dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 20
Pokaż wyniki od 341 do 360 z 395
  1. #341

    Domyślnie

    U mnie posadzki są od czerwca. Nie mam ocieplenia ani ścian ani dachu. Będę ocieplał sciany może już w przyszłym tygodniu i oby mi niskie temperatury nie przeszkodziły kleić. Potem będzie robiona izolacja dachu celulozą. Nie mam źródła ciepła więc skladam sobie grzałkę 3x2kw. Chcę utrzymać lekko dodatnie temperatury w instalacji (jak sie uda to w domu również). Czy muszę teraz wygrzewac( odprężać) posadzki cementowe czy też mogę teraz zasilić np na stałe je wodą o temp 15-25'C a sam proces wygrzewania zrobić dopiero gdy będę miał skonczone ocieplenie + może jakieś inne źródło ciepła (ew kominek) no i zamontowany rekuperator, bo teraz go nie mam.

    PS. Chciałbym sobie grzać teraz prądem w T2 zużywając ok 30kwh na dobę. Czy taka ilość energii w domu bez ocieplenia da choć minimalnie odczuwalną wyzszą niż na dworze temperaturę na parterze? Poddasze to ja rozumiem, ze wywieje wiatr nad murłatą wszystko ale lada dzien/ tydzień będę ocieplał sciany.

    Pozdrawiam
    Karol

  2. #342
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Dipietro

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Lodz
    Kod pocztowy
    90-045
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cześć,
    Mam taki problem do rozwiązania proszę o pomoc.
    W listopadzie zostaną położone w moim domu wylewki na podłogowe ogrzewanie. Poczekam te 21 dni aż posadzka z miksokreta zwiąże a potem chciałbym to wygrzać. Problem jest taki że do czerwca nie będę miał gazu a chcielibyśmy w nowym roku przystąpić do prac wykończeniowych (piec gazowy i zbiornik ćwiczenia już jest). Czy tymczasowo mogę podłogówkę podłączyć do pieca węglowego (śmieciucha) aby wygrzać posadzki? Obawiam się po prostu że nie będę mógł odpowiednio regulować temperatury wody.Pompa na tym piecu załącza się dopiero jak woda ma 35 stopni. Co sądzicie o takim wygrzaniu?

    Piotr

  3. #343

    Domyślnie

    Kup sobie tani wymiennik ciepła albo zawór mieszający i po sprawie ustawisz sobie nizszą temperaturę.

  4. #344
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dipietro Zobacz post
    Cześć,
    Mam taki problem do rozwiązania proszę o pomoc.
    W listopadzie zostaną położone w moim domu wylewki na podłogowe ogrzewanie. Poczekam te 21 dni aż posadzka z miksokreta zwiąże a potem chciałbym to wygrzać. Problem jest taki że do czerwca nie będę miał gazu a chcielibyśmy w nowym roku przystąpić do prac wykończeniowych (piec gazowy i zbiornik ćwiczenia już jest). Czy tymczasowo mogę podłogówkę podłączyć do pieca węglowego (śmieciucha) aby wygrzać posadzki? Obawiam się po prostu że nie będę mógł odpowiednio regulować temperatury wody.Pompa na tym piecu załącza się dopiero jak woda ma 35 stopni. Co sądzicie o takim wygrzaniu?

    Piotr
    Swego czasu miałem podobny dylemat. Stanęło na tym, że przez okres zimowy, do stycznia pomieszczenia ogrzewałem grzejnikami olejowymi. Po nowym roku i podłączeniu pompy, zacząłem wygrzewać posadzki. Jeśli warunki Ci na to pozwalają, dom jest ocieplony to może lepiej poczekać?
    Chyba, że terminy Cię gonią?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #345
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Dipietro

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Lodz
    Kod pocztowy
    90-045
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dom jest ocieplony i zamknięty. Mogę wstawić kozę jak temperatury bardzo spadnie więc nie ma problemu. A po prostu w celu wygrzaniu mogę łatwo podłączyć piec z sąsiedniego domu. Mam nadzieję że hydraulik to ogarnie i po wstawieniu zaworu termostatycznego uda się to wygrzać odpowiednią temperaturą. Terminy gonią na fachowców trzeba czekać a tak do czerwca może uda się wykończyć.

  6. #346
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Posadzkarze nic mi nie powiedzieli o wygrzewaniu, olali temat.
    Płytkarz i monterzy ogrzewania stwierdzili, że 2 tygodnie styknie.
    Jak myślicie wystarczy?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #347
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Wszystko zależy od grubości posadzki. Swoją posadzkę wygrzewałem przez prawie 6 tyg.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  8. #348
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Ale 6 tygodni grzania podłogówki a wcześniej naturalne schnięcie/wiązanie?

    Moja ma grubość 6-7cm.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #349
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    U mnie podbijana temperatura była do 36 stopni temp. zasilania, dopiero po wszystkim pomału, stopniowo posadzka studzona była do temperatury wyjściowej.
    Z racji grubości samej wylewki proces został powtórzony dwukrotnie. W Twoim przypadku dwa, trzy tyg. powinno wystarczyć.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  10. #350

    Domyślnie

    Witam,
    Instalator wczoraj rano, bez uzgodnienia ze mną, odpalił piec i zaczął wygrzewanie podłogówki. Zaczął od temp. 35 st.C.
    Dopiero dziś doczytałem, że powinno się zacząć wygrzewanie od temp. 25 st.C
    Wylewka anhydrytowa wylewana była 3,5 tygodnia temu.
    Wg zaleceń Knaufa, powinno się utrzymywać przez pierwsze 3 dni temp. 25 st.C i w 4 dniu podnieść temperaturę na 55 st.C i tak utrzymywać przez 10 dni.
    CO w tej sytuacji zrobić? Odczekać 3 dni z aktualną temperaturą i potem zgodnie z zaleceniami podnieść na 55 st.C czy może podnosić skokowo o 5 st.C, żeby nie było kolejnego gwałtownego skoku temperatury?

  11. #351

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewon Zobacz post
    Witam,
    Instalator wczoraj rano, bez uzgodnienia ze mną, odpalił piec i zaczął wygrzewanie podłogówki. Zaczął od temp. 35 st.C.
    Dopiero dziś doczytałem, że powinno się zacząć wygrzewanie od temp. 25 st.C
    Wylewka anhydrytowa wylewana była 3,5 tygodnia temu.
    Wg zaleceń Knaufa, powinno się utrzymywać przez pierwsze 3 dni temp. 25 st.C i w 4 dniu podnieść temperaturę na 55 st.C i tak utrzymywać przez 10 dni.
    CO w tej sytuacji zrobić? Odczekać 3 dni z aktualną temperaturą i potem zgodnie z zaleceniami podnieść na 55 st.C czy może podnosić skokowo o 5 st.C, żeby nie było kolejnego gwałtownego skoku temperatury?
    Ja to wygrzewanie widzę inaczej.W załączniku automatyczny program do wygrzewania jastrychu realizowany przez sterownik kotła kondensacyjnego firmy Wolf
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wolf wygrzewanie jastrychu.jpg
Wyświetleń:	208
Rozmiar:	58,7 KB
ID:	435812  

  12. #352

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Ja to wygrzewanie widzę inaczej.W załączniku automatyczny program do wygrzewania jastrychu realizowany przez sterownik kotła kondensacyjnego firmy Wolf
    Jakby nie patrzeć, nie jest to odpowiedź na moje pytanie ponieważ załączony harmonogram również zaczyna się, jak ten który znalazłem na stronie producenta jastrychu, od 25 st.C.
    Z tego co wiem, mój piec (Ariston Genus One) nie ma zaimplementowanego programu wygrzewania. Lub nie natrafiłem na niego w instrukcji.

  13. #353

    Domyślnie

    Jak nie ma to należy wykonać wygrzewanie wg.powyzszego schematu tylko temp.zmieniać ręcznie

  14. #354
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    co się może stać jeśli proces wygrzewania zostanie przerwany na kilka-kilkanaście godzin ?
    będe wygrzewał jadąc z butli, co w przypadku kiedy skończy się gaz i butla zostnie podmieniona np za 10 godzin ?

  15. #355
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marzar2 Zobacz post
    co się może stać jeśli proces wygrzewania zostanie przerwany na kilka-kilkanaście godzin ?
    będe wygrzewał jadąc z butli, co w przypadku kiedy skończy się gaz i butla zostnie podmieniona np za 10 godzin ?
    Nic. To nie operacja na otwartym sercu. Da pewnosci mozna przedluzyc wygrzewnie o jeden dzien.

  16. #356
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nic. To nie operacja na otwartym sercu. Da pewnosci mozna przedluzyc wygrzewnie o jeden dzien.
    Dzięki
    akurat do kwesti wygrzewania jastrychu, polewania stropów po wylaniu (itp gdzie czas/temeratura i wilgotność mają znaczenie jestem może przewrażliwiony),
    a w piątek mój instalator CO powiedział mi, że są z tym problemy - reduktutory zamarazają, butle się nie przełączają itd.
    Szukam w necie modelu który ktoś poleca... napisałby "miałem model XYZ, używałem i nic się nie działo" i nic nie znalazłem.

  17. #357

    Domyślnie

    Witam,

    Pytanie trochę z innej strony:
    Wygrzewam podłogę (ok 200m2) piecem gazowym Viessmann Vitodens 200 ze sterownikiem pogodowym. Piec podłączony jest przez sprzęgło do trzech obiegów (sama podłogówka). Wewnątrz nie mam żadnych termometrów ani sterowników więc obsługuję piec "ręcznie" - zadając wymaganą temperaturę w pomieszczeniu. Piec oczywiście nie ma informacji o temperaturze w pomieszczeniu więc grzeje zgodnie z zadaną krzywą grzewczą i temperaturą na zewnątrz.
    Przykład z dzisiaj:
    temp. na zewnątrz 4C, zadane 18C, temperatura na zasilaniu pieca 27C.

    Jeśli dobrze rozumiem i obserwuję co się dzieje to piec nie działa w trybie ciągłym 24/7 tylko uruchamia się na jakiś czas, dogrzewa do tych 27C na zasilaniu, potem gaśnie na jakiś czas (temp na zasilaniu spada do powiedzmy 19C) i potem cały cykl się powtarza. Nie wiem jak długo trwa taki cykl, niemniej jednak przez jakiś czas temperatura na zasilaniu jest dużo niższa niż planowana do wygrzewania (wg krzywej). Jak w takiej sytuacji wysterować tą temperaturę do grzania - ma to być podniesione tak żeby średnia przez dzień utrzymywała się w okolicach krzywej wygrzewania (25C przez pare dni, potem +2..5C/dzien) czy wystarczy żeby wartość maksymalna tam była?

  18. #358
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemgaw Zobacz post
    Jak w takiej sytuacji wysterować tą temperaturę do grzania - ma to być podniesione tak żeby średnia przez dzień utrzymywała się w okolicach krzywej wygrzewania (25C przez pare dni, potem +2..5C/dzien) czy wystarczy żeby wartość maksymalna tam była?
    Wg jakiej procedury grzejesz? Wszystkie znane mi podają temperaturę zasilania w kolejnych dniach, nie temperaturę w pomieszczeniu i krzywa tu tylko przeszkadza.

  19. #359

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

    Jeszcze nie grzeję wg procedury ale za miesiąc ruszam z podłogą i chcę to dogrzać jak najlepiej. Wylewka robiona we wrześniu a od grudnia po założeniu pieca grzeję tylko tyle żeby w domu dało się pracować (~17C).

    Wiem że wszystkie procedury odnoszą się do temperatury w wylewce bo o to chodzi żeby ją utrzymać w odpowiednim punkcie
    Wiem że pogodówka i krzywa grzewcza pieca pogarszają kalibrację ale na razie mam taki zestaw i nie chcę go rozmontowywać. Na upartego mógłbym wyciągnąć pogodówkę do środka i wyzerować krzywą grzewczą żeby otrzymać stałą temperaturę zasilania ale to nie jest mój problem - mogę to "skalibrować" ręcznie.

    Moje główne pytanie jest o to jak odnieść temperaturę zasilania pieca (chwilową, gdy palnik włączony) do temperatury określonej w procedurze. Nie wiem tak na prawdę ile trwa cykl pracy takiego pieca i czy jest sens szacować średnią temperaturę (wydaje się rozsądne gdy cykle są długie) czy mogę uznać że temperatura posadzki wg procedury to w przybliżeniu temperatura szczytowa przy aktywnym palniku (powinno być OK przy krótkich cyklach).

  20. #360
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemgaw Zobacz post
    Moje główne pytanie jest o to jak odnieść temperaturę zasilania pieca (chwilową, gdy palnik włączony) do temperatury określonej w procedurze.
    To nie działa? Ja bym zapuścił profil 2.

Strona 18 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony