dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 64

Temat: świetlik dachowy, tunelowy VELUX

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie świetlik dachowy, tunelowy VELUX

    Czy ktoś ma świetlik dachowy, tunelowy z Veluxa? jak to wygląda? Mam wrażenie, że daje to swiatło jak z lampy jarzeniowej.Nie mam gdzie tego zobaczyć " na żywo", a mąż chce takie coś wstawić na nasz dach...przecież tam nie widać nieba i słonka jak w dachowych....

  2. #2

    Domyślnie

    Chcę powrócić do tego wątku. Czy już ktoś użytkuje takie świetliki i jak się sprawdzają? Proszę o opinie.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja miałam świetlik w projekcie, ale zrezygnowałam z niego gdy wykonawca oświadczył mi, że pierwszy raz będzie taki świetlik instalował

  4. #4

    Domyślnie Re: świetlik dachowy, tunelowy VELUX

    Cytat Napisał agnieszkakusi
    Czy ktoś ma świetlik dachowy, tunelowy z Veluxa? jak to wygląda? Mam wrażenie, że daje to swiatło jak z lampy jarzeniowej.Nie mam gdzie tego zobaczyć " na żywo", a mąż chce takie coś wstawić na nasz dach...przecież tam nie widać nieba i słonka jak w dachowych....
    hmm, światlo słoneczne ulega "cudownemu" przemienieniu w zimne jarzeniowe?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aneta s
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    6.958

    Domyślnie

    Też chciałabym się czegoś dowiedzieć w tej materii.Nasz domek już stoi, mamy okna dachowe ale ostatnio mój szwagier (architekt wnętrz) wpadł na genialny pomysł żeby schody prowadzace z salonu parteru na salonik poddasza doświetlić takim świetlikiem.W naszym przypadku wchodził by w grę dodatkowy tunel (łączący okienko na dachu z okienkiem w suficie) dodatkowo chciałabym zamontować tam dodatkowe oświetlenie i kiedy będzie już ciemno takie światełko dawało by złudzenie światła dziennego.Ja jestem zdecydowana twraz przechodzę fazę "przekonać męża"...

  6. #6

    Domyślnie

    Twój szwagier zapewne nieświadomie naraża cię na niezłe koszty według mnie za taką kasę efekt oświetlenia jest marny, a o myciu tego ustrojstwa pomyślałaś ?

  7. #7

    Domyślnie

    myć to raczej się nie myje, cenowo powala

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aneta s
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    6.958

    Domyślnie

    Że tak powiem cena nie gra znaczącej roli.Z tego co doczytałam się na stronie veluxa, to ten świetlik powinien być szczelny i nie wymaga żadnych "zabiegów czyszczących".Ja należę do tych bardziej zapobiegliwych więc widzę to tak:
    1."okno" umieszczone w dachu musi się otwierać, żebym mogła je umyć
    (nie wierzę w samo czyszczące się szyby),
    2.tunel musi mieć możliwość demontażu (w miarę łatwego) wiec po
    zdemontowaniu go będę mogła umyć okno w dachu i powierzchnię
    świetlika od "góry", oprócz tego jakoś muszę wymieniać żarówki , które w
    nim zamontuję, bo nie ma nic wiecznego.
    Nad całym poddaszem użytkowym mam coś w rodzaju otwartego, wyizolowanego strychu, na który prowadzi wyłaz?(takie opuszczane schodki) więc będę mieć nieograniczony dostęp do świetlika i tunelu.
    Decyzja nie jest jeszcze ostateczna bo tak jak pisałam moja Połówka jest bardziej "techniczna" i mocniej stąpa po ziemi.
    Kolejny problem to to, że ten świetlik jest okrągły no i ten kształt do niczego nie będzie mi pasował, poza tym nie lubię "kółek",oktągłych lamp, łuków itp..Ja to bym widziała taki świetlik ale prostokątny, no i nie wiem co z tym zrobić, bo nie rozpoznałam tematu do końca.

  9. #9

    Domyślnie

    możesz założyć poliwęglan w dowolnym kształcie
    konstrukcja jest szczelna, raz na parę lat do "odkurzenia"
    nie tylko velux to robi, są inne lepsze firmy (skoro cena nie gra roli)

  10. #10

    Domyślnie

    Ja mam świetlik dachowy. Nie daje on jednak zbyt dużo światła. Najlepiej sprawdza się gdy nie jest pochmurno. Poza tym taki świetlik to pewny mostek termiczny. Nie wiem czy na drugi raz coś takiego bym kupił. Mojego świetlika nie będę jednak demontował, jak już jest to niech sobie będzie.

    Świetliki polecam do pomieszczeń bez okna - np. garderoba. Zawsze coś oświetli ale rewelacji to nie oczekujcie. U mnie rura łącząca zewnętrzną i wewnętrzną szybę świetlikanie nie idzie po linii prostej i stąd pewnie wynikają duże straty świetlne.

    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Chyba niewiele osób zdecydowało się na takie doświetlenie pomieszczenia. W Fakro mają nawet do końca sierpnia promocję na świetliki, co zapewne oznacza ich słabą popularność. Ale to zawsze jakaś alternatywa. Dlaczego uważasz, że to jest pewny mostek termiczny? Czy jest jakaś różnica w montażu i zabezpieczeniu przed stratami ciepła między świetlikiem, a typowym oknem dachowym?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał czandra
    Dzięki za odpowiedź. Chyba niewiele osób zdecydowało się na takie doświetlenie pomieszczenia. W Fakro mają nawet do końca sierpnia promocję na świetliki, co zapewne oznacza ich słabą popularność. Ale to zawsze jakaś alternatywa. Dlaczego uważasz, że to jest pewny mostek termiczny? Czy jest jakaś różnica w montażu i zabezpieczeniu przed stratami ciepła między świetlikiem, a typowym oknem dachowym?
    Wewnętrzna szyba świetlika umieszczona jest na suficie. W tym miejscu nie ma już naturalnie możliwości umieszczenia wełny. Od szyby wewnętrznej do zewnętrznej idzie rura, która przypomina harmonijkę z folii aluminiowej.Czyli przed zimnem w miejscu świetlika chroni tylko cienka folia aluminiowa i pojedyncza szyba części wewnętrznej. To chyba trochę słaba izolacja.

  13. #13

    Domyślnie

    bez przesady
    nie są to szyby, a z reguły poliwęglan, słup powietrza jest zamknięty,
    termicznie - na pewno nie gorsze od okien, a jest od nich mniejsze
    "Najlepszym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja jest to, że się z nami nie kontaktują."

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wujek dobra rada
    bez przesady
    nie są to szyby, a z reguły poliwęglan, słup powietrza jest zamknięty,
    termicznie - na pewno nie gorsze od okien, a jest od nich mniejsze
    Słup powietrza jest zamknięty poprzez rurę-aluminiową harmonijkę, która ma praktycznie żadną izolacyjność cieplną.

  15. #15

    Domyślnie

    i...?
    "Najlepszym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja jest to, że się z nami nie kontaktują."

  16. #16

    Domyślnie

    Jeszcze raz dziękuję za informację. Myślałam jednak, iż świetlik może jednak zapewnić większą możliwość eliminacji mostka niż okno.

  17. #17

    Domyślnie

    Ja mam świetlik u siebie, i mogę zdecydowanie polecić. Szczególnie opcja z rurą łączącą sztywną powinna być brana pod uwagę. To harmonijkowe przedłużenie nie jest już takie super. Ja mam łączone jedno i drugie rozwiązanie bo potrzebowałem ponad 2 metry od dwóch końców.
    Ogólnie to świetlik siedzi sobie w dachu i nie po linii prostej jego koniec przechodzi do "ciemnej" łazienki na poddaszu. Różnica w słoneczny dzień jak dla mnie jest baaardzo duża. Oświetlenie nie jest potrzebne.
    Jakbym wcześniej wiedział i miał więcej kasy to bym sobie dodatkowo zamontował świetliki do hallu na poddaszu - 2 idealnie oświetliły by mi antresolę.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar Sonika
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    12.639
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A my zrobiliśmy na strychu szklaną podłogę i w ten sposób doświetlamy klatkę schodową - mamy dwa takie otwory.

    Szyba klejona warstwowo - można po niej chodzić.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał czandra
    Jeszcze raz dziękuję za informację. Myślałam jednak, iż świetlik może jednak zapewnić większą możliwość eliminacji mostka niż okno.
    ale przestałaś myśleć...
    hm...
    "Najlepszym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja jest to, że się z nami nie kontaktują."

  20. #20

    Domyślnie

    Masz Veluxa, czy też jakąś inną firmę? Czy były jakieś problemy z montażem?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony