dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 431 z 436
Pokaż wyniki od 8.601 do 8.620 z 8713
  1. #8601
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Pierwszy żwirowiec popełniłem około roku 2005.

    Wiele zależy od budowy takiej chłodnicy/nagrzewnicy. Powierzchni, przepływu powietrza i czynnika chłodzącego.
    Jak się postarać to da się powietrze ochłodzić do temperatury ze 2stC wyższej jak temperatura wody przez nią płynącej.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  2. #8602

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Pierwszy żwirowiec popełniłem około roku 2005.

    Wiele zależy od budowy takiej chłodnicy/nagrzewnicy. Powierzchni, przepływu powietrza i czynnika chłodzącego.
    Jak się postarać to da się powietrze ochłodzić do temperatury ze 2stC wyższej jak temperatura wody przez nią płynącej.

    Adam M.
    I bez problemu do tej pory te zwirowe?

    glikol to ok 12C z tego co pamietam - oczywiscie chlodnica odpowiednia - a co do nagrzewania, to DZ musialoby byc przewymiarowane (ja mam takie choc wtedy nie myslalem o GGWC) czy taka nagrzewnica fi 200 sporo obciaza DZ w zime?

  3. #8603
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Te żwirowce działają bez problemu.

    Nagrzewnica fi 200 to popierdółka.
    Zwykle stosuje się wielorzędowe 550 x 600 odpowiednio połączone.
    Taka nagrzewnica praktycznie wcale w zimie nie obciąża DZ.
    Zobacz w tablicach ciepło właściwe SUCHEGO powietrza.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #8604
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U siebie mam 6 rzędową chłodnicę, ale zależało mi żeby schodzić jak najniżej z temp i redukować wilgotność, dlatego jest za rekuperatorem, za którym zwykle temperatura nie przekracza 25 stopni w największe upały (chłodzenie pasywne w domu).

    W takich warunkach mam powietrze o stopień wyższe od temperatury DZ. Gdybym zrobił przed rekuperatorem, to temperatura byłaby ok 20 przy zewnętrznej 32 - z redukcji wilgotności nici, za to zimą mam wstępne podgrzanie - taka jak napisał adam_mk, suche powietrze nie potrzebuje dużo energii, więc czy lepiej zrobić za, czy przed, to już zależy na czym zależy najbardziej.

    Jeśli na oszczędności zimą, to przed reku. Jeśli na max obniżeniu temperatury i wilgotności, za rekuperatorem. Jeśli jest miejsce, można ew rozważyć system przepustnic i przełączać strumień powietrza latem i zimą.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #8605

    Domyślnie

    Panowie dzieki - ja juz rozmawialem znalazlem chlodnice rzedowa (7szt, 600x600) ale ona bedzie chodzic tylko w lato, w zime DZ bedzie dla pompy ciepla, ktora lepiej wykorzysta DZ. Koszt takiego roziazania, bo mam DZ, jest nieporownywalnie nizzy niz zwirowca pod Warszawa czy przeponowego a korzysci dobrze...jak zrobie to kiedys pokarze!

  6. #8606
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jakie masz DZ?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #8607

    Domyślnie

    Przebrnąłem przez kilkadziesiąt ostatnich stron i mam zamiar dalej czytać wcześniejsze, ale w tych ostatnich latach parę razy padało pytanie o to jakie rury. Moze obecnie ktoś już coś konkretnego będzie w stanie doradzić. Rury fi 200 do dużego podwójnego żwirowca. Nie wierzę w bakteriobójczosc, ale na jakąś się trzeba zdecydować. Lita? Spieniona? PE? Panie Adamie, jakby Pan teraz robił w swoim ogródku żwirowca (ktory miałby służyć na długie lata nie tylko Panu ale może i Pana dzieciom i wnukom ) to na który rodzaj rury by się Pan zdecydował?

  8. #8608
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Wpływ takiej rury na bilans to 0,000nic
    Każda dobra.
    Wystarczy porównać jej wagę z wagą złoza
    Brać tańszą!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #8609

    Domyślnie

    Sorry nie wyraziłem się jasno, oczywiscie nie chodzi mi o bilans energetyczny (w końcu to żwirowiec a nie rurowiec
    Nie boję się też tego, że będzie się tam coś rozwijało, bo po przeleceniu przez żwirowca powietrze będzie jałowe (a nawet jak tak to będę miał możliwość czyszczenia od środka rury i nawet wstawienia żarówki UV
    Tylko chodzi mi o drażliwa kwestie ewentualnego uwalniania (mniej lub bardziej nieobojętnych dla zdrowia) związków chemicznych.
    PE ma atest ale droga. Rozumiem, że wg Pana nie ma najmniejszego sensu. A z budżetowych lita i spieniona wychodzą tak samo, ale częściej spotykam się z opinią, że bezpieczniejsza wydaje się lita...

  10. #8610

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Rury fi 200 do dużego podwójnego żwirowca. Nie wierzę w bakteriobójczosc, ale na jakąś się trzeba zdecydować.
    "...duży żwirowiec i rura fi 200..." dla wydajności 400m3/h jest OK.
    Na schemacie średnica rury do i z żwirowego GWC i jest info jak pogodzić małą wydajność zimą dla wentylacji i latem większa wydajność do klimatyzacji.
    Na temat bakteriobójczości tyle napisałem że nie będę sie powtarzał
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bypas2a.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	13,6 KB
ID:	446108  
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 13-07-2020 o 10:50

  11. #8611

    Domyślnie

    Szukam i czytam i natrafiłem na ciekawy wpis (oczywiscie mógł to napisać nastolatek) :

    Rury Rehau z jonami srebra to zwykła ściema dla naiwnych. Jak ktoś chce przepłacać to jego sprawa. Jestem anestezjologiem i wiem coś na ten temat. Do medycyny wprowadzono już dawno cewniki kryte jonami srebra. Np. cewnik do kaniulacji żył centralnych to 15-20 centymetrowy "wężyk" z tworzywa wykonany w technologiach o jakich Rehau może śnić (koszt min. kilkasest złotych). Jakie były efekty? Praktycznie żadne. Po kilku dniach cewnik pokrywały już bakterie.
    Jony srebra działają tylko w bezpośrednim kontakcie natomiast bakterie rosną w wielowarstwowej, złożonej strukturze zwanej biofilmem. Także kropla wody czy pyłek kurzu wystarczy by bakterie wyśmiały super rury rehał. Jak taka rura ma lepsza od zwykłej? Prawda jest taka, że czystość instalacji zapewnia niska temperatura, brak światła i filtry zabezpieczające przed dostaniem się do środka robactwa i liści. Wystarczy zwykła rura z PCV.

  12. #8612
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    NIE!
    Nie mógł...
    Wiedział co pisze!

    Wyjaśnię...
    To chwyt marketingowy oparty o stereotypy wklepane do Twojej głowy.
    Sprytny dość...

    JEST PRAWDĄ, ze nano srebro, nano złoto czy nano miedź maja własciwości silnie bakteriostatyczne i bakteriobójcze.
    TWÓJ wniosek - wszystko pokryte tym nano jest bakteriobójcze.
    Tylko... to fałszywy wniosek.
    Prawidłowy to : tam gdzie bakterie STYKAJĄ SIĘ z tymi nano są niszczone.
    A płyny (ciecze i gazy) płyną sobie srodeczkiem rurki... Daleko od tego nano.
    Bo?
    Bo mają LEPKOŚĆ, która sprawia, ze tak jest.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #8613

    Domyślnie

    To nie MÓJ wniosek
    Ja też nie wierzę w bakteriobójcza skuteczność tych powłok, ale znalazłem i interesujący w mojej ocenie wpis z ciekawymi informacjami i chciałem się nimi tutaj podzielić

  14. #8614
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    NIE!
    Prawidłowy to : tam gdzie bakterie STYKAJĄ SIĘ z tymi nano są niszczone.
    Problemem nie są bakterie, które płyną z nawiewem - bo skąd mają się tam wziąć? Chyba, że "terrorysta" stanie przy czerpni i będzie kaszlał w nią. To ochroną będą dokładne filtry. One też będą odpowiedzialne za to, żeby w rurach było czysto. Czy jest - każdy może sobie w dzisiejszych czasach kupić tanią chińską kamerkę inspekcyjną i zapuścić przez anemostat. Pewnie najbrudniejszy będzie anemostat - ale to najłatwiej wyczyścić.

    Problemem jest rozwój bakterii w przewodach - i przed tym powłoki antybakteryjne mają chronić (jak zwał marketing, tak zwał - ważne, żeby faktycznie działały).

    Tu przykładowy wynik badania
    Jak widać po 24 godzinach ilość bakterii spadła przy powłoce antybakteryjnej o ponad rząd wielkości, a gdy jej brak wzrosła o ponad rząd wielkości.

  15. #8615
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    O cholera!
    Machali tymi gównianymi bakteriami nad tymi kwadracikami?
    Do tego w upale? (37stC)
    SZACUN!!!

    Ale czego można się spodziewać od plastikologów?

    No dobra.
    Daj coś na poważnie, bo z tego co dałeś to tylko słowo ALNOR jest jako tako poważne.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #8616
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Kaizen

    Pomyśl chwilke!
    O PM10 słyszałeś?
    A jest jeszcze PM2,5....
    To powietrzna flota tych mikrobów, ale też pyłków, zarodników itd.
    Jest coś takiego jak bioaerosol.

    Nie wierz tak z metra we wszysctko, co pisane, bo Ci kiedyś drzazga wejdzie w palec.


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #8617
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Machali tymi gównianymi bakteriami nad tymi kwadracikami?
    Do tego w upale? (37stC)
    SZACUN!!!
    No. Dali fory bakteriom. Jak myślisz, jakie temperatury lubią najbardziej i najszybciej się mnożą?

    I nie machali, jak nie doczytałeś, tylko zrobili im komfortowe warunki chroniąc przed wysuszeniem folią przykrywającą.

    A i tak antybakteryjna rura je dziesiątkowała.

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Pomyśl chwilke!
    O PM10 słyszałeś?
    A jest jeszcze PM2,5....
    To powietrzna flota tych mikrobów, ale też pyłków, zarodników itd.
    Doczytałeś o filtrach?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Po roku u mnie wygląda tak:

    Czerpnia:



    Wywiew:



    Nie widzę potrzeby czyszczenia. Pewnie jeszcze przez wiele lat nie będę widział

  18. #8618
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Nie rozśmieszaj mnie, proszę!
    Badałem filtry pokrywane nanomiedzią, nanosrebrem i nanozłotem w ramach grantu.
    Ściślej - brałem CZYNNY udział w tych badaniach.
    I... nie! nie odbywały się w tropikach tylko w NASZYCH, KRAJOWYCH warunkach.

    Wiem w jakich warunkach najlepiej rozwija się mikre zycie!
    Masz 36,6stC i oby Ci się tak zostało.
    ZAWIERASZ w sobie około 2,5kg tego mikrego zycia.
    TAK! to jest to mikre zycie, które utylizuje to, co tu zostawiasz po sobie jak udajesz się tam, gdzie Twoje wierzenia twierdzą.

    Uwierz!
    Ślizgasz się po powierzchni zagadnienia...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #8619
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    NIE ISTNIEJĄ rury antybakteryjne!!!
    Istnieją z pokryciem atybakteryjnym - ale to nie to samo!
    Można sobie wyobrazić rurę, w której odpalisz jakieś UVc i wtedy będzie to URZĄDZENIE antybakteryjne, ale nie sama rura!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #8620
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Psie mikre zycie najlepiej czuje się w około 38stC.
    Kocie mikre zycie najlepiej się czuje w 39stC bo 38stC u kota to już hipotermia!
    Chyba dlatego lubimy te "żywe ogrzewacze".

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 431 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony