dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 347 z 349
Pokaż wyniki od 6.921 do 6.940 z 6961
  1. #6921
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ciekawy_Zycia

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-321
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Na pewno znacząco zwiększyć opory. A w jakim celu coś takiego montować?
    Jak wentylacja jest wylaczona i zapobiec wyziebianiu budynku, oraz jak ma sie np 2 czerpnie powietrza (polnoc i poludnie).

    Edit. Ubiegajac pytania jaki sens posiadania 2 czerpni (polnoc i poludnie), wczorajszy dzien to dobrze pokazuje , po stronie poludniowej temp jest znaczaca wyzsza od tej po stronie polnocnej.(12 styczen).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TEMP_N_vs_S.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	10,6 KB
ID:	463251

    Jako ze jestem w trakcie budowy i nie mam wlaczonego ogrzewania domu, to na chwile obecna rekuperator wlacza sie automatycznie jesli temp po stronie poludniowej na czerpni jest wyzsza niz temp w budynku. W tej sposob przez kilka godzin w sloneczne dni dodatkowo ogrzewam dom za darmo. Pozwala to utrzymac temp w styczniu na poziomie 9-10 stopni ( i jest to raczej blizej 10 stopni)
    Temp w GGWC mam 8.1C wiec na chwile obecna nizsza niz temp budynku wiec narazie tez nie wykorzystuje tej metody do podniesienia temp w domu, Zalacznie pompki GGWC tez odbywa sie automatycznie.
    Ostatnio edytowane przez Ciekawy_Zycia ; 13-01-2023 o 13:30

  2. #6922
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawy_Zycia Zobacz post
    Edit. Ubiegajac pytania jaki sens posiadania 2 czerpni (polnoc i poludnie), wczorajszy dzien to dobrze pokazuje , po stronie poludniowej temp jest znaczaca wyzsza od tej po stronie polnocnej.(12 styczen).
    Naprawdę wierzysz w to, że powietrze jest nieruchome? To tylko promieniowanie podnosi temperaturę czujnika (w tym odbite od ściany). Powietrze porusza się i różnica w jego temperaturze jest znikoma i nie ma sensu komplikowanie instalacji.
    Podobnie wyłączanie rekuperacji - ma działać 24/7 (jak nikogo nie ma w domu, może na minimalnych obrotach).

  3. #6923
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ciekawy_Zycia

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-321
    Posty
    38

    Domyślnie

    Ja tak nie uwazam gdzie tak napisalem ze powietrze jest nieruchome?
    Ja mowie o praktyce, ten czujnik temp mam na wlocie do czerpni ( a nie metra dalej , tylko na kratce od wlotu), wiec pokazuje temperature powietrze zassysanego do domu ( jesli dziala rekuperacja). Kazda zmiana temp powoduje analize czy rekuperacja ma dzilalac, Jesli ruch powietrza powoduje spadek ponizej temp w domu to wentylatory sie zatrzymaja,

    Powietrze nagrzewa sie po stronie poludniowej bo promienie padaja na elewacje, murowany plot sasiada, kostke grafitowa, i ja tam naprawde bardzo cieplo i tego nagrzanego powietrza jest bardzo duzo, osloniete od wiatru. Tego ciepla jest na tyle duzo, ze powietrze to ma istotny wplyw i jest warte tego ze kamplikowac instalacje ( koszt to max 400pln) te 400pln juz mi sie zwrocilo bo za ogrzanie zaplacilbym wiecej, a jak mowie temp w domu (bez ogrzewania) to 10C.

    Ja tutaj nie mowie o teorii ale o o faktycznych wynikach ktore pokazuje a na ktore chyba nawet nie zerknales.

  4. #6924

    Domyślnie

    Ja bym poszedł krok do przodu i zrobił czerpnię ze szczytu dachu ( z przestrzeni pomiędzy membraną i blachą) tam będzie najcieplej.

  5. #6925
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ciekawy_Zycia

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-321
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Ja bym poszedł krok do przodu i zrobił czerpnię ze szczytu dachu ( z przestrzeni pomiędzy membraną i blachą) tam będzie najcieplej.
    o to jest ciekawy pomysl i konstruktywne podejscie do tematu ,po to jest przeciez forum zeby sie inspirowac, a nie siac defetyzm.
    Pomysl tym bardziej dobry jak ktos ma grafitowa blache na dachu , wtedy 2 czerpnia od polnocy to juz obowiazek bo w lecie taka blacha moze miec z 60C, ja w upalny dzien nie moglem wytrzymac za dlugo , a monotwalem kominiki wentylacyjne po stronie polnocnej .
    Jaka min, temp moze byc pod dachem u szczytu (membrana/dach) ?


    Inny pomysl ktory mi przychodzi do glowy to rozbudowac czerpnie o rury w kolorze czarnym , wystawione na slonce i zaslloniete szklem/plexi. Cos podobnego jak tutaj:
    https://www.youtube.com/watch?v=8i4OzLOv_10&t=1180s

  6. #6926
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawy_Zycia Zobacz post
    Ja tutaj nie mowie o teorii ale o o faktycznych wynikach ktore pokazuje a na ktore chyba nawet nie zerknales.
    Wrzuć w dającej się oglądać jakości, to zerknę. Tylko napisz jeszcze, czy to temperatura powietrza zasysanego w rekuperatorze (czyli już w cieniu) czy czujnika (a nie powietrza) ogrzewanego promieniami słonecznymi na zewnątrz.



    Jak widać powietrze ma inną temperaturę, niż coś (czy to blat stołu, czy termometr) ogrzany promieniowaniem. A tak naprawdę, to powietrze ma jeszcze niższą temperaturę, niż pokazuje czujnik - bo też nagrzewa się od promieniowania (ale nie tak bardzo, bo jest metalowy i zdecydowaną większość odbija)
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-01-2023 o 11:33

  7. #6927
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ciekawy_Zycia Zobacz post
    Powietrze nagrzewa sie po stronie poludniowej bo promienie padaja na elewacje, murowany plot sasiada, kostke grafitowa, i ja tam naprawde bardzo cieplo i tego nagrzanego powietrza jest bardzo duzo, osloniete od wiatru. Tego ciepla jest na tyle duzo, ze powietrze to ma istotny wplyw i jest warte tego ze kamplikowac instalacje ( koszt to max 400pln) te 400pln juz mi sie zwrocilo bo za ogrzanie zaplacilbym wiecej, a jak mowie temp w domu (bez ogrzewania) to 10C.

    Ja tutaj nie mowie o teorii ale o o faktycznych wynikach ktore pokazuje a na ktore chyba nawet nie zerknales.
    Masz rację, te różnice potrafią być od 6-10*C a im większy teren osłonięty tym masa/ilość powietrza jest większa i więcej można wykorzystać. Znacząco na temperaturę wpływa właśnie zabudowa , kolor elewacji i brak roślin które dosłownie przechwytują to ciepło.
    Ja wykorzystuje inaczej tzn przełącznik srumienia powietrza zasysanego spod okapu od północnej strony - latem - w nocy jest z tej strony zdecydowanie zimniej, natomiast GWC rurowy zawsze zimą - tam( na 2,5mppt) jest jednak zawsze w plusie. Kiedyś widziałem wykorzystanie blachy na rąbek jako reflektora do ogrzewania glikolowego wymiennika ciepła w rekuperatorze- ale słabo to działało pomimo 800mb rurki pod blachą.......za to latem dało się nagrzać 150l wody.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #6928
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Sterowanie wodną nagrzewnica wstępną.
    Buduję właśnie rekuperator do domku rekreacyjnego. Wpadłem na pomysł zrobienia nagrzewnicy wstępnej z 2 nagrzewnic samochodowych, grzałki 900W w rurce 1' i pompy obiegowej. Problemem jest sterowanie. Pomysł ma taki.
    Na czerpni termostat załączający "system po spadku temperatury poniżej np 2*C. Załącza się pompa obiegowa i zasilanie 12V na termostat cyfrowy W1209 z czujnikiem temperatury za nagrzewnicą. Do termostatu zamiast oryginalnego przekaźnika mechanicznego podpięty będzie przekaźnik SSR, który będzie załączał grzałkę. Mała histereza na termostacie koło 0,2 - 0,3*C.
    Po spadku temperatury poniżej np. -1*C grzałka załączy się, gdy temperatura przed wymiennikiem wzrośnie o 0.2*C grzałka się wyłączy, gdy spadnie o 0,2*C grzałka się załączy i tak w koło.
    Oczywiście dojdzie do tego bezwładność zmiany temperatury samego czujnika jak i układu wodnego (glikol z wodą).
    Czy ktoś próbował czegoś takiego? Jak myślicie ma szansę zadziałać?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rekuperator.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	467119

  9. #6929
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Czy ktoś próbował czegoś takiego? Jak myślicie ma szansę zadziałać?
    Po pierwsze - po co?
    Po drugie - chcesz ryzykować zamarznięcie i zalanie w przypadku awarii w mrozy?

    BTW. Dmuchawy do kotłów to pozorna oszczędność. Nie schodzą sensownie z obrotami a wysokie przepływy to niższa procontowo sprawność i niepotrzebnie duże przepływy, od których % jest stratami. Spręż dyspozycyjny producenci podają tylko dla standardowych obrotów a i to jest słaby, więc filtry trzeba o niskich oporach, duże, drogie i często wymieniać (albo wdychać w domu smog).

  10. #6930
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Po pierwsze - po co?
    Po drugie - chcesz ryzykować zamarznięcie i zalanie w przypadku awarii w mrozy?
    .
    Nie mam innego pomysłu na nagrzewnicę wstępną, która będzie pracować przy bardzo małej jak i większej wydajności.
    Wody w tym będzie może 1,5l, więc niewiele zaleje, choć będzie to mieszanka z glikolem, więc nie powinno być problemu.
    To wentylatory EC EBM-PAPST G3G-120-BB19-15 i bez problemu pracują na niskich obrotach. Filtr będzie kieszeniowy f7 z NANOWAVE - ma niskie opory i myślę, że da radę.

    Masz inny pomysł na bezpieczne zabezpieczenie wymiennika przed zamarzaniem? Wyłączanie nawiewu nie wchodzi w grę ze względu na dużą szczelność budynku i mały komfort takiego rozwiązania.

  11. #6931
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Rekuperator już prawie zrobion. Test nagrzewnicy wstępnej wypada pozytywnie. Uruchomiłem jeszcze bez podpięcia do instalacji. Podgrzewał, powietrze , 20 do 26*C. Termostat ustawiony na 26*C z histerezą 0,1*C. Po załączeniu grzałki temperatura rosła do 26,3, a później spadała do 25,6*C. Więc chyba nie jest źle. Grzałka 900W. Zalana wodą z glikolem 33%. Weszło około 1,6l. Pompa obiegowa pracuje na minimum - 6W.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20231212_171532_edit_817185543829991.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	467403

  12. #6932

    Domyślnie

    Temat chyba był kiedyś poruszony, ale nie mogę go teraz znaleźć.
    Chodzi o małą pompę ciepła, która lekko dogrzewałaby nawiew kosztem dalszego ochłodzenia wyrzucanego powietrza. (Latem - odwrotnie.)

    Jak mała PC dałaby radę z wymianą rzędu 150-300 m3/h? Taka na bazie sprężarki z chłodziarki domowej?

    Są rozwiązania komercyjne, które odzyskują ciepło pompą, podnosząc wydajność całej rekuperacji, np Genvex:
    https://www.genvex.com/en/products/a...50-300-and-500

    Ale na ile to się opłaca?

  13. #6933

    Domyślnie

    U mnie PC 12kW z nagrzewnicą 3-rzędową 20kW obsługuje ogrzewanie budynku powietrzem o przepływie 2000m3/h. Zapewne przy przepływie 130-300m3/h potrzebna byłaby PC o mocy 1-2kW

  14. #6934
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piwoslaw Zobacz post
    Temat chyba był kiedyś poruszony, ale nie mogę go teraz znaleźć.
    Chodzi o małą pompę ciepła, która lekko dogrzewałaby nawiew kosztem dalszego ochłodzenia wyrzucanego powietrza. (Latem - odwrotnie.)
    W zimie (na zewnątrz ujemna temperatura) na wyrzutni jest kilka*C i wilgotność w pobliżu 100%. Jesteś pewny, że warto z tego odzyskiwać ciepło. Wymiennik raczej będzie ciągle zamarzał.

  15. #6935
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    BTW. Dmuchawy do kotłów to pozorna oszczędność.
    Wentylatory całkiem dobrze się spisują. Przy 2 osobach i CO2 około 850 - 900 ppm pobierają 12W
    Przy 6 osobach 36W, więc chyba nie jest źle.

  16. #6936
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Wentylatory całkiem dobrze się spisują. Przy 2 osobach i CO2 około 850 - 900 ppm pobierają 12W
    Przy 6 osobach 36W, więc chyba nie jest źle.
    Przy 4 osobach to i ciągnąc 14W (w tym 4 elektronika) w dzień, przy otwartych drzwiach u mnie utrzymuje poniżej 500ppm. Wygląda, jakby Ci się zatrzymywały albo miały tak mały spręż, że nie były w stanie przepchać powietrza przez filtry i instalację, skoro masz tak wysoki poziom CO2. I to jest istotna wada takich wentylatorów - nie potrafią chodzić na małych obrotach. Pobór prądu (w W/m3/h) to mniejsza część rozrzutności. Większa polega właśnie na wysokich przepływach minimalnych, a co za tym idzie wysokich stratach bo:
    1. Im wyższe przepływy, tymi niższa sprawność wymiennika.
    2. im wyższe przepływy, tym więcej W ucieka nawet, gdyby sprawność była ta sama.

    Chyba, że to zamknięta sypialnia z dwoma osobami. To masz się czym pochwalić.

  17. #6937
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy 4 osobach to i ciągnąc 14W (w tym 4 elektronika) w dzień, przy otwartych drzwiach u mnie utrzymuje poniżej 500ppm. ...
    Wydawało mi się logicznym, że piszemy o wentylacji mechanicznej, a nie o wietrzenie przez otwarcie okien.
    Mały domek "35m2". Dość szczelny, ona i drzwi zamknięte.
    Napiszę może inaczej. Przy wydajności ok 60 m3/h -14W. Przy wydajności około 180 m3/h 36W. Filtr kieszeniowy F7 + F4 na czerpnia i F4 na wywiewie.
    Elektronika pobiera około 4W

  18. #6938
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Przy wydajności około 180 m3/h 36W.
    To zmierzone zarówno przepływy jak pobór przez obydwa wentylatory? U mnie zmierzone 139m3/h 63W z wentylatorami EC EBM. Więc jakoś nie wierzę w te 180m3 za 36W.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-01-2024 o 15:11

  19. #6939
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To zmierzone zarówno przepływy jak pobór przez obydwa wentylatory? U mnie zmierzone 139m3/h 63W z wentylatorami EC EBM. Więc jakoś nie wierzę w te 180m3 za 36W.
    Pomiar na czerpni anemometrem termicznym. Pomiar z wielu względów nie jest bardzo precyzyjny, ale pokrywa się z tym, że do utrzymania takiego poziomu CO2 potrzeba około 30m3/h/osobę.
    To też wentylatory EBM-PAPST. W domu mam ebm papst k3g190-rg19-01 i też trochę większe zużycie prądu, ale też instalacja z dużo wyższymi oporami.
    Tutaj kanały mają po kilka metrów.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20240108_154355_edit_582825757466274.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	467680

  20. #6940
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Pomiar na czerpni anemometrem termicznym.
    Czyli masz dziurę w dosyć długim, prostym odcinku rury między czerpnią a rekuperatorem i w nią wkładasz ten anemometr? Myślałem nad takim, ale mam krótki odcinek i do tego z kolankami i nie da nim się zmierzyć przepływów na poszczególnych anemostatach.

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    pokrywa się z tym, że do utrzymania takiego poziomu CO2 potrzeba około 30m3/h/osobę.
    Gdzie to wyczytałeś, ile trzeba do utrzymania jakiegoś poziomu? To tak nie działa. Patrz w sygnaturce o regulacji wentylacji.

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    To też wentylatory EBM-PAPST. W domu mam ebm papst k3g190-rg19-01 i też trochę większe zużycie prądu, ale też instalacja z dużo wyższymi oporami.
    Tutaj kanały mają po kilka metrów.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20240108_154355_edit_582825757466274.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	467680
    A, sorry. Wyglądały na zwykłe do kotła. Dopiero doczytałem, że to EC. To wygląda na to, że przy 200m3/h @ 100Pa powinien brać 38W/szt. - więc przy 180m3/h powinno wyjść jakieś 70W razem z elektroniką.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	EBMPapst.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	45,1 KB
ID:	467681

    Natomiast z oporami wcale tak nie jest, że większa instalacja, to większe opory. Bo masz więcej rur czyli większe łączne pole przekroju i przy tych samych przepływach przez to opory mniejsze nawet przy dłuższych rurach.

Strona 347 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony