dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiarus

    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Proszę Was o porade w następującym temacie :
    Robię sciane trzywarstwową i po przestudiowaniu kilku wątków na forum jestem zdecydowany jako ocieplenie miedzy ścianami dać 12 cm wełny - tylko jakiej , jakiego producenta i w jakiej postaci żeby wyszło to najtaniej.
    Może podpowiecie !!!
    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Wiarus - a fundament już masz? Ja mam za wąski na 12cm - ledwo 10 wejdzie. Pomyśl o tym.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja dałem wełnę szklaną Gullfibera produkt o nazwie Mur-Płyta wyszło najtaniej, pomimo, iż współczynnik 0,033.
    Ponadto zastosowałem dwie płyty po 60 mm na zakładkę.
    Odsyłam na stronę http://www.gullfiber.pl/prod-bud/murplyta.html cena jest troszeczkę przesadzona ale jak się dobrze pokręcisz to napewo w którejś z hurtowni uzyskasz spory rabat.

    Pozdrawiam

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiarus

    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    nie rozumiem pytania o fundament ?
    Ja robiąc projekt byłem zdecydowany na ściane trzywarstwową !! więc projektant uwzględnił to projektując , więc mam fundamenty : 80 cm X 48 cm.
    Pozdrawiam

    Ps. Franki czy ty już budujesz, jak docieplasz i czym, w jakiej postaci?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Wiarus - no to faktycznie nie masz problemu. Mi projektant wpisał 8cm styropianu w fundament i 12cm w ścianę, choć dobrze wiedział, że chcę wełnę i pustkę. Teraz dowiedziałem się, że 2cm na pustkę to abolutne minimum i lepiej dać 3. Przy moim fundamencie i postawionej ścianie konstrukcyjnej mogę, więc dać max. 10 wełny. Nie będę więc szukał najtańszej, a najcieplejszej. Jeszcze nie wybrałem wełny. Ruszam w maju. Ciągle zastanawiam się czy murować na cement bez dodatków + spoinowanie, czy użyć zaprawy do murowania klinkieru. Jak Ty chcesz robić?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiarus

    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja będę murował na zaprawe cementową z dodatkiem cemaplastu, słyszałem też że fugować można z zaprawy cementowej - ale do tego to nie mam przekonania.
    Dzisiaj byłem u przedstawiciela Isovera i w katalogu produktów pokazał mi wełna gdzie nie trzeba stosować pustki powietrznej . Osobiście uważam że 2 cm pustki powietrznej powinny w zupełności wystarczyć - powietrze i tak się będzie wymieniac.
    Zaproponował murpłyte isover(ma najlepsze parametry i cene) i dostałem 26% upustu - chyba nieżle.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Wiarus - podaj cenę i grubość (10cm czy 2x5cm), oraz czy z dostawą. W przyszłym tygodniu popytam u nas i zobaczymy.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiarus

    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    12 cm (8/4-13,87zł- 26% ; 6/6-14,20zł-26%)
    10 cm (6/4 11,79zł- 26% ; 5/5-12,18zł- 26%

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiarus

    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    z dostawą!

  10. #10

    Domyślnie

    dane techniczne do wełny w ścianę 3 warstwową: gęstość objętościowa min 40 kg/m2 zalecane 60-70, nasiąkliwość objętościowa maks. 3%, ugięcie pod własnym ciężarem maks 25mm. Jeżeli chcecie koniecznie tanie wełny to uważajcie żeby nie porobiły się mostki po jakimś czasie gdy wełna się `zwisi` , bo była zbyt małej gęstości. widziałem bardzo dużo takich ścian gdzie po jednym sezonie szczeliny między wełną byłyod 1do 3 cm.szczelina wentylacyjna 2 cm to za mało raz ze względu na starannośc murarzy czy zbierać będą zaprawę od środka(wątpię) dwa na kotwach powinny być talerzyki skraplające parę (optymalna szczelina to 4 cm wtedy od talerzyka do wełny iściany jest po 2 cm i nie powinno lecieć po wełnie czy ścianie

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ketiso - zgadzam się co do jakości wełny, ale wspomniana isover nie jest chyba zła? Co do zwisania: Wiarus podawał też, że daje na mijankę - to te łamania w nawiasie - ale dobrze że przypominasz, wszak dużo osób to czyta. Z czystością murowania zgadzam się, że to może być problem. Z talerzykiem nie zgadzam się z 3 powodów:

    - talerzyk nie złuży do skraplania pary, a w odprowadzenia wilgoci z wełny na ścianę,

    - są 2 typy talerzyków (właśnie dziś się im przyglądałem na budowie) jeden to dwa talerzyki połączone 2 cm tulejką, co wskazywałoby na 2cm szczelinę między wełną z której "zdejmuje" skropliny, a murem na które podaje. Drugi typ (wg mnie o wiele lepiej będzie "przerzucał" skropliny) to częściowy talerzyk (wycięcie od dołu) + kapinos (taki plastikowy patyczek skierowany w dół). Ten kapinos ma parę centymetrów, więc czy pustka będzie 2 czy 5 cm to i tak będzie dotykał ściany zewnętrznej, a kropla będzie płynąć z talerzyka po nim w dół na zewn. ścianę, co nie zawsze może się udać w pierwszym typie.

    - jakby skropliny nie spływały na ścianę zewnętrzną, to kapały by w dó pustki i może w ten sposób by padały na wełnę - wszak może być lekki powiew powietrza w szczelinie, albo wełna odwstawać.

  12. #12

    Domyślnie

    Widziałem ścianę osłonową z klinkieru bez pustki z wełną Gullfibera. Pozostawiono jedynie miejsca w ścianie niewypełnione fugą na 1 m2 około 4. Czy to jest prawidłowe ?

  13. #13

    Domyślnie

    Frankai pozwolę się ztobą nie zgodzić ale to moja wina bo miałem namyśli kapinos a napisałem talerzyk sorka. talerzyk przylega do wełny natomiast kapinos powinien być po środku szczeliny 2 cm od ściany i wełny . Jeżeli jest tostarannie wykonane to nie ma mowy żeby leciało po wełnie czy po ścianie oczywiście na dole pod wełną klin ze styropianu pokryty papą i wełna zaczyna się od10 czy 15 nad fundamentem bo inaczej by naciągała od dołu i oczywiście szczeliny odprowadzające ewentualną wilgoć która nakapie. To co napisałem pozostaje trochę w sferze życzeń, bo ja osbiście nie spotkałem u nas kotew z kapinosem, októrym piszę.Myśle że można by coś popróbować je giąć lub coś innego. POZDRAWIAM

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Ketiso - właśnie, że są i to od dawna, czyli ponad rok. Kupowałem kotwy+talerzyki w lipcu 99, a potem przyszedł gościu i błagał, bym mu pożyczył (w hurtowni klinkieru donieśli mu, że ja kupiłem). No i pożyczyłem, a oddał z kapinosem po 2 tygodniach. Jak potem dokupowałem sam, to też sprzedali mi już z kapinosem. Ma on ze 7cm (nie mam go przy sobie, więc mogę się mylić). Trudno byłoby go tak umieścić w szczelinie, by kapało dokładnie w środku 2 cm pustki i po przeleceniu 3, a nawet 5m, spadało na ten styropian. Nawet jakby go skrócić, to i tak wątpię, że się uda. Cały czas twierdzę, że kapinos odprowadza skropliny na klinkier, bo i tak mu nic te pare kropel nie zrobi. Te puszki na dole to bardziej na wentylację, niż wypływ skroplin. Jak myślisz ile tam wody się skropli? Dal pewności jednak chyba zapytam w tej hurtowni, albo zadzwonię na infolinię.
    Pozdrawiam

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiarus

    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    wydaje mi się że z odprowadzaniem skroplin to Frankai ma racje - więc jeżeli skropliny spływają po klinkierze to przy starannym wymurowaniu 2 cm szczeliny wystarczą

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Wiarus - te 2 centrymetry ma służyć dobremu przepływowi powietrza, który z kolei ma osuszyć wełnę. Jednak jak mówił mi człowiek z Paroc'a nie może byc za duży, bo zacznie wywiewać igiełki. Cały problem, by murarza murowali ścianę równo i nie brudzili lewej strony, bo to zje te 2 cm.

  17. #17

    Domyślnie

    ja jednak pozostanę przy swoim , bo uważam ,że zawsze można zrobić coś lepiej lub gorzej. jeszcze jako ciekawostkę powiem ,że główny inżynier pewnej niemieckiej firmy produkującej klinkier(drugiej na rynku niemieckim) facet 20 lat zajmuje się klinkierem i cegłami elewacyjnymi twierdzi ,że te talerzyki działają też w drugą stronę dotyczy to głownie pólnocy Niemiec gdzie deszcze mają zwyczaj padać bardziej poziomo ,nie dopuszczają wody przesączającej się przez spoiny do wełny Frankai rzuć fax to puszczę ci to co chciałeś.

  18. #18

    Domyślnie

    A co sadzicie o takim rozwiazaniu:
    warstwa nosna + welna + pustka + styropian + klinkier?
    Grubosc styropianu dobrana tak aby punkt skraplania rosy byl wlasnie w styropianie powiedzmy dla -20 stopni Celcjusza. Pomysl taki dlatego, ze welna przepuszczajac wilgoc z wnetrza budynku znacznie obniza swoja izolacyjnosc termiczna i sadze, ze moze ulec zniszczeniu, gdy punkt skraplania znajduje sie w welnie.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    RafaelS - to jakiś pomysł s/f. Chcesz być odkrywcą? Może Ci się to kiedyś udać. Na razie rób jak inni. Ocieplenie jest po to, by właśnie w nim wypadł punkt rosy. Jak policzysz punkt rosy - w temperaturze -20 i -2 to będzie w tym samym miejscu? Styropian od zewnątrz uszczelni ścianę i dopiero będzie problem. A może Ty sobie jaja tu robisz? Fe, nieładnie.

  20. #20

    Domyślnie

    On 2002-02-11 22:14, Frankai wrote:
    ROcieplenie jest po to, by właśnie w nim wypadł punkt rosy.
    I tu jest moja obawa. W technologii szkieletowej stosuje sie taki uklad ocieplenia: folia paroszczelna + welna + folia wiatroszczelna i jednoczesnie paroprzepuszczalna. Jesli nie tak to poprawcie mnie. Chodzi tu o to aby wilgoc z wnetrza nie przedostawala sie do welny. Tak samo jest w przypadku dachu i drewnianego stropu pod strychem nieuzytkowym. Czyli robi sie wszystko, aby z welny raczej usuwac wilgoc niz dopuszczac, by ja przewodzila.
    Jak policzysz punkt rosy - w temperaturze -20 i -2 to będzie w tym samym miejscu?
    W temperaturze na zewnatrz 0 stopni punkt rosy jest na zewnetrznej powierzchni sciany. Im mrozniej tym blizej wnetrza domu. Dlatego grubosc styropianu obliczylbym dla powiedzmy - 20 stopni.
    Styropian od zewnątrz uszczelni ścianę i dopiero będzie problem.
    Przeciez nawet bez styropianu zostawia sie jakies szczeliny wentylacyjne w klinierze a sciana klinkierowa na pewno nie ma takiej paroprzepuszczalnosci jak welna.
    A może Ty sobie jaja tu robisz? Fe, nieładnie.
    Frankai. Mam nadzieje, ze teraz juz tak nie uwazasz.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony