tym przypadku można założyć, że wieniec jest zamknięty i nie trzeba robić pionowych słupków żelbetowych?
    Pozdrawiam Krzysztof

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony