dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Gdzie zamontować anemostaty?

    Witam, w których miejscach w sypialniach najlepiej zamontować anemostaty nawiewne?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Anemostaty nawiewne montuje się z reguły w pobliżu okien ( na środku - oś pionowa - okna ).
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Witam
    Dlaczego tak?
    Adam M.

  4. #4

    Domyślnie

    A czy nie powinno być tak, żeby anemostat był jak najdalej od drzwi?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Materia w przyrodzie występuje w stanie stałym, ciekłym i gazowym. Ciecze i gazy to inaczej płyny. Przyjmują kształt naczynia , w którym się znajdują.
    W zrównoważonej wentylacji nawiewno wywiewnej powinno się chyba zadbać o realizację zakładanych funkcji - przemywania wnętrz świerzym powietrzem od strony pomieszczeń "czystych" w stronę "brudnych i wilgotnych" płynącym po najdłuższej możliwej geometrycznie drodze. Miejsca umieszczenia anemostatów wynikają z potrzeby realizacji celów a nie ślepego naśladownictwa wentylacji grawitacyjnej, gdzie powietrze wlatuje oknem a wylatuje kratką na przeciwległej ścianie. U każdego budującego będzie nieco inaczej.
    Trzeba pamiętać też o szczelinie 1cm pod drzwiami wewnątrz domu, bo jak będą potrójne uszczelki to tej wentylacji nie będzie!
    Pozdrawiam Adam M.

  6. #6

    Domyślnie

    Mamy gotowe otwory pod anemostaty, ale daleko od łóżka. Nie lubię przeciągów. Starałam się też umiećić je w miarę możliwości daleko od drzwi
    Kaśka

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Dlaczego w pobliżu okien ?
    Dlatego żeby świeże powietrze miało szansę "pobyć chwilę" w pokoju, zanim nie zostanie wyciagnięte pod drzwiami, a w 95% drzwi do pokoju są na na przeciwnej ścianie niż okno.
    Umieszczenie anemostatu nad łóżkiem ( mimo regulacji ) może dla części wrażliwych osób być uciążliwe i nieprzyjemne.
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  8. #8

    Domyślnie

    zasada 1: jak najdalej (po przeciwnej stronie) wylotu
    zasada 2: nie bezpośrednio nad ani w bliskim sąsiedztwie łóżka.
    zasada 3: w poziomym suficie (istotne na poddaszu, gdzie są skosy).

    Przy czym wylot to zazwyczaj drzwi (koniecznie z otworami albo szczeliną) do pomieszczenia w którym jest anemostat wywiewny -zazwyczaj łazienka/garderoba jeśli są bezpośrednio przy sypialni lub korytarz prowadzący do takiego pomieszczenia (łazienka, kuchnia).
    Damian

  9. #9

    Domyślnie

    Mam pytanie do bardziej doświadczonych
    Czekam obecnie na wycenę rekuperacji od kilku firm, jedna która już mi zrobiła wycenę zaproponowała mi nawiewy przy podłodze. Czy to jest dobre rozwiązanie ? NIgdzie nie znalazłam informacji na ten temat...

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    adam_mk czy szczelina 1cm pod drzwiami wystarczy czy jeszcze stosować podcięcie wentylacyjne?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    adam_mk czy szczelina 1cm pod drzwiami wystarczy czy jeszcze stosować podcięcie wentylacyjne?
    Gdzieś miałem wzór na pole prostokąta... Poszukam podręcznika do matematyki z podstawówki. O! Mam!
    Liczmy dla drzwi 90.
    1cm x 90cm = 90cm2. Czyli tyle co 3xpeflex75. Wystarczy?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Loczkowa90 Zobacz post
    Mam pytanie do bardziej doświadczonych
    Czekam obecnie na wycenę rekuperacji od kilku firm, jedna która już mi zrobiła wycenę zaproponowała mi nawiewy przy podłodze. Czy to jest dobre rozwiązanie ? NIgdzie nie znalazłam informacji na ten temat...
    Takie systemy (nawiew na dole) bardzo dobrze sprawdzają się np. w salach kinowych, halach produkcyjnych, itp. Powietrze wtedy słabo się miesza, na dole jest najchłodniej a powietrze najświeższe (w strefie przebywania ludzi), a im wyżej tym cieplej i powietrze bardziej zanieczyszczone. To tzw. przepływ wyporowy. Ale w górnej części pomieszczenia muszą być wywiewy żeby świeże powietrze mogło się wznosić.
    Dlatego nie za bardzo nadaje się do budynków mieszkalnych, gdzie zakłada się przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami i wywiewy tylko w niektórych pomieszczeniach. Przy zamkniętych drzwiach w sypialni, świeże i chłodniejsze powietrze będzie się snuło po podłodze (nie zabierając ze sobą zanieczyszczeń, co2 itp) przepływając pod drzwiami do korytarza i łazienki i dopiero tam się wzniesie do góry. Oznacza to słabą wymianę w górnych partiach pomieszczeń mieszkalnych i bardzo dobrą wymianę tylko w pomieszczeniach, w których są wywiewy (kuchnia, łazienka). Dlatego w mieszkaniach lepszy jest system mieszający - nawiew pod sufitem (pionowo lub poziomo) i mieszanie się powietrza chłodniejszego z cieplejszym. To zmniejsza pionowy gradient temperatury i pozwala zwentylować całą kubaturę pomieszczenia mieszkalnego.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 19-05-2018 o 13:15

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    Janwerbinski masz rację przypominałem sobie zajęcia z przedszkola z rozszerzoną fizyka i wychodzi mi przepływ przez szczelinę 2,1m/s, zastanawia mnie dlaczego producenci drzwi proponują takie podcięcia?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    Janwerbinski masz rację przypominałem sobie zajęcia z przedszkola z rozszerzoną fizyka i wychodzi mi przepływ przez szczelinę 2,1m/s, zastanawia mnie dlaczego producenci drzwi proponują takie podcięcia?
    Pewnie pozostałość po czasach, gdy montowało się progi i wtedy bez podcięcia robiło się dosyć szczelnie.

  15. #15

    Domyślnie

    Witam, pozwalam sobie odświeżyć temat. Czy to prawda, że anemostaty powinny znajdować się w odległości 1 m od okien? Czy jest to wymóg prawny?
    W moim projekcie, zrobionym przez firmę O3ozon, było tylko wspomniane, że najbliżej okien ale nie było informacji o konkretnych odległościach.

  16. #16

    Domyślnie

    Bez znaczenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony