dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 42 z 53
Pokaż wyniki od 821 do 840 z 1055
  1. #821

    Domyślnie

    Dziękują za rzeczową odpowiedź.
    Nie bardzo rozumiem z tym zaworem zwrotnym. Wodą z sieci musi sterować główny elektrozawór (który nie puści wody z pompy do domu) i pompa z założenia ma nie działać przy otwartym elektrozaworze (chyba, że źle to oprogramuje).
    Ja to widzę tak, że mam trójnik (dwa wejścia, jedno wyjście) i na pierwsze wejście przez elektrozawór wchodzi zasilanie z sieci, na drugie pompa (i tu bym dał ten zawór zwrotny, żeby woda z sieci nie pchała wody do zbiornika przez pompę), a wyjście (tu chyba było by dobre miejsce na jakiś filtr, żeby brudy ze zbiornika zatrzymał) rozgałęzia się na poszczególne sekcje. Czy coś jest nie tak?

    Sprecyzuje jeszcze, że nie będę miał dedykowanego sterownika do nawadniania, tylko system automatyki w domu to ogarnie a zasilacz pociągnie kilka elektrozaworów.

  2. #822
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar alek16
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Lubusz
    Posty
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzecholl Zobacz post
    Dziękują za rzeczową odpowiedź.
    Nie bardzo rozumiem z tym zaworem zwrotnym. Wodą z sieci musi sterować główny elektrozawór (który nie puści wody z pompy do domu) i pompa z założenia ma nie działać przy otwartym elektrozaworze (chyba, że źle to oprogramuje).
    Ja to widzę tak, że mam trójnik (dwa wejścia, jedno wyjście) i na pierwsze wejście przez elektrozawór wchodzi zasilanie z sieci, na drugie pompa (i tu bym dał ten zawór zwrotny, żeby woda z sieci nie pchała wody do zbiornika przez pompę), a wyjście (tu chyba było by dobre miejsce na jakiś filtr, żeby brudy ze zbiornika zatrzymał) rozgałęzia się na poszczególne sekcje. Czy coś jest nie tak?

    Sprecyzuje jeszcze, że nie będę miał dedykowanego sterownika do nawadniania, tylko system automatyki w domu to ogarnie a zasilacz pociągnie kilka elektrozaworów.
    Teraz juz więcej wiemy na temat Twojego nawodnienia ,jeżeli nie masz na pompie zaworu zwrotnego to masz racje.Powinno działać ,to tylko nawodnienie...Życze,aby starczyło wody na zasilaniu kilku sekcji w jednym czasie...
    Ci co uczą innych nic nie umieją,Ci co umieją...robią.

  3. #823

    Domyślnie

    Właśnie zmierzyłem wydatek wody na kranie w ogrodzie, ok. 30 l/min. Pompa w zbiorniku ma maksymalny wydatek 92l/min (https://sklep-hydros.pl/pompy-zatapi...-omnigena.html) i zakładam, że po pokonaniu wszystkich przeszkód ten wydatek na poziomie 40-60l się utrzyma. W danych technicznych nie ma podanego ciśnienia, ale ze 4 Bary powinna wytworzyć (3-4 Bary ustawie na reduktorze wody z sieci). Przy podlewaniu z węża z pompy widzę kolosalną różnicę jeśli chodzi o wydatek wody w porównaniu z siecią, więc powyższe dane nie są z kapelusza (choć przyznam, że do pompy mam podłączony wąż 3/4 a do kranu 1/2 co potęguje różnice w wydatku).
    Podsumowując zakładam, że wydatek z pompy będzie ok 2 razy większy niż z sieci, stąd pomysł żeby na siłę nie dusić pompy i uruchamiać na niej 2 sekcje (jak się okaże, że jednak 2 sekcje to za dużo, to zawsze mogę to zmienić na jedną).
    Masz racje, że to tylko podlewanie dlatego nawet nie próbuje liczyć spadków ciśnienia i ostatecznego wydatku z pompy, ale jak coś robie to staram się to robić w miarę możliwości dobrze, a teraz mam jeszcze możliwość (choć przy większym nakładzie) na oparciu "systemu" tylko o zbiornik z pompą (uzupełniany wodą z sieci) i dlatego chciałem się upewnić czy nie pominąłem jakiegoś aspektu.

  4. #824
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    grzecholl zwróć uwagę że te 4bar uzyska pompa przy zerowym wydatku (wykresu) przy 3bar to ta 1000 da około 40l/minKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompa-zatapialna-multi-tp-1000-230v-omnigena.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	38,6 KB
ID:	432129

  5. #825

    Domyślnie

    Proszę o pomoc -jak nawadniać małe drzewka owocowe i ozdobne na glinie? Linia nawadniająca nie ma sensu, bo odległość pomiędzy drzewkami ok. 3m. Położyć wąż pełny i na wysokości drzewek dawać jakieś nawadnicze? Ale jakie? Dokorzennie, czy nawierzchniowe? A może pętelka z linii nawadniającej dookoła każdego drzewka?

  6. #826
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar alek16
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Lubusz
    Posty
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel.w Zobacz post
    Proszę o pomoc -jak nawadniać małe drzewka owocowe i ozdobne na glinie? Linia nawadniająca nie ma sensu, bo odległość pomiędzy drzewkami ok. 3m. Położyć wąż pełny i na wysokości drzewek dawać jakieś nawadnicze? Ale jakie? Dokorzennie, czy nawierzchniowe? A może pętelka z linii nawadniającej dookoła każdego drzewka?
    Możesz położyć linię pełną-montażową i wkłuć się kroplownikami lub emiterami ,które mogą mieć płynną regulację wypływu wody,nawet do ok.70 l/godz.
    Ci co uczą innych nic nie umieją,Ci co umieją...robią.

  7. #827

    Domyślnie

    Dzięki! I muszę jeszcze z pewnych względów zamykać okresowo 1 zraszacz MP3000 - czy istnieje jakaś zaślepka, żeby wkręcić do korpusu? Ew. jak to zrobić?

  8. #828

    Domyślnie

    Mamy u nas na działce glebę piaszczystą , bardzo dobrze przepuszczalną . Posiałem kilka dni temu trawę i mam dość już przestawiania podlewaczek i pomyślałem aby ten kawałek ogrodu gdzie będzie trawa automatycznie podlewać.

    Zmierzyłem jaką wydajność ma nasza studnia (pompa głebinowa) i wyszło że 10l napełniało się 16s wiec wydajność około 2250l na godzinę.

    Wyliczyłem obszar i wyszło mi że po odjęciu rabaty jaka jest przewidzana w środku trawnika wyszło około 310 m trawnika

    Naniosłem wymiary do programu Gardeny MyGarden i automat wyliczył mi że potrzebuje 14 sekcji ???

    Tutaj pokazane jak to wygląda ..

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tempsnip.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	77,4 KB
ID:	432591

    Czy faktycznie jest potrzebne aż tyle zraszaczy , tyle linii zasilajacych i tak rozbudowany system nawadniania ?

    Rabata oczywiście ja zostanie "nawodniona" to też jej nic się nie stanie ...
    Na najdłuższym boku trawnika są zasadzone thuje , więc jak je się nawodni to też zapewne nic im się nie stanie ...

    Tak z ciekawości przy takim wydatku wody jaki mam jak dużo minimalnie musi być sekcji zasilających ?
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 17-07-2019 o 12:33
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #829

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    automat wyliczył mi że potrzebuje 14 sekcji ???
    Hej,

    widzę że masz 14 zraszaczy a nie sekcji... Zmierzyłeś wydatek źródła, ale jakie ciśnienie?
    Potem dopiero interpolujesz wyniki, dzielisz przez łączne zapotrzebowanie i wychodzi ilość sekcji...


    Jednocześnie mam pytanie: jak radzicie sobie z liniami kroplującymi? Podłącza się pod którąś sekcję
    czy tworzy osobną? Bo z tym drugim to był by problem: zapotrzebowanie kropelek to ok. 500 l/h a typowe
    dla moich sekcji to 1300 l/h. Zasilanie z pompy więc przydusić jej raczej nie mogę...

    Pozdrawiam ogrodniaków!
    Ostatnio edytowane przez Puhacz ; 18-07-2019 o 11:35

  10. #830

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puhacz Zobacz post
    Hej,

    widzę że masz 14 zraszaczy a nie sekcji... Zmierzyłeś wydatek źródła, ale jakie ciśnienie?
    Potem dopiero interpolujesz wyniki, dzielisz przez łączne zapotrzebowanie i wychodzi ilość sekcji...

    Przy "kraniku" jest narysowana ilość sekcji. Jest 14 sekcji , i 14 elektrozaworów i aż 3 sterowniki gardeny.
    Na rozpisce Gardeny to pięknie jest wszystko narysowane ...

    Co do ciśnienia to mam pompę głębinową. Ciśnienie ma ustawiona 1,5 - 3 bar , ale przy większym odbiorze wody pompa działa cały czas i wtedy ciśnienie jest około 2,4bar
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #831

    Domyślnie

    Ja zrobiłem od drugiej strony (system oparty na rainbird):
    Zaprojektowałem zraszacze, podzieliłem na 4 sekcje (2 x statyczne, 2 x rotory), każda ma zapotrzebowanie ok. 1,3 - 1,4 m3/h.
    Do tego teraz dobieram pompę, uwzględniam spadki ciśnienia na terenie, przepływ w rurach, złączkach, elektrozaworach itp.
    Ze względu na pompę, wyszło mi że optymalnie powinienem mieć przepływy po 2-3 m3 a więc sekcję będę łączył po dwie.
    Ale o 14 sekcjach na ogodzie Twojej (podobnie do mojej - ja mam 550 m2 trawy) wielkości to jeszcze nie słyszałem !!!

    Do tego jeszcze linia kroplująca, ale chyba ze względu na wymogi czystości wody i znacznie mniejsze zapotrzebowanie zrobię ją z kranówki na osobnym zaworze jako osobna sekcja.

    Pozdr!

  12. #832
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Witajcie,

    Po przemyśleniach zmieniłem koncepcje układu nawadniania. Zamiast niewydolnego systemu zasilanego z domu wkopałem szambo betonowe i będę podlewał przy użyciu pompy. Mam pytania do znawców tematu:
    1. Będę miał 5 sekcji (sterownik na 6 elektoraworów rainbird), planuję 5 nitek zasilających (2x30m, 1x40m, 2x60m) - jakimi rurami to ciągnąć? DN32 czy wystarczą DN25.
    2. Rura calowa to DN25 czy DN32? Jaki rozmiar rur głownych dobrać, by nie było problemu z przejściówkami i podłączeniami elektrozaworów.
    3. Sekcje będą obsługiwać po 2-3 linie kropkujące po ok 50 m każda. - wpinać je bezpośrednio pod te DN32 lub DN25 czy też stosować jakieś przyłącza, redukcje itp?
    4. Planuję pompę z automatem - tłoczy wodę po wykryciu spadku ciśnienia w systemie.

    Proszę o podpowiedzi, dzięki.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  13. #833
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Witajcie,

    Po przemyśleniach zmieniłem koncepcje układu nawadniania. Zamiast niewydolnego systemu zasilanego z domu wkopałem szambo betonowe i będę podlewał przy użyciu pompy. Mam pytania do znawców tematu:
    1. Będę miał 5 sekcji (sterownik na 6 elektoraworów rainbird), planuję 5 nitek zasilających (2x30m, 1x40m, 2x60m) - jakimi rurami to ciągnąć? DN32 czy wystarczą DN25.
    2. Rura calowa to DN25 czy DN32? Jaki rozmiar rur głownych dobrać, by nie było problemu z przejściówkami i podłączeniami elektrozaworów.
    3. Sekcje będą obsługiwać po 2-3 linie kropkujące po ok 50 m każda. - wpinać je bezpośrednio pod te DN32 lub DN25 czy też stosować jakieś przyłącza, redukcje itp?
    4. Planuję pompę z automatem - tłoczy wodę po wykryciu spadku ciśnienia w systemie.

    Proszę o podpowiedzi, dzięki.
    1. U mnie projekt przewidywał od pompy do elektrozaworów pe32 a wyjście na sekcję pe25 i przy każdym zraszaczu obejma i przejście na rurę 16 mm w każdym sklepie z nawodnieniem dostaniesz wszystkie potrzebne złączki i przejściówki
    2. Z tego co się orientuje to 25 to 1 cal a 32 to około 1 1/4
    3. U mnie linia kroplujaca jest bezpośrednio podpięta

    Ze swojej strony polecam zrobić projekt wszystko ci policzą a najczęściej za projekt nie płacisz jak zamawiasz u nich.
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  14. #834
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Hej,

    W okolicy brak sklepów a takim asortymentem, kupuje przez aledrogo, raczej w różnych sklepach więc z tym projektem słabo

    Jakie miałeś odległości od elektrozaworów do końca sekcji?

    W sumie różnica cen rur pomiędzy 32 a 25 nie jest jakaś wielka i spokojnie do przełknięcia, ale z tego co widziałem to elektrozawory 1 cal a większe to spora różnica. I tu mam zagwozdkę.
    Ze względu na umieszczenie źródła wody (na środku działki) pompa i elektrozawory będą po środku, a sekcje będą się rozbiegały każda w innym kierunku, to od pompy będzie może 2-3 metry DN32 i tu będą już elektrozawory. Pewnie trzeba będzie dać DN32, choć np mam 3 sekcje po 30-40 metrów na których będą tylko linie kroplujące 2-3 na rurę. Warto tam zakopywać DN32 czy to raczej strzelanie z armaty do komara i spokojnie wystarczy DN25.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  15. #835
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Hej,

    W okolicy brak sklepów a takim asortymentem, kupuje przez aledrogo, raczej w różnych sklepach więc z tym projektem słabo

    Jakie miałeś odległości od elektrozaworów do końca sekcji?

    W sumie różnica cen rur pomiędzy 32 a 25 nie jest jakaś wielka i spokojnie do przełknięcia, ale z tego co widziałem to elektrozawory 1 cal a większe to spora różnica. I tu mam zagwozdkę.
    Ze względu na umieszczenie źródła wody (na środku działki) pompa i elektrozawory będą po środku, a sekcje będą się rozbiegały każda w innym kierunku, to od pompy będzie może 2-3 metry DN32 i tu będą już elektrozawory. Pewnie trzeba będzie dać DN32, choć np mam 3 sekcje po 30-40 metrów na których będą tylko linie kroplujące 2-3 na rurę. Warto tam zakopywać DN32 czy to raczej strzelanie z armaty do komara i spokojnie wystarczy DN25.
    Na alleg... też można zamówić projekt, ale to tylko sugestia ( ja uważam że jeśli ktoś może to policzyć to po co się męczyć a skręcanie to juz juz przyjemność)
    U mnie najdalej położony zraszacz to około 60m od elektrozaworu.
    Nie jestem fachowcem, ale jeśli dasz zbyt dużą rurę to też nie dobrze ( gdzieś o tym czytałem), ja bym został przy pe25.
    Ile będzie zraszaczy na sekcji i z jakim przepływem?
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  16. #836
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Z trawskiem to ja akurat nie mam problemu, pod spodem glina i dobrze trzyma wodę, teraz w czasie suszy podlałem trawę tylko raz i przeżyła, nie zbrązowiała nawet. Dlatego trawę tylko w części reprezentacyjnej będę może niżej kosił i nawadniał na resztę szkoda zachodu bo zajadę się z koszeniem (działka 40 ar). 4 zraszacze tam planowałem, przepływów i zasięgów jeszcze nie mierzyłem, bo na razie trwają negocjacje z żoną gdzie daje swoje klomby
    Zraszacze u mnie to ok, 40 m od elektrozaworu.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  17. #837
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    hej mam pytanie niektóre zraszacze rotacyjne mają zasięg do 15m (dysza, ciśnienie) czy tym tabelom można wierzyć ja bym potrzebował ok 12m zasięgu jest to realne?

  18. #838
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    hej mam pytanie niektóre zraszacze rotacyjne mają zasięg do 15m (dysza, ciśnienie) czy tym tabelom można wierzyć ja bym potrzebował ok 12m zasięgu jest to realne?
    Możesz śmiało zaufać tym tabelą, przynajmniej jeśli chodzi o huntera bo takie mam i sprawdzałem kilka dysz.
    Dom parterowy , całość podłogówka 145 m2(obecnie grzane 115 m2)+ jedna drabinka, ściany BK+20cm styro grafitowego 031, posadzki i strop 15cm styro 038 , okna 3szyby V90+ , kominek "ala" koza, wentylacja mechaniczna Brookvent air cycle 1.2
    Ogrzewanie Pompa Ciepła 7 kW made by Wihajster Dz odwierty 4x50m

  19. #839
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ja też działam na Hunter-ze i faktycznie 12 m zasięgu to nie problem - tylko czas pracy - oczywiście, aby podlewać na tą odległość sterownik musi być ustawiony na inny czas - dłuższy niż na dyszach o mniejszym zasięgu.
    Zraszacze PGJ to już inna zabawa i inne parametry (zasieg do 11m )ale wody duuużo. do 16mm/h
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  20. #840

    Domyślnie

    Witam. Chcę położyć w utwardzeniu pod kostkę rury przelotowe do ew. nawadniania czy prądu na przyszłość. Wydaje mi się, że warto takie przepusty sobie zapewnić, tylko pytanie jakiej średnicy? Rura kanalizacyjna fi 110 wydaje się za duża, więc czy fi 50 wystarczy?

Strona 42 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony