dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 340 z 349
Pokaż wyniki od 6.781 do 6.800 z 6965
  1. #6781
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadMac Zobacz post
    Zamontowałem potencjometry na dwa wentylatory. Jak zwalniam prędkość wentylatora wywiewu spada temperatura na wyrzutni ale i na wywiewie też. Nie udało mi się zbliżyć temperatury wyrzutni do czerpni. W niedziele będzie trochę wolnego czasu wiec zacznę od wymiany filtrów a potem będę eksperymentował z prędkościami. Czy te temperatury muszą mieć niewielką różnicę? Czy po tych różnicach można stwierdzić, że instalacja jest zrównoważona?
    Jeśli temp.wywiew maleje przy zmniejszeniu prędkości wywiewu to masz straty na kanałach wywiewnych
    I masz mieć różnicę temp.
    Wywiew nawiew
    Do
    Czernia-wyrzutnia
    Podobną
    A między czernią a wyrzutnia ma być różnica w dodatnich temp.U mnie wacha się pomiedzy3-5stopni z tego co pamiętam.

  2. #6782
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RadMac

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    125

    Domyślnie

    Filtry wymienione. Nie wiem jakie mam przepływy ale narazie nie mieszkam, więc ustawiam wentylatory na minimum. Mam te tanie DV6224 skręcone potencjometrem na minimum, tak żeby się tylko włączyły po zaniku prądu. Kanały posprawdzałem kamerą termowizyjną i poprawiłem izolacje gdzie się dało, mimo to dalej duże różnice. Na początku listopada skończone tynki CW, grubo bo stara chata i pierwszy sezon grzania od 8 lat, gdzie wcześniej były tylko piece kaflowe i dziurawy dom. Może to przez tą wilgoć jeszcze.
    W domu 21*C, wilgotność 52%
    Na zewnątrz 3*C

    Czerpania 3*C
    Nawiew 16,2*C
    Wywiew 17,1*C
    Wyrzutnia 8,9*C


    Dzisiaj podłączyłem w jednym pomieszczeniu czujniki temperatury, które mam pod chudziakiem (30 cm styropianu i 10 cm chudziaka) i pod posadzką 8 cm.
    Pod chudziakiem 12,3* C
    Pod posadzką 23,5*C
    Myślałem, że jest tam niższa temperatura.

  3. #6783

    Domyślnie

    Stoje przed zadaniem nabycia wymiennika i mam do wyboru na chwile obecna GS-K 366/500 i Siwicki RS 03 P.
    Kubatura wentylowanych pomieszczen ok 350 m3.

    GS-K 366/500 wydaje sie byc za duzy - predkosci powietrza wychodza mi za male - sprawdzalem od 150 m3/h do 350 m3/h Przy max jest jeszcze ok ale przy min ponizej 0,5 m/s i program doboru krzyczy i ostrzega przed turbulencjami.

    Czy te turbulencje to tylko przypadlosc wymiennikow klingenburga czy raczej nalezy sie ich spodziewac takze u konkurencji? Jestem zielony w tym temacie.

    Jakich przeplywow uzywacie na codzien u siebie? Procentowo wzgladem kubatury pomieszczen. Instalacje projektujemy na 1 wymiane na godzine ale na codzien ile macie ustawione? 50% 30% ?

    PS.
    Ktos wie gdzie mozna nabyc recair RC160?
    Jak wypada taki RC/RS160/500 w porownaniu do siwickiego?
    Spadki cisnienia przemiawiaja za RC160
    Ostatnio edytowane przez _vviktor_ ; 30-01-2020 o 08:27

  4. #6784

    Domyślnie

    Odpowiem sobie sam na jedno z pytań - może się komuś przyda.

    Recair RC160/200 i RC160/300 można kupic na ebay. Ale cena .... ponad 400 EUR.

    Cenowo zbliżamy się do siwickiego tylko że spadek ciśniania dla 300 m3/h na poziomie 96 Pa (wersja RC160/300) zamiast 180 u wspomnianego już naszego lokalnego producenta.

    Bardzo chciałbym dać szanse zarobić naszemu rodakowi zamiast "kapitalistycznym wyzyskiwaczom" z zachodu ale cały czas szukam argumentów.

  5. #6785
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał _vviktor_ Zobacz post
    Jakich przeplywow uzywacie na codzien u siebie? Procentowo wzgladem kubatury pomieszczen. Instalacje projektujemy na 1 wymiane na godzine ale na codzien ile macie ustawione? 50% 30% ?
    Ja od ośmiu lat nie wyłączyłem powyżej doby wentylacji mechanicznej(awaria zasilacza) i używam jej w 90% czasu z 30% wydajnością (nastawiona jest na 110 m3/h)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6786

    Domyślnie

    Cytat Napisał _vviktor_ Zobacz post
    S.
    Ktos wie gdzie mozna nabyc recair RC160?
    Ja pod koniec tamtego roku kupiłem u nich: airfort.eu/ ceny lepsze niż Ty podałeś
    Na wymiennik czekałem około 2 tygodni.
    Rekuperator i instalację mam już złożoną ale nadal walczę aby ją zrównoważyć..
    Ostatnio edytowane przez mzychowicz ; 01-02-2020 o 17:03

  7. #6787
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cześć,
    No chyba muszę uczynić ten pierwszy krok i zamówić wiatraki. Ale nie mam do końca pewności czy aby dobre będą. Mam na myśli R3G190-RG19-20.
    Mógłbym poprosić bardziej zorientowanych w temacie czy aby zerknal https://sklep.wentylatory-online.pl/...omieniowy/1614
    Kubatura jakieś 700 m3. Będzie ok?
    Pozdrawiam i sorry za głupie pytanie

  8. #6788

    Domyślnie

    Cytat Napisał mzychowicz Zobacz post
    Ja pod koniec tamtego roku kupiłem u nich: airfort.eu/ ceny lepsze niż Ty podałeś
    Na wymiennik czekałem około 2 tygodni.
    Rekuperator i instalację mam już złożoną ale nadal walczę aby ją zrównoważyć..
    Ale na ich stronie nie ma RC są tylko RS. Te są "trochę" tańsze.

    Jaki dokładnie model zamówiłeś i na jaki przepływ max była projektowana Twoja instalacja?

  9. #6789

    Domyślnie

    Cytat Napisał _vviktor_ Zobacz post
    Ale na ich stronie nie ma RC są tylko RS. Te są "trochę" tańsze.

    Jaki dokładnie model zamówiłeś i na jaki przepływ max była projektowana Twoja instalacja?
    Rozmawiałem z przedstawicielką Recair, która stwierdziła, że dla samodzielnie budowanego reku nie odczujesz różnicy pomiędzy RS a RC. Wyższa wydajność RC jest spełniona tylko przy zrównoważonych przepływach, a te trudno precyzyjnie uzyskać bez dokładnego wysterowania wentylatorów. Druga rzecz, że RC podobno jest bardziej delikatny.
    Sam zdecydowałem się na RS.

  10. #6790

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Cześć,
    No chyba muszę uczynić ten pierwszy krok i zamówić wiatraki. Ale nie mam do końca pewności czy aby dobre będą. Mam na myśli R3G190-RG19-20.
    Mógłbym poprosić bardziej zorientowanych w temacie czy aby zerknal https://sklep.wentylatory-online.pl/...omieniowy/1614
    Kubatura jakieś 700 m3. Będzie ok?
    Pozdrawiam i sorry za głupie pytanie
    Jakiej maksymalnej wymiany powietrza oczekujesz, jakie przewidujesz opory?
    Poproś sprzedającego o dokładne charakterystyki pracy wentylatora.
    Na stronie papsta są wykresy dla mocy 83 115 i 170W.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	R3g190_83W-115W.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	85,5 KB
ID:	440738
    Ten wentylator będzie miał krzywą gdzieś pomiędzy 115 i 85.
    Wydaje się, że przy czystych filtrach wydajność 250-300m3/h może udałoby się wyciągnąć... Do 700m3 wydaje się odrobinę mało... ?

  11. #6791

  12. #6792
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Daniel.P

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Muszyna
    Kod pocztowy
    33-370
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Cześć,
    No chyba muszę uczynić ten pierwszy krok i zamówić wiatraki. Ale nie mam do końca pewności czy aby dobre będą. Mam na myśli R3G190-RG19-20.
    Mógłbym poprosić bardziej zorientowanych w temacie czy aby zerknal https://sklep.wentylatory-online.pl/...omieniowy/1614
    Kubatura jakieś 700 m3. Będzie ok?
    Pozdrawiam i sorry za głupie pytanie
    Te R3G są bez obudowy, będziesz musiał jeszcze uchwyty ogarnąć i dysze na wlocie.
    Nie lepiej takie? Na charakterystyce masz punkt 225m3/h, 450Pa z poborem 78W
    https://www.olx.pl/oferta/ebm-wentyl...8-IDCZYK8.html

  13. #6793

    Domyślnie

    Cytat Napisał stam222 Zobacz post
    Dzięki,
    No nie mam zamiaru gnać wentyli na maxa. Planuje wymianę na jakieś 200 m3
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2020-02-11-15-41-37-69_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	7,3 KB
ID:	440744Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2020-02-11-15-41-37-69_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	7,3 KB
ID:	440744
    Na Twoim rysunku mało co widzę ;>
    200m3/h to pociągną bez problemu. Przy tym przepływie Recair RS-160 ma opory od 50-100Pa (w zależności od wielkości). Do tego opory instalacji i filtrów i pewnie będziesz pracował na mniej niż 50%mocy.
    I pewnie w zimie takie przepływy są OK. Ale co w lecie i w razie potrzeby szybkiego przewietrzenia..?

  14. #6794

    Domyślnie

    Ech, opóźniła mi się budowa układu, siedzę teraz nad obudową wentylatora nawiewnego. Muszę przepchać nim powietrze wpadające z góry do kanału idącego w prawo (na rysunku).

    Który wariant A czy B będzie lepszy? Kluczowe są straty sprężu (bo one wpływają na hałas i efektywność)?

    Wariant A jest chyba cichszy dzięki tłumikowi, ale jeśli mniejsze opory w wariancie B dadzą też mniejszy hałas, to tłumik może się okazać zbędny. Czy możemy jakoś przeanalizować te warianty i wybrać najlepszy bez budowy ich w praktyce?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obudowa_wentylatora.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	41,7 KB
ID:	440769

  15. #6795
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Jak na moje oko zdecydowane B. Jeżeli zrobisz taka skrzynie przed nagrzewnica to może ona być jako rozprężna i tłumik nie będzie potrzebny a i opory mniejsze. Moje zdanie.

  16. #6796

    Domyślnie

    Ha, to może taki wariant (poprzednio nie wskazałem jak widać istotnego "szczegółu", że prostokąt po prawej to właśnie puszka rozprężna/rozdzielcza) - teraz byłoby w niej też wentylator...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	C.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	47,4 KB
ID:	440778

  17. #6797

  18. #6798

    Domyślnie

    Kanały są niestety tak, jak na rysunku. Dwa do tyłu, po jednym w prawo i w górę...

    Który wariant zatem z tych trzech jest najlepszy?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obudowa_wentylatora.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	54,1 KB
ID:	440796

  19. #6799

  20. #6800

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel.P Zobacz post
    Te R3G są bez obudowy, będziesz musiał jeszcze uchwyty ogarnąć i dysze na wlocie.
    Nie lepiej takie? Na charakterystyce masz punkt 225m3/h, 450Pa z poborem 78W
    https://www.olx.pl/oferta/ebm-wentyl...8-IDCZYK8.html
    Ciekawa sprawa z tymi wentylami z OLX. Są jakieś nietypowe. Tzn. nie można nigdzie znaleźć o nich informacji. K3G190-RG19-12.

Strona 340 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony