dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 14
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 275
  1. #241
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Mam pytanie.
    Jak często wasz "robot" kosi trawę?
    Czy trawę potem grabicie i zbieracie na kompost? Czy może gdzieś wywozicie? A może tak sobie gnije tam gdzie została skoszona?
    Kosiarka kosi regularnie trawę. To są milimetrowe ścinki, tak więc nie ma potrzeby nic grabić. Nawet tego nie widać gołym okiem. Mam Gardenę od 3 lat i w aplikacji jest opcja gdzie wpisuje się powierzchnię ogrodu. Aplikacja automatycznie ustala maksymalny czas pracy. Ale to i tak nie ma znaczenia, bo kosiarka sama mierzy obciążenie tarczy koszącej i jeśli uzna że nie ma co kosić wraca do bazy.
    Odnośnie ostrzenia nożny( żyletek), ja tak robię regularnie elektryczną ostrzałką do noży. Wiadomo, że nie można tego robić w nieskończoność.Jak ktoś pisze, że tarcza nie będzie wyważona po ostrzeniu to nigdy nie widział jak wygląda tarcza po jednym dniu koszenia. U mnie oryginalne noże wytrzymują max. 1 miesiąc, a wiosną jak trawa intensywnie rośnie 2 tygodnie.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  2. #242
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    OK. Dzięki za info.
    Moja działka to 19 arów, ale część zajmuje dom, a część będzie utwardzona.
    Zostaje 13 arów. Na pewno jakaś część z tego to będą drzewka i warzywa. Zakładam, więc konieczność koszenia robotem ok. 8 arów.
    Na jakie parametry robota zwracać uwagę, decydując się na konkretny model?
    Jakie są przodujące marki?
    Zależy na czym ci zależy
    Mnie zależało na dobrym pokonywaniu wąskich przesmyków i koszeniu krawędzi jak najbliżej muru (mam sporo mb murków oporowych).
    Do tego możliwość rozbudowy - np o moduł wykrywania przesmyków (gdybym w przyszłości go potrzebował z uwagi na nowe alementy ogrodowej achitektury)
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #243
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    anatema

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    136

    Domyślnie

    Zastanawiam się jak spisują się roboty koszące po takich deszczowych dniach jakie ostatnie były u nas. W sobotę próbowałem skosić spalinówką wcale nie najwyższą trawę w tym sezonie i bardzo ciężko się kosiło z powodu wilgotnej trawy. Mimo, że od poprzedniego dnia nie padało, trawnik nie "potrafił" wyschnąć.
    Roboty dają radę w takiej wilgoci?

  4. #244
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeślibyś kosił co dwa dni, pewnie dałaby rade. Podobnie robot daje, aczkolwiek czas pracy skrócił się z 70 do ok 55-60minut, czyli też musi mieć trudniej.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #245
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał anatema Zobacz post
    Roboty dają radę w takiej wilgoci?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8072281

  6. #246
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Deszcz nie stanowi najmniejszego problemu. Powiem nawet,że jest wskazane od czasu do czasu kosić mokrą trawę bo noże się czyszczą. Kosząc tylko suchą trawę odkłada się na nożach sok z trawy, który po wyschnięciu robi się jak kamień.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  7. #247
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    593

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Zależy na czym ci zależy
    Mnie zależało na dobrym pokonywaniu wąskich przesmyków i koszeniu krawędzi jak najbliżej muru (mam sporo mb murków oporowych).
    Do tego możliwość rozbudowy - np o moduł wykrywania przesmyków (gdybym w przyszłości go potrzebował z uwagi na nowe alementy ogrodowej achitektury)
    W końcu mój ogród szykuje się pod robota koszącego...
    mnóstwo reklam zwanych testami robotów które koszą skoszone trawniki... i wynika z tego kompletnie nic... poza tym, że jeździ to pokracznie. Ale pomijając to mam jedno pytanie na które w tych testach nie ma odpowiedzi.

    W swoim ogrodze mam wszędzie obrzeża chodnikowe, takie wysokie robot ich nie przejedzie - nie musi ani nie powinien. Jak wygląda koszenie przy krawędzi murków? Widziałem, że większość ma ostrza na małej tarczy po środku, więc fizycznie raczej nie docinają trawy do krawędzi.
    Można by się ratować dołożeniem kostki pod obrzeżem aby na nią wjechał robot i nie musiał docinać do samego murka.

    To jedyna opcja?

  8. #248
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No tak, może zawsze muszą być obudowane, więc te 1-2cm przy ścianie/wysokim obrzeżu pozostaną nieskoszone.
    Oczywiście 2cm to w przypadku robotów mających nóż niecentralnie.
    Ja pod murkami oporowymi z granitu mam kostkę 5cm i to z naddatkiem wystarcza
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #249
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    miachlbyk

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    08-253
    Posty
    365

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    W końcu mój ogród szykuje się pod robota koszącego...

    W swoim ogrodze mam wszędzie obrzeża chodnikowe, takie wysokie robot ich nie przejedzie - nie musi ani nie powinien. Jak wygląda koszenie przy krawędzi murków? Widziałem, że większość ma ostrza na małej tarczy po środku, więc fizycznie raczej nie docinają trawy do krawędzi.
    Można by się ratować dołożeniem kostki pod obrzeżem aby na nią wjechał robot i nie musiał docinać do samego murka.

    To jedyna opcja?
    Jeżeli masz zamiar kupić robota wraz z instalacją przez jakąś firmę to najpierw wybierz co to będzie i która firma,oni powinni ci doradzić jak to zrobić żeby było najlepiej a jeżeli sam zamierzasz wszystko instalować to trzeba od wyboru robota i zobaczysz jaka potrzebna będzie przeróbka lub obniżenie obrzeża

  10. #250

    Domyślnie

    Witam, znudziło mi się już tradycyjne koszenie trawnika przy domu kosiarka spalinową. Myślałem o akumulatorowej kosiarce ale to nadal tradycyjna metoda. Czas na robota koszącego, który zapewni odrobinę luksusu: . Pytanie do szacownego grona w jaka markę warto zainwestować, obszar do wykoszenia to ok 1500 m2. Chętnie poznam wasze opinie.

  11. #251
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    miachlbyk

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    08-253
    Posty
    365

    Domyślnie

    Cytat Napisał goldenlok Zobacz post
    Witam, znudziło mi się już tradycyjne koszenie trawnika przy domu kosiarka spalinową. Myślałem o akumulatorowej kosiarce ale to nadal tradycyjna metoda. Czas na robota koszącego, który zapewni odrobinę luksusu: . Pytanie do szacownego grona w jaka markę warto zainwestować, obszar do wykoszenia to ok 1500 m2. Chętnie poznam wasze opinie.
    Zależy czy chcesz kupić sobie chińczyka bez zaplecza serwisowego i pomocy szukać w necie czy gdzieś u autoryzowanego dealera lokalnie,jeśli to drugie to przejedż do każdego i zobacz co ci zaproponują a wtedy pochwal się i zobaczymy co da się poradzić

  12. #252
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To może podaj firmy, które nie mają w Polsce zaplecza serwisowego.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #253
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał goldenlok Zobacz post
    Pytanie do szacownego grona w jaka markę warto zainwestować, obszar do wykoszenia to ok 1500 m2. Chętnie poznam wasze opinie.
    Regularny prostokąt bez wysepek z rabatami czy czymś innym do omijania?
    Nie spadają na trawę liście, gałęzie, igły itp. które szybko stępią ostrze?

  14. #254

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Regularny prostokąt bez wysepek z rabatami czy czymś innym do omijania?
    Nie spadają na trawę liście, gałęzie, igły itp. które szybko stępią ostrze?
    Obszar do koszenia z rabatami i nasadzeniem do omijania. Na trawę nie spadają liście, gałęzie itp. (na razie - za małe). Na pewno było by fajna opcja wykaszania krawędzi wzdłuż rabat.

  15. #255
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał goldenlok Zobacz post
    Obszar do koszenia z rabatami i nasadzeniem do omijania.
    To szukaj robota do 2000m2 i więcej. Wyboru dużego nie będzie a kwota czterocyfrowa. Ewentualnie dwa mniejsze, jak da się sensownie obszar podzielić.

  16. #256
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Witam Wszystkich.
    Mam pytanie o Wasze akumulatory - a araczej ich kondycje po roku lub więcej.
    Ja mam tą kosiarę
    https://www.stihl.pl/Produkty-STIHL/...t-RMI-422.aspx
    i w zeszłym roku byłem zadowolony (teraz 2-gi sezon leci - jeszcze mam gwarancję).
    Otoż o ile w tamtym roku średnio z obserwacji robot kosił 40-45 minut i ładował się z 30minut to tym się proporcje rozjechały i kosi max 25 min a ładuje ze 40min
    Ciągle wyrabia skosić trawnik (mam około 500m2) ,ale więcej ładuje się niż kosi. Plan koszenia mam ustawiony 12h dziennie 0800-2000 przez cały tydzien na okrągło.
    Pewnie mógłbym dac jej wolne w niedziele, ale póki mam gwarancję to ją "katuje" żeby na maxa przetestować.
    Macie podobny spadek pojemności aku ?
    Dodam, że w ogrodzie nic się nie zmieniło - może trawa gęstsza lekko, ale ani kształt ani powierzchnia nie drgnęła - może nawet nieco mniejsza (-50m2), bo mam nowe drzewka.
    Będę to reklamował, ale po sezonie bo jeśli reklamacja potrwa z 2-3 tyg to zapuszczę trawnik, bo serwis zastępczej kosiarki nie daje, a nowej nie mam zamiaru kupować.
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  17. #257

    Domyślnie

    To masz super wynik. Osobiście nie mam robota bo mam mały trawnik - poniżej 300m2 i nie dojrzałem do zakupu. Skoszenie trawy akumulatorową kosiarką zajmuje mi 20-25min raz na tydzien albo rzadziej.
    Obserwuje jednak koszenie u sąsiadów za płotem i tam roboty koszą podobne trawniki nawet kilka h dziennie. Niby to ciche jest i niewiele przeszkadza ale jednak przeszkadza moim dzieciakom- w bieganiu po ogrodznie, kopaniu pilki czy innych zabawach. Niby można ustawić na koszenie rano ale wtedy trawa przeważnie jest mokra. Można też w nocy ale niektorzy boją sie kradzieży....

  18. #258
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Generalnie jestem zadowolony. Sprzęt praktycznie bezobsługowy (po odpowiednim ustawieniu linek, obrzeży nawet nie muszę dokaszać - jest z tym ustawianiem "trochę" pierdzielenia, ale efekt wart wysiłku). Kosi bardzo cicho, tak że czasem pies odskakuje dopiero jak w niego kosiarka wjedzie Kopie piłe w synem w ogrodzie i mi tam nie przeszkadza - czasem jak trafimy kosiarke to po prostu zmienia kierunek myśląc że natrafiła na przeszkodę. Tylko mnie martwi ten spadek pojemności aku. Nowy kosztuje 1000 pln więc sprobuje to wyrwać z gwarancji.
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  19. #259
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    daniel87

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Małopolska
    Kod pocztowy
    33-311
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    Witam Wszystkich.
    Mam pytanie o Wasze akumulatory - a araczej ich kondycje po roku lub więcej.
    Ja mam tą kosiarę
    https://www.stihl.pl/Produkty-STIHL/...t-RMI-422.aspx
    Wiecie może gdzie jest dostępny ten model? Pytałem tutaj https://maufer.pl/roboty-koszace/rob...w-rmi-422.html i mówili że nikt obecnie nie ma i będą dopiero na jesień. Trochę słabo :/ W ostateczności przemęczę się jeszcze zwykłą kosiarką w tym roku.

  20. #260
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    U mnie kosiarka zaczęła właśnie trzeci sezon i nie widzę spadku pojemności - używam dwóch akumulatorów 2 i 2.5Ah bo mam wymienne i używam ich jeszcze z innym sprzętem ogrodowym.
    (Kosiarka robi za ich ładowarkę).
    Cykl koszenia trwa 60-90 minut, w zależności od długości trawy, ładowanie około 75minut
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 12-07-2022 o 12:40
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 13 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony