dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Drzewa a niwelowanie terenu

    Mam na skarpie parę pokaźnych sosen
    Robiąc wykop musieliśmy przysypać je ziemią
    Machałam ostatnio ostro łopatą i część pni już odkopanych
    Ale co by było gdyby takie pnie zasypać tak na 1m czy to już wyrok dla drzewka?
    Czy mam dalej kopać ?
    Czy mogę sobie zniwelować tak teren nie szkodząc drzewom?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Obawiam się, że zasypane na tak dużą wysokość sosny, mogą nie przeżyć, a conajmniej mocno odchorują. W końcu przez ileś lat, miały swoją strefę wzrostu, strefę korzeniową, a zasypanie ziemią na metr, mogłoby te warunki poważnie zachwiać.
    Może Mirek i Pinus mądrze Ci doradzą, bo ja tylko dywaguję. Nigdy nie ośmieliłam się na, aż takie drastyczne zmiany warunków bytowych.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Prawdopodobnie po pewnym czasie padną. Swego czasu był na ten temat artykuł w Muratorze. Jest to jednak radykalna zmiana warunków środowiska korzeniowego (zaopatrzenia w wodę i tlen oraz mikroorganizmów glebowych i mikoryzy)

  4. #4

    Domyślnie

    wszystko by było w porzadku jezeli przed robotami ziemnymi zastosowalibyscie system napowietrzania korzeni. przy miejszych drzewkach nie było by problemu...widziałem fajne rozwiązania, gdzie podnosili teren utwardzali nawierzchnie a w obrebie bryły korzeniwej zamontowana była stalowa sietka zamiast nawierzchni z tym ze tutaj nasyp nie był az tak duzy. system napietrzajacy nie jest trudny w wykonaniu a w takich sytuacjach jest niezbedny

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za rady
    Stalowa siatka a raczej kratka no właśnie często spotykane o tym nie pomyślałam
    Tylko gdzie coś takiego dostać

    Drzewka odkopane

    Ale i tak się zastanawiam czy nie zniwelować tego terenu robiąc wokół zadrzewienia murek z kamienia polnego (coś koło 70 cm ) i tam byłoby obniżenie w którym posadziłabym roślinki może bluszcze trochę paproci

    Jak to widzicie?

  6. #6

    Domyślnie

    Prace ziemne wśród drzew
    Rosnące drzewa źle znoszą prowadzone wokół nich prace ziemne.
    Nasypana wokół drzew gruba warstwa ziemi utrudnia dostęp powietrza do korzeni - po jakimś czasie roślina może zacząć zamierać. Ratunkiem dla drzewa jest ułożenie wokół niego drenażu napowietrzającego (na rysunku) lub postawienie muru oporowego czy szalunku podtrzymującego skarpę w odpowiedniej odległości od pnia drzewa.





    znalazłam tylko to bardzo suchy artykuł
    może ktoś powie co to znaczy odpowiednia odległość ,,postawienie muru oporowego czy szalunku podtrzymującego skarpę w odpowiedniej odległości od pnia drzewa,, ???

  7. #7

    Domyślnie drzewa

    aby drzewa nie usychały , zabetonowane, zaasfaltowane, przysypane dodatkowo bardzo grubą warstwą korzeni należy zastosować rury napowietrzające korzenie. Takie systemy są znane i stosowane w Polsce.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    te murki oporowe to dobry pomysł. Ale okregi niech beda na tyle szerokie, by uwzględnić przyrost grubości pnia w przyszłości.

  9. #9

    Domyślnie Dzrewa umierają stojąc

    do DAXIMY
    Drenaż to darmowa robota, rury są miękkie, popękają, ponadto aby napowietrzyć trzeba wyprowadzić do wierzchu, po jednej zimie będą pokruszone w miejscu gdzie zamarzną, i co ? robota na darmo. A jeszcze zamulenie, jak usunąć? wykopać ?
    Trzeba zastosować profesjonalny system do napowietrzania,

    w razie zainteresowania prześlę dokładną informację, pozdrowienia

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zolf

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Posty
    7

    Domyślnie Drzewa a podniesienie działki

    Witam
    Mam pytanie (może ktoś będzie wiedział). Po wybudowaniu domu podnieśliśmy działkę o około 40-50 cm. Niestety były na niej drzewa więc niewiele myśląc również w okół nich zasypaliśmy korę. Po kilku miesiącach brzozy zaczęły chorować i na przełomie sierpnia i września zrzuciły wszystkie liście. Podpowiedziano nam że jest jeszcze szansa je uratować tylko trzeba je o okopać do poprzedniego poziomu gruntu. Zrobiłem to też w okół tych drzew, które nie chorowały na wszelki wypadek. Teraz wiosną zbiera się w tych dołach woda nie mówiąc też o niezbyt estetycznych walorach. Pytanie zatem jest takie czy jest coś czym można by było te doły wypełnić tak żeby nie wykończyć drzew i by zniwelować różnice w terenie. Pozdrawiam

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Korzenie się zadusiły i drzewo uschło.

    Nie podnosi się ziemi wokół drzew, a przynajmniej na szerokość ich korony.

    Brzoza radzi sobie z zalewaniem przez wodę jakiś czas.

    Ale podstawowy błąd to złe ukształtowanie powierzchni. Nie można było zrobić urozmaiconej rzeźby terenu na działce, z pagórkami i dolinkami?

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zolf

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Posty
    7

    Domyślnie

    No niestety nie ponieważ to jest od strony wjazdy na działkę właściwie zaraz obok wjazdu do garażu. Poza tym działka jest mokra więc takie urozmaicenie groziło by zalaniem po każdej burzy nie mówiąc wiosną. Ciekawe jest to że nie wszystkie brzozy wyschły, ale jak te dwie pierwsze zacząły zrzucać liście to okopałem wszystkie nawet te które na pierwszy rzut oka miały się nieźle. Cóż jeśli nie puszcząliści na wiosnę to je będęmusiał wyciąć a szkoda mbo przez całą budowę o nie walczyłem choć blokowały wjazd wszystkim wywrotkom, betoniarkomi dzwigom. Te które sięmiały dobrze zostawię tak jak jest.

  13. #13

    Domyślnie

    Brzoza akurat jest wrażliwa na prace wokół układu korzeniowego, podniesienie terenu o 30-40cm zazwyczaj kończy się śmiercią drzewa. Jeżeli odkopałeś pozostałe brzozy to wszystko powinno być dobrze. Pozostanie odpowiednio ukształtować teren wokół, obsadzić roślinnością i będzie ładnie.

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zolf

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cóż czyli rzeczywiście nie można tego wypełnić czymś co by było dla tych drzew bezpieczne np. jakieś kamienie czy keramzyt? Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    A może coś w tym stylu:


    Obok pnia zostawić wolną przestrzeń, zrobić murek dookoła, poprowadzić dreny i na górę krata.
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kraty-chodnikowe-pod-drzewa-procity-1000-mm-1000-mm.jpg
Wyświetleń:	396
Rozmiar:	60,4 KB
ID:	103066   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krata-pod-drzewo-11-040a.jpg
Wyświetleń:	326
Rozmiar:	73,0 KB
ID:	103067  
    Ostatnio edytowane przez sherif14 ; 25-02-2012 o 19:18

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Sheriff - porozmawiaj na temat skuteczności tej metody z efilo

    Tak właśnie straciła dwie ogromne lipy w ogrodzie.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Vexator

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-355
    Posty
    2

    Domyślnie

    ciekawe, czy ktoś tu jeszcze zagląda

    co jeśli zasypię pień kamykami? Z początku dostęp do powietrza dobry, ale z czasem, w głębi będzie zamulać. Czy drzewo będzie się w stanie dostosować?
    Mam tu na myśli drzewo o niewielkiej (mniej niż 10cm) średnicy pnia, więc jeszcze młode i rozwijające się.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    żaden arborysta tak nie zrobi.

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BioArt Ogrody

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-012
    Posty
    8

    Domyślnie Zasypywanie pni drzew.

    Prędzej czy później po zasypaniu pni każde drzewo Ci padnie. Już lepiej podkopać ziemię tam gdzie są drzewa do poziomu korzeni i zrobić dół.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony