dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 430 z 436
Pokaż wyniki od 8.581 do 8.600 z 8713
  1. #8581
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Teraz załapałem.
    Masz glikolowca, który komfort poprawia ale dupy nie urywa.
    Tyle to ja wiem... Dość dawno opisywałem takie rozwiązanie.
    Cieszę się, ze to rozwiazanie GWC pomaga.
    Chwilowo, po wyłaczeniu ustrojstwa, wilgotność może skoczyć.
    To rozumiem.
    Ale zmiana średniej wilgotnosci domu to proces wolnozmienny.
    Dni, a jak dom DOBRZE zrobiony to nawet tydzień.
    Tylko...
    Ilu teraz gliniane tynki robi?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  2. #8582
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dupy nie urywa, ale trzyma wilgotność w granicy komfortu i tylko do wilgotności go założyłem. Temperaturę kontroluję przez chłodzenie ścianami. Zresztą uruchomiłem go bo jeszcze przed tymi deszczowymi dniami miałem skoki wilgotności.
    Na wyjściu mam temperatury w okolicach 14-15 stopni, tyle ile zakładałem.

    Cudów nie oczekiwałem, ale to co założyłem się sprawdza. W 2018 pytałem o to rozwiązanie i obliczenia teoretyczne pokrywają się z praktyką. Miało być w okolicy 60% i jest.
    Tutaj o tym pisałem:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...wzgl%C4%99dnej


    Znam takiego co sobie zrobił gliniane tynki. Ale jak jest zadowolony to nie wiem, bo dawno z nim nie rozmawiałem. Właśnie pod kątem buforowania wilgotności latem i zimą.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 25-06-2020 o 23:37

  3. #8583
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli dla Ciebie 2.5 tys na chłodnice to czapka pieniędzy...
    Pompa gruntowa z odwiertami była gratis? A skuteczne schładzanie pasywne mogłoby nadać takiemu rozwiązaniu sens ekonomiczny traktując PC PW jako alternatywę.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W jednym pomieszczeniu masz temp 23 i wilgotność 40%, a w drugim 25 i 50%.
    Nie wiedziałem, że tak mam.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Pokazuje Ci odczyty czujników czarno na białym, ale Ty z uporem maniaka próbujesz udowodnić, że klimatyzacja to jedyne skuteczne rozwiązanie do zapewnienia optymalnej temperatury i wilgotności latem.
    Ile lata już testowałeś to rozwiązanie? Pięć dni? Przekraczanie regularne i na długo 60% to nie tylko nie komfort, ale nawet poza normami. Schładzanie do 15* 180m3 powietrza czerpanego z zewnątrz nie jest w stanie zapewnić komfortu (dla porównania klima miele w obiegu zamkniętym ze 3x więcej powietrza schładzając do 6-8* i skutecznie osuszając.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W temacie o osuszaniu prosiłem o wykresy temperatur dobowych w różnych pomieszczeniach, bo nie wierzę że klima w jednym zapewnia chłód w całym domu, ale nie doczekałem się.
    A jednak wiesz, jakie mam temperatury i wilgotność w każdym. Nie mam opomiarowanego każdego pomieszczenia - wrzucalem wykresy z najbardziej oddalonego od klimy i z czujnika na wywiewie reku.
    Wielokrotnie też pisałem (co każdy po odwiedzeniu sauny parowej i fińskiej poznał na własnej skórze), że w upały znacznie bardziej komfort poprawia zbicie wilgotności w okolice 40% niż obniżenie temperatury.

  4. #8584
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pompa gruntowa z odwiertami była gratis? A skuteczne schładzanie pasywne mogłoby nadać takiemu rozwiązaniu sens ekonomiczny traktując PC PW jako alternatywę.
    A pompa gruntowa to została założona do grzania czy chłodzenia? Chłodzneie to dodatek, aczkolwiek nie wiem dlaczego, cały czas próbujesz inputować, że chce chłodzić chłodnicą... Pisałm już z 10 razy, ale dla Ciebie powtórzę 11. Akurat chłodzenie działa bardzo dobrze, zapewniając zadaną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Bez problemu wyciągam z gruntu w szyscie 7kW, a przy dłuższym chłodzeniu 6kW energii.
    Co w połączeniu z roletami wystarcza z zapasem. Nie włączałem na dłużej niż 12h, bo nawet nie ma takiej potrzeby. Kiedy przyjdzie naprawdę upalny okres to będę mógł puszczać i na 24h.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wiedziałem, że tak mam.
    No to pora sprawdzić. Bo ja klimę użytkowałem i wiem, że przez otwarte drzwi średnio chłodzi inne pomieszczenia, a przez zamknięte nie chłodzi wcale. Ty chłodzenia pasywnego nie używałeś, a wiesz więcej jak jest u mnie
    W mojej okolicy już 80% domów ma klimatyzację, w tym jeden kanałową - jeszcze sam go namawiałem na takie rozwiązanie gdy zaczynaliśmy budowę i przyznam szczerze, że pomijąc wadę z mieszaniem powietrza, która w praktyce nie jest uciążliwa (łazienki mają tylko wyciąg wentylacji), to rzeczywiście to rozwiązanie zapewnia pełen komfort. Brakuje tylko regulacji strefowej, ale to był już koszt sporo wyższy.
    Pozostali poszli w klimę w salonie i na górze w hallu. Efekt taki, że żeby było cokolwiek dobrze, to wszędzie muszą być otwarte drzwi, a regulacja temp w sypialniach odbywa się przez zamykanie i otwieranie. Sprawdzone empirycznie - więc nie uwierzę, że jeden split zapewnia Ci komfort w całym domu bez wymuszone przepływu między pomieszczeniami.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ile lata już testowałeś to rozwiązanie? Pięć dni? Przekraczanie regularne i na długo 60% to nie tylko nie komfort, ale nawet poza normami. Schładzanie do 15* 180m3 powietrza czerpanego z zewnątrz nie jest w stanie zapewnić komfortu (dla porównania klima miele w obiegu zamkniętym ze 3x więcej powietrza schładzając do 6-8* i skutecznie osuszając.
    Już kilkanaście dni wymagało kontroli temperatury. Regularnie i na długo? Zobacz wykres z 3 ostatnich dni. W tym pierwszy z nich ze znaczną wilgotnością na zewnątrz
    [
    Jakimi normami? Napisałeś jakby wilgotność 60% była zagrożona co najmniej karą bezwględnego więzienia lub ostracyzmem społecznym. Niezależnie od warunków na zewnątrz utrzymuje stały poziom wilgotności i taki był plan, o którym pisałem w 2018 roku. Nie spodziewałem się, że zbije wilgotność do 50% czy 40% tylko do 60%.
    Wyjdź sobie na zewnątrz jak będzie 23 stopnie i 60% wilgotności i zobacz czy to jest sauna fińska czy komfortowa temperatura.
    Kiedy na zewnątrz jest 30 stopni i 40% wilgotności, ja mam w domu całą dobę 23-23,5 stopnia oraz 58-62% i jest to temperatura, która przez wszystkie osoby przebywające w domu odbierana jako komfortowa,
    Zresztą goście czasem myślą, że to klimatyzacja. Specjalnie dla Ciebie przygotuję anonimową ankietę:
    - czy temperatura w domu jest okolice
    - czy poziom wilgotności daje poczucie komfortu
    - czy wilgotność mogłaby być niższa


    Wilgotność 60% jest latem w większości domów i bez chłodzenia. Zatem należy im powiedzieć, że przekraczają normy i mają niekomfortowo, bo może tego nie wiedzą?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jednak wiesz, jakie mam temperatury i wilgotność w każdym. Nie mam opomiarowanego każdego pomieszczenia - wrzucalem wykresy z najbardziej oddalonego od klimy i z czujnika na wywiewie reku.
    Wielokrotnie też pisałem (co każdy po odwiedzeniu sauny parowej i fińskiej poznał na własnej skórze), że w upały znacznie bardziej komfort poprawia zbicie wilgotności w okolice 40% niż obniżenie temperatury.
    Ja wiem jaka jest zależność wilgotności i temperatury. Dlatego m.in. decydując się na pasywne chłodzenie postanowiłem coś z tym zrobić.
    A ja wrzucam wykresy z cał☺ego parteru - bo góry jeszcze nie opomiarowałem, ale stacja pokazuje dokładnie te same warunki.
    Chcesz klimę - proszę, ja nikogo nie namawiam na moje rozwiązanie - które w mym mniemaniu daje komfort lepszy niż klimatyzacja. Spędzam w domu czasem 24h i jak sobie porównam warunki do biura z klimatyzacją - to wolę zostać jednak w domu.
    Ja na siłę nie próbuje udowadniać wyższości jakiegoś rozwiązania nad innym, opisuje swoje doświadczenia z klimatyzacją i pasywnym chłodzeniem, a także wady i zalety obu rozwiązań, a Ty w każdym wątku próbujesz negować, bo tylko klima może zapewnić komfort...

    EOT
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #8585
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A pompa gruntowa to została założona do grzania czy chłodzenia? Chłodzneie to dodatek, aczkolwiek nie wiem dlaczego, cały czas próbujesz inputować, że chce chłodzić chłodnicą...
    Bo bez schładzania nie ma skraplania ani osuszania.
    Chłodzenie płaszczyznowe przy takiej wilgotności i temperaturze to jazda po bandzie. Jak schładzasz tym samym czynnikiem co, jak się upierasz, osuszasz - to cała wilgoć bytowa ma szanse skroplić się na ścianach i suficie.
    Owszem dodatek - który miałby coś zastąpić i przynieść oszczędności inwestycyjne i/lub w używaniu. A wychodzi drożej i nie daje rady. Tym samym powoduje, że gruntówka przegrywa z pc pw.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Pisałm już z 10 razy, ale dla Ciebie powtórzę 11. Akurat chłodzenie działa bardzo dobrze, zapewniając zadaną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Bez problemu wyciągam z gruntu w szyscie 7kW, a przy dłuższym chłodzeniu 6kW energii.
    lato dopiero się zaczęło i nie było jeszcze dłuższych i poważniejszych upałów.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    No to pora sprawdzić. Bo ja klimę użytkowałem i wiem, że przez otwarte drzwi średnio chłodzi inne pomieszczenia, a przez zamknięte nie chłodzi wcale.
    Sprawdziłem w najdalszym pomieszczeniu. Działa. Zresztą nie tylko u mnie (w dwóch mieszkaniach i domu). Przy zamkniętych drzwiach tyle, co reku odzyska. Upały i zyski mam w dzień i drzwi mam pootwierane. A w nocy, jak budynek nie przegrzany, wystarcza.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zobacz wykres z 3 ostatnich dni. W tym pierwszy z nich ze znaczną wilgotnością na zewnątrz
    Wrzuć wykres, jak z tydzień będzie po 30*.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jakimi normami?
    PN 78/B-03421



    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wyjdź sobie na zewnątrz jak będzie 23 stopnie i 60% wilgotności i zobacz czy to jest sauna fińska czy komfortowa temperatura.
    Jak tak miałem zimą to kupiłem suszarkę kondensacyjną.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wilgotność 60% jest latem w większości domów i bez chłodzenia. Zatem należy im powiedzieć, że przekraczają normy i mają niekomfortowo, bo może tego nie wiedzą?
    I są z tego powodu szczęśliwi, czy chętnie montują klimy?


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ja na siłę nie próbuje udowadniać wyższości jakiegoś rozwiązania nad innym
    Próbujesz twierdząc, że się sprawdza.

  6. #8586
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To nie ja na siłę próbuje udowodnić, że się sprawdza, tylko Ty, że się nie sprawdza.

    Czynnik na chłodnicy ma 12-13 stopni, a czynnik chłodzący około 17. 23 stopnie i 60% wilgotności to jeszcze daleko do punktu rosy. Potrzebujesz zdjęcie suchej rurki czy kalkulator z krzywą Moliera wystarczy?

    Jak zwykle na forach najwięcej mają do powiedzenia Ci którzy nawet styczności nie mieli, ale lubią komentować.

    Ja suszarkę kondensacyjną kupiłem dla wygody

    Bez problemu, nawet jak będzie 35 to wrzucę wykresy temperatur w domu.

    6kW z refleksolami przy systematycznej pracy bez problemu wystarczy do utrzymania komfortu w domu.

    Klima owszem, ale kompleksowo. Gdybym chciał klimę to bym sobie założył kanałową, bo koszt przy całości inwestycji to naprawdę tyle co nic. Ale jak już pisałem - jedyną która wchodzi w grę to kanalowa. Jeden split na cały dom to jak dla mnie połowiczny komfort, a drzwi do sypialni czasem jednak zamykam, tak samo jak do gabinetu gdy pracuję. Przy zamkniętych drzwiach tyle co reku odzyska - czyli nic, bo nawet nawiew 15 stopni nie daje komfortu... A raczej wątpię że ręki dmucha 15 stopni.

  7. #8587
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Czynnik na chłodnicy ma 12-13 stopni, a czynnik chłodzący około 17. 23 stopnie i 60% wilgotności to jeszcze daleko do punktu rosy.
    To ile stopni ma ściana przy tych 7kW? I jak zapewniasz przepływ powietrza przy płaszczyznach chłodzących? Ile jej brakuje do punktu rosy?

  8. #8588
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ściana ma 20-21 według kamery termowizyjnej, a zasilanie 17.5. To efekt płaszczyznowy jak przy podlogowce, podłoga 25 stopni jest w stanie utrzymać w domu 22 stopnie. Do punktu rosy daleko. Nawet na rurce zasilającej rozdzielacz nie ma grama wody.

    Dzięki ograniczonym zyskom póki co nie ma potrzeby schodzić niżej.

  9. #8589

    Domyślnie

    Owczar a polecisz mi jakiś wysokowydajny klimatyzator kanałowy ? Mam 280m2
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 27-06-2020 o 08:09

  10. #8590

    Domyślnie

    p Adamie

    Nadal rozwazam zwirka i rozmawialem z jedna firma to za zwirowca do 800-900m3.h zaspiewali sobie 15500 na gotowo....niezle ceny

    Niemniej pytanie ile Pan takich GWC wykonal albo zna z rzeczywistosci - nie jest to wyzwanie ale rozmawialem z czlowiekiem co ma spore doswiadczenie (niedawno sprzedal firme po 30 latach) i powiedzial mi,ze robil rozne i zwirowe, i rehau itd. I problem ze zwirowym jest taki,ze wszyscy powoluja sie na to jedno slynne badanie Sanepidu , ktore sprawdzilo u X osoby powietrze po 15 latach dzialania takie GWC i wyszlo takie super (a statyscznie jeden pomiar to jest guzik wart) i generalnie,ze po 10 latach(w zaleznosci od warunkow i uzywania GWC) mimo sprykiwaczy trzeba sie liczyc z wymiana zwiru na nowy z powodu powstalych tam zyjatek i brudu.... ma Pan jakies doswiadczenia z wieloletnimi GWC zwirowymi?

  11. #8591
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Znam kilkanaście zwirowców i kilka ceramicznych.
    Większość z nich projektowałem a przy kilku dowodziłem pracami.
    Jak dotąd nie spotkałem się Z ANI JEDNĄ uwagą, że coś jest nie tak.
    Opowieści o wymianie żwiru to opowieści o konieczności burzenia co kilka lat kominów wentylacyjnych i budowie nowych - bo stare były już brudne...
    Robi ktoś coś takiego?
    Marketingowcy rozwiązań konkurencyjnych potrafią namieszać.

    Budowa żwirowca to zatrudnienie sprzętu z jego operatorem, trochę logistyki i roboty ręcznej/łopacianej. Dynamiczna budowa dróg pożarła sporo dobrego żwiru i podniosła jego cenę. Więc jak się te prace zleca - solą spore kwoty.
    Jak samemu się to wykona (korzystajac z zaprzyjaźnionego sprzętu) to wychodzi przyjaźniej.

    W złożu żwirowym jest ciemno, zimno i jest przeciąg. To nie są dobre warunki dla mikrego zycia, zwłaszcza jak można złoże przepłukać/zrosić/zmyć.
    Lepsze panują w zwykłych kanałach wentylacji grawitacyjnej, w których czasem duje w lewo a czasem w prawo.
    Na żwirowca można dać gwarancję 100 lat z zastrzezeniem, że gwarancja nie obejmuje bezpośredniego trafienia bombą lotniczą.
    Nie wszędzie są dobre warunki na żwirowca. Np. wysoko woda pod trawnikiem. Ale jak są dobre warunki to jest to rozwiązanie o największej ilości zalet a najmniejszej - wad.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #8592

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Panie Adamie, chyba zdecyduję się na Thesslę 650H z ERV. w okresie letnim widzę potrójne zbijanie wilgoci:

    1. Jak w złożu zostanie osiągnięty punkt rosy, to coś się wykropli, spadnie wilgotność bezwzględna.
    2. Nawet jak punkt rosy nie zostanie osiągnięty i w złożu nic się nie wykropli, to powietrze przechodząc przez wymiennik ERV odda część wilgoci powietrzu usuwanemu z domu (spadnie wilgotność bezwzględna)
    3. W upały powietrze po wleceniu na salony zostanie natychmiast ogrzane do 20paru stopni i wilgotność względna spadnie to akceptowalnego poziomu

    Czy taki trójtopniowy system zbijania wilgoci/wilgotności da rade przeważnie utrzymać wilgotność względną w domu poniżej 60% ? (nie mówimy o sytuacji kiedy będzie kilka dni padać tylko o takich typowych warunkach)

    I drugie pytanko czy podwójne złoże (2 złoża 5m x 5m x 0,7m, żwir 32-65mm, z ponawiercaną rurką PE 25mm u góry złoża, 12cm styropianu i 80cm ziemi nad złożem) może być pochyło (na 10 metrach niecały metr czyli ok 5°)? Dla powietrza to chyba nie będzie różnica, że poleci troszkę pod skosem? Tak mam ukształtowany teren za garażem (północna strona domu ) - większe złoża mi nie wejdą, a myślę, że 70cm gr będzie ok. Powierzchnia grzewcza domu 280m2 czyli powinno być 28m3 żwiru, a do tych dwóch zmieści się ok 35m3 czyli jest przewymiarowanie ) Grunt gliniasty, wilgotna glina, zaraz przy żwirowcu jest garaż, pod garażem piwnica + drenaż opaskowy , nie ma mowy o żadnej wodzie gruntowej w złożu (drenaż opaskowy jest jeszcze metr poniżej najniższego punku ewentualnego przyszłego żwirowca- dodatkowo mogę puścić drenaż ze żwirowca bezpośrednio do drenażu opaskowego).
    A może po prostu zamontować klimatyzację? Koszt nawet mniejszy, mamy od razy możliwość grzania z COP min. 3 a przy fotowoltaice kręci to się za darmo?

  13. #8593

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    23-23,5 stopnie i 58-60% i pracująca 24h chłodnice na wejściu, która obniża temperaturę do 14-15 stopni. Jak ja wyłączę to robi się 70% po 4-5h i zwiększanie ciągu tylko przyspiesza ten proces.

    Oczywiście gdy na zewnątrz są ku temu warunki. Generalnie czy to lato czy zima, mój dom bardzo szybko przyjmuje wilgotność bezwzględną powietrza z zewnątrz. I mnie to osobiście nie dziwi, byłem na to przygotowany. Zima nawilzam, latem osuszam. Zima utrzymuję wilgotność 45-50% więc dom nie był przesuszony i teraz nie wchłania tej wilgoci zbyt chętnie.

    Dlatego gwc jako optymalizator może być dobrą opcją. Żeby się dowiedzieć czy tak jest, nanofox1 odkopał ten wątek.
    A sprawdzałeś siłę nawiewu i wywiewu? Bo trochę to tak wygląda jakby przepływ powietrza był teoretyczny.

  14. #8594

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    A może po prostu zamontować klimatyzację? Koszt nawet mniejszy, mamy od razy możliwość grzania z COP min. 3 a przy fotowoltaice kręci to się za darmo?
    Mam dość rozległy dom (280m2 powierzchni ogrzewanej) , 1 klimatyzator w centralnym miejscu na parterze nie ogarnie całego domu. Będę miał klimakonwektory do grzania ale jak sobie pomyślę ile przeróbek (szpecących mieszkanie) musiałbym zrobić, żeby doprowadzić do nich wodę lodowa to aż mi się słabo robi. Dom ma dopiero 10 lat, jest o wiele za wcześnie na generalny remont.... Dlatego moje oczy cały czas są zwrócone ku przewymiarowanemu zwirowemu GWC w celu częściowego schłodzenia domu, bo powietrze będę mógł ze żwirowca puścić rura spiro 200mm przez kotłownie, przez nieużywany komin spalinowy i na strych do reku z króćcami 200mm.
    (a jak będzie potrzeba, to pozniej bez problemu będę mógł wyprowadzić na strych kominem rurki do wody lodowej i na strychu najpierw a chłodnice do zbijania wilgoci a następnie na klimakonwektor kanałowy. Połączenie tych 3 rozwiązań już na pewno da wymierny efekt. Pewnie nie tak dobry jak chłodzenie 10 klimakonwektorami w pokojach ale przynajmniej nie będę musiał wywracać domu do góry nogami tym bardziej, że przez ostatnie 3 lata mieliśmy intensywne prace ogrodowe i jak teraz miałbym żonie zacząć robić remont w domu to ktoś z was musiał by mnie przygarnąć

    Przy okazji mam pytanie. Jak mówi się o wymianach powietrza (np że w normalnych warunkach 0,6 wymiany na godzinę lub do chłodzenia 2 wymiany na godzinę) to chodzi o kubaturę calego mieszkania (pomieszczenia z nawiewami + korytarze + pomieszczenia z wyciągami) czy tylko pomieszczeń z nawiewami lub wyciągami?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 03-07-2020 o 22:46

  15. #8595

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Znam kilkanaście zwirowców i kilka ceramicznych.
    Większość z nich projektowałem a przy kilku dowodziłem pracami.
    Jak dotąd nie spotkałem się Z ANI JEDNĄ uwagą, że coś jest nie tak.
    Opowieści o wymianie żwiru to opowieści o konieczności burzenia co kilka lat kominów wentylacyjnych i budowie nowych - bo stare były już brudne...
    Robi ktoś coś takiego?
    Marketingowcy rozwiązań konkurencyjnych potrafią namieszać.

    Budowa żwirowca to zatrudnienie sprzętu z jego operatorem, trochę logistyki i roboty ręcznej/łopacianej. Dynamiczna budowa dróg pożarła sporo dobrego żwiru i podniosła jego cenę. Więc jak się te prace zleca - solą spore kwoty.
    Jak samemu się to wykona (korzystajac z zaprzyjaźnionego sprzętu) to wychodzi przyjaźniej.

    W złożu żwirowym jest ciemno, zimno i jest przeciąg. To nie są dobre warunki dla mikrego zycia, zwłaszcza jak można złoże przepłukać/zrosić/zmyć.
    Lepsze panują w zwykłych kanałach wentylacji grawitacyjnej, w których czasem duje w lewo a czasem w prawo.
    Na żwirowca można dać gwarancję 100 lat z zastrzezeniem, że gwarancja nie obejmuje bezpośredniego trafienia bombą lotniczą.
    Nie wszędzie są dobre warunki na żwirowca. Np. wysoko woda pod trawnikiem. Ale jak są dobre warunki to jest to rozwiązanie o największej ilości zalet a najmniejszej - wad.

    Adam M.
    p Adamie a ile lat dzialaja juz te zwirowce? A czy wilgoc z raszaczy nie bedzie wlasnie stwarzala super warunkow dla zyjatek w okresach przejsciowych - bo ciemnosc ma malo do tego?
    Finalnie wczoraj mnie naszla mysl a moze GGWC - mam pompe ciepla z ok 300mb DZ, mam trojniki takze wystarczyłoby kupic "nagrzewnice/chlodnice" (ok 2tys) i dodatkowa pompe obiegowa do DZ troche rurek i glikolu... bo nawet jak liczyc pompa obiegowa, ile ona zuzywa pradu to, to mina dekady aby zuzyla tyle pradu ile koztuje budowa GWC. Od GWC nie zakladam chlodzenia domu jak klima, tylko aby chlodzilo na tyle powietrze aby cieple nie bylo nawiewane do domu (tzn jak np na zewnatrz jest 30+C to aby udalo sie nawiewac ok 20-22C) - czy to nie byloby latwiejsze i tansze rozwiazanie?

    Ja mam dobrze izolowany domy i przy zakmnietych oknach w lato jak bylo 35C a domu bylo przyjemne 19-20C tyle,ze jak zalacze reku (bo jescze sie nie wprowadzilem) to reku zacznie wysysac "Zimne" a dmuchac gorace z zewnatrz. Takze jak Pan widzi GGWC vs zwirowiec?

  16. #8596
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    GGWC to dobry pomysł, bo połowa już jest.
    I to ta bardziej upierdliwa w wykonaniu.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #8597

    Domyślnie

    Panie Adamie czy mogę zapytać jakie jest Pana zdanie nt. przekroju rury doprowadzającej powietrze i rur zbierających powietrze w podwójnym żwirowcu (35m3 żwiru) oraz rury prowadzącej powietrze do domu? Mówi się o 250mm ale jak to się ma do rekuperatora z króćcami 200mm? Jak również jest Pan za 250mm to w którym momencie redukcja na 200? Zaraz po wejsciu do domu czy już na strychu przed reku?

  18. #8598
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Rura fi 200 w zupełności wystarczy.
    Dom ma być wentylowany a nie przewentylowywany.
    Będzie cicho przy potrzebnych wydajnościach.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #8599

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Rura fi 200 w zupełności wystarczy.
    Dom ma być wentylowany a nie przewentylowywany.
    Będzie cicho przy potrzebnych wydajnościach.

    Adam M.
    Super, bardzo dziękuję, rozwiązuje to wiele moich problemów
    Nawet jak planowana thessla Home H 650 m3/h (w wersji ERV o ile będzie spełniała wymogi Czystego Powietrza) będzie chodziła w upały na maksymalnych obrotach to przy średnicy 200mm wychodzi nam 5,75 m/s, więc jak na kanał główny to tragedii nie ma. A przez opory ten przepływ pewnie będzie mniejszy. Natomiast kanały pomiędzy pokojami a reku będą z elastycznych spiro fi125 (usztywnionych filcem 5mm), więc tam prędkość będzie bardzo mała i w bonusie będzie wyciszenie.
    Na chwilę obecną jestem zdecydowany na tego podwójnego żwirowca. Tym bardziej, że mieszkam w okolicach Zakopanego, a żwir 31-65mm jest tu po 55zl za tonę (35m3=ok 3tys zł) , więc jak z tego nie skorzystać Już nie mogę się doczekać. Tutaj i w dzienniku budowy będę robił fotorelacje i będę publikował efekty (temp. + wilg.). Będę Waszym królikiem doświadczalnym na pewno wielu ewentualnym przyszłym użytkownikom żwirowego GWC rozwieje to wątpliwości (w jedną albo w drugą stronę ) prosiłbym Was (oczy skierowane głównie do Pana Adama ) jedynie o przypilnowanie mnie, żebym nie zrobił jakiegoś błędu, który mógłby wpłynąć na rzetelność naszego eksperymentu
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 05-07-2020 o 11:20

  20. #8600

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    GGWC to dobry pomysł, bo połowa już jest.
    I to ta bardziej upierdliwa w wykonaniu.

    Adam M.
    A ile czasu dzialaja Pana zwirowce juz?

    apropo GGWC to czy eweftywnie mozna taka chlodnica/nagrzewnica zbic tak temperature powietrza z np 32C do 20C? cy to raczej tylko mozna liczyc na kilka stopni?

Strona 430 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony