dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 53
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 1054
  1. #1021

    Domyślnie

    Spadki cisnienia zwiazane z oporem rur, zlaczek, roznic wysokosci mam juz przekalkulowane.

    Zawsze powinieneś mieć zabezpieczenie, które wyłączy pompę w przypadku zbyt dużego wzrostu ciśnienia.
    Jakie jest najczesciej stosowane zabezpieczenie?

    Nigdy tak się nie liczy, to że względu na różne opory przepływu i możliwości pompy.
    Jak w takim razie sie liczy? Jest na to jakis uproszczony wzor/zasada?

  2. #1022

    Domyślnie

    Nie wiem jakie najczęściej jej, ale jak masz miejsce to zbiornik hydroforowy i wyłącznik ciśnieniowy dla mnie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak wszystko dobrze policzone, to ustawiasz włącznik nieco powyżej ciśnienia docelowego i pompa nie taktuje i masz zabezpieczenie. Do tego masz możliwość regulacji w górę i w dół.

  3. #1023
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał marinpirat Zobacz post
    Jak w takim razie sie liczy? Jest na to jakis uproszczony wzor/zasada?
    Nie ma wzorów, a może i są ale ja np jak tworzę system nawadniania to nigdy nie jest on pozbawiony zbiornika. Pompa sobie nawadnianie swoje. Dane techniczne pompy są fajne te na papierze, jednak charakterystyka pracy to ok 53% - 59%wydajności(sprawności) pompy. Już Twoje założenie co do tej pompy o wydajności to jakaś super pompa - ale mało mnie to bo to nie będzie działało. Wcześniej pompa się uszkodzi, albo wysuną się ze trzy cztery spryskiwacza ze wszystkich, a reszta podniesie wylewając wodę "pod siebie".
    Jeśli planujesz coś takiego to spryskiwacze o wydajności do 0,04 - 1,3 m3/h w zestawach po 5 w sekcjach sterowanych niezależnie w różnych zakresach czasu.
    Wtedy zbiornik np 100l-150l; filtr centralny 1-2 mikron, na wyjściu reduktor ciśnienia przed elektrozaworami jakiś zawór spustowy, krócieć do podłączenia kompresora(na zimę) i można bawić się w podlewanie.
    Taki zbiornik można zamontować w dwóch 0,5m kręgach betonowych, tam również zmieści się cała instalacja i sterowanie - do tego odizolowana pokrywa z przyklejoną sztuczną trawą.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #1024
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    nie wiem jakie najczęściej jej, ale jak masz miejsce to zbiornik hydroforowy i wyłącznik ciśnieniowy dla mnie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak wszystko dobrze policzone, to ustawiasz włącznik nieco powyżej ciśnienia docelowego i pompa nie taktuje i masz zabezpieczenie. Do tego masz możliwość regulacji w górę i w dół.
    amen!

  5. #1025

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Jeśli planujesz coś takiego to spryskiwacze o wydajności do 0,04 - 1,3 m3/h w zestawach po 5 w sekcjach sterowanych niezależnie w różnych zakresach czasu.
    Wtedy zbiornik np 100l-150l; filtr centralny 1-2 mikron, na wyjściu reduktor ciśnienia przed elektrozaworami jakiś zawór spustowy, krócieć do podłączenia kompresora(na zimę) i można bawić się w podlewanie.
    Daj namiar na taki filtr.

  6. #1026
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Daj namiar na taki filtr.
    https://allegro.pl/oferta/filtr-do-w...stm-6796141053
    Wkład najlepiej sznurkowy, sprawdza się rewelacyjnie, wszystkie inne siatkowe czy stałe nie nadają się zbytnio do nawadniania szczególnie, że studni.
    Wkład kosztuje ok 10 zł i wymiana przeciętnie raz na sezon.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #1027

    Domyślnie

    To jest sam korpus. A wkładu 1 mikron o przepływie więcej niż 25l/min do niego nie widziałem.

  8. #1028
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    To jest sam korpus. A wkładu 1 mikron o przepływie więcej niż 25l/min do niego nie widziałem.
    One mają w dokumentacji 20l/min - ale po co więcej? Cały czas piszemy tutaj o wydajności źródła wody - jeśli nie podlewamy boiska piłkarskiego to do czego taką wydajność? Przy większych jednoczesnych potrzebach to wszystko idzie w wielkość i cenę.....tylko po co?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #1029
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Na upartego możesz założyć filtr 4,5 cala.... Te same średnicę przyłącza tylko większy korpus i wkład. Jednak nadal mam wątpliwości co do zasadności.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #1030

    Domyślnie

    Najpierw udzielasz rad, a potem pytasz o ich zasadność? Nie ja proponowałem filtr 1-2 mikrona. Ja takich z przeznaczeniem do systemów nawadniania nie widziałem. Zasadności stosowania takiego filtra też nie widzę.

    Dysza MP Rotatora ma blisko 10l/min, a Ty się pytasz po co więcej niż 20l/min?

  11. #1031
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Najpierw udzielasz rad, a potem pytasz o ich zasadność? Nie ja proponowałem filtr 1-2 mikrona. Ja takich z przeznaczeniem do systemów nawadniania nie widziałem. Zasadności stosowania takiego filtra też nie widzę.

    Dysza MP Rotatora ma blisko 10l/min, a Ty się pytasz po co więcej niż 20l/min?
    3,5l/min - chyba nie ta nazwa....Ja się pytam po co? bo nie widzę sensu szukać większej wydajności dla układu. Zwiększa się ilość obwodów, a nie zwiększa ilość spryskiwaczy, lub ich ilość dobiera do wydajności źródła. Zakładałem jeszcze nawadnianie jak w Polsce nie było dostępu do elementów systemu, a wszystko załatwiało się przez wycieczki albo w Pewex-sach czy lombardach. Te napędzane przez wodę po prostu się popsują jeśli zostawi im się tylko filtr pod głowicą. Rotory Huntera bez serwisu też wytrzymują trzy, max cztery sezony i przestają się kręcić.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #1032

    Domyślnie

    https://hunterpolska.pl/dysze_mp_rotator-k10.html Może na czasach Pewexów Twoja wiedza się zakończyła?

    Ja nie widzę z kolei sensu w sztucznym dzieleniu na sekcje nieadekwatnie do wydajności źródła. 100l/min przy współczesnej 4" pompie głębinowej to nie jest nadzwyczajna wydajność.

  13. #1033
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Może i tak jest...te systemy zmieniły się tylko tyle, że kiedyś były bardziej trwałe i z mniej kolorowego plastiku.
    Niech każdy robi jak uważa, bezpośrednie zasilanie z pompy głębinowej dzieląc jej wydajność przez sprawność spryskiwaczy wiem czym się kończy.
    Przecież instalacja nawadniania jest prosta, tania i niezawodna - polecam. Przynajmniej ja mam co robić
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #1034

    Domyślnie

    To zacznij robić dobrze, a nie żeby ciągle mieć co robić...

    Ja o bezpośrednim zasilaniu z pompy głębinowej nie pisałem. Wręcz przeciwnie. Wyciągasz błędne wnioski. Natomiast dopasowanie pompa-wydajność zraszaczy z hydroforem w układzie kończy się tym, że to po prostu działa.

  15. #1035
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Koledzy/Kolezanki, prosze o pomoc w weryfikacji zalozen mojego systemu nawadniania ogrodu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrod_projekt_linie2.JPG
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	458869

    Zrodlem wody jest abisynka, nie wiem jaka ma wydajnosc ale przyjalem malo optymisystycznie, ze na kazdej sekcji osiagne ok 2bary i wydajnosc ok 1m3/h.
    * Rurociagi z PE25 PN6,
    * Linie kropujace PE16
    * pompa IBO JSW150 ktora teorycznie ma max 80l/min oraz max cisnienie 4,6bar.

    Podzielilem podlewanie na 4ry sekcje:
    1. Czerwona zasilajaca 4x MP Rotator 3500 (kat 90st) - łącznie ok 1m3/h (dlugosc ok 50mb)
    2. Niebieska zasilajaca 2x MP Rotator 3500 (kat 180st) - lacznie ok 1m3/h (dlugosc ok 30mb)
    3. Czarna zasilajace kilka punktow do ktorych podlacze linie kroplujące (dlugosc ok 50mb)
    4. Zolta skladajaca sie z elemenotw jak ponizej, łącznie ok 1m3/h (dlugosc ok 65mb)
    --> 4x MPS S530
    --> 2x MP Rotator 1000 (kat 90st)
    --> 1x MP Rotator 1000 (kat 180st)
    --> 2x MP Rotator 2000 (kat 90st)
    --> 1x MP Rotator 2000 (kat 180st)

    Czy ma to sens? Czy nie popelnilem jakiegos karygodnego bledu?
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  16. #1036
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mardor1971

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    nowa sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    389

    Domyślnie

    pomocy podłączyłem dzisiaj hydrofor i woda leci na 2 metry zamiast 8 . Tak leciało rok temu. co może być powodem niskiego ciśnienia na pompie. pompa zakupiona w zeszłym roku.
    projekt Tymek 135 użytkowych. ściany 24 keramzyt plus 20 styro, sufit 25-30 wełny, na podłodze 23 cm styro ogrzewanie całośc podłogówka 160 m kw 5,5 cm Agila Sols pompa ciepła Dimplex HPK9TEW, odwiert 2*100 m, okna MS 3 szybowe z roletami zewn,2 dorosłych 2 dzieci. Fotowoltaika 8,8 solaredge, produkcja 2020 9,86 mwh

  17. #1037
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Nie wiem czy ktos tu jeszcze zagląda... chyba niebardzo a mam pytanie

    Podlaczylem w koncu moja studzienke pod wspomniana pompę JSW 150, test 10L wiatra pokazal wynik ok 22s wiec srednio 0,45L/s czyli łącznie 1,6m3/h - manometr przy hydroforku pokazywal ok 3bary. Ogrod podzielilem na sekcje po ok 1m3/h. Czy taka pompa wystarczy czy od razu szukac czegos mocniejszego? Dodam ze mowimy o niewielkiej studni abisynskiej (rura 40mm?)

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    Koledzy/Kolezanki, prosze o pomoc w weryfikacji zalozen mojego systemu nawadniania ogrodu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrod_projekt_linie2.JPG
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	458869

    Zrodlem wody jest abisynka, nie wiem jaka ma wydajnosc ale przyjalem malo optymisystycznie, ze na kazdej sekcji osiagne ok 2bary i wydajnosc ok 1m3/h.
    * Rurociagi z PE25 PN6,
    * Linie kropujace PE16
    * pompa IBO JSW150 ktora teorycznie ma max 80l/min oraz max cisnienie 4,6bar.

    Podzielilem podlewanie na 4ry sekcje:
    1. Czerwona zasilajaca 4x MP Rotator 3500 (kat 90st) - łącznie ok 1m3/h (dlugosc ok 50mb)
    2. Niebieska zasilajaca 2x MP Rotator 3500 (kat 180st) - lacznie ok 1m3/h (dlugosc ok 30mb)
    3. Czarna zasilajace kilka punktow do ktorych podlacze linie kroplujące (dlugosc ok 50mb)
    4. Zolta skladajaca sie z elemenotw jak ponizej, łącznie ok 1m3/h (dlugosc ok 65mb)
    --> 4x MPS S530
    --> 2x MP Rotator 1000 (kat 90st)
    --> 1x MP Rotator 1000 (kat 180st)
    --> 2x MP Rotator 2000 (kat 90st)
    --> 1x MP Rotator 2000 (kat 180st)

    Czy ma to sens? Czy nie popelnilem jakiegos karygodnego bledu?
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  18. #1038

    Domyślnie

    Jaką pojemność ma ten hydrofor? Przy małej pojemności hydrofora i większej wydajności pompy niż sekcji może teoretycznie dochodzić do taktowania pompy poprzez szybkie dobijanie ciśnienia.

    Co prawda można ustawić wyższy próg wyłączania pompy, bo zraszacze większe ciśnienie przyjmą, ale za cenę większego zasięgu. Ale MP Rotatorom można zasięg dławić na szczęście.

  19. #1039
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Zbiornik ma 50L. Od razu dodam, ze to "spadek" ktory mi zostal po przejsciu na wodę miejską a wiec jesli bedzie za malo mocy to kupie cos lepszego/mocniejszego/wydajeniejszego.

    Chyba nie pozostaje mi nic innego jak po prostu wykonac instalację, podlaczyc wspomniany zestaw i sprawdzic jak sobie radzi
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  20. #1040

    Domyślnie

    Dzień dobry, wczoraj zrobiłem rozruch po zimie mojej instalacji na Hunterze i mam nast. pytania do profesjonalisty /ów: :
    1. Nie odwadniałem instalacji na zimę mam -3% spadku i zrzuciłem wodę z najniższego punktu -ew. gdybym chciał jeszcze niżej zrobić takie odwodnienie, to czy są jakieś profesjonalne kurki do tego czy zwykłe?
    2. Niektóre korpusy nie trzymają pionu -jest na to jakiś sposób/oby?
    3. Niektóre turbinki zraszaczy słabo się kręcą -czy wymaga to jakiegoś "smarowania" i konserwacji po zimie?
    4. Czy linia kroplująca RB 33cm o długości 100mb może być wydłużona >100? Wydaje mi się że dałaby radę. A może trzeba zasilać w środku? I czy wtedy można dać 2 x 100mb =200mb dla 1 linii? :
    5. Muszę przenieść jeden zraszacz o 2 mb -jaką złączką "bezoporową" przedłużyć ten elastyczny wężyk co idzie do korpusu? Bo mam w posiadaniu krótsze odcinki wężyków...
    6. Czym profesjonalnie zakleić (zawulkanizować) niektóre otworki linii kroplującej, żeby skasować kroplowanie tam, gdzie niepotrzebne i w ten sposób też wydłużyć linię? Klej, taśma specjalna? Nie chcę co chwilę stosować przejściówki z węży, bo to pewnie też dodatkowe opory złączek i koszty większe wyjdą -akurat w moim przypadku "zaklejanie" byłoby prostsze i tańsze. Pozdrawiam
    7. czy przy wyłączeniu nachylonej linii ok. 3% jest niebezpieczeństwo zasysania w górnej części nieczystości do środka? Woda schodzi w dół i wydaje mi się, że może tak być, więc ew. jak temu zaradzić?

Strona 52 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony