dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 349
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 6961
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    ...
    (albo sobie zrobić)...
    Właśnie
    Będzie tanio (max w cenie najtańszych na rynku)
    Sprawnie, dużo i wydajnie.

    A do tego jaka radocha jak dział własnymi ręcami wykonane
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  2. #42

    Domyślnie

    Czego użyć jako dystans pomiędzy płytami mosiężnymi?

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Wątek przeniesiony do "Zrób to sam"

    Na przekładki dasz byle podkładki czy jakąś rurkę pociętą.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał msobanie
    Witam,
    Przejrzalem ten wymiennik od Siwickiego.
    Dla mnie sie nie nada, watpie aby komukolwiek sie nadal, glownie ze wzgledu na opory przeplywu:
    http://www.siwicki.pl/menu.php?q=strata
    200 Pa przy 300m3! Prad na wentylatory zezrze oszczednosci!
    Adamie,
    Teraz o 2 krzyzowych - one sa tanie, proponuje 2 szeregowo dla podwyzszenia sprawnosci, jesli chodzi o opory to mozna dac 2 lekko nadwymiarowe, jak nie to 4 (2 szeregowo, 2 rownolegle) ale to juz sie robi drogo.
    Np krzyzowe (Cena x2 bo "duo")
    Cena za moduł wymiennika VX-HX 500 ; -450 zł
    Cena za moduł wymiennika VX-HX-1000 ; -750 zł
    Przeciwpradowy 500:
    Cena za moduł wymiennika VX-HX96- 500 ; -1000 zł
    Albo przeciwpradowy KOSS'a wiekszy (1000m3), kosztuje 1550 PLN:
    Cena za moduł wymiennika VX-HX96- 1000 ; -1550 zł
    To jest tutaj:
    http://www.koss.pl/subpage.php?l=1&go=7&subid=308
    Popatrze jeszcze na tego KOSS'a.
    Mirek
    2.4kWh na dobe przy pelnej mocy (a nigdy tak nie będzie przecież) to nie więcej jak 1.20 (a ja mam nocną taryfę dodatkowo). To daje misięcznie max. zużycie 36 zł. Gdybyś wentylował grawitacyjnie tak intensywnie, to byś poszedłó z torbami nawet przy ogrzewaniu gazem ziemnym (a ja mam wszystko na prąd).

    Reasumując jednemu zeżre a drugiemu nie. Nie mówię, że moje rozwiązanie jest tanie, ale na dłubanie obudowy do wymienników krzyżowych (te wentylatory, które zastosowałem się do tego nie nadają) nie mam czasu .

    Połączenie takiego wymiennika przeciwprądowego jak wybrany przeze mnie jest proste i mam nadzieje, że całośc zadziała dość skutecznie. Wprawdzie przydałby sie troche większy przepływ, ale o tym pomyślę ewentualnie później w ramach rozbudowy (drugi wymiennik równolegle?).

    Rozważałem Kossa na samym początku, ale VX-HX96- 500 to nie bardzo mnie przekonuje. jaką to ma powierzchnię czynną? Może ktoś wie? Sprawność można bardzo łatwo "podrasować" badając wymiennik w odpowiednich warunkach (wilgotność) a później sie chwalić, że taki skuteczny ...

    Może nie jestem w tym wszystkim świetnie zorientowany, ale myślę, że taka negatywna ocena mojego rozwiazania też nie za bardzo przystaje do faktów.

    Pozdrawiam,

    Sunao

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Proponuję
    wentylator nawiewu:
    za filtrem na czerpni a przed wymiennikiem
    wentylator wywiewu:
    między filtrem na kanale wywiewnym a wymiennikiem

    Dla tego Soler&Palau to wszystko jedno. Dla Ciebie nie. Wstaw tam regulator obrotów i zetnij je do 20% mocy to usłyszysz. Potem możesz je dla kontrastu przestawić i też osłuchać.
    Przewidziałbym takie dwa labiryntowe tłumiki dźwięku, po jednym w kanał od strony domu. No i koniecznie te TD500 na harmonii gumowej (są do kupienia typowe dla tego przekroju).
    Adam M.
    Adam_mk: dzięki za poradę. Czy te "harmonie" są takie konieczne? Całośc będzie zamontowana na nieużytkowym poddaszu nad garażem. Rozważałem tłumiki fabryczne, ale sprawdzę jak spiszą się elastyczne przewody w tej roli. Możesz coś wiecej napisać o tłumikach labiryntowych?
    Regulator obrotów planuję wykonać na trafo z odczepami i przełączniku, bo eletroniczne tłuką impulsami prądowymi w uzwojenie silnika i wszystko znacznie bardziej hałasuje. Przełącznik można wykonać na przekaźnikach i dodać do tego sterowanie elektroniczne - wtedy będzie do tego dostęp z kilku pomieszczeń równoczesnie bez żadnego problemu (jak ktoś lubi, to nawet z pilota )

    Zastanawiam sie jeszcze, czy wykonywać bypas wymiennika? W końcu w zimie wewnątrz jest cieplej (czyli grzejemy tym co wyrzucamy) a w lecie powinno być chłodniej (czyli chłodzimy wyrzucanym powietrzem. Z drugiej strony chłodne powietrze w nocy będzie ogrzewane tym cieplejszym z wewnątrz po upalnym dniu...

    Nie wiem, czy warta skórka wyprawki?

    Pozdrawiam,

    Sunao

  6. #46

    Domyślnie

    Witam,
    Tez zauwazylem ze watek zginal ...
    Sunao - jasne - zalezy jaki kto ma dom.
    Wczesniej napisalem, ze nie wiem jakie parametry maja wymienniki KOSS'a - byc moze one tez maja opory 200 Pa, kto wie.
    Dlatego sklaniam sie ku rozwiazaniu "duo" - 2 krzyzowych, lekko nadwymiarowych. Tanio i skutecznie, trzeba tylko dorobic obudowe.
    A ile kosztuje ten wymiennik Siwickiego?
    Gdyby zrownoleglic - to byloby moze akceptowalnie, tylko za ile?
    Mirek

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko
    Wątek przeniesiony do "Zrób to sam"

    Na przekładki dasz byle podkładki czy jakąś rurkę pociętą.
    No właśnie, a ja klikam i szukam na starym miejscu



    Pozdrawiam,
    Sunao

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał msobanie
    Witam,
    Tez zauwazylem ze watek zginal ...
    Sunao - jasne - zalezy jaki kto ma dom.
    Wczesniej napisalem, ze nie wiem jakie parametry maja wymienniki KOSS'a - byc moze one tez maja opory 200 Pa, kto wie.
    Dlatego sklaniam sie ku rozwiazaniu "duo" - 2 krzyzowych, lekko nadwymiarowych. Tanio i skutecznie, trzeba tylko dorobic obudowe.
    A ile kosztuje ten wymiennik Siwickiego?
    Gdyby zrownoleglic - to byloby moze akceptowalnie, tylko za ile?
    Mirek
    Wymiennik Siwickiego jest drogi: 2000 PLN. Taniej od twojego rozwiązania napewno nie będzie. Obawiam się tylko, że stracę za dużo czasu robiąc obudowę a efekt może być taki, że opory całości będą jeszcze większe .

    Tak jak napisałem - składam system z dostępnych klocków. Mam nadzieję, że nie wyrzucam pieniązkow w błoto - albo raczej w wywiewane powietrze. Poza tym osczędność to nie jest głowny powód do wykjonania mojej instalacji. na równi z oszczędnością ma być komfort w wentylowanych pomieszczeniach - nie lubię jak mi zimne powietrze wieje po plecach w domu.

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sunao
    ...
    Zastanawiam sie jeszcze, czy wykonywać bypas wymiennika? W końcu w zimie wewnątrz jest cieplej (czyli grzejemy tym co wyrzucamy) a w lecie powinno być chłodniej (czyli chłodzimy wyrzucanym powietrzem. Z drugiej strony chłodne powietrze w nocy będzie ogrzewane tym cieplejszym z wewnątrz po upalnym dniu...
    Ja robie GWC i powietrze na wlocie do reku będzie miało np: 12 stopni
    I nie chcę tego ogrzewać ciepłem z domu bo to właśnie genialnie skonstruowana darmowa klima.
    Musze obejść wymiennik na lato.

    W zimie działa wymiennik i ogrzewamy to co wchodzi.
    W okresach przejsciowych gdy na zewnątrz 20-25 st układ wyłączony kompletnie (pomimo reku mam kominy wentylacyjne i w oknach dostane gratisowe nawiewniki) lub włączony.
    W upały obejście wymiennika coby nie grzać niepotrzebnie wlotu
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  10. #50

    Domyślnie

    Panowie mam problem.
    W sprzedaży np w Szopienicach jest taśma mosiężna twarda (z4 lub z6) o grubości 0.1 mm i szerokości 300 mm.
    Problem polega na tym, że nie wiem czym to przyciąć do wymiarów 300x1200.
    Nożyce odpadają bo się pofałduje, może multiszlifierka taka za 85zl z allegro?.

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Łokrągłym nożem jak o pizzy
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    Ja zastosuję nóż krążkowy i coś w rodzaju urządzenia do obcinania zdjęć (idea). Powinno być skutecznie i powtarzalnie.
    Adam M.

  13. #53

    Domyślnie

    Witam,
    Powiedz no orko ile kosztuje ta tasma, moze byc juz w przeliczeniu na caly wymiennik, czy tyle co mowi Adam (2000 PLN - nie wiem czy dobrze pamietam)?
    Mirek

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Powiem wam że grubośc 0.1mm to papier nie blacha.
    Trzeba będzie dawać gęsto dystanse.
    Ale może to i dobrze bo uzyskamy darmowe zawirowania powietrze które niby zwiększy nam opory przepływu ale mamy większą powierzchnię wlotów niż przekrój rury więc problemu nie ma.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    I jeszcze coś wymyśliłem w celu uproszczenia montazu.
    Dystanse dam na klej do metalu (Loctite np: 64
    W ten sposób nie będzie trzeba wiercic setki otworów.
    Zrobi się tylko 5 prowadzeń a podkładki pójdą na klej.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  16. #56

    Domyślnie

    Witam,
    Jestem troche zalamany ...
    Dostalem DTR'ke od KOSS'a.
    Opory wymiennika 500'tki - niestety nie pisza czy krzyzowy czy przeciwpradowy - (razem z filtrami) to tez 200 Pa, tyle ze przy 500 m3/h! Przy 300 m3/h ma opory rzedu 100 Pa.
    OGROMNIE DUZO!
    Nie wiem czy to sie nada.
    A moze Adamie jestes troche optymistyczny, mowiac ze proponowany przez Ciebie wymiennik bedzie mial male opory?
    Na wielkosci - rozmiarach, wiem, ale jakiego rzedu opory przewidujesz dla tego wymiennika, jak to szacujesz?
    Mirek

  17. #57

    Domyślnie

    msobanie:
    Telefon do sklepu przy hucie Szopienice to: +48327593026 - trzeba negocjować.
    Trzeba pytać o taśmę grubości 0.1 mm szerokości 300 mm i twardości z6.
    Bywa od czasu do czasu.
    Jeszcze nie widziałem tej taśmy, ale po sugestiach Adama mam nadzieję że się nada.

    Taka sobie myśl:
    Jeśli temperatura wewnętrzna jest 20 oraz zewnętrzna -20 (bez GWC) to zakładając, że na wywiewie dostaniemy -14 to skropliny zaczną zamarzać gdzieś w połowie wymiennika, a gdyby dać tam jakieś ujście do kanalizacji (tzn w miejscu gdzie struga powietrza wywiewanego ma jeszcze temperaturę dodatnią) to może nie dojdzie do zamrożenia?
    Oczywiście w tym układzie wymiennik nie może stać pionowo lecz musi być ułożony pod pewnym kątem, jakim?

  18. #58
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał msobanie
    ...
    Dostalem DTR'ke od KOSS'a.
    Opory wymiennika 500'tki - niestety nie pisza czy krzyzowy czy przeciwpradowy - (razem z filtrami) to tez 200 Pa, tyle ze przy 500 m3/h! Przy 300 m3/h ma opory rzedu 100 Pa.
    OGROMNIE DUZO!...
    A jaką to ma powierzchnię całkowitą "wlotu"
    I jakie konkretne wymiary kanałów ??


    Cytat Napisał orko
    ...Taka sobie myśl:
    Jeśli temperatura wewnętrzna jest 20 oraz zewnętrzna -20 (bez GWC) to zakładając, że na wywiewie dostaniemy -14 to skropliny zaczną zamarzać gdzieś w połowie wymiennika, a gdyby dać tam jakieś ujście do kanalizacji (tzn w miejscu gdzie struga powietrza wywiewanego ma jeszcze temperaturę dodatnią) to może nie dojdzie do zamrożenia?
    Oczywiście w tym układzie wymiennik nie może stać pionowo lecz musi być ułożony pod pewnym kątem, jakim?
    A jak na zewnątrz będzie -5 ??
    A takich dni masz wiecej w roku.
    Chyba musisz zrobić ruchome otwory na skropliny


    Podłącz do tego jakąkolwiek wersję GWC coby na wlocie mieć zawsze + i kłopot z głowy.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  19. #59

    Domyślnie

    Witam,
    Obejrzalem sobie wczoraj dokladnie DTR'ke KOSS'a.
    I tak, oni maja (z tego co rozumiem) generalnie 2 wymienniki.
    Jeden krzyzowy 300x300x300 poliweglan. Pow wymiany ciepla 5 czy 6 m2, juz nie pamietam. Pow wlotu to 0.3x0.3x0.5, co daje .045 m2, pomijajac grubosc przekladek. To odpowiada srednicy rury okraglej 240 mm! Czyli robia pow wlotu zdecydowanie wieksza niz rury doprowadzajace powietrze (fi 150 w tym przypadku).
    Drugi to krzyzowo-przeciwpradowy (wydluzony krzyzowy). Dlugosc w najdluzszym miejscu to 90 cm, szerokosc 35cm, wysokosc 45. Pisza ze pow wymiany 46m2! Pow wlotu .0556- szacowana przeze mnie na bazie wymiarow, co odpowiada srednicy rury 0.266 m! Czyli znow zdecydowanie wiecej niz wlot!
    A mimo to maja tak duze opory (opory nieznane dla przeciwpradowego, to co napisalem wczesniej to dla wymiennika krzyzowego, ten przeciwpradowy bedzie mial wieksze opory - na pewno).
    Tak wiec obawiam sie, ze przy podobnych wymiarach mozna sie Adamie spodziewac takze sporych oporow na proponowanej przez Ciebie konstrukcji.
    Policzylem tez zgrubnie, ze u mnie (430m3 kubatury wentylowanej) spadek cisnienia na nawiewie od czerpni do najdalszego anemostatu to bedzie jakies 130 Pa, uwzgleniajac 50 Pa na wymiennik (dalem duze srednice). Jak widac, opory na wymienniku sa kluczowe w eliminacji oporow, minimalizacji kosztow pradu.
    Powoli skladniam sie ku 2 krzyzowym szeregowo, przewymiarowanym dla malej predkosci przeplywu (opory) i duzej sprawnosci.
    Przeliczylem (bazujac na oporach krzyzowych KOSS'a), ze przy krzyzowym 0.5x0.5x0.5 opory na jednym nie powinny byc wieksze jak 40 Pa (zakladajac ze opory sa ~v^2 i przeliczajac predkosc przeplywu przez oba wymienniki, Opory Kossa sa rzedu 90 - 100 Pa przy 350 m3/h. Ja przeliczylem na wiekszy wydatek (430) przy wiekszych wymiarach.
    Tak wiec 2 x po krzyzowy 0.5, prosta budowa, relatywnie male opory.
    Pow wymiany to ok. 25 m2 (na dwoch).
    Popatrze jak z cenami poliweglanow.
    Mirek

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    msobanie coś mi mówi że oprócz samej powierzchni wlotu ważna jest wielkość kanałów.
    1) Jest ich 150 o wysokości 1mm
    2) Jest ich 10 o wysokości 15mm
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

Strona 3 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony