dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 20
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 395
  1. #1

    Domyślnie Wygrzewanie podłogówki

    Z tego co przeczytałem na forum, to podłogówka musi być wygrzewana przez ok.28 dni. Chodzi mi oto, od kiedy można zacząć to wygrzewanie?Czy już kilka dni po wylaniu czy aż sam wyschnie, ale to przecież długo w sumie będzie trwało!!!!! A chciałbm w tym roku się wprowadzić!

  2. #2

    Domyślnie

    Sciągnij sobie te filmiki tam się wszystkiego dowiesz
    http://tinyurl.com/dgpoz

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie Re: Wygrzewanie podłogówki

    Cytat Napisał Leszek T.
    Z tego co przeczytałem na forum, to podłogówka musi być wygrzewana przez ok.28 dni. Chodzi mi oto, od kiedy można zacząć to wygrzewanie?Czy już kilka dni po wylaniu czy aż sam wyschnie, ale to przecież długo w sumie będzie trwało!!!!! A chciałbm w tym roku się wprowadzić!
    Chodzi o to, że to beton potrzebuje 28 dni na pełne związanie...
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  4. #4

    Domyślnie

    co nagle to po diable
    poczekaj conajmniej 2 tygodnie, potem rozpocznij wygrzewanie , rozpoczynając od temp wody zasilającej ok 25stopni przez kilka dni i podnoszac ją do 40stopni nie szybciej niz 2 stopni na dzień. To zajmie ok 7 dni. Potem możesz znów powoli wystudzić podłogę i ew ponownie nagrzac przed układaniem aby pozbyc się wilgoci która wejdzie do betonu w międzyczasie.

    cytat z literatury dot błędów w wykonywaniu:

    Niepoprawna pielęgnacja wylewki
    Zanim jednak można będzie przystąpić do układania posadzki jastrych po zakończeniu okresu wiązania (21 dni dla spoiwa cementowego) należy wstępnie wygrzać doprowadzając ciepłą wodę do wężownic. Zdarzają się niestety pomysły, by uruchomić instalację zaraz po wylaniu jastrychu, by ustrzec się przed zamarznięciem wody i przyspieszyć wiązanie zaprawy. Nic bardziej zgubnego. Podgrzewanie świeżej mieszanki spowoduje przedwczesne usunięcie wody niezbędnej do procesu wiązania. W efekcie jego wytrzymałość będzie niższa, a w bezpośrednim sąsiedztwie rur grzejnych ja strych może nie być w stanie zespolić się z powierzchnią rury na tyle, by siły przyczepności przejęły jej termiczne wydłużenia. Wówczas grzejnik nie może być uznany za prawidłowy i jego eksploatacja może wywołać poważne kłopoty. Należy odczekać więc co najmniej 3 tygodnie, zabezpieczając wierzchnią warstwę przed gwałtownym wysychaniem. Nie powinno się otwierać okien, by nie wywoływać przeciągów, a w razie upałów wskazane jest nawet przykrycie wylewki folią na całej powierzchni. Ochrona jastrychu przed powierzchniowym wysychaniem to jedno z uzasadnień reguły wymagającej, by budynek przed przystąpieniem do wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego został zamknięty poprzez zamontowanie wszystkich okien i drzwi zewnętrznych.

    Pominięcie wstępnego wygrzewania
    Płyta jastrychu grzejnego jest o 50% grubsza niż zwykła wylewka. Zawiera więc więcej wody, której nadmiar nie zużyty w procesie wiązania trzeba usunąć zanim droga ujścia wilgoci zostanie odcięta przez nie przepuszczające jej płytki posadzki. Wielu instalatorów zapomina o przynajmniej zgrubnym wyregulowaniu hydraulicznym obiegów, by wszystkie grzejniki miały szansę na podgrzanie. Podgrzewać trzeba bardzo wolno, utrzymując przez trzy doby temperaturę zasilania wody na poziomie 25oC. Zbyt wysoka temperatura w rurach spowoduje nierównomierne podgrzanie płyty. Dolna strefa grubości jastrychu, w której znajdują się rury, będzie ciepła, podczas gdy góra oddalona od rurek pozostanie zimna. Fizyczna konieczność wydłużenia jastrychu tylko w dolnej strefie spowoduje wygięcie płyty, co ujawni się unoszeniem brzegów a zwłaszcza narożników. Zjawisko to nasila się, gdy temperatura otoczenia jest niska np. około 0 oC. Temperaturę wody podnosimy więc do wartości obliczeniowej, dopiero wtedy, gdy cała płyta osiągnie temperaturę kilkunastu stopni. Wygrzewanie musi trwać co najmniej 8 dni.
    Pominięcie procesu wstępnego wygrzewania powoduje z kolei odkształcenia płyty związane z różną wilgotnością górnej i dolnej strefy jastrychu. Podczas pracy instalacji woda gromadzi się w górnej części płyty, podczas gdy dolna część, gdzie grzeją rurki pozostaje sucha. Taki rozkład wilgoci prowadzi do wygięcia brzegów płyty ku dołowi. Ponieważ narożniki wyginają się najbardziej, cała powierzchnia płyty unosząc się do góry może stracić płaszczyznę oparcia, którą powinna być dla niej izolacja pozioma.
    Wojtek

    GWC + rekuperator obrotowy + ogrzewanie podłogowe

  5. #5

    Domyślnie

    (cos się niepotrzebnie powtórzyło )
    Wojtek

    GWC + rekuperator obrotowy + ogrzewanie podłogowe

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Wygrzewanie zaczyna się po okresie wiązania wylweki tzn 28 dni.
    W niektórych regulatorach jest specjalny program suszenia jastrychu i on tego pilnuje

    W skrócie wygląda to tak:
    Temperatura startowa: 25 °C

    1 dzień - 25 °C
    2 dzień - 30 °C
    3 dzień - 35 °C
    4 dzień - 40 °C
    5 dzień - 45 °C
    6 – 12 dzień - 45 °C
    13 dzień - 40 °C
    14 dzień - 35 °C
    15 dzień - 30 °C
    16 dzień - 25 °C
    17 – 23 dzień - 10 °C
    24 dzień - 30 °C
    25 dzień - 35 °C
    26 dzień - 40 °C
    27 dzień - 45 °C
    28 dzień - 35 °C
    29 dzień - 25 °C

  7. #7

    Domyślnie

    a jak wpłynie na wyginanie rogow blokow plyt grzewczych wylewki z podlogowka dzialajaca rekuperacja z wymiennikiem GWC plytowym ?
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  8. #8

    Domyślnie

    czy jeżeli moje wylewki zostały wykonane 8 maja, po około 2 tygodniach zdjąłem folie robiące za okna i aż do października schło sobie "na przestrzał" - czy mogę uznać że już wyschły same i proces wygrzewania potrzebny w celu usunięcia wilgoci jest już u mnie zbędny?
    Dopiero na początku października wstawiłem okna i właśnie za tydzień mam uruchomić ogrzewanie podłogowe.
    Inwestor to brzmi dumnie....

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    nie,
    pogłogówka powinna być wygrzana ze względu na usunięcie skórczów w betonie,
    wygrzanie powoduje to, że jeżeli ma coś pęknąc, to pęknie i nie jest to powód do rozpaczy,
    przy pęknięciach jastrychu należy wyżyłować pęknięcia, uzupełnić braki najlepiej elastycznym klejem do podłogówki i kłaść warstwę wykończającą

  10. #10

    Domyślnie

    Bardzo dziekuje za odpowiedź - o to chodziło
    Inwestor to brzmi dumnie....

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekSz
    . ...........
    . Fizyczna konieczność wydłużenia jastrychu tylko w dolnej strefie spowoduje wygięcie płyty, co ujawni się unoszeniem brzegów a zwłaszcza narożników.........
    czy po pewnym czasie takie narozniki wroca (położą się)?

    Pozdrawiam
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  12. #12

    Domyślnie

    SNCF
    tak, po wyrównaniu sie temperatury w całej bryle posadzki to sie wyrówna
    Dodatkowo jako zabezpieczenie posadzkarze przy wykonywaniu narożników wykonali w niej takie nacięcia (przez wciśnięcie blaszanej kielni na conajmniej połowe głębokości wylewki) w kształcie litery T tak, że ogonek pionowy był skierowany po dwusiecznej kata narożnika a daszek był od strony narożnika w odległości ok 15..20cm.
    pozdrawiam
    Wojtek

    GWC + rekuperator obrotowy + ogrzewanie podłogowe

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    nie,
    pogłogówka powinna być wygrzana ze względu na usunięcie skórczów w betonie,
    wygrzanie powoduje to, że jeżeli ma coś pęknąc, to pęknie i nie jest to powód do rozpaczy,
    przy pęknięciach jastrychu należy wyżyłować pęknięcia, uzupełnić braki najlepiej elastycznym klejem do podłogówki i kłaść warstwę wykończającą
    pytanie - podlogowke i wylweki robilem w marcu. schlo to sobie do wrzesnia. potem glazurnik polozyl grunt, folie w plynie, klej sopro i plytki. dopiero w listopadzie zaczalem delikatnie grzac- od 15 list. no to co sie teraz stanie????? popęka????? kurcze bo sie martwie

  14. #14

    Domyślnie

    Mam pytanko do VPS - czy takie temperatury o jakich mówisz musza byc utrzymywane przez cała dobe?? tzn. czy w trakcie wygrzewania piec pracuje bez przerwy i cały czas grzeje wode w takiej tem. jak w schemacie - pytam bo wydaje mi sie ze jak bedzi egrzał przez tydzien po 45 stopni to w domu zrobi sie sauna
    dzieki

  15. #15

    Domyślnie

    To i ja się podłączę żeby nie mnożyć tematów
    Czy trzeba wygrzewać jak podłoga leży już ponad rok? Wg hydraulika po takim okresie nie ma potrzeby. Czy na pweno

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Heath
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.468
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    No właśnie. Jestem po tynkach i instal. elektrycznej, na wiosnę chcę ruszyć z CO i wodą. Ze wzgledu na możliwą kradzież nie chcę kupować i montować kotła przy wykonywaniu wylewek i instalacji, bo długo by musiał wisieć bezproduktywnie (od wiosny do jesieni).
    myślałem że zrobię instalacje i wylewki a kocioł i grzejniki kupię przed samym zamieszkaniem - tak jak to robi wiekszość moich znajomych.

  17. #17

    Domyślnie

    VPS - prosze jeszcze raz o rade bo lada dzien uruchomia mi piec a nadal nie wiem czy to przez cała dobe nalezy utrzymywac temperatury jakie podałes w schemacie

  18. #18

    Domyślnie

    Kochani - please - odowiedźcie mi - czy to trzeba wygrzewac przez cały dzień?? ja cały czas wstrzymuje uruchomienie pieca bo mnie przeraża wysokośc poźniejszego rachunku

  19. #19

    Domyślnie

    naprawde nie moge uwierzyc ze nikt nie ma doświadczenia w tym temacie - prosze jeszcze raz pomóżcie!!

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał konzad
    Mam pytanko do VPS - czy takie temperatury o jakich mówisz musza byc utrzymywane przez cała dobe?? tzn. czy w trakcie wygrzewania piec pracuje bez przerwy i cały czas grzeje wode w takiej tem. jak w schemacie - pytam bo wydaje mi sie ze jak bedzi egrzał przez tydzien po 45 stopni to w domu zrobi sie sauna
    dzieki
    te 45C to temperatura zasilania, czyli z polskiego na nasze temperatura wody wychodzącej z kotła,
    wygrzewać trzeba przez 21-28 dni różnie różni producenci podają

Strona 1 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony