dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 341 z 349
Pokaż wyniki od 6.801 do 6.820 z 6965
  1. #6801
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał _vviktor_ Zobacz post
    Ciekawa sprawa z tymi wentylami z OLX. Są jakieś nietypowe. Tzn. nie można nigdzie znaleźć o nich informacji. K3G190-RG19-12.
    Niby tutaj jest wszystko to co zawarł w swojej aukcji autor, ale faktycznie str 25 nie wiele więcej da, bo nie ma tej końcówki 12 V a jest 10.
    https://www.ebmpapst.com/media/content/info-center/downloads_10/catalogs/centrifugal_fans_1/RadiCal_Centrifugal-fans_EN.pdf

    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  2. #6802
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Niby tutaj jest wszystko to co zawarł w swojej aukcji autor, ale faktycznie str 25 nie wiele więcej da, bo nie ma tej końcówki 12 V a jest 10.
    https://www.ebmpapst.com/media/content/info-center/downloads_10/catalogs/centrifugal_fans_1/RadiCal_Centrifugal-fans_EN.pdf

    Kupiłem te wiatraki i zobaczymy jak złożę wszystko do kupy.
    Wcześniej wkradł się niezamierzony błąd. Mam około 500m3 kubatury

  3. #6803
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Daniel.P

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Muszyna
    Kod pocztowy
    33-370
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał _vviktor_ Zobacz post
    Ciekawa sprawa z tymi wentylami z OLX. Są jakieś nietypowe. Tzn. nie można nigdzie znaleźć o nich informacji. K3G190-RG19-12.
    Zapewne to jakiś nietypowy model OEM dla jakiegoś producenta central albo czegoś jeszcze innego.
    Jak jakaś firma dużo kupuje to ma prawo do koncertu życzeń. Wydają się zbliżone go standardowych, troszkę inna moc i niestandardowa długość kabli.

  4. #6804

    Domyślnie

    Chyba znalazłem idealny podstawowy sterownik rekuperatora DIY - http://apar.sklep.pl/pl/przetwornik-co2-ar257-6695.html

    Za 700zł mamy czujnik co2, wilgotności i temperatury z wyświetlaczem i wyjściami 0-10V. I już mamy zastosowanie - wyjście 1 to poziom CO2, wyjście 2 to wilgotność względna. Jest możliwość zaprogramowania wartości danego parametru dla napięcia 0 i 10V, stąd już mamy sterownik silników EC bazujący na poziomie CO2 (bo po co wentylować, jak nikogo nie ma w domu) lub wilgotności (bo jedna osoba, która gotuje obiad też wymaga zwiększonej wentylacji).

    A może łącząc oba wyjścia równolegle uzyskamy wartość średnią, albo wyższą, to by dało sterowanie przez CO2 i wilgotność, o co nam chodzi. A jakby tak się nie dało, to tu znalazłem rozwiązanie z diodami https://www.elektroda.pl/rtvforum/to....html#11127704

    Czyli mamy już sygnał 0-10V, możemy go podać bezpośrednio na wentylatory z silnikami EC. Do tego dokładamy termostat dla chłodzenia szaf rack za 100zł, który będzie przerywał obwód wentylatora nawiewu przy zagrożeniu oblodzeniem
    https://ivel.pl/p8193,termostat-do-w...ulsar-rat.html

    A jak nie mamy wentylatorów EC tylko zwykłe AC, to trzeba jeszcze dodać regulator obrotów z wejściem 0-10V za 290zł https://www.jmtcontrol.pl/regulator-svb12-1aiv.

    Mamy więc razem 800-1100zł proste, bezobsługowe, acz ekonomiczne sterowanie wentylacją na bazie poziomu CO2 i wilgotności. Czy są na rynku rozwiązania gotowe tańsze, lub w zbliżonej cenie?
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 27-03-2020 o 00:17

  5. #6805
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Za 700zł mamy czujnik co2, wilgotności i temperatury z wyświetlaczem i wyjściami 0-10V. I już mamy zastosowanie - wyjście 1 to poziom CO2, wyjście 2 to wilgotność względna. Jest możliwość zaprogramowania wartości danego parametru dla napięcia 0 i 10V, stąd już mamy sterownik silników EC bazujący na poziomie CO2 (bo po co wentylować, jak nikogo nie ma w domu) lub wilgotności (bo jedna osoba, która gotuje obiad też wymaga zwiększonej wentylacji).
    CO2 średnio w wywiewie zawsze będzie niskie (chyba, że naprawdę w domu będzie tragedia) - problemem jest to pomieszczenie, które jest danej chwili najbardziej "obciążone". Jak śpimy, to zazwyczaj sypialnia rodziców (za to salon jest przewentylowany na maksa), jak mamy imprezę, to salon (a sypialnie przewentylowane na maksa).
    Więc sterowanie CO2 musiałoby mieć kilka czujników w różnych pomieszczeniach i opierać się na najgorszym wskazaniu.
    Wilgotność podobnie.

  6. #6806

    Domyślnie

    Zgadza się. Optymalnie byłoby układ wentylacji rozdzielić na część dzienną i nocną. Od pewnej wielkości domu dodatkowe koszty zwrócą się niższymi rachunkami za ogrzewanie.

  7. #6807
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Od pewnej wielkości domu dodatkowe koszty zwrócą się niższymi rachunkami za ogrzewanie.
    Marne szanse jak masz około 80% energii odzyskanej tak czy inaczej a do tego zazwyczaj przez znaczną część doby i tak chodzi na minimum bo nikogo nie ma w domu. Albo i przez cały dzień - bo tylko w nocy w sypialni dla dwóch osób trzeba więcej.

  8. #6808
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kubiś

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Aleksandrów Łódzki
    Posty
    51

    Domyślnie

    Witam
    Chciałem zakupić wymiennik Recair ze strony: http://www.airfort.eu. Zastanawiam się tylko jak będzie wyglądała dostawa w obliczu kolanoświrusa.
    Zamawiał ktoś z was może ostatnio coś od nich. Wiecie może ile kosztuje przesyłka do Polski?

    Druga sprawa to dobór wymiennika. Oni mają dwa rodzaje. RS160 i RS300. Ja ma dom 135m2. Czy RS300/400 będzie dobrym rozwiązaniem?

  9. #6809
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam Towarzystwo,
    po instalacji PC i PV dojrzewam do samodzielnego montażu reku...
    Zaczynam jak zwykle od nabicia głowy , a że czasu trochę szkoda i może już nie takie możliwości "umysłowe" -staram się ukierunkować to moje "wchłanianie wiedzy".
    Najpierw pomyślałem sobie ,że może warto skorzystać z doświadczeń Kolegów- Kaizen nadal zachwala swój Izzifast , Kudłaty też swoje wydusił,Humidorek fajne sterowanie zapodał,City też dobrze prawi... itp/itd...
    A co bym chciał osiągnąć-a no to co zazwyczaj : jak największy współczynnik cena/jakość i nie chciałbym się "urobić po pachy" , a mieć trochę satysfakcji typu :
    -działa jak złoto
    -nie przebecalowałem
    -sam zmontowałem
    -może coś wniosę autorskiego do tematu w mojej chałupie (bardziej szczyt osobistej satysfakcji niż próżność...)

    Chałupę wybudowałem w 2008-cały dół oprócz łazienki jest otwarty ,więc pomyślałem sobie : na razie nie wypuszczam do salonu nawiewów-wypuszczę na otwartej klatce schodowej.Z piętrem jest łatwiej-nad nim jest stryszek użytkowy (narty, klamoty,itp) ,więc mogę poszaleć z sufitem.
    Tak naprawdę gryzie mnie sterowanie -czy kupić coś dedykowanego do WM , czy może jednak domoticz z maliną (kuźwa-nic jeszcze na tym nie robiłem, pewniej się czuję w starszych generacjach PLC ...), ale tak patrzę -no jest trochę "gotowców"...Ech....dylematy...
    A teraz kombinuję ,żeby zacząć od pomiarów CO2 i PMów -wpadł mi w oko (dosłownie -super design !) taki wynalazek : Dienmern DM 72 B wi-fi
    https://pl.aliexpress.com/item/40005...archweb201603_

    Z drugiej strony -jeśli reku będzie sterowana wg potrzeb , to jednak bardziej by się przydał ten przetwornik z Aparu (ale oczywiście nie jest taki...ładny...)

    Ok-na koniec : niestety będę Was dręczył tu jeszcze !

    Tymczasem
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 11-05-2020 o 08:22
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  10. #6810

    Domyślnie

    domoticz z maliną idź w tą stronę jest super

  11. #6811

    Domyślnie Różnica

    Różnica jest dość spora

  12. #6812
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Mam do odsprzedania wymiennik aluminiowy przeciwpradowy klingenburga, juz od jakiegos czasu takich nie robia, ale udalo mi sie odkupic nowe od kogos kto kiedys produkowal rekuperatory. Jest jedna sztuka na zbyciu i wyjdzie znacznie taniej niz recair. Jesli ktos bedzie zainteresowany zapraszam na priv.

  13. #6813
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zbyszek1912

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Radecznica
    Kod pocztowy
    22-463
    Posty
    3

    Domyślnie

    Di. Wysłałem Priv

  14. #6814
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kubiś

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Aleksandrów Łódzki
    Posty
    51

    Domyślnie

    Klinkeburg może sobie te wymienniki wsadzić w buty. Będą łaskę robić że coś sprzedadzą albo nie. Ja na ebayu znalałem aukcje wymienników firmy recutech. Jak popatrzycie sobie na filmy YT to zobaczycie że ich produkcja to dokładnie to samo. Kupiłem wymiennik aluminiowy przeciwprądowy na prawie 600m3 za 900 zł. Przyszedł kurierem w kilka dni (a nie jakieś śmieszne 2 - 3 tygodnie)

  15. #6815

    Domyślnie

    Kubiś, jeśli mogę spytać jak Ci się sprawuje ten wymiennik z Recutech? Na ich stronie można zamówić wymiennik wraz ze skrzynką - można sobie wszystko ładnie pod siebie skofigurować (rozmieszczenie przyłączy, średnicę, układ, izolację, itp.) za jakieś 330€ można kupić skrzynkę i wymiennik aluminiowy 370m2h i dla mnie by było to optymalne, ciekawe czy ktoś ma coś od nich i mógłby napisać czy warto w to iść.

  16. #6816
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kubiś

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Aleksandrów Łódzki
    Posty
    51

    Domyślnie

    Wymiennik to dokładnie ten sam standard co wymienniki aluminiowe pozostałych czołowych producentów. Sposób produkcji taki jak u innych: https://www.youtube.com/watch?v=83WAYAYi2xI.
    Nie mam doświadczenia z innymi producentami ale nie wieżę żeby była jakaś ogromna różnica między nimi.
    Ja puszkę zrobiłem sam. Wentylacja działa i dodatkowo jest podłączona pod kominek. Na powrocie z domu przy paleniu jest ok 55 stC i wszystko działa ok.

  17. #6817

    Domyślnie

    Kubiś, jakia sprawność osiąga Ci rekuperator na wymienniku Recutech? Na ich stronie wyczytałem (nie wiem czy dobrze) ze ich wymienniki maja ok75% sprawności. Czy w takim przypadki nie lepiej dopłacić do innego?

    Co myślicie o wentylatorach SUNON np. A2175HBT-TC. 25W 350m3/h. Używam takich do chłodzenia szaf w maszynach i powiem szczerze chodzą latami.

  18. #6818
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Daniel.P

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Muszyna
    Kod pocztowy
    33-370
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał matys1990 Zobacz post
    ...Co myślicie o wentylatorach SUNON np. A2175HBT-TC. 25W 350m3/h. Używam takich do chłodzenia szaf w maszynach i powiem szczerze chodzą latami.
    Z charakterystyki wychodzi, że dla 250m3/h dmuchnie to może 60Pa... w samych kanałach więcej stracisz. 25W z silnika AC to może faktycznej 10W dostaniesz. Jeśli patrzysz za takim rozwiązaniem to może lepsze takie z OLX, mają sterowanie 0-5V i dmuchają jakieś 300m3/h i 300Pa. Minus taki że zasilacz na 48V trzeba dostawić ale na ok. 100W nie powinien być drogi.

    https://www.olx.pl/oferta/wentylator...tml#de5a7367df

  19. #6819

    Domyślnie

    Mam 2 pytania. Pierwsze odnośnie wentylacji, czy wystarczy zamontować 1 wentylator np. po stronie nawiewnej za rekuperatorem. Wtedy robimy w domu nadciśnienie. Powietrze szukając wyjścia "korzysta" z kanałów wywiewnych grawitacyjnie. Czyli taka wentylacja nawiewno-wyporowa. Czy ma to w ogóle sens?

    Drugie pytanie jak zrobić zwiększoną wentylację np. łazienki. Wiadomo chcemy tam mieć trochę cieplej niż w reszcie pomieszczeń, ale z drugiej strony nie ma co wentylować pustego pomieszczenia. W momencie kiedy będziemy go używać to wentylujemy łazienkę/ki mocniej. Nie chodzi mi o samo zwiększenie wentylacji, bo to nie problem, a bardziej o przekierowanie wentylacji. Czy są jakieś sensownie ekonomicznie rozwiązania?

  20. #6820
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Mam 2 pytania. Pierwsze odnośnie wentylacji, czy wystarczy zamontować 1 wentylator np. po stronie nawiewnej za rekuperatorem. Wtedy robimy w domu nadciśnienie. Powietrze szukając wyjścia "korzysta" z kanałów wywiewnych grawitacyjnie. Czyli taka wentylacja nawiewno-wyporowa. Czy ma to w ogóle sens?

    Drugie pytanie jak zrobić zwiększoną wentylację np. łazienki. Wiadomo chcemy tam mieć trochę cieplej niż w reszcie pomieszczeń, ale z drugiej strony nie ma co wentylować pustego pomieszczenia. W momencie kiedy będziemy go używać to wentylujemy łazienkę/ki mocniej. Nie chodzi mi o samo zwiększenie wentylacji, bo to nie problem, a bardziej o przekierowanie wentylacji. Czy są jakieś sensownie ekonomicznie rozwiązania?
    A czytałeś co to jest rekuperator ? Po co ma dmuchać w coś co tak nazwałeś?
    Drugim pytaniem sam zakfestionowałeś działanie rekuperacji więc Twoje zrozumienie zasady działania rekuperacji odpowie w zasadzie na postawione pytania.
    Ogólnie, aby wzmocnić działanie wentylacji grawitacyjnej stosuje się wymuszony wywiew nie nawiew.

Strona 341 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony