dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 434 z 436
Pokaż wyniki od 8.661 do 8.680 z 8713
  1. #8661

    Domyślnie

    Luz a zdradzisz jak to zrobić? to musi być jakiś skomplikowany układ, bo chyba nie wystarczy jakiś miernik przepływu+sterownik zamykający/rozłączający obwód elektryczny, bo będzie załączał grzałkę/wyłączał reku za każdym razem jak na zewnątrz będzie temperatura w przedziale od 0* do powiedzmy 25*, bo przy takich temperaturach pompka glikolowca będzie się sama wyłączać przecież...

    Jakiś elektroniczny czujnik temperatury w rurce chłodnicy + sterownik ustawiony tak, aby po spadku temperatury do powiedzmy 2 stopni rozłączał lub zamykał obwód?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 06-08-2020 o 21:37

  2. #8662

    Domyślnie

    Interesują Cię temperatury poniżej zera, więc "połącz szeregowo" termometr i czujnik przepływu. Nawet na gotowcach nie wyjdzie majątek za takie sterowanie...

  3. #8663
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    A czy to nie wystarczająca sugestia, że belka to nie jest rozwiązanie dla domu?
    Adam wie co mówi ,kontaktowałem się z firmą Loximide z Warszawy ,potwierdzili skuteczność belek także w zastosowaniach domowych wykorzystując dolne żródło z pompy ciepła ,sugerowali tylko stworzenie możliwości regulacji temp solanki ze względu na punkt rosy .Tu muszę coś wykombinować ,na myśl przychodzi mi zawór atm na głównym rozdzielaczu dolnego żródła .Koszty nie zabijają także myślę że skończy się realizacji pomysłu.

  4. #8664
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Przecież są specjalizowane czujniki punktu rosy dla belek!
    NIC na łebek nie kapie!
    To dopracowany system...

    \Adam M
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #8665

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    Interesują Cię temperatury poniżej zera, więc "połącz szeregowo" termometr i czujnik przepływu. Nawet na gotowcach nie wyjdzie majątek za takie sterowanie...
    Aaa, czujnik temperatury zewnętrznej (jak poniżej zera) + szeregowo czujnik przepływu w obiegu glikolowca (jak brak) = reku stop / grzałka start. No jest to do zrobienia od czasu do czasu w mrozy można wyłączyć pompkę obiegową glikolowca, żeby sprawdzić, czy zabezpieczenie działa (czy reku faktycznie samo się wyłączy /grzałka się załączy.

    Chociaż nie wiem czy reku stop byłoby w tej sytuacji bezpiecznym rozwiązaniem. Jak w 30* mrozy padnie pompka glikolowca i reku się wyłączy np o północy, to przez kilkumetrowy kanał fi200 od czerpni może grawitacyjnie podejść mróz do chłodnicy (?) i do rana zrobić swoje. Bezpieczniejsza wydaje się opcja z grzałka, chociaż i tu może być ten sam problem jak w ciężki mróz nikogo nie bedzie w domu, a wyłączą prąd UPS? już 1 będę miał do powietrznej pompy ciepła typu MONOBLOK , bo całą instalacje grzejnikowa w domu razem z buforem 500l będę miał zalana woda, nie chce się jeszcze o chłodnice martwić opcja z bimbrem wygrywa + alkohol nie dopuści do ewentualnego powstawania tam jakiegokolwiek życia. Ale skoro za paredziesiat lat przez te rurki ma płynąć wodą pitna to, jak jest jakiekolwiek ryzyko powstawania tam życia, to tylko bimber bardzo Wam dziękuję
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 07-08-2020 o 15:54

  6. #8666

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Do tej pory myślałem, że mam idealne warunki na żwirowca (wilgotna glina), ale daliście mi do myślenia sugestiami, że glina= ryzyko brzydkich zapachów.
    Srzadałem kilkanaście tys. dokumentacji budowy Żwirowego GWC z mały ok 1% wyjątkami nikt nie narzekał na "...brzydkie zapachy..."

  7. #8667

    Domyślnie

    Z glikolowym to prawda co piszesz, wewnątrz rur z glikolem jest czysto. Trzeba jednak przyjąć, że wymiennik typu woda/powietrze trzeba okresowo czyścić jak klimatyzację samochodową. Jego sprawność jest nie duża bo czas kontaktu powietrza z nim jest w ułamkach sekundy.
    Gdyby podbnie jak w splicie temp. lamli wymiennika była na poziomie minusowym do max 0C to te ułamki sekund wystarczą.
    Jednak temp gruntu rodzimego w którym zakopana jest rura to ok latem +10C do w sierpniu nawet +12C. To za dużo żeby schłodzić powietrze na wylocie o 10-15C np 35 do 20C. Żwirowy to potrafi.

    Do kosztów budowy glikolowego mało Inwestorów dolicza rekultywacja terenu po wykonanych wykopach do stanu pierwotnego.
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 07-08-2020 o 08:37

  8. #8668
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Jednak temp gruntu rodzimego w którym zakopana jest rura to ok latem +10C do w sierpniu nawet +12C. To za dużo żeby schłodzić powietrze na wylocie o 10-15C np 35 do 20C. Żwirowy to potrafi.
    Czasem się udaje


  9. #8669

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antyspam Zobacz post
    Czasem się udaje

    Wygląda obiecująco - gratuluję. Jednak jedna jaskółka wiosy nie czyni. Chętnie bym to zobaczył - wtedy zmienię moje zdanie na ten temat.

    Jeżeli potrafi czyścić bezobsługowo z SMOGU i alergenów - no to szacunek dla tego typu GWC
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 09-08-2020 o 10:46

  10. #8670

    Domyślnie

    Witajcie w to duszne niedzielne popołudnie
    W tym tygodniu kończymy ze szwagrem kostkę wokół domu (też tymi ręcami ) i wjeżdża kopara, żeby nareszcie wyplantować ogródek. Czyli ostatni dzwonek na zakopanie rurek do GWC wodnego, który już w połowie mam zrobiony. Tylko zastanawiam się, na jakiej głębokości je zakopać: na -1,6m ppt CZYLI ZIELONA LINIA (tak jak już są zakopane stare rurki CZYLI NIEBIESKA LINIA) , czy może głębiej , na -2,5m ppt CZYLI CZERWONA LINIA, bo na tej głębokości rurka będzie już w wodzie.

    Chodzi o to, czy dla pompki będzie to jakakolwiek różnica, że woda będzie płynęła taką niby "sinusoidą" ?
    Rurki, które już leżą i tak są zakopane pochyło, na tych 50m niebieskiej linii jest aż 2m spadku... .

    Na tym 50m odcinku bliżej domu wrzucę 2 rury wodociągowe fi40 (bo 1 z nich za paredziesiąt lat może posłużyć jako rura wodociągowa do domu dziecka).

    Schemat:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GWC.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	77,1 KB
ID:	447233

  11. #8671

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Chodzi o to, czy dla pompki będzie to jakakolwiek różnica, że woda będzie płynęła taką niby "sinusoidą"
    W obiegu zamkniętym różnica wysokości między fragmentami rurociągu nie ma znaczenia.

  12. #8672

    Domyślnie

    Super, dziękuję, to 2 linie fi40 po 50m wylądują głębiej, tj. na głębokości -2,5m (żeby były w wodzie).

    I teraz mam kolejną zagwozdkę - czy lepiej od razu te 2 nowe (czerwone) linie fi40 po 50m (które będą w wodzie na gł. -2,5m) połączyć ze starymi (niebieskimi) liniami fi40 po 50m (leżącymi zaraz przy sobie :/ i to jeszcze przy rurze kanalizacyjnej na gł. -1,6m)? Czy może lepiej zapomnieć poki co o tych płytkich niebieskich liniach (co są na kupie z kanaliza) i korzystac tylko z tych głębokich (w szerokich odstępach) , co będą bliżej domu?

    Pomijam to, że jak połączę nowe linie że starymi, to wejdzie więcej roztworu + będzie potrzebna mocniejszą pompka + więcej prądu będzie potrzebne. Ale co z efektami? Warto wykorzystac stary odcinek? Czy może uzysk będzie znacznie osłabiony przez to, że wszystko tam jest na kupie... Jak chodzi o rurę kanalizacyjna, to w zimie to pewnie ekstra ciepełko, ale w lecie być może będzie ogrzewać to, co się uda schłodzić na głębszym nowym odcinku?

  13. #8673

    Domyślnie

    Witam
    Ja przychodzę z pytaniem o objętość złoża dla GWC żwirowego, dla domu 140m2 i wymianie 200m3 (oczywiście nie ciągle, to wartość powyżej średniej). czy 36m3 żwiry wystarczy? Myślę zrobić bardzo płaskie GWC tzn o grubości 0,5m i objętości 36m3, czyli wychodzi mi żwirowiec 8x9x0,5. Oczywiście będzie on dzielony na pół (4x9x0,5) i pracował w systemie 12/12.

  14. #8674
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gali20

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Czapielsk
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    25

    Domyślnie

    Hej, trochę się naczytałem o GWC wodnym, nawet telefonicznie rozmawiałem z naszym specem Adamem ale nadal nie potrawie sobie wyobrazić jak wygląda taki GWC w studni? Macie gdzieś jakiś schemat jak to wygląda?

  15. #8675
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pytanie zasadnicze, jakiej studni?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #8676
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gali20

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Czapielsk
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    25

    Domyślnie

    Klasyczna studnia z kręgów betonowych
    nie bardzo widzę w jaki sposób jest pobieranie powietrze z niej do czerpni?

  17. #8677
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Instalujesz chłodnicę w wentylacji i zasilasz ją wodą ze studni - pobór jak najgłębiej, a zrzut wysoko.Ale zimą może być problem z zamarzaniem, więc musiałbyś dać ewentualnie wymiennik w studni i kręcić w obiegu glikol.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 22-08-2022 o 12:37
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #8678
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gali20

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Czapielsk
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    25

    Domyślnie

    ok dzieki, wyobrażałem sobie coś takiego jak czerpnia powietrza nad lustrem wody i od góry zraszanie a tu coś w stylu glikolowego gwc z chłodnicą na czerpni

  19. #8679

    Domyślnie

    W sumie zanim się rozgadam mam pytanie - jakie robicie przejścia przez ścianę tj. zwykle 200mm, dziura z 250mm?
    Stal nierdzewna+Kauczuk czy po prostu rura stalowa czy PCV?
    Dalej szła by od razu przepustnica z siłownikiem - na ile to przetrwa/jak zabezpieczyć pod poziomem gruntu?

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Mam pytanie praktyczne, czy w podwójnym żwirowcu (2 złoża 5m x 5m x 0,7m) kanał od czerpni fi 200 moge po paru metrach rozdzielic na 2 rury (rozprowadzające powietrze) fi 160 ułożone nad sobą (gęsto ponawiercane i zabezpieczone jakąś siatka) w taki sposób:
    -góra złoża-
    13cm
    Rura fi 160
    15cm
    Rura fi160
    10 cm
    -Dno złoża-

    I rury odbierające analogicznie łączyłyby się w główna fi200. Rozprowadzenie powietrza będzie dobre? Przepływ przez złoże tez będzie równomierny? Czy lepiej tradycyjny sposób u samej góry 1 rura rozprowadzajaca fi200 i pod nią wpięta masa 50-centymetrowych żółtych rur drenarskich fi100?
    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Zgadza się, wizja zaadaptowana z posta Pana Adama:
    Jestem na temacie GWC teraz i kombinuję czy wybulić pewnie ok 9-10k z montażem na grzebieniowy (ale może być za mały i tak) i nie przejmować się czy zaprojektować na bazie innych i myślę, że usprawniony GWC żwirowy(pół grzebieniowy) powinien być dla mnie najlepszy - mamy spad terenu i rura wkoło domu byłaby trudna do dobrego odwodnienia w rurowym i wcale mnie to rozwiązanie nawet nie przekonuje.
    Wracając - wygląda na to, że żwirowy musi mieć odpowiednią (nie za dużą nie za małą) szerokość - w poradniku do zrobienia samemu 2,5m - bo albo opory powietrza będą coraz większe, albo mało energii odbierze. U mnie może 5-6m dł x3-4m szer by się wcisnęło a czy zasili to 2 mieszkania ok 150mkw to już nie wiem.

    Grzebieniowy z tego co widzę po schematach idzie dużymi rurami w małe (kilka 100mm z 200mm?Niestety chyba to tajemnica za $) i na prawie całej szerokości. Wydaje mi się to średnio potrzebne - na chłopski rozum połowa czy 1/3 długości tego grzebienia by zupełnie wystarczyła skoro i żwirowy działa.

    Dalej - jakby się uprzeć to rura doprowadzająca powietrze mogłaby iść przez środek, a rura zasilająca reku rozdzielać się przed GWC na dwie rury 200 po bokach od których by szły z 2-3 kolejne 100mm z dziurkami po 30-50cm w żwir.
    Nie wiem czy te małe mogłyby być drenarskie czy to raczej zdrowo nie wyjdzie.


    https://postimg.cc/9wtfH7pJ

    Jak po kilku latach zachowują się rury PCV i GWC u osób które nie kupiły "drogich lepszych" rurek do żwirowego?

    Tak krócej, idąc od budynku:
    1) dać kilka m tej wspaniałej z jonami srebra -> przejść w zwykłą PCV -> trójniki 200 do 160 lub 100mm 3 -> a) wspaniałe z jonami 160mm lub 100mm albo b) rura drenarska bo ma dziurki albo c) PCV z nawierconymi dziurkami
    lub
    2) dać kilka m tej wspaniałej z jonami srebra -> przejść w PCV -> trójnik 200 na 2x160mm (czyli dwie rury po dwóch stronach do wejścia)-> PCV 160 -> te same opcje a)b)c jak poprzednio - tak jak na obrazku o ile się załączył.

    Kolejne - jeżeli by w sumie dalej iść w "hybrydę" to czemu nie wydłużyć rury (PCV, ta droga czy jeszcze co tam polecacie) jak to możliwe od dopływu powietrza tak jak w rurowym i np dać jej 20m, zaizolować styropianem od góry, (nie zapomnieć o skroplinach) i wtedy żwir miałby bardziej funkcję oczyszczania niż utrzymywania temperatury a wydajność całego układu powinna się podnieść?

    Jak nad tym myślę, to też rura wdmuchująca powietrze mogłaby być bliżej spodu żwiru lub lekko skierowana w dół i wymuszać cyrkulację w górę.

  20. #8680
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał peterradzisz Zobacz post
    Wiesz, że GWC miało sens przed epoką rekuperatorów i klimatyzatorów?

Strona 434 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony