dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 20 z 20
Pokaż wyniki od 381 do 395 z 395
  1. #381

    Domyślnie

    giman No fakt.

    kaizen
    To czemu pytasz na FM a nie swojego gwaranta?
    Fair point. Chyba założyłem, że każdy z gwarantów będzie optował za swoim programem wygrzewania, nie interesując się innymi opcjami.

    Poza tym, jakoś tak cenię sobie zebranie opinii wśród ludu budującego, zanim zapytam wykonawcy, aby móc z czymś skonfrontować jego teorie.
    Taka m.in. chyba wartość FM.

  2. #382
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Procedura wygrzewania tak jak wykonawca wylewki chce. To wylewka jest obiektem wygrzewania.
    Producent okładziny to może określić wymagania co do zawartości wilgoci w wylewce, którą to zmierzysz i spełnisz jego wymóg jak skończysz procedurę wygrzewania.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #383
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Producent okładziny to może określić wymagania co do zawartości wilgoci w wylewce, którą to zmierzysz i spełnisz jego wymóg jak skończysz procedurę wygrzewania.
    Nie producent a gwarant. Ustala warunki gwarancji jak chce.
    Ze świecą szukać kogoś, kto pozwala zrobić wylewce z ogrzewaniem podłogowym badanie wilgotności wylewki metodą CM - więc nic dziwnego, że gwaranci znaleźli alternatywną metodę. Zapewnienia wylewce nie tylko odpowiednią wilgotność w głębi w połączeniu z pomiarem powierzchniowym wilgotności. Dodatkowo ujawnia też niedoskonałości wylewki przed położeniem okładziny. Bo wygrzewanie to nie tylko osuszanie - ujawni też wiele innych błędów w tym w rozmieszczeniu dylatacji.

  4. #384
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Każdy ma swoje podejście. Mnie nie interesują gwarancje, których realizacja i interpretacja jest tak mglista i uznaniowa, że lepiej o niej zapomnieć.
    A wygrzewanie posadzki to nie suszenie tylko wymuszanie naprężeń/pęknięć. Z tego też powodu wygrzewanie to dla mnie kwestia związana z wylewką a nie z okładziną. Ktoś może mieć inne podejście i tyle.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #385
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maraswrona

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-389
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam wszystkich

    Mam pytanie dotyczące procedury wygrzewania. Czy podawane temperatury odnoszą się do czynnika grzewczego (temperatura na piecu) czy do docelowej temperatury samej podłogi?

    Mam wylewkę cementową. Robiona pod koniec marca więc już ładnie związała i wyschła. Wygrzewam bardzo prostym piecem elektrycznym (jeszcze nie mam gazu) który ma tylko kilka prostych ustawień - temperatura czynnika, histereza, moc itp. Mam w podłogówce na poszczególnych sekcjach zatopione sondy temperatury (mierzą temperaturę jastrychu) oraz dodatkowo na zasilaniu i powrocie pieca.

    I teraz tak. Na piecu obecnie mam 40 stopni. Na zasilaniu realnie wychodzi już tylko 38 (pewnie niedokładność pomiaru, albo mojego, albo pieca). Na podłodze osiągam w pomieszczeniach różnie, bo od 20 do 25 stopni, jedynie w łazience (najkrótsza pętla, najbliżej rozdzielacza) jest 30. Powrót ma temperaturę 24 (co w sumie odpowiada średniej temperaturze podłogi z wszystkich pomieszczeń).

    Temperaturę na piecu podnoszę o 2 stopnie codziennie. Czy ja mam grzać aż do uzyskania tych podręcznikowych 50 na piecu, czy na podłodze? Bo jeśli to drugie to już mnie to przeraża - jeśli na piecu mam 40, na podłodze z tego "zostaje" 25, to ile to będzie grzania żeby dobić do 40

    Poradźcie.

  6. #386
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maraswrona Zobacz post
    ...
    Poradźcie.
    Chodzi o Tz, a nie temperature wylewki

  7. #387

    Domyślnie

    Posadzki bede mial wylane okolo 15-20 listopada. Czyli wygrzewac moglbym zaczac okolo 15 grudnia. Czy jest to akceptowalny okres czy jednak polowa grudnia to juz zbyt pozno i lepiej bym w ogole przeniosl robienie podlogowki i posadzki na wiosne? Co sadzicie?

  8. #388

    Domyślnie

    W zimę przy dobrej wentylacji i grzaniu posadzki wyschną szybciej jak w lato czy na wiosnę z uwagi na suche powietrze także nic tylko wygrzewać. Między wylaniem posadzek a rozpoczęciem wygrzewania trzeba uważać aby woda w rurkach nie zamarzła ale jeżeli dom jest zamknięty i w środku będzie dodatnia temperatura to nie powinno to być problemem chyba.

  9. #389
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    wygrzewałem w podobnym okresie. Nie ma problemu. Tak jak kolega sugeruje - kontroluj wilgotność i temperaturę. Zastanowiłbym się nad rozpoczęciem wygrzewania po więcej niż 30 dniach.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #390

    Domyślnie

    koledzy co sądzicie o tym... wylewka cement , razem 250m2 z podłogówką , minęło 7 miesięcy i teraz wygrzewam bo mam gaz. Nie mam niestety ocieplonego dachu i na dole jest cieplutko , a u góry 15 st. . Na kotle jest 45 st na razie bo jest na szczycie krzywej , potem opadnie do 20 i wtedy jak mrozami dowali to się zaczynam martwić. Ociepleniowiec ma być dopiero za 2 tyg. Ale zauważyłem też że po pomiarach termometrem posadzki mają 29-30 stopni , zawory wszystko na maksa , czy to oznacz duże straty czy tak ma być ??? grzeje już 8 dni. Poszło gazu 270m3

  11. #391
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    W wątku o zużyciu gazu masz moje podsumowanie wygrzewania posadzki. Podobny metraż, piętro. Też nie miałem ocieplonej elewacji (tylko wełna na dachu). Założyłem, że cudów nie będzie - duże straty i tak też było. Zdaje się, że 2600 m3 gazu poszło listopad - 1 maja. Znalazłem post:
    Sezon rozpocząłem 1.11.2021 r., a zakończyłem 1.05.2022 r.
    Był to pierwszy sezon grzewczy. Dom 240 m2 (z tego ogrzewana prawie całość), bez ocieplenia, z wygrzewaniem podłóg. Zbiornik CWU chyba 180 l z pompą
    Zużycie CO + CWU
    30.168 kWh
    ~ 2650 m3
    Szacowałem zużycie roczne CO na 1200 m3 + CWU 600 m3
    Wstawiam, by inni mogli oszacować koszty suszenia i wygrzewania domu o podobnej wielkości.

    Może przyda się jako materiał porównawczy.

    PS Wydaje się dużo. Dom zamieszkały, czy budowa w toku? U mnie wychodzi średnio 14 m3, ale to łącznie z produkcją ciepłej wody i cyrkulacją
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #392

    Domyślnie

    te 14 m3 to za dobe tak ??? ile płacisz za m3 ??? Dom nie zamieszkały ,dopiero przed kafelkowaniem i regipsami ale z zew. ocieplony. Kocioł ustawiony wg czujnika pogodowego ale na wygrzewaniu chyba ma inne parametry. Tylko że jak na kotle zadane 45 to na podłodze w życiu tyle nie będzie , może w lato uzyska się 35, o tym nikt nie wspomina, a teraz w zimie to max 30 chyba że manualnie sobie sam wygrzeje i zapodam z 50-55
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 18-11-2022 o 16:19

  13. #393
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    te 14 m3 to za dobe tak ??? ile płacisz za m3 ??? Dom nie zamieszkały ,dopiero przed kafelkowaniem i regipsami ale z zew. ocieplony. Kocioł ustawiony wg czujnika pogodowego ale na wygrzewaniu chyba ma inne parametry. Tylko że jak na kotle zadane 45 to na podłodze w życiu tyle nie będzie , może w lato uzyska się 35, o tym nikt nie wspomina, a teraz w zimie to max 30 chyba że manualnie sobie sam wygrzeje i zapodam z 50-55
    Miało być: "miałem". Nie mam też sterowownikow, siłowników, stacji pogodowej etc. Temp. ustawiałem na piecu. Myślę że to lepsza opcja , szczególnie gdy dom jest niezamieszkany - Ty sterujesz i jesteś pewien że jest jak chcesz.

  14. #394
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Za m3 chyba wyszło między 2,20-2,70 zł. Dlugo nie było widać efektów grzania, potem ruszyło. Po wygrzaniu podłogi trzymałem nastawę 40-45 st

  15. #395
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Mam jastrych cementowy grubość jakieś 8cm.
    Był wykonany na początku lipca 2022.
    Od początku listopada zeszłego roku pyka sobie w jastrychu tymczasowe elektryczne ogrzewanie podłogowe i utrzymuję temperaturę około 17-19 stopni powietrza.
    Czyli już prawie 4 miesiące mam lekkie grzanie. W marcu zamontuję PC. No i pojawia się teraz temat wygrzewania.
    Jakim profilem wygrzać wylewkę? Od wykonawcy czy projektanta mam różne wersje wygrzewania. Są wersje że wygrzewać do 50 stopni dwa razy z tygodniową przerwą, inna wersja że tylko do 45 jeden raz. Podłogi to będzie gres albo panele winylowe.
    Chcę to zrobić jak najmniejszym kosztem bo przekroczyłem już 2000kwh
    Będę grzał na G13 w Tauronie.
    Dom parterowy 106m2. Płyta fundamentowa fibrobeton 30cm na 10cm XPS. na płycie 15cm eps grafit.
    Silikat 24cm + 20cm EPS Grafit. Strop 40cm celulozy. Podłogówka po całości pod 8cm jastrychu cementowego. OZC 4kw na CO przy -20°C.. Pompa ciepła aquarea allinone 5kw

Strona 20 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony