dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 53
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 1054
  1. #1001

    Domyślnie

    Dzięki CityMatic Tak chcieliśmy ale pomyśleliśmy o zatykaniu ziemią itp otworków

  2. #1002
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nataly Zobacz post
    Dzięki CityMatic Tak chcieliśmy ale pomyśleliśmy o zatykaniu ziemią itp otworków
    Można, najlepiej przysypuje się to żwirkiem, korą , wiórami - ziemia to jest ostateczność bo może dojść do oblepienia otworku i późniejszy niesprawny transmiter.
    Jest też utrudniona kontrola czy działa.. bo ogólnie jeśli nie jest bezpośrednio przy roślinie to podczas działania namaka obszar ok 10-20 cm wszystko właśnie zależy od podłoża. Ta plama wilgoci, a więc punktowość jest najmniejsza w żwirze, a największa w glinie.
    Wg mnie i tak najlepiej jest zasypać taką rurę nawadniania kropelkowego - jeśli nie jest w szklarni czy pod agro-tkaniną. Latem Słońce tak nagrzewa rurę, że woda potrafi się w niej zagotować.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #1003

    Domyślnie

    CityMatic -dzięki za pomoc i profesjonalizm

  4. #1004
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mardor1971

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    nowa sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    389

    Domyślnie

    potrzebuję pomocy. Mam sterownik nawadniania gardena 6030 i potrzebuję czujnik deszczu. Oryginalny gardeny jest drogi i chyba wycofywany ze sprzedaży. Szukam jakiegoś dobrego niedrogiego i działającego ze sterownikiem gardeny.
    projekt Tymek 135 użytkowych. ściany 24 keramzyt plus 20 styro, sufit 25-30 wełny, na podłodze 23 cm styro ogrzewanie całośc podłogówka 160 m kw 5,5 cm Agila Sols pompa ciepła Dimplex HPK9TEW, odwiert 2*100 m, okna MS 3 szybowe z roletami zewn,2 dorosłych 2 dzieci. Fotowoltaika 8,8 solaredge, produkcja 2020 9,86 mwh

  5. #1005

    Domyślnie

    a ja jeszcze wracam z tematem nawadniania paska trawnika 3x20 mb. P=2.5 at, posiadam jakieś kilka szt. pozostałości MP1000/2000/3000 i będą testy. Gdyby dać MP1000, to ile sztuk maxymalnie może być na 1 linii 180/210st? Ew. oprócz tych za wąskich "stripów" są jeszcze jakieś ciekawe rozwiązania, ew. jakieś kombinowane?

  6. #1006
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nataly Zobacz post
    a ja jeszcze wracam z tematem nawadniania paska trawnika 3x20 mb. P=2.5 at, posiadam jakieś kilka szt. pozostałości MP1000/2000/3000 i będą testy. Gdyby dać MP1000, to ile sztuk maxymalnie może być na 1 linii 180/210st? Ew. oprócz tych za wąskich "stripów" są jeszcze jakieś ciekawe rozwiązania, ew. jakieś kombinowane?
    6 sztuk można dać bez problemu - ja nie lubię tego typu "kręciołków" bo przy starcie i zakończeniu bardzo obniżają swoje pole działania.
    Lepiej takie wąskie paski ustawia się na dyszach pasmowych:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dy4.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	67,3 KB
ID:	456828
    ale to zapewne już wiesz, bo długo nikt nie odpisywał.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #1007

    Domyślnie

    Wykorzytujemy Hunterta, który ma wąskie te paski, natomiast widzę, że Reinbird ma prawdopodobnie szersze pasy, więc takie potzrebujemy...

  8. #1008

    Domyślnie

    Cześć, mam wątpliwości przy realizacji nawadniania, a raczej instalacji podlewania ogrodu.
    W piwnicy zainstalowałem zbiorniki na 4,8 m3 deszczówki, w ramach programu "Moja Woda" mam zamiar uzyskać częściowy zwrot środków.
    Zagwozdkę mam z wyborem pompy. Pompa będzie zainstalowana w piwnicy przy zbiornikach, tuż pod poziomem gruntu. Z niej będzie poprowadzona instalacja do dwóch zaworów z przodu i z tyłu domu, a stamtąd będzie podlewanie ręczne wężami oraz mycie samochodu. Zamierzam dla wygody wyprowadzić włącznik pompy do przycisku obok zaworu.

    1. Co się stanie jeśli włączę pompę, a żaden zawór nie będzie otwarty? Piszą przy wielu pompach, że mają zabezpieczenie przed przegrzaniem się, ale czy to jej nie zaszkodzi? Chciałbym ma przykład na końcu węża mieć pistolet zraszający i okresowo otwierać i zamykać jego zawór spłukując samochód bez obaw o pompę.
    Czy na przykład taka pompa: NAC GPE-120K będzie wystarczająca, czy też musi być to model z wyłącznikiem ciśnieniowym, na przykład: NAC GPE 120-A-K, czy też jedynym sensownym rozwiązaniem jest pompa ze zbiornikiem hydroforowym, na przykład: NAC BSE 120-19-K
    Chcę być spokojny o pompę, ale nie chciałbym też przeinwestować w tak proste zadanie jak podlewanie wężem i mycie samochodu.
    Powyższe przykłady pomp firmy NAC przypadkowe, nie jestem jakimś fanem, ale u nich znalazłem trzy opcje, między którymi się waham.

    2. Co się stanie w sytuacji, gdy skończy się woda w zbiorniku deszczówki? W instrukcjach pomp piszą, że praca na sucho jest niedopuszczalna. Da się jakoś sensownie zabezpieczyć przed taką sytuacją?

  9. #1009
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    Pierwsza się nie nadaje- nie ma zabezpieczenia do pracy na sucho. Druga ma zabezpieczenie do pracy na sucho, ale przydałoby się żeby miała ciągły odbiór wody- odkręcony zawór. Trzecia ma presostat- ta sprawdziłaby się najlepiej, z tym że nie widzę aby miała zabezpieczenie przed pracą na sucho.. Pamiętaj że są to pompy do wody czystej- będziesz mieć jakiś filtr?

  10. #1010

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Filtr zamierzam mieć.
    Rozumiem, że ta druga pompa zabezpieczy przed ewentualną pracą na sucho, a ta trzecia - przed zamkniętymi zaworami?
    Co w takim razie zabezpieczy pompę przed obydwoma przypadkami i kosztuje do 500PLN?

  11. #1011

    Domyślnie

    CityMatic -w tym roku zapominaliśmy odwodnić instalację przed zimą. Spadek wzdłużny ok 3% -co grozi na pewno, ew. czego się spodziewać? Będą na pewno uszkodzenia , czy tylko mogą być?

  12. #1012
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel.w Zobacz post
    CityMatic -w tym roku zapominaliśmy odwodnić instalację przed zimą. Spadek wzdłużny ok 3% -co grozi na pewno, ew. czego się spodziewać? Będą na pewno uszkodzenia , czy tylko mogą być?
    Odpisałem ale się nie opublikowało - więc skrócę do minimum - okaże się wiosną
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #1013

    Domyślnie

    Chciałbym sam stworzyć projekt nawodnienia ogrodu, chciałbym z kimś doświadczonym wyjaśnić pewną kwestię.
    Przyjmijmy, że mam 8 sekcji w ogrodzie, moja pompa nawadniająca przy wydajności 100l/min osiąga ciśnienie 10 barów.
    Sekcja nr 1 zawiera 3 zraszacze, które są wyregulowane i działają optymalnie przy ciśnieniu 3 bary, jej zapotrzebowanie to 15l/min.
    Analogicznie pozostałe sekcje wykorzystują tylko część dostępnej wody. Czy każda sekcja powinna zawierać indywidualny reduktor ciśnienia? W którym miejscu powinien on być - przed elektrozaworem, za nim, a może jeszcze gdzie indziej? A może elektrozawory mają "wbudowane" reduktory?

    EDIT. Po przeczytaniu kolejnych materiałów przychodzi mi do głowy by inaczej do tego podejść. Zakładając, że wszytskie sekcje działają w powyższym przykładzie zapotrzebowanie to 120l/min, z właściwości pompy wynika, że uzyskane wtedy ciśnienie powinno wynosić 8 barów. Zatem wystarczy wtedy jeden reduktor ciśnienia, który będzie umieszczony między pompą a rozdzielaczem, tak?
    Ostatnio edytowane przez marinpirat ; 17-03-2022 o 15:12

  14. #1014

    Domyślnie

    Co to za pompa, która daje 10 bar przy 6m3/h?

    Po co pchać 10 bar w jakąkolwiek instalację?

  15. #1015

    Domyślnie

    Skorzystałem z tej grafiki poglądowo by dać jakiekolwiek parametry:
    https://www.dostudni.pl/img/products/27/3/8_max.jpg

    Przyjałem 10 bar tylko dla uproszczenia obliczen jako przyklad, rownie dobrze mozemy przyjac 5 bar czy inny sensowny wynik.

    Zakladam jednak, ze zawsze moze dojsc do sytuacji, gdy uruchomiona jest tylko jedna mała sekcja (załózmy linia kroplująca, która zaleca cisnienie do 4,5 bar) a cisnienie pompy jest wyzsze - co nalezy w takiej sytuacji zrobic.

  16. #1016

    Domyślnie

    Wyłączyć pompę. Reduktor nie rozwiązuje żadnego problemu.

  17. #1017
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Przy takiej instalacji będziesz po ogrodzie zbierał "tłoki" wyrwane z korpusu spryskiwaczy. A membrany elektrozaworów przetrwają że trzy przełączenia. O linii kroplującej nie wspomnę.
    Ale to tylko krytyka....bo rozważaniem jest zbiornik i reduktor nawet dedykowany do nawadniania.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #1018

    Domyślnie

    moje zalozenia byly teoretyczne, ale moze lepiej bedzie zapytac o realne dane i na tej podstawie dojsc do jakiegos wniosku. Zapotrzebowanie wody przy wlaczonych wszytskich sekcjach to 160l/min, pompa jest na glebokosci 25m, powiedzmy ze optymalne cisnienie to 3 bar przy tych wlaczonych sekcjach. Powinienem zaopatrzyc sie w pompe, ktora przy 160l/min osiaga 5.5 bar (odejmuje 2.5 bar na 25m w ogre), czy tak to powinno wygladac? Wtedy nie ma zadnego reduktora cisnienia?

  19. #1019

    Domyślnie

    Zawsze powinieneś mieć zabezpieczenie, które wyłączy pompę w przypadku zbyt dużego wzrostu ciśnienia.

    Poza tym dodaj trochę spadku ciśnienia wynikający z oporu przepływu wody przez rury. Czyli bardziej 6-6.5 bara

  20. #1020
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał marinpirat Zobacz post
    moje zalozenia byly teoretyczne, ale moze lepiej bedzie zapytac o realne dane i na tej podstawie dojsc do jakiegos wniosku. Zapotrzebowanie wody przy wlaczonych wszytskich sekcjach to 160l/min, pompa jest na glebokosci 25m, powiedzmy ze optymalne cisnienie to 3 bar przy tych wlaczonych sekcjach. Powinienem zaopatrzyc sie w pompe, ktora przy 160l/min osiaga 5.5 bar (odejmuje 2.5 bar na 25m w ogre), czy tak to powinno wygladac? Wtedy nie ma zadnego reduktora cisnienia?
    Nigdy tak się nie liczy, to że względu na różne opory przepływu i możliwości pompy.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 51 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony