dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Jesienią zalałem fundament. Wiosną zaczynamy stawianie ścian.
    Chcę budować z betonu komórkowego, ściana 24 cm + 10 cm styropian +tynk. Jednakże wczoraj mój znajomy stwierdził, że beton komórkowy jest za słaby i ściany mogą pękać. Sugerował mi, że ceramika jest dużo lepsza. Trochę mnie zaniepokoił. Co Wy o tym sądzicie?

  2. #2

    Domyślnie

    Jakiej odmiany jest twoj beton komorkowy?
    Twoj dom bedzie pietrowy, z uzytkowym poddaszem?
    Nawet najmniej wytrzymala odmiana betonu komorkowego 400 kg/m3 wytrzyma bez zadnych watpliwosci dom pietrowy z uzytkowym poddaszem.
    Wiec sie uspokoj. Wszystko bedzie OK
    No, chyba masz plan budowac kilkapietrowy dom, wtedy juz musisz poradzic sie z wiekszym znawca niz ja.
    Czesc

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Badz spokojny wytrzyma. Sa przeciez jeszcze systemowe nadproza itp. Odmiana 600 jest najbardziej wytrzymala mechanicznie ale zarazem ma najgorszy wspolczynnik Lambda, 400 odwrotnie. Jesli fundamenty, stropy i wiezba dachowa zostanie wykonana zgodnie z projektem to sie nie obawiaj.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Potwierdzam, że odmiana 400 spokojnie wytrzyma dom z poddaszem użytkowym. Sam mam taki projekt i widziałem dom zbudowany już według tego projektu - nic złego się nie dzieje ze ścianami.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Dzięki za informacje. Mój dom będzie parterowy z użytkowym poddaszem, dlatego myślę, że się zdecyduję na beton komórkowy.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Czy zaobserwowałeś ile postawiono już takich domów. Jakoś stoją. Uwaga tylko na wysokie ścianki kolankowe - lepiej robić na nich dodatkowy wieniec, ale to już powinien poprawnie zaprojektować projektant (nie zawsze tak jest).

  7. #7

    Domyślnie

    Murując z odmiany 400 trzeba zwrócić uwagę na oparcie stropu, lepiej podmurować to miejsce bloczkiem 600 lub cegłą. Strop ma możliwość obrotu przy ścianie (przy ugięciu się) i przekazywane są w tym miejscu duże siły ścinające, więc może dojść do niewielkiego zmiażdżenia bloczków w tym miejscu. Ta sama sytuacja może być przy oparciu belek na ścianie.

  8. #8

    Domyślnie

    Prawda - ale lepiej niz klasc cegly wykonac obnizony wieniec - wtedy belki stropowe leza na poduszce betonowej a nie na bloczkach. Tylko malo ktorej ekipie bedzie sie chcialo to robic z wlasnej woli chyba ze to na nich wymusisz.

  9. #9

    Domyślnie

    To fakt, ale to rozwiązanie dla zapaleńców. Ja tak zrobiłam u siebie (strop monolityczny żelbetowy krzyżowo zbrojony) i dodatkowo cofnęłam to obniżenie od lica ściany o 2cm w głąb. Zanim zdążyłam się zastanowić czym to wypełnić, przyszedł elektryk i ucieszył się, bo dostał gotową wnękę do poprowadzenia części kabli górą. Zatynkował i jak na razie nic się złego nie dzieje.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Alanta - ja w projekcie miałem 3 warstwy cegły pod wieńcem. Tak też zresztą radzą w Muratorze. Czy w ogóle daje się wieniec wprost na beton komórkowy? Nie pozwoliłem też murarzom ułatwić sobie życia - chcieli zastąpić 2 warstwy bloczkami 12cm na płask. Byłoby to bardzo krytyczne w miejscach, gdzie oparłem HEB-y (one same ważyły już po 600kg) bo one przenosiły dużą część ciężaru stropu na ściany. Projektant nawet mówił, że prawidłowo powinno być tak jak pisze Dave, ale to już nie jest tak krytyczne, jak się ma wspomnianą "podmurówkę". Takie rzeczy łatwo jest wykonać w ścianach 2 i 3-warstwowych, Ci co mają jednowarstwowe mają trochę więcej problemów i tam nie ma miejsca na błąd.

  11. #11

    Domyślnie

    Wszystko trzeba rozpatrzyć indywidualnie, w ścianach jednowarstwowych nie jest to wcale trudniejsze, trzeba tylko rozwiązać ocieplenie wieńca.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    alanta, frankai - to chyba nie na temat - może załóżcie nowy, adekwatnie do Waszej dyskusji

  13. #13

    Domyślnie

    Dlaczego nie, pytał o pękanie, więc wskazujemy newralgiczne punkty, gdzie może pękać

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony