dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 427 z 436
Pokaż wyniki od 8.521 do 8.540 z 8713
  1. #8521

    Domyślnie

    za to glikolowy jak najbardziej....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  2. #8522
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Można usypać górkę dla juniora do sanek, a w niej żwirowca.


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #8523
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kris2682

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rzeszow
    Kod pocztowy
    35-314
    Posty
    131

    Domyślnie

    Akurat górki na działce mam naturalne jest gdzie pośmigać.
    Ma ktoś porównanie jak to od strony cenowej i przede wszystkim sprawność wygląda? Nie chodzi mi o koszty eksploatacji bo się zaraz zacznie debata na sto stron że ten czy tamten pół wata na miesiąc więcej energi zuzyje. Cena raczej montażu i materialu.

  4. #8524

    Domyślnie

    Sposoby i koszty wykonania GWC na wydajność 1x700m3/h - dla zapewnienia klimatyzacji
    Jest kilka sposobów wykonania GWC od czerpni do ściany budynku:
    1. Inwestor jest tzw.Kierownikiem Budowy (+ rodzina): organizuje: zakup materiałów, dorywcze zatrudnienie pracowników, brygadzisty i wynajęcie sprzętu
    2. Inwestor organizuje zakup materialów i zatrudnia tzw. Kierownika Budowy który ma kilku pracowników, (budowlaniec z kilkoma ludzmi)
    3. Inwestor zatrudnia firmę i nic go nie interesuje (z możliwością nadzoru projektowego)
    4. Inwestor wybiera jak wyżej pkt.1,2,3 i zatrudnia mnie w roli nadzoru projektowego. Moja obecność na budowie daje Inwestorowi pewność że GWC został zrobiony w sposób najlepszy - gwarantujący uzyskanie najlepszych parametrów.
    Koszty wykonania pkt:1. 2. 4. - Koszt wykonania (materiały, robocizna) stosunkowo tanio ok 5-8tys.zł.
    Pkt 3 - najdroższe rozwiązanie - koszt 15-20tys.zł.
    W każdym przypadku wynajęcie sprzętu jest w gestii Inwestora lub jego Przedstawiciela - zna lokalne warunki (ta uwaga nie dotyczy lokalnych firm).
    Widełki cenowe są dość duże - głównie z powodu ceny żwiru. W Raciborzu na Śląsku 40zł/tona (z możliwością rabatu bo dyr. handlowy jest Fanem GWC) w Warszawie, Poznaniu gdzie jest mało żwirowni cena przekracza 100zł

  5. #8525
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    godz

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Brwinów
    Kod pocztowy
    05-840
    Posty
    45

    Domyślnie

    witam serdecznie założyciela i wszystkich fanów GWC
    mam kilka pytań do was, mam kawałek domu dobudowany do rodziców, moja cześć jest wentylacyjne "ślepa" tzn nie jest podpięta do kanałów w kominie i jest w zasadzie oddzielną częścią(mam dwa wentylatory na zewnątrz jeden z łazienki drugi z okapu).
    jestem oddzielony kotłownią i pomieszczeniami technicznym.
    dwa metry od domu mam studnie techniczną, używaną do obfitego podlewania w sezonie ciepłym i doprowadzony do niej spływ deszczówki z rynny
    generalnie chciałbym uruchomić GWC WODNY 2.
    całego forum nie przeczytałem a wyszukiwarka marnie działa, poza pierwszą stroną gdzie Adam opisał zasadę działania nie znalazłem wiele informacji
    mam pytanie dotyczące pompki która będzie zasysać z dna u mnie to około 7 metrów, jaką pompkę radzicie?
    myślę ze musi być zakończona koszem ssawnym,
    ile i jakich sitek na górze do rozpraszania?
    no i ile metrów rury przed studnią no bo za, do domu będą 2 m.
    jeszcze pytanie o wentylator jaki?
    rurę chce dać 200 mm pomarańczową, pytanie jak głęboko?(1m wystarczy?)
    (mieszkam pod Warszawą)
    moja cześć ma kubaturę około 240 m³, kombinuję w ten sposób żeby latem całość zasilała mój salon a zimą podzielone na salon i do kotłowni gdzie mam kocioł zagazowujący 30kw, który obecnie ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz.
    pozdrawiam i liczę na rady
    Ostatnio edytowane przez godz ; 08-10-2018 o 22:40 Powód: błąd

  6. #8526
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Pytanie..czy taka rura Pe-Flex - https://cennik.peflex.pl/rekuperacja...e-flex-50mb-39 -nadaje się na rurowe GWC? Zdjęcie na dole strony , gdzie rura jest lekko spłaszczona, pobudza moje powątpiewania.
    Zakładając,że się nada, to jaki pomysł na zrobienie miejsca na skropliny ? Dziurawić w najniższym punkcie i niech sobie spływają czy łączyć z jakimiś PCV?
    Dlaczego męczę temat takiego GWC? Ponieważ u mnie będzie raptem 82m2 wentylowanej powierzchni i 2-3 osoby w domku. To powoduje, że zalecane są małe rekuperatory a te z kolei nie mają wbudowanych grzałek...
    Dręczy mnie też temat rekuperatorów z odzyskiem wilgoci, bo mają one mały Pa i czy przy takim GWC trzeba np kupić 350tkę zamiast 250m3/h? Może mnie ktoś oświecić w tym temacie?

  7. #8527

    Domyślnie

    Czy gruntowne wymienniki ciepła odeszły do lamusa czy przekroczyliśmy limit postów na 1 temat?

  8. #8528

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Czy gruntowne wymienniki ciepła odeszły do lamusa czy przekroczyliśmy limit postów na 1 temat?
    Witam
    Ostatnio tu była dość ożywiona dyskusja nt Gruntowych Wymienników Ciepła.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...s%C3%B3b/page4
    Pozdrawiam
    Witek
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 18-06-2020 o 09:41

  9. #8529

    Domyślnie

    Chciałem zapytać użytkowników żwirowego GWC jaką w praktyce mają wilgotność względną(/bezwzględną?) po przejściu przez złoże w upały. 30 stopni o wilgotności względnej 60% po schłodzeniu poniżej 20 stopni będzie miało wilgotność względną teoretycznie ok 90% - obawiam się tego.... Pytanie ile w praktyce skropli się tej wody w złożu...

  10. #8530
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Dużo!
    Tym więcej im więcej potrzeba.
    Tak to działa, choć to tylko fizyka.

    0stC i 100% wilgotności to 4g wody w 1m3 powietrza.
    Zaproś to do domu i ogrzej... masz 15% wilgotnosci.
    Cholera...
    Czego teraz w szkołach uczą?
    Pacierza - wiem, i czego jeszcze?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #8531

    Domyślnie

    Planuję termomodernizację budynku w ramach programu czyste powietrze (powietrzna pompa ciepła + wymiana zwykłych grzejników panelowych na klimakonwektory o bardzo fajnych parametrach + rekuperacja) i jako bonus do rekuperacji byłem bardzo zdecydowany na podwójne żwirowe GWC (2x 5m x 5m x 0,7m - dom po podłogach ma 280m2 powierzchni do rekuperacji (w tym część biurowa, 2 sale lekcyjne duża do 7 osób i mała do 2 osób - chociaż bardzo rzadko są takie duże grupki. Praca żwirowca na zmianę, pierwsze złoże od 10/11 do 14/15 i drugie od 14/15 do wczesnego wieczora - da radę schlodzic o ok 10stopni ? ) tylko na forum przekonywano mnie, że właśnie efekt chłodniczy będzie mirerny no i że pomimo tego, że część wody wykropli się w złożu, to ponoć mało się jej wykropli i wilgotność względna będzie dochodziła do 100%. To jak to jest z tą wilgotnością w praktyce? Interesuje mnie wpływ takiego powietrza o tak wysokiej wilgotności względnej na ewentualny rozwój grzybów/pleśni w domu oraz na odczuwanie temperatury (ponoć w upały osuszanie powietrza jest równie ważne co jego schłodzenie - chyba że chodzi o wilgotność bezwzględna a nie względna?) i jeszcze to, czy takie powietrze po przejściu przez GWC nie bedzie się skraplać w termoflexie w drodze do rekuperatora (planuje reQnet 500H z odzyskiem wilgoci)...
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 18-06-2020 o 23:06

  12. #8532
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli na wyjściu z gwc uzyskasz max 15 stopni to utrzymasz w ryzach wilgotność latem. Choć według mnie będzie ciężko w największe upały utrzymać taka temperaturę.

  13. #8533
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    To jak to jest z tą wilgotnością w praktyce?
    Tu masz aktualny wykres temperatury na czerpni (czyli powietrza zewnętrznego) i punktu rosy dla tego powietrza:



    Żeby cokolwiek osuszyć powietrze (a cokolwiek to mało - pobaw się kalkulatorkiem wilgotności jaką wilgotność względną będzie miało powietrze np. o temperaturze 14* i 90% wilgotności względnej po ogrzaniu do 24*) musi ono zostać schłodzone poniżej punktu rosy. Pytaj tych, co mają GWC - niech pochwalą się, jaka jest różnica temperatury między wlotem a wylotem z GWC. Niewiele tam da się skroplić wg mojej wiedzy - ale oparta jest na tym, co znalazłem w sieci.

    Jak chcesz realnie mieć możliwość osuszania - montuj klimę. Tam wymiennik ma niewiele ponad 0*. Do tego może mieć przepływ kilkakrotnie większy, niż w wentylacji (i jest wtedy w stanie wchłonąć wilgoć bytową - z suszenia prania, gotowania, wydychania, prysznica itd.). Niby wilgoć bytowa pojawia się głównie w pomieszczeniach z wywiewem - ale wg moich doświadczeń i pomiarów zadziwiająco łatwo i szybko rozchodzi się nawet "pod prąd" wentylacji po całym domu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Osuszanie.jpg
Wyświetleń:	155
Rozmiar:	27,7 KB
ID:	445325  

  14. #8534
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Po wyjściu z chłodnicy powietrze miało dzisiaj od 14 do 14.5 stopnia. Przez 12h zebrało się 10l kondensatu. A wilgotność wewnątrz w temp 23 stopnie nie przekroczyla 60%.
    Po wyłączeniu skoczyła w 2h do prawie 70%.

  15. #8535
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Po wyjściu z chłodnicy powietrze miało dzisiaj od 14 do 14.5 stopnia. Przez 12h zebrało się 10l kondensatu. A wilgotność wewnątrz w temp 23 stopnie nie przekroczyla 60%.
    I przy jakich przepływach?
    O czym to świadczy? Że przy dużych przepływach można sporo wody wykroplić? Tylko po co?
    U mnie wilgotność wyglądała tak:


    Klima chodziła 15-17. Do domu dotarłem około 17 - chyba chwile wcześniej skończyła się ulewa. Nie wiem, ile i o której padało wcześnie w ciągu dnia - można się domyślać z wykresu (wieczorkiem tez popadało, do tego kąpiele).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	23,7 KB
ID:	445331  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-06-2020 o 23:34

  16. #8536
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przy 180m3/h. Ale ilość kondensatu faktycznie nie ma znaczenia. Dla mnie liczy się to, że można utrzymać komfortową wilgotność w całym domu.

    Wilgotność poniżej 40% to też nie jest nic dobrego. Dodatkowo trzeba by mieć klimatyzację w każdym pokoju.
    Na wykresie masz wilgotność sumaryczną na wywiewie. A jaka była w pomieszczeniu, w którym chodziła klimatyzacja?
    No i jaka w pomieszczeniach bez klimatyzacji?

  17. #8537
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    No i jaka w pomieszczeniach bez klimatyzacji?
    Nie mam tam wiarygodnego higrometru. Padł mi też kolejny BME280 - zmiana i2c id to zły pomysł.
    Jeszcze dla uczciwości - jeden kanał wywiewu mam częściowo niezaizolowany, więc kilka procent wilgotność jest wyższa.

  18. #8538

    Domyślnie

    A jakby tak powietrze przepuszczone przez żwirowy GWC przepuścić dodatkowo przez chłodnicę zasilaną glikolem (krążącą w obiegu rurek PE o średnicy 4cm i łącznej długości 170m - mam już taki przygotowany na za 20 lat do wodociągu na działkę dla dziecka)? Skoro żwirowy GWC nie zbije wystarczająco wilgotności to może wspólnie z chłodnicą dają radę zrobić klimę?

    Nie chodzi mi o oszczędność w eksploatacji, ani nawet o koszty zakupu, bo i tak planuję pompę ciepła z funkcją chłodzenia + bufor 500l + klimakonwektory (o bardzo fajnych parametrach grzewczych) tylko chodzi o to, że będzie to duży kłopot poprowadzić nową instalację wody lodowej + odpływu do każdego pokoju w którym będzie klimakonwektor...
    Najmniej problemu miałbym poprowadzić 1 szeroki kanał na strych do reku.

  19. #8539
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli będziesz miał pompę ciepła z funkcją chłodzenia, to wstaw chłodnicę i zasil go wodą lodową z pompy - jako pierwszą w układzie, by woda miała jak najniższą temperaturę, a dopiero potem na klimakonwektory.

    Aczkolwiek do klimakonwektorów i tak musisz doprowadzić odplywy, bo zyski bytowe mogą Ci spłatać filga i woda się poleje...

    Glikol z tego obiegu, o którym piszesz latem będzie miał zbyt wysoką temperaturę. Pionowe DZ pompy ciepła jest bardzo na styk. Poziomie nie ma szans.

    Gdybyś chciał uniknąć wykraplania na klimakonwektorach to wstaw chłodnicę freonową za reku, to pozwoli Ci utrzymać wilgotność w okolicach 40% w pokojach, co zminiamlizuje kondensację na klimakonwektorach, ale będziesz nadal ograniczony z temperaturą zasilania od punktu rosy.

    Jeśli robisz termomedernizację elewacji, to może warto puścić odpływy pod warstwą izolacji?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #8540

    Domyślnie

    Niestety, budynek jest w miarę młody (10-letni), już mamy ocieplenie wełny elewacyjnej 15cm - nie będzie już ruszana za mojej kadencji

    A sama chłodnica nie dałaby rady? jak nie będzie wyrabiać to zawsze będę mógł dorobić te instalację wody lodowej do klimakonwektorów ale jak jest szansa, że chłodnica wyrobi to bardzo chętnie.

    Miałbym bezproblemowe doprowadzenie rurki odprowadzającej skropliny oraz rurek z wodą lodową od bufora w kotłowni przez nieużywany komin na strych - na strychu chłodnica byłaby przy reku.
    Jestem zdecydowany na reQnet 500H. Jak jest szansa, że chłodnica wyrobi, to polecicie jakąś wysokowydajną?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 19-06-2020 o 15:58

Strona 427 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony