dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 48 z 53
Pokaż wyniki od 941 do 960 z 1054
  1. #941

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Wielkie dzięki !!

  2. #942
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał skal Zobacz post
    .
    Najprościej byłoby przedmuchać ale by zmniejszyć spadki ciśnienia muszę zastosować właśnie fi 32.
    Proszę o poradę.
    Napiszę tak od wielu lat pompuję cały układ na zimę sprężonym powietrzem, odkamieniam zraszacze i czyszczę sitka.
    Każdy obwód osobno i każdy elektrozawór. Od 8 lat nic mróz nie zaszkodził instalacji.
    Pozdrawiam.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #943

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Napiszę tak od wielu lat pompuję cały układ na zimę sprężonym powietrzem, odkamieniam zraszacze i czyszczę sitka.
    Każdy obwód osobno i każdy elektrozawór. Od 8 lat nic mróz nie zaszkodził instalacji.
    Pozdrawiam.
    Naprawdę dziękuję za odpowiedź. Będzie znacznie łatwiej. Zysk dla mnie oczywisty.

  4. #944

    Domyślnie

    Witajcie,

    Jakiś czas temu dzieki temu forum udało mi sie zbudować domek. Teraz przyszedł czas na realizację ogrodu. Powoli powstają kolejne elementy "małej architektury", a w miarę jak mam czas, zgłębiam tematykę nawadniania. Proszę zweryfikujcie moje przemyślenia i poprawcie jeśli się mylę:

    1. Mam zainstalowaną pompę głębinową Omnigena SKT150 zamontowaną na głębokości 38m.
    2. Czytając z wykresów (np z tej strony https://sklep-hydros.pl/pompy-glebin...UaAilEEALw_wcB) wychodzi że w moim przypadku pompa powinna wydać 1.9m.sz/h.
    3. Biorąc pod uwagę, że wypadałoby mieć na zraszaczach 3Bar sytuacja zmienia się na dużo gorszą. Sumując (1Bar = 10m wysokości podnoszenia) głębokość zanurzenia oraz te 3Bar na zraszaczu - powinienem odczytywać wydajność pompy na 70m. Daje to około 1-1,1m.sz/h

    Ma to co napisałem sens?

    Kontynuując:
    4. Pompa ma krociec 1" który przechodzi w rurę PE40 (80m) doprowadzoną do domu gdzie mamy zwężenie do 1", zawór zwrotny na 1". Tu instalacja się rozgałęzia na 1" przechodzący dalej w rurę PE40 (wyjście na nawadnianie ogrodu) oraz instalację domową (hydrofor, sterownik ciśnieniowy pompy itp). W tym układzie mam 1 sterownik ciśneinia zarówno do instalacji domowej jak i projektowanego nawadniania ogrodu.

    Co chciałbym podlewać:
    - około 1800mkw trawy, raczej nieregularny kształt z małą architekturą ogrodową więc mix PGP Ultra jak i MP Rotatorów lub statycznych.
    - tujki, krzaczki, drzewka - tu cząściowo mam linię kroplującą - do modernizacji/rozszerzenia

    I jak teraz sobie myślę jakie mam opcje:
    A) Zostawić pompę tak jak jest, dzielić PGP Ultra po 2 na sekcjęprzy dyszach < 2.5, MP Rotatory dobierać też pod max 1,1msz/h, linia kroplująca podział na odcinki odpowiedniej długości.
    B) dołożenie pompy wspomagającej podlewanie ogrodu - boję się że zwiększę ciśnienie ale nie wydatek wody
    C) wymiana pompy głębinowej na taką o większym wydatku. Jeśli tak to jaką?

    Dużo pytań i wątpliwości, ale liczę na Was i Waszą pomoc.

  5. #945

    Domyślnie

    Ad. 1, 2, 3 ma sens.

    Przy takiej wydajności pompy też podlejesz. Tylko będzie to zajmować dużo czasu. Tylko przelicz czy koszt dodatkowych rur, elektrozaworów, większy sterownik, itp., bo przecież musisz podzielić to na znacznie więcej sekcji, nie będzie większy niż nowej większej pompy. Ewentualnej większej pompie musi oczywiście też studnia podołać.

  6. #946
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gussto

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-400
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam forumowiczów

    Wykonałem w swoim ogrodzie instalację nawadniania na Claberze. Wyjście na ogród rurą fi 25 później trójnik i dwa obwody. Wewnętrzny przy domu ma 9 zraszaczy a zewnętrzny przy płocie 14. Wszystkie zraszacze Claber 90006 i rury fi 25. Problem polega na tym, że po włączeniu wody podlewają zaledwie pierwsze 4 zraszacze na każdym obwodzie i to na odległość max 1 metr.. Na wejściu mam ciśnienie 4 bary ale wyjście na ogród rurą 1/2 cala. Zamierzam teraz przerobić wyjście na ogród na większą rurę 1 cal. Pytanie czy to wystarczy tzn. czy przy tym ciśnieniu i instalacji na rurze 25mm dam radę zasilić łącznie 23 zraszacze tak aby podlewały na odległość min 3 metry?

  7. #947
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gussto Zobacz post
    Witam forumowiczów

    Wykonałem w swoim ogrodzie instalację nawadniania na Claberze. Wyjście na ogród rurą fi 25 później trójnik i dwa obwody. Wewnętrzny przy domu ma 9 zraszaczy a zewnętrzny przy płocie 14. Wszystkie zraszacze Claber 90006 i rury fi 25. Problem polega na tym, że po włączeniu wody podlewają zaledwie pierwsze 4 zraszacze na każdym obwodzie i to na odległość max 1 metr.. Na wejściu mam ciśnienie 4 bary ale wyjście na ogród rurą 1/2 cala. Zamierzam teraz przerobić wyjście na ogród na większą rurę 1 cal. Pytanie czy to wystarczy tzn. czy przy tym ciśnieniu i instalacji na rurze 25mm dam radę zasilić łącznie 23 zraszacze tak aby podlewały na odległość min 3 metry?
    Jeśli są dwa obwody to te zraszacze będą działały tak samo. Jest ich zbyt dużo na jeden obwód.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #948

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Ad. 1, 2, 3 ma sens.

    Przy takiej wydajności pompy też podlejesz. Tylko będzie to zajmować dużo czasu. Tylko przelicz czy koszt dodatkowych rur, elektrozaworów, większy sterownik, itp., bo przecież musisz podzielić to na znacznie więcej sekcji, nie będzie większy niż nowej większej pompy. Ewentualnej większej pompie musi oczywiście też studnia podołać.
    Dzięki agb za szybką odpowiedź.
    Policzyłem wstępnie że conajmniej 10-12 PGP Ultra potrzebuję (pewnie wyjdzie więcej jak dokłądnie sie do planu przyłożę), i MP Rotator też około 15 szt. do tego dochodzi kilka setek metrów lini kroplującej. Dziś rozmawiałęm wstępnie z firmą która wykonywała mi swojego czasu studnię. W najbliższym tyg podjadą z 3 różnymi pompami. Zanurzą najbardziej wydajną i jak sie po godzinie pompowania nic nie wydarzy - taką mi zamontują. Wstępnie co do parametrów to powinienem otrzymać minimum 70l/min przy ciśnieniu 3Bar w najsłabszej opcji. W optymistycznej jak mi studnia wystarczy powinienem dobić do 90l/min przy podobnym ciśnieniu. Powinno byc wystarczające by podpiąć po 6 rotorów i pobawić się grubszymi dyszami
    Szczęśliwie wszędzie mam PE40 poza krótką zwężką na zawory w domu - powinno śmigać. patrząc na tabelę https://www.pompylublin.pl/upload/tabela_strat.pdf to strata na 100m PE40 to 0.8Bar czyli pompa powinna mieć zapas mocy ponad 1Bar od projektowanego ciśneinia w instalacji, no może troche większy zapas Trochę niepokoi mnie duża prędkość przepływu wody. Wychodzi dla 70l/min aż 1.8m/s - czy to nie będzie problem? Czytałęm że zalecane prędkości to 1-1.5m/sek a dopuszczalne są do 2m/sek

    To mam juz zajęcie na najbliższy tydzień - dokończyć rozgrzebane prace w ogrodzie, dokończyć projekt nawadniania i obliczenia. A potem z górki - urlop i kompletowanie sprzętu i to co tygryski lubią najbardziej zabawa gadżetami, tzn skręcanie systemu

  9. #949
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar luke_p
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Posiadam zakopany szczelny betonowy zbiornik 10m3 na wodę deszczową. Woda zbiera się z nim z poprzedzającej go studni chłonnej, czyli jak się studnia chłonna przelewa to wtedy woda trafia do tego zbiornika. Planuję już od jakiegoś czasu ogarnięcie tematu wykorzystania tej wody do podlewania. Niestety mam duży problem z doborem komponentów. Najbardziej z doborem pompy jaką tam zastosować. Czy głębinową, zatapialną czy zew?.

    Wszystko wskazuje na to że cały system ziemny nawodnienia będę chciał zbudować w oparciu o rozwiązania RainBird. Nawadnia będę głównie sekcje trawnikowe. Niestety ile zraszaczy na jedną sekcję będzie jeszcze nie wiem, ale pewnie coś między 3-4.


    W sumie nie wiem czy jest sens robić system, który naraz pozwoli pracować bardzo dużej ilości zraszaczy. Szczególnie że mam trawniki z czterech stron świata. Od wschodu jakieś 200m2, od południa ze 150m2, od zachodu jakieś 100m2 i na północ około 200m2. To są gołe trawniki. Natomiast są jeszcze tereny z rabatami, drzewami itp. Wszystko razem ma jakieś 1100m2, powierzchni zielonych.

    Nie planuję dodatkowo nawadniać regionów ogrodu gdzie są drzew (choć nie wiem czy to dobry pomysł) bo one już są na tyle duże że dają sobie radę. System ma być też w miarę ekonomiczny.

    Największy problem jednak to pompa. Nie wiem jaką dobrać, dzwoniłem po sklepach dopytywałem ale niestety nie wiem czy odpowiedzi są dobre. Są różne. Jedni radzą mi głębinową, ale do tak dużego zbiornika gdzie lustro wody jest duże a pompa wyłącza się jak zbiornik będzie w połowie pełny to nie ma sensu.

    Zatapialna wydaje się bardzo dobra z pływakiem, ale najmocniejszą jaką widziałem to Omnigena:

    - Pompa Multi Diver 1200 Automat
    - Pompa zatapialna Multi TP 1000

    lub może z wyższej serii: Multi WQ, są nie wiele droższe a zgodnie ze specyfikacją mają chyba większą wydajność?

    Zatapialna pompa jest tutaj bardzo wygodna, bo zamykam ją w zbiorniku i podłączam się do niej już instalacją. Jeśli pompa ma być zew, to muszę przygotować dla niej jakieś pomieszczenie.

    Czy mogę liczyć na pomoc w doborze pompy?
    Mam też pytanie co do zraszaczy. Jakie najlepiej dobrać, takie obrotowe czy punktowe? Te obrotowe mam obawy że najwięcej wody leją do punktu gdzie strumień jest prowadzony czy może to jest kwestia odpowiednich dysz?

    Dopiero się wdrażam w temat
    Ostatnio edytowane przez luke_p ; 02-07-2020 o 11:49

  10. #950

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    Orientuje się ktoś czy jest możliwość podłączenia modułu wifi do sterownika rain bird esp-rzx? Ten model ma złącze accessories ale w instrukcji jest tylko podane, że złącze akcesoriów zapewniają możliwość rozbudowy
    systemu w przyszłości.
    Jest to takie same złącze jak w nowszym modelu esp-rzxe ale podejrzewam, że wymagana była by jakaś aktualizacja oprogramowania?

  11. #951

    Domyślnie

    Czy pochwali się ktoś z Was dodatkową armaturą przygotowaną do przedzimowego przedmuchiwania instalacji powietrzem?
    Rozkręcałem od przyłącza i nie jest to najlepsze rozwiązanie, wolałbym chyba coś dodać w granicy skrzynki z elektrozaworami, a może w skrzynce na dolocie do rozdzielacza idzie zmieścić jakiś trójnik + odcięcia?

  12. #952
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

  13. #953
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ja mam może dwa.. trzy takie układy? - przyłącze standardowe do kompresora i zawór zwrotny w kierunku wody - to wkręcone do rury zasilania poprzez trójnik nic prostszego i bardzo niezawodne
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #954

    Domyślnie

    CityMatic -wątek umiera, wiec kolejny temat: nawadnianie skarpy przytarasowej o szerokości 1.7m kat ok. 30st. Rzuciłem wzdłuż skarpy 2 linie kroplujace na ziemię i zamierzałem przykryć tkaniną, ale zaczeły sie robić żleby od spływającej wody, więc czy nie dać tych linii na geotkaninie? Jak to sie robi?

  15. #955
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel.w Zobacz post
    CityMatic -wątek umiera, wiec kolejny temat: nawadnianie skarpy przytarasowej o szerokości 1.7m kat ok. 30st. Rzuciłem wzdłuż skarpy 2 linie kroplujace na ziemię i zamierzałem przykryć tkaniną, ale zaczeły sie robić żleby od spływającej wody, więc czy nie dać tych linii na geotkaninie? Jak to sie robi?
    Możesz i dać na taninie ,ale widocznie jest zbyt duże ciśnieni lub zbyt długi czas nawadniania. Może , faktycznie jest zbyt duży spadek.
    Napisałem w https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7943716 o emiterach może warto je zastosować zamiast linii kro-plującej? Jest tam aż tyle roślin? że trzeba linię kroplującą?.
    Pamiętaj , że we wszystkim trzeba znać umiar lepiej jest podlać roślinę rzadziej niż zbyt często.

    A, że wątek umiera to chyba dobrze, w nim same konkrety, jeśli ktoś zrobił działa i tyle....a teraz już jesień, powoli będzie zimniej i czas zamknąć nawadnianie i dać rośliną odpocząć. Wiadomo jak nie spadnie śnieg trzeba dobrze nawodnić, ale już nie nawadnianiem tylko wąż i wiadro.
    Ja kiedyś podlewałem jak było - 2C, bo długo nie było śniegu, a po pracy już było późno i temperatura zaczęła spadać.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #956

    Domyślnie

    Dzięki! No będzie sporo roślin. Ja nie podlewam teraz ( w tym roku mało podlewałem), ale kończę skarpę południową i po myślałem że na wszelki wypadek dam 2 linie w poprzek. A wg Ciebie lepiej pod tkaniną czy jednak na? Emiterów musiałoby być b. dużo...

  17. #957
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel.w Zobacz post
    Dzięki! No będzie sporo roślin. Ja nie podlewam teraz ( w tym roku mało podlewałem), ale kończę skarpę południową i po myślałem że na wszelki wypadek dam 2 linie w poprzek. A wg Ciebie lepiej pod tkaniną czy jednak na? Emiterów musiałoby być b. dużo...
    Lepiej na, dlatego że łatwiej jest sadzić rośliny, pielęgnować ustawić odpowiednie odstępy roślin, itp. Nawadnianie kropelkowe nie jest nawadnianiem płaszczyznowym, dodatkowo zastosujesz ściółkę aby przykryć agro-tkanine więc i ukryjesz instalację.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #958

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    ...Nawadnianie kropelkowe nie jest nawadnianiem płaszczyznowym....
    Hmmm, liniowym? ale jak mam 2 linie i spadek to woda rozprzestrzeni się chyb a odrobinę

  19. #959
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel.w Zobacz post
    Hmmm, liniowym? ale jak mam 2 linie i spadek to woda rozprzestrzeni się chyb a odrobinę
    To nawadnianie punktowe-selektywne z góry ma założenie i wydajność i odległość, a więc precyzyjnie "trafia" w roślinę.
    Oczywiście że w czasie... każda linia kroplująca zmoczy jakiś teren jednak miejsce otworku będzie przenawodnione.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  20. #960
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    To jak właściwie powinno się nawadniać skarpę z krzakami? Ja też będę miał skarpę o kącie 30st i szerokości około 2m. Na niej mają być krzewy w odstępie 50cm. Co wg Was jest najlepsze do nawodnienia takiej skarpy? Linia kroplująca się nie sprawdzi?

Strona 48 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony