dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 436
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 8713
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    Witam
    Tak sobie myślałem o tych mocach silnika do pompy. Silnik bez obciążenia pobiera mało prądu. Im wyżej musi podnosić wodę, która waży i im większe ciśnienia musi wypracowywać, które stawiają opór - tym większe prądy w nim płyną (do wartości max mocy katalogowej). Tu trzeba wykonać pracę podniesienia litrów na sekundę w polu grawitacyjnym na wysokość kilku metrów. To kilka kilogramometrów na sekundę. Nie przeraża. Dobrze uregulowany układ nie potrzebuje wielkich mocy. Pomijając cenę pompy, koszt jej utrzymania nie będzie wielki. Nieporównywalnie mniejszy od kosztu utrzymania klimatyzatora.

    Cuchnąca studnia. Ten problem wydaje mi się także warty obejrzenia.
    Lokalizacja studni na terenie działki podlega pewnym zasadom zmierzającym do uniknięcia takiej właśnie sytuacji. Przepisy mówią, że tyle od płotu, tyle od budynku i tyyyle od chlewni. To średnia empiryczno-obliczeniowa dla minimalnej warstwy filtrującej zanieczyszcenia. Zresztą , woda wgłąb ziemi wsiąka naprawdę wolno, bo przeszkadza jej efekt kapilarnego podnoszenia i spoistość warstw. W efekcie to, co wyleje sąsiad raczej spłynie po gruncie niż wsiąknie głęboko. Dodatkowo, budując system skutecznego jej napowietrzania (bo ten efekt także w tej studni wystąpi) stawiamy system jej oczyszczania. I to bardzo skuteczny. Warunkiem jest jej stała częściowa wymiana, co zachodzi przy podlewaniu ogródka czy myciu autka.
    Pozdrawiam Adam M.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    A może takie rozwiązanie na lato.

    Solary, ale elektryczne i do nich podłączony agregacik schładający (wymiennik do niego jakoś tak inteligentnie na ścianie N lub E). Wiem buczy, ale pompy też buczą.
    A tu jak jest słoneczko to schładzamy, jak nie ma słoneczka to nie schładzamy.

    Podkreślam, że to rozwiązanie na letnie miesiące.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  3. #23
    Guest

    Domyślnie

    Witam,

    Będę budował wodny 1. Właœnie od Adama dostałem wytyczne. Mam tylko jeszcze jedno pytanie. Otóż mam pewne ograniczenia powierzchni i nie uœmiecha mi się przekopać całej działki . We skazanym przez Adama artykule o pompach ciepła jest taka konstrukcja wymiennika spiralnego, ale ze œrednicš spirali 1m.

    Chciałbym zrobić to trochę inaczej: spirala o œrednicy 4 m, odstępy poziome między zwojami ok. 0,3m i pionowe 0,5 m (spirala ze zwojami po skosie). W ten sposób odległoœć między zwojami to ok. 0,58 m. Taki wymienik o 15 zwojach (łšczna długoœć 188 m, pozostałe 12 m ze zwoju 200 m zostanie na doprowadzenie do budynku) będzie miał wymiary 4mx8,5m. Jak łatwo policzyć kubatura tego wymiennika to ok. 17m3. Zakopię go na œredniej głębokoœci 1,5 m. Mam też trochę płyt ze spienionego poliuretanu (odpad wycinany z drzwi od lodówek - ok. 5cm gruboœci) i zrobię z tego warstwę izolacji termicznej na głębokoœci ok. 0,5 m , żeby nie leżała w wodzie. Zawsze to trochę polepszy warunki termiczne wymiennika.

    Czy to ma sens ? Czy można zrobić mniejszy niż te 17m3 ?

    Pozdrawiam,
    Robert

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    Witam
    Komin od kondensata leżący na podłodze to jest. Przemyślę, ale coś mi się wydaje, że nie może łączyć funkcji GWC i reku.
    Pozdrawiam Adam M.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Na tej stronie proponują żeby GWC rurowe było jednocześnie rekuperatorem, niezła koncepcja, adam co ty na to ?? Jak to wyjdzie w praktyce ?? powierzchnia wymiany potężna a cena minimalna.


    Większa część powietrza zużytego "odda" ciepło do gruntu.
    Powietrze świeże nie ma styczności z gruntem - a więc to żaden GWC
    Moim zdaniem bezsens - to takie reku o bardzo niskiej sprawności.

    No może gdyby zamienić kierunki przepływu, ale sprawność i tak będzie mniejsza od typowego GWC rurowego plus reku.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał GL35
    proponują żeby GWC rurowe było jednocześnie rekuperatorem, niezła koncepcja, adam co ty na to ?? Jak to wyjdzie w praktyce ?? powierzchnia wymiany potężna a cena minimalna.


    Większa część powietrza zużytego "odda" ciepło do gruntu.
    Powietrze świeże nie ma styczności z gruntem - a więc to żaden GWC
    Moim zdaniem bezsens - to takie reku o bardzo niskiej sprawności.

    No może gdyby zamienić kierunki przepływu, ale sprawność i tak będzie mniejsza od typowego GWC rurowego plus reku.[/quote]


    Na ten pomysł wpadłem już dawno i niezależnie od isomax-u.
    Jest opisany w którymś z watków o rekuperatorach na tym forum.
    Tylko że u mnie ciepłe powietrze jest wypychane srodkowa rurą i stanowi połaczenie rekuperatora z rurowym GWC.
    A co do niksiej sprawności to - niekoniecznie.
    Przy rurze dł. 40 - 50 mb i srednicyn 200 mm wewnetrznej i 300 zewnetrznej?
    Niech ktos to policzy.

    W miedzyczasie jednak adam zaraził mnie wodnym wymiennikiem ciepła i zarzuciłem pomysł.

    Pozdrawiam.
    Jeżeli to robisz, rób to najlepiej jak potrafisz.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    Witam
    To klasyczny wymiennik rurowo-płaszczowy. Wszystko, co można zyskać, zostanie w przypadku powietrza utracone, jeżeli nie zostanie dobrze zaizolowana termicznie zewnętrzna ściana. A jest naprawdę duża. Tak buduje się kominy dymowe do kondensatów (kotłów). Spaliny puszcza się centralnie a zasysane powietrze do komory spalania w płaszczu. Tam się sprawdzają. Jako rekuperator to średnio sprawny pomysł. Są lepsze sposoby rozwiązania tego problemu.
    Pozdrawiam Adam M.

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Kamil1967

    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    588
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    106

    Domyślnie

    Pytanie do Adama
    GWC ŻWIROWY:
    1m3 żwiru po przedmuchaniu go strugą powietrza "da" skokiem sporo ciepła a potem "stanie" z powodu wychłodzenia i trzeba regenerować złoże (czekać aż "naciągnie")
    10m3 żwiru rozwiązuje problem dla 100m2 domku na 8 godzin, potem przerwa.
    30-50m3 rozwiązuje ten problem naprawdę skutecznie i przy pracy na 1/2 możliwości pozwala na "pracę ciągłą"
    Może banalne, ale nigdzie nie znalazłem info jakiej granulacji żwir zastosować.
    Czekam na info.
    Thx
    Pozdrawiamy B i S
    "Poszukujemy projektu małego domku"

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    Witaj
    Na złoże stosuje się otoczaki rzeczne płukane (dostępne w betoniarniach i żwirowniach) o średnicy ziaren 35-65mm. Rury rozprowadzające i zbierające powietrze okłada się znacznie większymi głazami (10-15cm) żeby się żwir do otworów w rurze nie wsypywał i żeby tych otworów kompletnie nie zatkać.
    Pozdrawiam Adam M.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    adam_mk poradź mi - jak głęboko zakopać żwirowy GWC .
    Mam zrobione badanie geotechniczne gruntu :
    1. grunt próchniczy - 0,30 m
    2. piasek średni , szaro żółty , rzecznyfacji korytowej - do głęb 2,90 m
    3. glina piaszczysta na pograniczu pylastej - pomiędzy 2,90 a 3,20 m
    4. glina pylasta , szara , zastoiskowa - pomiędzy 3,20 a 4,00 m
    5 . dalej piasek
    Poziom lustra wody 3,20 m z możliwością okresowego podniesienia o 0,80-1,00 m .
    Nie są to dobre warunli dla GWC , wiem że Ty robiłeś - jaki masz grunt i co byś mi w takiej sytuacji radził ?

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    Witam
    Wygląda, że na 2.20 jest praktycznie stale sucho. Tej głębokości bym nie przekraczał. Obiegowe 2m to dobra głebokość. Pozwala na poprawne postawienie żwirowca.
    Tam, gdzie ja to stawiałem, jest kopalnia i robią nieckę wodną. Studnie mają po 50m głębokości (te wiercone). Płycej wody nie ma. Takiej względnie stałej a nie poroztopowej.
    Warunki na studnię kręgową masz wymarzone. Może wodny2? Studnię pewnie będziesz kopał.
    Pozdrawiam Adam M.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Dzięki Adamie - potwierdziłeś moje przewidywania .
    Jeżeli chodzi o studnię to chyba będzie wiercona -tak sobie założyłem .
    Będę natomiast chyba kopał studnię chłonną .
    Nie mam na działce kanalizacji i chciałbym oczyszczalnię ale w urzędzie pani powiedziała mi że mi oprotestują i każą wystąpić o pozwolenie na budowę ( tak aby mogli poinformować sąsiadów) .
    Moja działka ma 20,50*36,00 m więc trochę mała na rozsączanie .
    Mślę o oczyszczalni biologicznej ze studnią chłonną ale czy się na takie rozwiązanie zgodzą ?
    No i jak już wykopię tę studnię i będę ją wykorzystywał do :
    1. odprowadzania deszczówki z dachu
    2. zrzutu wody z oczyszczalni
    3. podlewania ogródka
    4. jako wodny2
    to czy to wszystko razem zagra ?
    Czy woda z oczyszczalni nie będzie miała zapaszku a co za tym idzie powietrze wentylacyjne .
    czy przy intensywnym napowietrzaniu wody w studni nie będą się w niej rozmnażały glony i inne świństwa .
    Wreszcie zimą , kiedy się nie pobiera wody i nie bedzie wymiany , czy przypadkiem woda nie osiągnie temperatury zamarzania (np miesiąc mrozów -10 do -20 C) .
    Czy Ty moze takie ustrojstwa jakoś testowałeś , a może jest ktoś użutkujący wodny2 .

  13. #33

    Domyślnie

    Do dzisiaj miałem budować żwirowy GWC, a po przeczytaniu tego wątku - na który trafiłem po haśle 'studnia' szukając czegoś innego - zaintrygował mnie Wodny 2. Ja mam już studnię na działce. ok. 3-4 m od domu. Teraz lustro wody jest na 5ciu metrach, ale wiosną bywa na wyciągnięcie ręki. I to mnie niepokoi - jak to rozwiązać?

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    Witam
    Nadbuduj ze dwa, trzy kręgi i usyp wokół nich małą górkę.
    Może tak?
    Pozdrawiam Adam M.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    adam_mk przeczytałem post marcin>30 i tak się zastanawiam - czy nie było by lepszym rozwiązaniem zapiecie w układzie zamknietym dwóch chłodnic : jedną zatapiamy w studni , przez drugą pobieramy powietrze do wentylacji i do tego mała pompka obiegowa .
    Uniezależniamy się w ten sposób od zmian poziomu wody w studni .
    W przypadku nagłego przyboru wody unikamy zalania czerpni .
    No i unikamy potencjalnego rozwoju żyjątek w dobrze napowietrzonej studni .
    W stosunku do wodnego2 brak tu tylko stałego poziomu wilgotności powietrza .

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    OK. Zobacz jaka powinna być ta wymiennnica lamelkowa. Ile musi kosztować.
    Wszyscy w kółko ględzą - to za drogie!, Ja to chrzanę! To się nie zwróci!
    Są tacy, co studnię po prostu już mają lub mają zaplanowaną i wkalkulowaną.
    Pozdrawiam Adam M.

  17. #37
    Guest

    Domyślnie

    Witam,

    Pozwolę sobie powtórzyć moje pytanie, bo chyba przemknęło niezauważone.

    Będę budował wodny 1. Właœnie od Adama dostałem wytyczne. Mam tylko jeszcze jedno pytanie. Otóż mam pewne ograniczenia powierzchni i nie uœmiecha mi się przekopać całej działki . We skazanym przez Adama artykule o pompach ciepła jest taka konstrukcja wymiennika spiralnego, ale ze œrednicš spirali 1m.

    Chciałbym zrobić to trochę inaczej: spirala o œrednicy 4 m, odstępy poziome między zwojami ok. 0,3m i pionowe 0,5 m (spirala ze zwojami po skosie). W ten sposób odległoœć między zwojami to ok. 0,58 m. Taki wymienik o 15 zwojach (łšczna długoœć 188 m, pozostałe 12 m ze zwoju 200 m zostanie na doprowadzenie do budynku) będzie miał wymiary 4mx8,5m. Jak łatwo policzyć kubatura tego wymiennika to ok. 17m3. Zakopię go na œredniej głębokoœci 1,5 m. Mam też trochę płyt ze spienionego poliuretanu (odpad wycinany z drzwi od lodówek - ok. 5cm gruboœci) i zrobię z tego warstwę izolacji termicznej na głębokoœci ok. 0,5 m , żeby nie leżała w wodzie. Zawsze to trochę polepszy warunki termiczne wymiennika.

    Czy to ma sens ? Czy można zrobić mniejszy niż te 17m3 ?

    Pozdrawiam,

    Robert

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.155

    Domyślnie

    Witam
    Pomysł jest bardzo dobry, tylko pracochłonność spora. Fakt, miejsca mniej a wydajność wydaje się spora. Im większy kolektor ziemny tym bardziej sztywna temperatura zasilania wymiennicy lamelkowej. Rozumiem, że konstrukcja taka bardziej "przestrzenna" pod tym gruntem wyjdzie.
    Pozdrawiam Adam M.

  19. #39
    Guest

    Domyślnie

    Dzięki Adam za odpowiedŸ.
    Chodziło mi o to czy nie przesadziłem z wielkoœciš 17m3 takiego wymiennika dla rury o długoœci 188m. Może da się go zmniejszyć (czytaj œcisnšć spiralę) bez dużego ubytku na uzyskanej mocy. Wymiennik ma służyć głównie do klimatyzacji poddasza o kubaturze ok. 300m3.

  20. #40

    Domyślnie

    Czy w przypadku GWC WODNY 2, wilgotność powietrza latem nie będzie zbyt duża? W zimie nawilżenie jest pożądane, ale w lecie? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym typem?

Strona 2 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony