dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 53 z 53
Pokaż wyniki od 1.041 do 1.055 z 1055
  1. #1041
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jazuu

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Wiadro 10L napełnia się w 20s czyli 30L/min
    Ciśnienia nie znam, 1/2 cala rurka na ogród. Zasilanie z wodociągów.
    Osprzęt planuje Huntera.
    Czy nawadnianie wg. projektu z obrazka będzie mi działać na jednym obwodzie.
    Z obliczeń zapotrzebowania dysz wychodzi mi jakieś 21L/min
    2x MP2000 6.5m
    3x MP1000 4m

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gardena.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	459938
    Ostatnio edytowane przez jazuu ; 08-07-2022 o 13:25

  2. #1042

    Domyślnie

    A co z resztą trawnika?
    Ciśnienie też musisz znać, bo co Ci po 30l/min jak będziesz miał 1bar I mp rotatory się nawet nie wynurzą?

  3. #1043
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jazuu

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A co z resztą trawnika?
    Ciśnienie też musisz znać, bo co Ci po 30l/min jak będziesz miał 1bar I mp rotatory się nawet nie wynurzą?
    Reszta trawnika świadomie pominięta (ewentualnie jakby sie dało dorzuciłbym jeszcze jednego MP1000 )
    Ciśnienia niestety nie znam, kran 1/2 cala przepływ 30L/min.
    Mogę bazować jedynie na wyliczeniu zapotrzebowanie przez rotatory?
    Ewentualnie jak sprawdzić domowymi sposobami czy ciśnienie jest wystarczające?

  4. #1044
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jazuu Zobacz post
    Reszta trawnika świadomie pominięta (ewentualnie jakby sie dało dorzuciłbym jeszcze jednego MP1000 )
    Zasada jest taka, że zasięgi zraszaczy powinny się pokrywać - znaczy każde miejsce powinno być podlewane z co najmniej dwóch zraszaczy.

    Co do ciśnienia - jak nie masz od kogo pożyczyć manometru to kup. To kilka dyszek tylko. A jeszcze lepiej zamontuj reduktor ciśnienia z manometrem.

  5. #1045
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jazuu

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co do ciśnienia - jak nie masz od kogo pożyczyć manometru to kup. To kilka dyszek tylko. A jeszcze lepiej zamontuj reduktor ciśnienia z manometrem.
    Manometr zakupie.
    Jakie ciśnie będzie wystarczające?
    Jeśli będzie wystarczające to mam się kierować jedynie zapotrzebowaniem rotatorów?
    Długość instalacji to ok 40m.

  6. #1046
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jazuu Zobacz post
    Jakie ciśnie będzie wystarczające?

  7. #1047
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Kupujesz taki manometr:
    https://allegro.pl/oferta/tester-man...dy-10907676045 do tego trójnik.
    Trójnik podłączasz do kranu, do jednego końca manometr, do drugiego kawałek węża z jakimś zaworem.
    Na wężu ustawiasz interesujący Cię przepływ (np te 21l/min) i sprawdzasz ciśnienie.
    I wtedy dopiero będziesz wiedział, jaki zasięg będą miały zastosowane zraszacze

    Bo przyjąłeś sobie zasięgi jak dla ciśnienia 3.5bar, a jakoś wątpię, żebyś miał tyle przy przepływie 21l/min
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #1048
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jazuu

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    I nastała jasność
    Dzięki bardzo, a tyle razy widziałem tą specyfikację ale ciśnienia nie zarejstrowałem
    Czy mam uwzględnić spadki ciśnienia na instalacji? Czy są pomijalne i mogę przyjąć do obliczeń ciśnienia z instalacji?

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Bo przyjąłeś sobie zasięgi jak dla ciśnienia 3.5bar, a jakoś wątpię, żebyś miał tyle przy przepływie 21l/min
    przepływ u mnie to ponad 30L/min, zapotrzebowanie mam ok 21L/min
    Ostatnio edytowane przez jazuu ; 08-07-2022 o 14:53

  9. #1049
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dlatego piszę o interesującym Cię przepływie 21l/min
    Co do strat:
    https://system-nawadniania.pl/pl/n/18
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #1050
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jazuu

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dlatego piszę o interesującym Cię przepływie 21l/min
    Co do strat:
    https://system-nawadniania.pl/pl/n/18
    Czyli muszę zacząć od ciśnienia, i pewnie na zmianie projektu.
    Podejrzewam że będzie tak jak piszesz, że przy moim źródle wody nie wyciągnę zakładanych parametrów.
    Jeszcze raz dzięki za informację.

  11. #1051

    Domyślnie

    Hej! Czy robiąc nawodnienie ogrodu robiliście też nawodnienie ogródka warzywnego/warzywno-owocowego? Zaplanowałem u siebie ok. 40m2 takiego ogródka. Wykonawca twierdzi, że to nie ma sensu, bo każdego roku mogę mieć inne warzywa/owoce i trzeba by zmieniać rodzaj nawodnienia.
    Jeśli robić to czy zraszaczami jak na trawnik czy raczej linią kroplującą?

    A może jednak oddać to w ręce firmy ? Jak tutaj
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 23-08-2022 o 10:12

  12. #1052
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeroman Zobacz post
    Hej! Czy robiąc nawodnienie ogrodu robiliście też nawodnienie ogródka warzywnego/warzywno-owocowego? Zaplanowałem u siebie ok. 40m2 takiego ogródka. Wykonawca twierdzi, że to nie ma sensu, bo każdego roku mogę mieć inne warzywa/owoce i trzeba by zmieniać rodzaj nawodnienia.
    Jeśli robić to czy zraszaczami jak na trawnik czy raczej linią kroplującą?
    Głupoty twierdzi, ja robiłem sam nawadnianie i nie wyobrażam sobie abym nie miał nawadniania warzyw. Jest podłączenie pod dwie linie kroplujące 4 zraszacze mgłowe, i kropelkowe w szklarni. Dodatkowo punkt czerpany z wodą stałą. Punkty do linii kroplujących muszą być również przy truskawkach. Przy malinach,agrescie i porzeczkach działają rotory Huntera.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #1053

    Domyślnie

    Bardzo Was proszę o nakierowanie w poście -nawet króciutkie

  14. #1054

    Domyślnie

    Przede wszystkim zaznaczam, że jestem ignorantem w temacie, ale skoro nalegasz...

    Ad. 1 Ja użyłem zaworów odwadniających Gardeny. Nie wiem na ile się sprawdzają, bo ostatecznie przedmuchuję instalację przed zimą. Coś tam w każdym razie działa, bo widać, że po starcie sekcji trzeba czekać chwilkę zanim się rury napełnią i poleci woda ze zraszaczy.
    Ad. 2 Pionem bym się nie sugerował, tylko kątem prostym względem powierzchni. Oczywiście przy poziomej działce wychodzi na to samo. Co do pytania, to trzeba dobrze ubić, najlepiej gliniastą ziemią.
    Ad 3 Ja nic nie robię ze zraszaczami, ale czy należy, to nie wiem.
    Ad 5 Najlepiej daj "normalną" rurę i potem redukcja. Nie wiem czy ta cienka na długich odcinkach nie będzie ograniczać przepływ. Jeśli jednak chcesz cienką, to po prostu dokup dłuższy odcinek Ja kupowałem w jednym kawałku i sam sobie docinałem.
    Ad 6 Robiłbym złączki, zaklejanie to chyba nie jest dobry pomysł. Ja mam na całej długości linię, nic nie kombinowałem. Przy dużych przerwach po prostu bym dał zwykłą rurę i linie kroplujące tam gdzie trzeba. Jeśli linie znacząco różnej długości, to na oddzielnych zaworach.
    Ad 7 Nie sądzę żeby był to problem, ale ja się nie znam.
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  15. #1055

    Domyślnie

    Cześć. Jaki powinien być kierunek emiterów/kroplowników linii kroplującej (rura, bez komp.), w górę/dół/bok? Raczej będzie na szpilkach.

Strona 53 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony