dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Co prawda temat porothermu jest już dośc ostro eksploatowany na forum i opinie na jego temat są zdecydowanie pozytywne, pozostaje jednak kwestia wyboru rodzaju ściany (jedno, dwu czy trójwarstwowa).
    Dotąd byłem zdecydowanym zwolennikiem układu dwuwarstwowego (porotherm 25 lub 30 + wełna mineralna Ecorock), do którego przekonywałem również na forum. Jednak ubiegły tydzień spędziłem w Austrii i to co tam zobaczyłem zachwiało mój spokój ducha.
    99,9% domów (a buduje sie ich na oko więcej niż u nas) to 1-warstwowa ściana z Porothermu (Ytong widziałem tylko w jednym składzie budowlanym).
    Nikt nie kombinuje, nie dociepla, nie bawi się w tynki szlachetne, w kotwy, szczeliny wentylacyjne itp.
    Już słysze argumenty, że tam inne ceny robocizny, szybkośc cyklu inwestycyjnego itd, ale jeśli te ściany nie byłyby wystarczająco ciepłe (a klimat w Alpach niczego sobie...) to nikt by w nich nie zamieszkał mając perspektywę płacenia słonych rachunków za energię.
    A ze ścianą jednowarstwową odpada mnóstwo problemów (punkty rosy, obwieszona wełna, itd. itp, było o tym na forum bardzo dużo).
    I tak sobie myślę, czy nie pójśc właśnie w kierunku tej maksymalnej prostoty i spać spokojnie bez glówkowania "co się akurat teraz dzieje w mojej szczelinie...".
    I na koniec ciekawostka - na austriackiej stronie wienerbergera (www.wienerberger.at - niestety po niemiecku) jest nowy produkt: porotherm 38 S.i. plan - wsp. k=0,25 W/m2K.
    Pytałem o to w Wienerbergerze Polska, ale jeszcze nic o tym nie wiedzą.
    Ciekaw jestem jak z ceną ale to moze być to...
    Pozdrawiam - Alek




  2. #2

    Domyślnie

    Ja planuje jednowarstwową ścianę z Porotermu o grubości 38 i myślę że to bardzo dobry pomysł

  3. #3

    Domyślnie

    Wybierająć projekt z katalogu interesował mnie przede wszystkim rozkład pomieszczeń z uwagi na działkę i strony świata. Najbardzej zbliżony moim wymaganiom projekt uwzgledniał technologie trzywarstwową (łącznie 44 cm) ocieplenie styropian. Rozważałem z archtektem zmiany na dwuwarstwową z tykiem w technologi lekkiej mokrej, ale teraz wórciłem do poprzedniego rozwiązania tyle, że z porothermu 25/10/8 (poprzednio był MAX).
    Nie ukrywam, że wpływ na moją miały również wypowiedzi na Formum.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    No pewnie ze sciana jednowarstwowa, na samym poczatku podaliscie wszystkie za.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    A mi podoba się klinkier i koniec. Chyba jestem tym 0.1%.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Przciez jedno drugiego nie wyklucza. Mowimy wszak o scianach konstrukcyjnych a nie o okladzinach zewnetrznych

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Tylko że ja pod pojęciem klinkier rozumiem cegłę, a nie płyteczki. Sorry za nieścisłość.

  8. #8

    Domyślnie

    ja mam porotherm 30 P+W i chce to docieplac styropianem. Na oko patrzac to jednak porotherm strasznie sie kruszy wiec ciesze sie ze cos to przykryje

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Tak na oko to nie powinien sie kruszyc

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Nie tylko na oko bo nie do oka się go kupuje
    Anula - skoro dajesz styropian, to rozumiem, że i tak, a skoro dajesz tynk to i tak mogłaś go dać prosto na blocki, więc 1-wartwowy by Ci wystarczył, a taki właśnie jest moty wątku. Jakkolwiek Twoja uwaga jest cenna dla tych co wybierają materiał. Przypuszczam jednak, że z tym kruszeniem to nie wada materiału, o obchodzenia się z nim. Ale o to należy pytać producenta i tych użytkowników co też go mają.

  11. #11

    Domyślnie

    Ano właśnie Frankai - i tu trafiłeś w sedno.
    Pustak porotherm produkowany w częstochowie się nie kruszy - to napradę świetny materiał. natomiast ten produkowany chyba w środzie śląskiej - tragedia. Ja zamawiałam 30 P+W i te bloczki były z Częstochowy - poszły na mury częsci mieszkalnej - proste, gładkie i naprawde mocne. Natomiast 24 P+W ze środy śląskiej poszły na garaż - Boże - nikomu nie życzę - brzydkie i kruche.
    pozdrowienia
    użytkownik porothermu
    Agnicha

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    przy Was to ja jestem cienki fachowiec w tych kwestiach. Ale przyznam,ze jak czytałam o mat. budowlanych, to odniosalm wrazenie,ze "filozofia" porothetrmu jest jednowarstwość. Zaczeło mnie dziwic, kiedy usłyszałam,ze ludzie traktuję go 2 a nawet 3 warstwowo. Rozumiem,ze jest to potraktowanie go jako zwykłej ceramiki. Czy tak??Ale czy to nie za drogie podejście??

  13. #13

    Domyślnie

    Filozofia porothermu(tak sobię myślę) to każdemu według potrzeb. najlepszym rozwiązaniem od strony techniczno - finansowej jest jednak ściana jednowarstwowa.odnośnie wsp 0,25 o którym ktoś tam wspomniał to daj spokój tego by nie wiedzieli.
    POZDRAWIAM.

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gucio2

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jestesmy na etapie stanu surowego. Mamy sciane 1-warstwowa z Porothermu 44 P+W. Obecnie szykujemy sie do wykonczeniowki. Nasze uwagi co do jakosci Porothermu:
    -jest kruchy, nie da sie go docinac diaxem, jest specjalna pila do Porothermu, ktora kosztuje 200 zl. Straty - na dom 180 m mielismy okolo 50 pustakow do reklammacji.
    -nie zawsze trzyma wymiar. Przed zdecydowaniem sie na zaprawe (tradycyjna czy ciepla Winerrberga - 4 razy drozsza) jedzilismy po okolicznych budowach, murarze nam powiedzieli, ze PHT nie trzyma wymiaru, przez co zuzywali o ponad 50% wiecej zaprawy niz podaje winerrberg. My zdecydowalismy sie na tradycyjna, ale spoiny poziome kladlismy w trzech rzedach (pisal o tym Murator).
    -mamy szpary w murze. Na budowie spedzalismy bardzo duzo czasu starajac sie kontrolowac murarzy, ale niestety sa niedokladnosci - po czesci z ich winy, a po czesci PHT
    -niedawno spotkalismy sie z facetem od wykonczenowki, ktorego zapytalismy, czy ludzie docieplaja jeszcze PHT 44. Odpowiedzial ze wiekszosc dociepla, docieplaja tez ytonga.Po zastanowieniu zdecydowalismy sie i my docieplic mur. Szpara w murze nas o tym przekonala.
    Gdybysmy jeszcze raz budowali zdecydowalibysmy sie na sciane dwuwarstowa ceramika (odpowiednik PHT-- 30, ale jakis tanszy, polski odpowiednik) + docieplenie. Zaczynajac budowe i wybierajac PHT 44P+W kierowalismy sie tymi samymi wzgledami co Anonim, ale nasze Polskie realia (jakosc PHT) odbiegaja troche od rzeczywistosci.
    Pozdrawiam,

  15. #15

    Domyślnie

    odnośnie sensu docieplania Porothermu 44P+W nasuwa mi się takie skojarzenie.
    Wyobraźmy sobie polskiego podróżnika Marka Kamińskiego ubranego w polar i kurtkę gore-tex na biegunie południowym ,bo ten jest dużo zimniejszy i obok niego grupkę Eskimosów w kożuchach z foki ,niedźwiedzia polarnego itp. Gdyby zadać któremuś z tych Eskimosów pytanie czy Kamiński ma się jeszcze ubrać, ich odpowiedź brzmiałaby ,że tak i najlepiej w kożuch. to było odnośnie rad `fachowców`. Ja osobiście myślę ,że Kamiński nie dokonałby tego czego dokonał w kożuchu napewno nie w takim czasie
    Tak nawiasem mówiąc to docieplenie takiej ściany 10 cm wełną czy styropianem zwraca się dopiero po 42 latach przy ogrzewaniu gazem.biorąc pod uwagę,że w życiu jest trochę inaczej niż w laboratorium można powiedzieć powyżej 35 lat.
    POZDRAWIAM

  16. #16

    Domyślnie

    A co sądzicie o porothermie sprowadzanym z Niemiec przywiezli mi 2000 prost.o ze składu pod Berlinem na plac budowy wyszło taniej niz przywiezienie z Lęborka ( mieszkam koło Szczecina) Wygląda ładnie nie wiem co z kruchością. Jaką wybrac zaprawę i jakie są rzeczywiste zużycia tej zaprawy

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Gucio 2
    Skąd miałeś ten brzydki Porotherm. Kupuję już już i wolałbym trafić na ten dobry.

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    aslaby

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Za ściana 2 warstwowa Z ceramiki przemawia jescze fakt niestarannego wykonania spoin poziomych jak i wtracenia pionowych tam - gdzie ich nie powinno być. Radzę porównać również omawiany współczynnik przenikania ciepła w PTH 44 i 30 +10 styropianu. Jak wyszło? Żeby porównać rzeczywiste koszty dodajcie koszt styropianu (yunku nie liczcie , bo idzie i do 44 i do 30. Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony